3 grudnia 2020 roku przypada 80. rocznica mianowania pierwszych przedstawicieli konspiracji politycznej w okupowanej Polsce na stanowiska stałych delegatów rządu na kraj. Stanowisko delegata rządu dla terenów Generalnego Gubernatorstwa objął Cyryl Ratajski - prawnik, były minister spraw wewnętrznych w rządzie Władysława Grabskiego, zapamiętany przede wszystkim jako wieloletni prezydent Poznania. Delegatem rządu dla ziem wcielonych do Rzeszy Niemieckiej został Adolf Bniński - ziemianin, wieloletni wojewoda poznański, senator, dwukrotny kandydat na urząd prezydenta Polski.Obaj delegaci - stanowiąc ogniwo pośrednie pomiędzy rządem Polski na uchodźstwie a krajem - pracowali na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości: koordynowali współpracę polskich stronnictw polityqcznych na okupowanych obszarach, podejmowali decyzje w sprawach politycznych, gospodarczych i społecznych oraz stali na straży apolityczności wojskowych struktur konspiracyjnych. Ich działalność stanowiła ważny element kształtowania Polskiego Państwa Podziemnego.
Adolf Bniński został aresztowany przez Niemców w lipcu 1941 roku i osadzony w więzieniu w poznańskim Forcie VII. Po ciężkich torturach został zamordowany w nocy z 7 na 8 lipca 1942 roku. Cyryl Ratajski, z powodu złego stanu zdrowia, zmuszony był złożyć dymisję z zajmowanego stanowiska 5 sierpnia 1942 roku. Zmarł 19 października w tym samym roku i został pochowany pod przybranym nazwiskiem na cmentarzu Powązkowskim.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę powołania Cyryla Ratajskiego i Adolfa Bnińskiego na stanowiska delegatów rządu na kraj składa im hołd i wyraża przekonanie, że dobrze przysłużyli się Polsce.