Świadczenia socjalne przysługujące funkcjonariuszom Urzędu Ochrony Państwa i członkom ich rodzin.

ZARZĄDZENIE
SZEFA URZĘDU OCHRONY PAŃSTWA
z dnia 15 października 1997 r.
w sprawie świadczeń socjalnych przysługujących funkcjonariuszom Urzędu Ochrony Państwa i członkom ich rodzin.

Na podstawie art. 60 ust. 4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Urzędzie Ochrony Państwa (Dz. U. Nr 30, poz. 180, z 1991 r. Nr 94, poz. 422 i Nr 107, poz. 461, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 59, poz. 269, Nr 106, poz. 496 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 70, poz. 443 i Nr 88, poz. 554) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Funkcjonariuszowi, który w związku z pełnieniem służby nabył w danym roku kalendarzowym prawo do urlopu wypoczynkowego, oraz członkom jego rodziny przysługuje świadczenie w postaci dopłaty do wypoczynku, zwane dalej "świadczeniem".
2.
Wartość świadczenia ustala się w wysokości procentowej uposażenia zasadniczego według najniższej grupy zaszeregowania obowiązującej w Urzędzie Ochrony Państwa w dniu 1 stycznia roku kalendarzowym, w którym funkcjonariusz nabył prawo do urlopu wypoczynkowego:
1)
za rok 1997 - 38,5%,
2)
od 1998 roku - 40%.
3.
Liczbę uprawnionych członków rodziny funkcjonariusza, na których przysługuje świadczenie, ustala się według stanu rodzinnego funkcjonariusza istniejącego w dniu nabycia prawa do urlopu wypoczynkowego za dany rok kalendarzowy, chyba że stan ten jest korzystniejszy w dniu złożenia wniosku o wypłatę świadczenia, nie później jednak niż w ostatnim dniu służby pełnionej w danym roku kalendarzowym.
§  2.
1.
Świadczenie przysługujące za dany rok kalendarzowy wypłaca się nie później niż do dnia 31 marca następnego roku, na pisemny wniosek funkcjonariusza.
2.
Wypłata świadczenia następuje nie wcześniej niż:
1)
na 14 dni przed dniem rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego za dany rok kalendarzowy, w wymiarze co najmniej 14 dni kalendarzowych, albo takiej części urlopu wypoczynkowego, która łącznie z dotychczas wykorzystanym urlopem wyniesie 14 dni kalendarzowych,
2)
po przedstawieniu dowodu przedpłaty za pobyt funkcjonariusza bądź uprawnionego członka rodziny w ośrodku wczasów, albo dowodu przedpłaty za pobyt uprawnionego dziecka na kolonii, obozie młodzieżowym, w tym połączony z nauką, oraz na leczeniu sanatoryjnym; w takim przypadku świadczenie wypłaca się na wszystkie uprawnione osoby.
3.
W przypadku przesunięcia w całości lub części przysługującego funkcjonariuszowi w danym roku kalendarzowym urlopu wypoczynkowego na rok następny, świadczenie wypłaca się zgodnie z ust. 1.
4.
W przypadku zwolnienia ze służby wypłata świadczenia następuje nie później niż w ostatnim dniu służby, jeżeli nie zachodzą okoliczności wymienione w ust. 3.
5.
W razie zbiegu uprawnień do świadczenia z tytułu służby obojga małżonków w Urzędzie Ochrony Państwa, małżonkowie ci oraz pozostali członkowie rodziny mogą uzyskać świadczenie tylko z tytułu służby jednego z małżonków.
§  3.
W Urzędzie Ochrony Państwa zaspokajane są potrzeby w zakresie wypoczynku dzieci i młodzieży - uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, poprzez:
1)
organizację kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży do ukończenia przez nich 18 roku życia, zwanych dalej "placówkami",
2)
wykupienie miejsc do placówek krajowych i zagranicznych,
3)
wymianę miejsc z innymi organizatorami placówek.
§  4.
Do korzystania z wypoczynku w placówkach uprawnione są dzieci i młodzież:
1)
funkcjonariuszy Urzędu Ochrony Państwa,
2)
emerytów i rencistów Urzędu Ochrony Państwa,
3)
uprawnione do policyjnej renty rodzinnej,
4)
pracowników Urzędu Ochrony Państwa,
5)
z rodzin zastępczych osób, o których mowa w pkt 1, 2 i 4.
§  5.
Zasady dotyczące:
1)
wysokości opłat za pobyt w placówce,
2)
zakwaterowania i żywienia dzieci,
3)
zatrudnienia kadry pedagogicznej, lekarsko-pielęgniarskiej i administracyjno-usługowej,
4)
bezpieczeństwa i higieny w placówce,
5)
przewozu dzieci do placówek i z powrotem,
6)
zgłoszenia placówki właściwemu kuratorium oświaty

określają odrębne przepisy.

§  6.
Funkcjonariusz, który za 1997 rok uzyskał świadczenie w wysokości niższej niż określona w § 1 ust. 2 pkt 1, otrzymuje wyrównanie tego świadczenia.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1997.78.759

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Świadczenia socjalne przysługujące funkcjonariuszom Urzędu Ochrony Państwa i członkom ich rodzin.
Data aktu: 15/10/1997
Data ogłoszenia: 16/10/1997
Data wejścia w życie: 16/10/1997