Dynamiczny wzrost liczby spraw
Rosnące zainteresowanie arbitrażem w sprawach budowlanych ilustrują dane dotyczące liczby spraw, wpływających do SA KIG.
W 2008 r. do Sądu wpłynęły 64 sprawy związane z budownictwem. Rok później było ich już 79, a w 2010 r. – 94. Oznacza to, że w ciągu dwóch lat niemal o 50% zwiększyła się ilość spraw dotyczących branży budowlanej. Wiązać to należy nie tylko z większą liczbą inwestycji, m.in. infrastrukturalnych (przygotowania do EURO 2012, modernizacja infrastruktury drogowej i transportowej), ale z coraz większą świadomością korzyści, jakie daje arbitraż.
- Polscy przedsiębiorcy umieją dobrze kalkulować. W przypadku postępowania polubownego jasno widać, jakie są jego plusy: szybkość, odformalizowanie, możliwość orzekania w oparciu o zasadę słuszności – podkreśla prezes SA KIG mec. Marek Furtek. – Nie jest bez znaczenia i to, że po wejściu Polski do Unii Europejskiej nasze firmy działają na innych rynkach, gdzie arbitraż jest normą. Dobre wzory przenoszone są na polski grunt.
Bieżący rok też zapowiada się dobrze – można prognozować, że liczba spraw związanych z branżą budowlaną utrzyma się na podobnym poziomie.
Jednym z istotnych kierunków aktywności SA KIG jest promowanie arbitrażu i mediacji – korzystnych dla biznesu, rozpowszechnionych na całym świecie alternatywnych form rozstrzygania sporów. Sąd chce – m.in. poprzez wydarzenia specjalne, takie jak debaty i konferencje – popularyzować arbitraż właśnie wśród firm sektora budowlanego bądź obsługujących ten sektor.
FIDIC – europejski standard
Warunki Kontraktowe FIDIC (Fédération Internationale Des Ingénieurs-Conseils, Międzynarodowa Federacja Inżynierów-Konsultantów) są wykorzystywane przy zawieraniu wszelkiego rodzaju kontraktów budowlanych oraz umów o specjalistyczne usługi inżynierów, zarówno w kontraktach międzynarodowych, jak i krajowych. Jest to zestaw procedur określających sposób realizacji kontraktów budowlanych. Zabezpieczają one interesy inwestora, precyzując zakres prac, obowiązki oraz wzajemne relacje stron kontraktu.
Dla kwestii postępowania polubownego kluczowa jest klauzula arbitrażowa 20.6 Ogólnych Warunków Kontraktowych FIDIC 1999. Przewiduje ona ostateczne rozstrzyganie sporów przez arbitraż międzynarodowy. Istnieje możliwość modyfikacji klauzuli poprzez umieszczenie zapisu na stały sąd polubowny i jego regulamin.
FédérationInternationale des Ingénieurs-Conseils
Kontrakty na roboty budowlane oparte o Warunki Kontraktu FIDIC (FédérationInternationale des Ingénieurs-Conseils) są coraz częściej wykorzystywane przy realizacji inwestycji budowlanych w Polsce. Dotyczy to zwłaszcza dużych inwestycji infrastrukturalnych , gdzie często wykonawcą jest firma międzynarodowa albo projekt realizowany jest przy współpracy międzynarodowych instytucji finansowych. Realizacja takich projektów budowlanych prowadzi bardzo często do konfliktów, z których wiele rozstrzygniętych musi być przez sąd powszechny albo też sąd arbitrażowy. Znajomość Kontraktów FIDIC wśród prawników polskich nie jest wystarczająco ugruntowana. Dominuje raczej przekonanie, że są to kontrakty napisane przez inżynierów a nie prawników. Ponieważ przy tym wyrastają one z tradycji prawa anglosaskiego, ich stosowanie w Polsce napotyka duże trudności zarówno teoretyczne jak i praktyczne. Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie już po raz trzeci organizuje konferencję, której przedmiotem będą zagadnienia związane z interpretacją kontraktów FIDIC. Tym razem konferencja organizowana jest przy współpracy firmy prawniczej White & Case, która zapewniła udział wybitnych polskich i zagranicznych specjalistów z Londynu i Paryża w tej dziedzinie. Mają oni doświadczenie w rozstrzyganiu sporów powstałych na tle kontraktów FIDIC zarówno na gruncie prawa angielskiego jak i w arbitrażu międzynarodowym, gdzie nierzadko kontrakt wprawdzie oparty jest na wzorze FIDIC, jednakże rządzony jest innym prawem. Podczas konferencji przedstawione zostaną także doświadczenia zebrane przez polskich praktyków w stosowaniu kontraktów FIDIC.
Arbitraż budowlany coraz popularniejszy!
Każdy spr, ktry przyczynia się do opźnienia inwestycji budowlanych, może narazić inwestora i wykonawcw na ogromne straty. Dlatego przedsiębiorcy z branży budowlanej stawiają na taki tryb rozstrzygania sporw, ktry pozwoli na możliwie szybkie i odformalizowane rozwiązanie problemu. Branża budowlana coraz częściej wybiera arbitraż miniony rok przynisł rekordową liczbę spraw związanych z inwestycjami budowlanymi, rozpatrywanych przez Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie, największą instytucję arbitrażową w Europie Środkowo-Wschodniej.