Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .



Dla budynku świetlicy wiejskiej planowana jest budowa pompy ciepła. Budynek świetlicy usytuowany jest na terenie wyłączonym z produkcji rolniczej, zaś pionowy odwiert oraz przewody doprowadzające solankę usytuowane są pod powierzchnią gruntu na terenie użytkowanym rolniczo.

Skoro inwestycja nie powoduje zmiany sposobu użytkowania terenu rolniczego, czy jest wymagane wyłączenie tych gruntów z produkcji rolniczej?

Odpowiedź


Zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych – dalej u.o.g.r., ochrona gruntów rolnych polega na:
1) ograniczaniu przeznaczania ich na cele nierolnicze lub nieleśne,
2) zapobieganiu procesom degradacji i dewastacji gruntów rolnych oraz szkodom w produkcji rolniczej, powstającym wskutek działalności nierolniczej i ruchów masowych ziemi,
3) rekultywacji i zagospodarowaniu gruntów na cele rolnicze,
4) zachowaniu torfowisk i oczek wodnych jako naturalnych zbiorników wodnych,
5) ograniczaniu zmian naturalnego ukształtowania powierzchni ziemi.


Budowa wymienników gruntowych pionowych oraz przyłączenia dolnego źródła ciepła do budynku wraz z instalacją pompy ciepła nie stanowi co do zasady ingerencji w grunt mieszczącej się w zakresie wskazanym powyżej, w szczególności nie powoduje ograniczenia w przeznaczeniu gruntu, procesów degradacji, czy dewastacji gruntu albo szkód w produkcji rolniczej.


Nie powinno być też mowy o ograniczaniu naturalnego ukształtowania powierzchni ziemi. W konsekwencji uznać należy, że planowana inwestycja nie będzie powodować konieczności odrolnienia gruntu.


Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .