Odpowiedź
Budowa reklamy wolnostojącej, w przypadku braku planu miejscowego, wymaga uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Co więcej, niejednokrotnie może się okazać, że konieczne jest też uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę. W zależności od parametrów reklamy wolnostojącej, zgłoszenie zamiaru budowy właściwemu organowi nie w każdym przypadku będzie wystarczające.
Uzasadnienie
Zgodnie z art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 647) – dalej u.p.z.p., jednym z warunków dopuszczalności wydania decyzji o warunkach zabudowy jest, aby co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, była zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu. Jak podkreśla się w orzecznictwie (zob. przykładowo wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 17 maja 2011 r., II SA/Po 71/11), rozumienie kontynuacji funkcji zabudowy i zagospodarowania terenu należy traktować szeroko, zgodnie z wykładnią systemową, która każe rozstrzygnąć wątpliwości na rzecz uprawnień właściciela czy inwestora po to, by mogła być zachowana zasada wolności zagospodarowania terenu, w tym jego zabudowy.
Zdaniem WSA w Poznaniu, nie można uznać, iż dopuszczalna zabudowa ogranicza się tylko do obiektu tożsamego z obiektami istniejącymi, bowiem w zakresie kontynuacji funkcji mieści się taka zabudowa, która nie godzi w zastany stan rzeczy. Stwierdzić zatem należy, że o dopuszczalności wydania decyzji o warunkach zabudowy nie będzie przesądzało to, czy w pobliżu jest już zlokalizowana podobna reklama, a jedynie to, czy zlokalizowanie reklamy na danym terenie będzie zgodne z wymogami ładu przestrzennego.
Uwagi
Na marginesie wspomnieć należy, że zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 6 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.), pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu tablic i urządzeń reklamowych, z wyjątkiem usytuowanych na obiektach wpisanych do rejestru zabytków w rozumieniu przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz z wyjątkiem reklam świetlnych i podświetlanych usytuowanych poza obszarem zabudowanym w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym. Jak jednak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 20 maja 2011 r., II OSK 883/10), w sytuacji gdy ze względów bezpieczeństwa reklama wolnostojąca wymagać będzie trwałego związania z gruntem, wówczas niezbędne będzie uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę.
Budowa reklamy wolnostojącej, gdy brak jest planu miejscowego, wymaga uzyskania decyzji o warunkach zabudowy
Czy ustawienie reklamy wolnostojącej wymaga uzyskania decyzji o warunkach zabudowy na podstawie art. 61 ust. 1 pkt 1 u.p.z.p.?