Badania statystyczne w 1997 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 10 grudnia 1996 r.
w sprawie badań statystycznych w 1997 r.

Na podstawie art. 32 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się obowiązek sporządzania i przekazywania sprawozdań statystycznych na formularzach oznaczonych symbolami:
1)
MPiH-01 - sprawozdanie o liczbie punktów sprzedaży napojów alkoholowych oraz o liczbie zezwoleń wydanych, cofniętych i których ważność wygasła, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia,
2)
MPiH-02 - sprawozdanie z obrotu hurtowego wyrobami spirytusowymi, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia.
§  2.
Obowiązek sporządzania i przekazywania sprawozdań statystycznych, o których mowa:
1)
w § 1 pkt 1 - mają wojewodowie, na podstawie danych przekazanych przez gminy,
2)
w § 1 pkt 2 - mają podmioty gospodarcze, prowadzące koncesjonowaną działalność związaną z obrotem hurtowym wyrobami spirytusowymi, tj.:
a)
producenci dostarczający własne produkty bezpośrednio do punktów sprzedaży detalicznej i zakładów gastronomicznych,
b)
hurtownicy, w tym importerzy, kierujący dostawy do punktów sprzedaży detalicznej i zakładów gastronomicznych oraz do hurtowni, magazynów i rozlewni.
§  3.
Podmioty zobowiązane przekazują sprawozdania wprowadzone zarządzeniem do Ministerstwa Przemysłu i Handlu (Departamentu Handlu i Usług) w terminach:
1)
sprawozdanie wymienione w § 1 pkt 1 - do dnia 15 stycznia 1997 r. z danymi statystycznymi za poprzedni rok,
2)
sprawozdanie wymienione w § 1 pkt 2 - do dnia 10 każdego miesiąca z danymi statystycznymi za poprzedni miesiąc.
§  4.
Traci moc zarządzenie Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 23 maja 1996 r. w sprawie badań statystycznych (Monitor Polski Nr 35, poz. 350).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR FORMULARZA MPiH-01

(pominięto)

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA MPiH-01

Dział 1. Liczba punktów sprzedaży napojów alkoholowych według stanu w dniu 31 XII 19... r.

Należy wykazywać liczbę punktów sprzedaży napojów alkoholowych, tj. wyodrębnionych organizacyjnie miejsc sprzedaży, np. sklep, stoisko w sklepie ogólnospożywczym czy w domu towarowym, zakład gastronomiczny. Jeżeli na punkt sprzedaży wydano więcej niż jeden rodzaj zezwolenia, to należy go ująć w rubryce 1 jako jeden punkt sprzedaży oraz odpowiednio w rubrykach 2, 3 i 4 tego działu w zależności od rodzaju posiadanego zezwolenia. Dane zawarte w rubryce 1 powinny być zatem mniejsze od sumy liczb zawartych w rubrykach 2, 3 i 4.

Dział 2. Liczba wydanych zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz zezwoleń, których ważność wygasła, i zezwoleń cofniętych w ciągu roku.

- W rubrykach 2, 3, 4 należy wykazać liczbę wydanych zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych odpowiednio według zawartości w nich alkoholu. Suma danych wykazanych w tych rubrykach powinna być zgodna z liczbą wykazaną w rubryce 1.

- W rubryce 5 należy wykazać liczbę zezwoleń, których ważność wygasła z przyczyn wymienionych w art. 18 ust. 8 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35, poz. 230 z późniejszymi zmianami) oraz w przypadku zgłoszenia przez podmiot gospodarczy rezygnacji z prowadzenia sprzedaży napojów alkoholowych bez likwidacji punktu sprzedaży (np. rezygnacja ze sprzedaży napojów o zawartości powyżej 18% alkoholu, a pozostawienie sprzedaży napojów o niższej zawartości alkoholu).

- W rubryce 6 należy wykazać liczbę zezwoleń cofniętych z przyczyn podanych w art. 18 ust. 6 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. Nr 35, poz. 230 z późniejszymi zmianami) oraz cofniętych na skutek prawomocnego orzeczenia sądu o zakazie prowadzenia określonej działalności (art. 38 pkt 3 Kodeksu karnego) lub prawomocnego orzeczenia kolegium do spraw wykroczeń.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR FORMULARZA MPiH-02

(pominięty)

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1996.84.748

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Badania statystyczne w 1997 r.
Data aktu: 10/12/1996
Data ogłoszenia: 30/12/1996
Data wejścia w życie: 30/12/1996