Międzyresortowy Zespół do spraw opracowania zmian Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem".

ZARZĄDZENIE Nr 210
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 13 listopada 2020 r.
w sprawie Międzyresortowego Zespołu do spraw opracowania zmian Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem"

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2019 r. poz. 1171 oraz z 2020 r. poz. 568 i 695) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Tworzy się Międzyresortowy Zespół do spraw opracowania zmian Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem", stanowiącego załącznik nr 1 do uchwały nr 160 Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem" (M.P. poz. 1250), zwany dalej "Zespołem".
2. 
Zespół jest organem pomocniczym Prezesa Rady Ministrów.
§  2. 
Zadaniem Zespołu jest opracowanie zmian Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem".
§  3. 
1. 
W skład Zespołu wchodzą:
1)
przewodniczący Zespołu - sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych;
2)
wiceprzewodniczący Zespołu - sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów;
3)
członkowie Zespołu w randze sekretarza lub podsekretarza stanu w:
a)
Ministerstwie Zdrowia,
b)
Ministerstwie Finansów,
c)
Ministerstwie Sprawiedliwości,
d)
Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii,
e)
Ministerstwie Edukacji Narodowej,
f)
Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji;
4)
sekretarz Zespołu - osoba wyznaczona przez przewodniczącego Zespołu spośród pracowników komórki organizacyjnej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej właściwej w zakresie obsługi merytorycznej, techniczno-organizacyjnej oraz biurowej Zespołu.
2. 
Członkowie Zespołu mogą być zastępowani w pracach Zespołu przez upoważnionych przedstawicieli w randze dyrektora lub zastępcy dyrektora komórki organizacyjnej urzędu.
§  4. 
Przewodniczący Zespołu:
1)
zwołuje posiedzenia Zespołu z własnej inicjatywy lub na wniosek członka Zespołu nie rzadziej niż raz na kwartał;
2)
przewodniczy posiedzeniom Zespołu;
3)
ustala terminy i program kolejnych posiedzeń Zespołu z uwzględnieniem wniosków zgłaszanych przez członków Zespołu;
4)
wyznacza spośród członków Zespołu osobę, która w razie nieobecności przewodniczącego Zespołu i wiceprzewodniczącego Zespołu wykonuje jego zadania.
§  5. 
W pracach Zespołu mogą brać udział, z głosem doradczym, osoby niebędące członkami Zespołu, zaproszone przez przewodniczącego Zespołu.
§  6. 
Zespół ustala harmonogram realizacji zadania, o którym mowa w § 2.
§  7. 
1. 
Zespół podejmuje rozstrzygnięcia na posiedzeniach w drodze uzgodnienia stanowisk.
2. 
W przypadku gdy uzgodnienie stanowiska nie jest możliwe, rozstrzyga zdanie przewodniczącego Zespołu.
3. 
Posiedzenia Zespołu odbywają się w siedzibie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
4. 
W uzasadnionych przypadkach posiedzenia Zespołu mogą odbywać się w innym miejscu, wskazanym przez przewodniczącego Zespołu, jak również w formie zdalnej za pomocą środków porozumiewania się na odległość.
§  8. 
1. 
W celu realizacji zadania Zespołu przewodniczący Zespołu z własnej inicjatywy albo na wniosek członka Zespołu może tworzyć grupy robocze złożone z członków Zespołu lub osób zaproszonych do udziału w pracach Zespołu.
2. 
Przewodniczący Zespołu, na wniosek członka Zespołu, może również zapraszać do udziału w pracach grupy roboczej osoby inne niż wymienione w ust. 1.
3. 
Przewodniczący Zespołu może zlecać wykonanie opracowań, analiz, opinii lub ekspertyz.
§  9. 
Z posiedzenia Zespołu sporządza się protokół, który podpisuje osoba przewodnicząca posiedzeniu.
§  10. 
Organy administracji rządowej oraz podległe im jednostki organizacyjne lub jednostki przez nie nadzorowane, na wniosek przewodniczącego Zespołu, udzielają Zespołowi, w ramach swoich kompetencji, pomocy przy wykonywaniu jego zadań, w szczególności przedstawiają niezbędne informacje i dokumenty.
§  11. 
Zespół tworzy się na okres wykonania zadania, o którym mowa w § 2.
§  12. 
Udział w pracach Zespołu jest nieodpłatny.
§  13. 
1. 
Obsługę techniczno-organizacyjną oraz biurową prac Zespołu zapewnia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
2. 
Finansowanie opracowań, analiz, opinii i ekspertyz, o których mowa w § 8 ust. 3, jest realizowane ze środków pozostających w dyspozycji ministra, do zakresu działania którego należą sprawy, których dotyczy opracowanie, analiza, opinia lub ekspertyza.
3. 
Koszty obsługi, o której mowa w ust. 1, są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest Minister Rodziny i Polityki Społecznej.
§  14. 
Przewodniczący Zespołu przedstawia Prezesowi Rady Ministrów, na koniec każdego półrocza, sprawozdanie z realizacji zadania Zespołu.
§  15. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024