W istniejącym w Nadleśnictwie Bielsk (RDLP Białystok) archiwum klonów najcenniejszych drzew, gdzie zachowywane są gatunki liściaste, do końca sierpnia tego roku wysadzony zostanie trzytysięczny szczep takich drzew.
Istniejący od 2008 roku obiekt ma na celu zachowanie genów najokazalszych osobników drzew z RDLP: Gdańsk, Olsztyn, Białystok, Warszawa i Lublin. W Nadleśnictwie Bielsk zachowywany jest materiał genetyczny z pięknych białowieskich dębów. Są tu też potomkowie cennych drzew matecznych i pomnikowych: klonów, jesionów, olsz, lip, buków, grabów, wiązów, jarzębu i topoli. Na powierzchni 15 ha wysadzono już ponad 1700 szczepów. Do końca sierpnia liczba szczepów, wyhodowanych z około 600 starych drzew, a wysadzonych w Nadleśnictwie Bielsk, przekroczy 3000 sztuk.
Szczepy drzew z terenów pięciu wymienionych RDLP wysadzane są na terenie dwóch nadleśnictw. W Nadleśnictwie Bielsk zachowywane są gatunki liściaste, w Nadleśnictwie Łomża - iglaste.
Powierzchnie te posłużą do badań i zachowania cennych zasobów genowych. Część tych drzew, rosnących w naszych lasach, do dziś już obumarła lub powoli obumiera; są to najczęściej stare osobniki. Dzięki archiwum ich cenne geny pozostaną jednak zachowane.
Opracowanie: Łukasz Matłacz
Źródło: www.lasy.gov.pl, stan z dnia 19 sierpnia 2013 r.