Aktualna sytuacja dochodowa ludności.

UCHWAŁA
SEJMU POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 31 lipca 1989 r.
w sprawie aktualnej sytuacji dochodowej ludności.

Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej stwierdza z najwyższym zaniepokojeniem, że sytuacja gospodarki jest dramatyczna. Największym niebezpieczeństwem jest gwałtownie narastająca inflacja oraz spadek produkcji. Powstała sytuacja jest w głównej mierze rezultatem nieskutecznej polityki gospodarczej oraz forsowania niespójnego programu przemian systemowych, a także wspierania przez ogniwa rządu patologicznych form przemian własnościowych.
Następstwem pogłębiającego się ponownie kryzysu polskiej gospodarki jest trudne do zniesienia położenie wielu grup polskiego społeczeństwa. Skrajnej drożyźnie wielu artykułów towarzyszą braki wielu dóbr o podstawowym znaczeniu. Ubóstwu znacznej części gospodarstw domowych towarzyszy, ostentacyjna niekiedy, konsumpcja innych grup uzyskujących dochody właśnie dzięki inflacji.

Sejm stwierdza z naciskiem, że konieczne jest natychmiastowe podjęcie skutecznych kroków gwarantujących wszystkim grupom społecznym minimum bezpieczeństwa socjalnego i ochrony ich poziomu życia. Działania te nie mogą jednak przekreślać skutecznych działań zmierzających do ograniczenia nierównowagi oraz stopniowego zmniejszania inflacji.

Sejm oczekuje od rządu:

- natychmiastowego wprowadzenia w życie decyzji dotyczących podwyższenia normy wzrostu wynagrodzeń wolnych od podatku dochodowego, tak aby wypłaty z tytułu indeksacji mogły (także w trybie zaliczkowym) rozpocząć się niezwłocznie,

- podjęcia działań, które - nie naruszając zasady samofinansowania przedsiębiorstw - umożliwią indeksację wynagrodzeń także w tych przedsiębiorstwach, które ze względu na wadliwe rozwiązania systemu cenowego, podatkowego i ekonomiczno-finansowego nie są zdolne do zapewnienia swoim pracownikom łącznego przyrostu wynagrodzeń na poziomie wynikającym z ustawy o podwyższaniu wynagrodzeń za pracę i dochodów rolniczych w związku ze zmianami cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych w 1989 r.,

- podjęcia waloryzacji w okresach kwartalnych świadczeń społecznych, a w szczególności zasiłków rodzinnych i wychowawczych oraz stypendiów, a także podniesienia progów upoważniających do ich otrzymywania,

- uregulowania kwestii dodatku do wynagrodzeń z tytułu wzrostu cen żywności dla pracowników sfery budżetowej w sposób analogiczny do przyjętego w ustawie o podwyższaniu wynagrodzeń za pracę i dochodów rolniczych w związku ze zmianami cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych w 1989 r., sposobu rekompensowania wzrostu cen dla pracowników sfery materialnej,

- dokonania najpóźniej w połowie czwartego kwartału 1989 r. wszechstronnej analizy skutków przyjętych zasad indeksacji wynagrodzeń indywidualnych za pracę i dochodów rolniczych oraz po uzgodnieniu ze związkami zawodowymi przedstawienia Sejmowi odpowiednich wniosków w sprawie utrzymania powyższych mechanizmów na przyszłość,

- przedstawienia nie później niż we wrześniu 1989 r. projektu nowelizacji przepisów emerytalno-rentowych, tak aby waloryzacja tych świadczeń możliwa była w okresach kwartalnych, a wysokość najniższych emerytur i rent uwzględniała koszty utrzymania.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1989.26.201

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Aktualna sytuacja dochodowa ludności.
Data aktu: 31/07/1989
Data ogłoszenia: 10/08/1989