„Do końca lutego 2014 roku komisja konkursu, organizowanego po raz czwarty, spośród nadesłanych zgłoszeń wyłoni 16 finalistów. (…) W czerwcu za pośrednictwem strony www.swietodrzewa.pl, na której znajdą się zdjęcia i opisy drzew, odbędzie się otwarte głosowanie. Zwycięzcy – właściciel terenu, na którym rośnie drzewo oraz autor zgłoszenia - otrzymają pamiątkowe statuetki. Zostaną wręczone w Warszawie podczas inauguracji 12. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja” – poinformowali ekolodzy.
Wśród zgłoszonych drzew najwięcej jest lip, dębów i kasztanowców. Są również tulipanowiec, iglicznia, miłorząb chiński, magnolia i drzewa owocowe. Zgłoszenia nadsyłały placówki oświatowe, organizacje społeczne, domy kultury, muzea, nadleśnictwa, urzędy miast i osoby prywatne. Najwięcej z nich pochodzi z województw: podkarpackiego, śląskiego i dolnośląskiego.
Do poprzedniej edycji zgłoszonych zostało ponad 150 obiektów. Konkurs wygrał dąb Wybickiego, który rośnie obok Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie (Pomorskie).
Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Zrzesza kilkuset członków. Angażował się m.in. w akcję poparcia wniosku o przyjęcie ustawy "O ochronie zwierząt". W 2009 r. Sejm dzięki działaniom Klubu Gaja do kręgowców objętych tymi przepisami dopisał ryby hodowlane.