Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Czy belowanie wytworzonych przez firmę opakowań z papieru i tektury wymaga uzyskania pozwolenia na przetwarzanie odpadów - czy jest odzyskiem odpadów?


Jeśli tak, to proszę o podanie rodzaju tego odzysku "R". Poprzez belowanie firma chce zmniejszyć objętość kartonów w celu przygotowania ich do transportu i przekazania uprawnionemu podmiotowi.

Odpowiedź:


Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) – dalej u.o., przez odzysk rozumie się proces, którego głównym wynikiem jest to, aby odpady służyły użytecznemu zastosowaniu przez zastąpienie innych materiałów, które w przeciwnym przypadku zostałyby użyte do spełnienia danej funkcji, lub w wyniku którego odpady są przygotowywane do spełnienia takiej funkcji w danym zakładzie lub ogólnie w gospodarce.

Uważam, że belowanie jest odzyskiem, ponieważ stanowi proces, w wyniku którego odpady (kartony z papieru i tektury) są przygotowywane do spełnienia takiej funkcji (zastąpienie innych materiałów) w danym zakładzie lub ogólnie w gospodarce. W konsekwencji, zgodnie z art. 41 ust. 1 u.o., prowadzenie przetwarzania (którym zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 21 u.o. jest proces odzysku) odpadów wymaga uzyskania zezwolenia.

Przygotowanie do odzysku nie zostało jednak zamieszczone w załączniku nr 1 do u.o., który to zawiera wykaz procesów odzysku. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 3 ust. 2 u.o., wykaz procesów odzysku określony w załączniku nr 1 do u.o. nie stanowi zamkniętego katalogu. Przedsiębiorca, który będzie prowadził inny proces odzysku niż wskazany w załączniku, posłuży się oznaczeniem R12, opisując we wniosku, jak będzie wyglądał ten inny proces.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.