Istniejący od 2008 roku obiekt ma na celu zachowanie genów najokazalszych osobników drzew z RDLP: Gdańsk, Olsztyn, Białystok, Warszawa i Lublin. W Nadleśnictwie Bielsk zachowywany jest materiał genetyczny z pięknych białowieskich dębów. Są tu też potomkowie cennych drzew matecznych i pomnikowych: klonów, jesionów, olsz, lip, buków, grabów, wiązów, jarzębu i topoli. Na powierzchni 15 ha wysadzono już ponad 1700 szczepów. Do końca sierpnia liczba szczepów, wyhodowanych z około 600 starych drzew, a wysadzonych w Nadleśnictwie Bielsk, przekroczy 3000 sztuk.
Szczepy drzew z terenów pięciu wymienionych RDLP wysadzane są na terenie dwóch nadleśnictw. W Nadleśnictwie Bielsk zachowywane są gatunki liściaste, w Nadleśnictwie Łomża - iglaste.
Powierzchnie te posłużą do badań i zachowania cennych zasobów genowych. Część tych drzew, rosnących w naszych lasach, do dziś już obumarła lub powoli obumiera; są to najczęściej stare osobniki. Dzięki archiwum ich cenne geny pozostaną jednak zachowane.
Białystok: archiwum klonów najcenniejszych drzew
W istniejącym w Nadleśnictwie Bielsk (RDLP Białystok) archiwum klonów najcenniejszych drzew, gdzie zachowywane są gatunki liściaste, do końca sierpnia tego roku wysadzony zostanie trzytysięczny szczep takich drzew.