Pytanie:
Czy starosta może w drodze zgłoszenia przyjąć budowę obiektu rekreacyjnego o powierzchni 35 m2, położonego na terenie rolnym, co do którego gmina nie uchwaliła planu miejscowego?

Odpowiedź:
Zgodnie z treścią art. 29 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane – dalej pr. bud. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej, rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki.

Teoretycznie możliwe byłoby zatem wykonanie budynku, o którym mowa w treści zadanego pytania bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, po uprzednim zgłoszeniu robót budowlanych właściwemu organowi administracji architektoniczno- budowlanej.

Niemniej jednak, bez względu na treść przepisu, o którym mowa powyżej, należy mieć na uwadze treść ustawy ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych – dalej u.o.g.r.l. Zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 u.o.g.r.l. ochrona gruntów rolnych polega na:

  1. ograniczaniu przeznaczania ich na cele nierolnicze lub nieleśne;
  2. zapobieganiu procesom degradacji i dewastacji gruntów rolnych oraz szkodom w produkcji rolniczej, powstającym wskutek działalności nierolniczej i ruchów masowych ziemi,
  3. rekultywacji i zagospodarowaniu gruntów na cele rolnicze;
  4. zachowaniu torfowisk i oczek wodnych jako naturalnych zbiorników wodnych;
  5. ograniczaniu zmian naturalnego ukształtowania powierzchni ziemi.


Budowa budynku rekreacji indywidualnej zakwalifikowana może być jako ograniczenie w przeznaczeniu nieruchomości rolnej na cele rolne, a zatem należy rozważyć wcześniejsze uzyskanie decyzji wyłączającej odpowiednią część działki z produkcji rolnej.