Pytanie:
Jakiego rodzaju zgłoszeń lub zezwoleń z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodno-ściekowej wymaga etap budowy i etap eksploatacji myjni samochodowej bezdotykowej na terenie parkingu centrum handlowego?

Odpowiedź:
W przypadku budowy myjni samochodowej bezdotykowej na etapie planowania i budowy nie są wymagane żadne decyzje lub zgłoszenia regulujące korzystanie ze środowiska.

Budowa myjni nie wymaga uzyskania decyzji środowiskowej, ponieważ nie jest wymieniona jako przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397 z późn. zm.) - ani samodzielnie, ani rozpatrywana w odniesieniu do centrum handlowego.

Na etapie eksploatacji myjni samochodowej bezdotykowej powstawać będą ścieki przemysłowe zawierające substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego (np. zmywane z pojazdów substancje ropopochodne). Dlatego wymagane będzie pozwolenie wodnoprawne na :

- odprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, jeżeli będą one odprowadzane do środowiska, lub
- na wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych, będących własnością innych podmiotów, ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego.
Jeżeli myjnia będzie wyposażona w urządzenia do oczyszczania ścieków (a powinna być wyposażona), np. osadnik z separatorem,, i ww. urządzenie będzie serwisowane przez prowadzącego myjnię, to w przypadku wytwarzania powyżej 1 Mg odpadów niebezpiecznych (zaolejone szlamy i ropopochodne) wymagane będzie pozwolenie na wytwarzanie odpadów. Jeżeli takich odpadów będzie mniej niż 1 Mg lub serwisant będzie odpowiedzialny za wytwarzanie odpadów, to pozwolenie nie będzie wymagane.

Nie znajduję podstaw do wymagania innych pozwoleń i zgłoszeń w zakresie ochrony środowiska.

Należy mieć natomiast na uwadze, że w przypadku emisji zbyt dużego hałasu (musi być potwierdzona) organ ochrony środowiska może dla myjni wydać decyzję o dopuszczalnych poziomach hałasu. Nie jest to jednak wymagane pozwolenie lub zgłoszenie porządkujące stronę formalno-prawną korzystania ze środowiska.