Dane o jakości powietrza w Polsce publikowane są na stronach internetowych wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska. Teraz wystarczy jednak zainstalować w swoim smartfonie aplikację, by móc w każdej chwili sprawdzać jakość powietrza na terenie całego kraju oraz w najbliższej okolicy. Aplikację można bezpłatnie pobrać dla systemu Android (przez Google Play) oraz dla systemu iOS (przez Apple Store) na stronie internetowej GIOŚ: powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/mobile_app.
Aplikacja zawiera aktualne wyniki pomiarów, mapę automatycznych stacji pomiarowych w naszym kraju, informacje o wysokich stężeniach zanieczyszczeń oraz aktualności ze strony GIOŚ. Aplikacja sama wybierze stację, która znajduje się najbliżej użytkownika, ale w każdej chwili będzie też można sprawdzić dane z pozostałych punktów pomiarowych. To wygodne i nowoczesne rozwiązanie zostało przygotowane z myślą o osobach, które chcą uzyskać aktualną informację na temat zanieczyszczenia powietrza w swojej okolicy.
Wyniki pomiarów są podawane w sześciostopniowej skali (od „bardzo dobrego” do „bardzo złego”), odnoszącej się do potencjalnego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie. Przykładowo ocena „dostateczna” oznacza, że długie przebywanie na otwartym powietrzu połączone z wysiłkiem fizycznym może mieć niekorzystne skutki zdrowotne, dlatego w legendzie znajduje się też zalecenie, aby rozważyć ograniczenie (skrócenie lub rozłożenie w czasie) aktywności na wolnym powietrzu, szczególnie jeśli ta aktywność wymaga długotrwałego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.
Informacje o jakości powietrza są prezentowane zbiorczo, za pomocą tzw. indeksu ogólnego, który uwzględnia stężenia siedmiu zanieczyszczeń monitorowanych automatycznie, oraz oddzielnie dla poszczególnych substancji – pyłów zawieszonych: PM10 i PM2,5, dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, benzenu i ozonu.
Źródło: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Ministerstwo Środowiska, stan z dnia 25 listopada 2016 r.