Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .


Całość inwestycji, zlokalizowanej przy dużej fermie bydła, polega na budowie biogazowni rolniczej o planowanej mocy elektrycznej 1,2 MWe i cieplnej 1,3 MWt. Planowana teoretyczna produkcja: energia elektryczna - 28 MWh/dobę, energia cieplna - 28 MWh/dobę.


Czyli produkcja biogazu, a następnie wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej w wyniku spalania. Jako surowiec energetyczny stosowane będą substancje organiczne o statusie produktów i półproduktów pochodzenia rolno-spożywczego.


W przepisach dotyczących celów rolnych mówi się wyłącznie o komorach fermentacyjnych i zbiornikach biogazu rolniczego.


Ustawa Prawo energetyczne wymaga wpisu do rejestru przedsiębiorstw energetycznych działalności polegającej na wytwarzaniu biogazu lub wytwarzania energii elektrycznej z biogazu. Zapis taki kwalifikuje więc chyba taką działalność, jako nierolniczą.

Jednocześnie jednak, w kolejnym ustępie ustawy p.e. (Art. 9p ust. 2) - organem prowadzącym rejestr jest Prezes Agencji Rynku Rolnego. Wnioskodawca uzyskał decyzję środowiskową.
Czy na taką inwestycję, do tego częściowo na gruntach rolnych kl. III, można wydać decyzję wz?

Odpowiedź

Zgodnie z art. 7 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1205 z późn. zm) - dalej u.o.g.r.l. przeznaczenie na cele nierolnicze gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I-III - wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi, a zmiany przeznaczenia dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, sporządzonym w trybie określonym w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.


Realizacji inwestycji, o której mowa w pytaniu, w świetle obowiązujących przepisów nie można zakwalifikować jako celu rolniczego, tym samym grunt pod taką inwestycją nie zachowa charakteru rolnego.


Zgodnie z art. 2 ust. 1 u.o.g.r.l. gruntami rolnymi, w rozumieniu ustawy, są jedynie grunty:
1) określone w ewidencji gruntów jako użytki rolne;
2) pod stawami rybnymi i innymi zbiornikami wodnymi, służącymi wyłącznie dla potrzeb rolnictwa;
3) pod wchodzącymi w skład gospodarstw rolnych budynkami mieszkalnymi oraz innymi budynkami i urządzeniami służącymi wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu;
4) pod budynkami i urządzeniami służącymi bezpośrednio do produkcji rolniczej uznanej za dział specjalny, stosownie do przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych;
5) parków wiejskich oraz pod zadrzewieniami i zakrzewieniami śródpolnymi, w tym również pod pasami przeciwwietrznymi i urządzeniami przeciwerozyjnymi;
6) rodzinnych ogrodów działkowych i ogrodów botanicznych;
7) pod urządzeniami: melioracji wodnych, przeciwpowodziowych i przeciwpożarowych, zaopatrzenia rolnictwa w wodę, kanalizacji oraz utylizacji ścieków i odpadów dla potrzeb rolnictwa i mieszkańców wsi;
8) zrekultywowane dla potrzeb rolnictwa;
9) torfowisk i oczek wodnych;
10) pod drogami dojazdowymi do gruntów rolnych.

 

Budowa instalacji do produkcji energii elektrycznej na gruntach rolnych wymaga zatem w świetle u.o.g.r.l. zmiany przeznaczenia tych gruntów na cele nierolnicze, co w stosunku do użytków rolnych III klasy może nastąpić jedynie w mpzp.


Dodatkowo wyłączenie z produkcji użytków rolnych wytworzonych z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego, zaliczonych do klas I, II, III, IIIa, IIIb, oraz użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego, a także gruntów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2-10u.o.g.r.l., oraz gruntów leśnych, przeznaczonych na cele nierolnicze i nieleśne - może nastąpić po wydaniu decyzji zezwalających na takie wyłączenie.

Odnosząc się do możliwości uznania biogazowni rolniczej za cel rolniczy, należałoby wykluczyć taką możliwość i przychylić się do interpretacji zaprezentowanej w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 15 maja 2012 r., II SA/Wr 119/12, w którym sąd ten uznał, iż "tego typu działalność należałoby zaliczyć do działalności przemysłowej w rozumieniu art. 4 pkt 26 ustawy o ochronie gruntów rolnych oraz art. 3 pkt 12 ustawy - Prawo energetyczne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 1059 z późn. zm.). Przepisy o warunkach technicznych dla budowli rolniczych odnoszą się do budowli, a nie zakładów przemysłowych, a przy tym budowli dla potrzeb rolnictwa i przechowalnictwa. Okoliczność, że wśród tych budowli wymienia się komory fermentacyjne i zbiorniki biogazu nie uzasadnia wniosku, że zamierzona przez skarżącego budowa będzie służyła działalności rolniczej, a nie przemysłowej i nie zmieni rolniczego charakteru terenu.".


Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .