Program Infrastruktura i Środowisko to XV priorytetów, z których pięć dotyczy ochrony środowiska.

- Dzięki środkom finansowym z Programu możliwe staje się nadrobienie wieloletnich zaniedbań inwestycyjnych i poprawienie warunków życia ludzi przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska. Środki te kierowane są na działania związane bezpośrednio z ochroną przyrody, na przykład ochronę siedlisk przyrodniczych, zachowanie różnorodności gatunkowej, edukację ekologiczną promującą postawy ekologiczne. Jednak przede wszystkim przeznaczane są na rozbudowę infrastruktury przyczyniającej się do zmniejszenia negatywnego oddziaływania człowieka na środowisko – powiedziała podczas spotkania Aneta Wilmańska, podsekretarz stanu w MŚ.

Temu celowi ma służyć m.in. budowa kanalizacji, wodociągów oraz oczyszczalni ścieków, unowocześnienie starych składowisk odpadów, budowa zakładów utylizacji odpadów, a także unowocześnienie z punktu widzenia ochrony środowiska zakładów przemysłowych.

Program finansuje już prawie 200 inwestycji wodno-ściekowych w całym kraju, a ich liczba jeszcze wzrośnie. Będzie to możliwe dzięki zatwierdzonej przez Komisję Europejską 21 grudnia 2011 r. zmianie, zwiększającej dofinansowanie dla priorytetu I Gospodarka wodno-ściekowa o 358 mln euro.

Zwiększenie środków dostępnych dla priorytetu I pozwoliło na rozszerzenie listy rankingowej VI konkursu o 15 projektów. Dzięki czemu wszystkie przedsięwzięcia z listy rankingowej uzyskały dofinansowanie. Tym samym dla tych projektów będą podpisane kolejne umowy na ich realizację.

Jednym z takich projektów jest Gospodarka wodno-ściekowa na terenie Gminy Dąbrowa Tarnowska, który właśnie dziś otrzymał potwierdzenie o dofinansowaniu z rąk Anety Wilmańskiej podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.

- W ramach środowiskowych priorytetów POIiŚ w województwie małopolskim realizowane są 52 projekty o łącznym dofinansowaniu wynoszącym ponad 1,8 mld zł. Małopolska przoduje we wdrażaniu projektów dofinansowanych z programu – powiedziała A. Wilmańska.

Zwiększenie środków na działanie 1.1 pozwoli nie tylko dofinansować projekty przeniesione z listy rezerwowej, ale również ogłosić kolejny, VII nabór wniosków o dofinansowanie, który zaplanowany jest na pierwszy kwartał 2012 roku.

Jednocześnie decyzją Unii Europejskiej zwiększono o 50 mln euro środki dla priorytetu IV - Przedsięwzięcia dostosowujące przedsiębiorstwa do wymogów ochrony środowiska.

Przypomnijmy, że na środowiskowe priorytety POIiŚ przewidziano ponad 5 mld euro, do tej pory podpisaliśmy umowy na ponad 85% tej kwoty. Te środki przekładają się na rzeczywisty skok cywilizacyjny naszego kraju, poprawiając stan środowiska naturalnego, a co za tym idzie standard życia Polaków. Dzięki współfinansowaniu ze środków POIiŚ budowana jest infrastruktura komunalna na niespotykaną do tej pory w Polsce skalę.

W wyniku realizacji projektów wybudowanych zostanie ponad 11 tys. km sieci kanalizacji sanitarnej, do której podłączonych zostanie ponad milion osób. Wybudowanych lub zmodernizowanych będzie również ponad 120 oczyszczalni ścieków. Dofinansowanie uzyskało także ponad 20 przedsięwzięć dotyczących gospodarki odpadami, kolejne poddawane są obecnie weryfikacji. Finansowane są również inwestycje podejmowane przez przedsiębiorstwa, które mają za zadanie dostosowanie dotychczasowej działalności do wymogów środowiskowych, a także przedsięwzięcia hydrotechniczne, których celem jest zapewnienie bezpieczeństwa powodziowego w zlewniach największych polskich rzek. Realizowane są również projekty chroniące przyrodę i promujące postawy ekologiczne.

Łącznie ze środków Programu finansowanych jest obecnie (we wszystkich środowiskowych priorytetach) ponad 548 projektów. Ich łączna kwota dofinansowania wynosi 16,92 mld zł.