Zmiana przynależności zawodników piłki nożnej do stowarzyszeń kultury fizycznej i innych jednostek organizacyjnych oraz zasady ich reprezentowania.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU DO SPRAW MŁODZIEŻY I KULTURY FIZYCZNEJ
z dnia 26 lipca 1988 r.
w sprawie zmiany przynależności zawodników piłki nożnej do stowarzyszeń kultury fizycznej i innych jednostek organizacyjnych oraz zasad ich reprezentowania.

Na podstawie art. 23 pkt 1, 2 i 4 ustawy z dnia 3 lipca 1984 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 34, poz. 181 i z 1988 r. Nr 19, poz. 132) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o klubie, rozumie się przez to stowarzyszenie kultury fizycznej lub inną jednostkę organizacyjną prowadzącą działalność sportową, mającą zespół uczestniczący w systemie rozgrywek państwowych w piłce nożnej.
§  2.
1.
Zawodnik piłki nożnej, zwany dalej "zawodnikiem", może reprezentować w zawodach piłki nożnej klub, którego jest członkiem.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy zawodników, którzy uzyskali zwolnienie okresowe.
§  3.
W zawodach piłki nożnej, objętych systemami rozgrywek ustalonych przez Polski Związek Piłki Nożnej, zwany dalej "Związkiem", mogą brać udział jedynie zawodnicy zgłoszeni, potwierdzeni i uprawnieni do gry.
§  4.
Zawodnicy mogą brać udział w zawodach nie objętych systemami rozgrywek, o których mowa w § 3, za zgodą klubu, a zawodnicy kadry narodowej seniorów oraz juniorów - również za zgodą związku.
§  5.
1.
Zwolnienie okresowe jest udzielane zawodnikom w razie:
1)
powołania zawodnika do zasadniczej służby wojskowej - na czas jej trwania,
2)
podjęcia przez zawodnika nauki w szkole wyższej w systemie stacjonarnym poza dotychczasowym miejscem zamieszkania,
3)
czasowego zezwolenia na grę w innym klubie w drodze zawartej umowy pomiędzy klubami, potwierdzonej przez Związek, za zgodą zawodnika.
2.
Przez okres studiów, o których mowa w ust 1 pkt 2, rozumie się okres określony regulaminem studiów.
3.
Zwolnienie okresowe z tytułu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, może być udzielone zawodnikowi jeden raz w karierze sportowej.
§  6.
Po zakończeniu zwolnienia okresowego zawodnik jest obowiązany powrócić do klubu, z którego uzyskał zwolnienie, i reprezentować ten klub.
§  7.
Zmiana przynależności klubowej zawodników zespołów III ligi i klas niższych zespołów I i II ligi może się odbywać w ciągu całego sezonu rozgrywkowego (jesień - wiosna) na zasadzie porozumienia zainteresowanych klubów i za zgodą zawodnika.
§  8.
1.
W razie braku zgody macierzystego klubu, zmiana przynależności klubowej zawodników przechodzących do zespołów znajdujących się w wyższej klasie rozgrywek może nastąpić w drodze przeniesienia na podstawie decyzji:
1)
okręgowego związku piłki nożnej, zwanego dalej "okręgowym związkiem" - gdy:
a)
zawodnik zespołu klasy niższej od III ligi ma przejść do zespołu wyższej klasy rozgrywek, do III ligi włącznie,
b)
siedziby klubów znajdują się na terenie jego działania,
2)
Związku - gdy:
a)
zawodnik zespołu III ligi lub klas niższych ma przejść do zespołu I lub II ligi,
b)
siedziby klubów znajdują się na terenie działania różnych okręgowych związków.
2.
Decyzja, o której mowa w ust. 1 pkt 2, może być podjęta po uzyskaniu opinii okręgowego związku oraz klubu, którego zawodnik jest członkiem, a także zgody zawodnika, którego decyzja dotyczy.
§  9.
1.
Zawodnicy zespołów I i II ligi podpisują z klubem umowę o reprezentowanie klubu.
2.
Umowę zawiera się na okres nie krótszy niż 2 lata.
3.
W okresie, na który została zawarta umowa, zawodnikom nie przysługuje prawo zmiany przynależności klubowej.
4.
Jeżeli zawodnik lub klub w okresie 3 miesięcy przed datą wygaśnięcia umowy nie poinformuje drugiej strony o zamiarze rozwiązania umowy, ulega ona przedłużeniu na okres jednego roku, począwszy od dnia upływu terminu, na jaki została zawarta.
5.
Umowa może być rozwiązana przed ustalonym terminem za obopólnym porozumieniem stron.
§  10.
Zawodnik nie może reprezentować innego klubu przed uzyskaniem zwolnienia z klubu, którego jest członkiem, z zastrzeżeniem § 5.
§  11.
Zmiana przynależności klubowej zawodników piłki nożnej z wyjątkiem zawodników zespołów I i II ligi, może nastąpić na wniosek zawodnika.
§  12.
1.
Zawodnik zamierzający dokonać zmiany przynależności klubowej składa wniosek do zarządu klubu, którego jest członkiem, ze wskazaniem klubu, którego członkiem zamierza zostać.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, może być złożony po zakończeniu rozgrywek, w których klub uczestniczy, nie później jednak niż do 30 czerwca danego roku.
3.
Zarząd klubu, do którego zawodnik zamierza przejść, jest obowiązany potwierdzić na piśmie zamiar przyjęcia zawodnika na członka klubu.
4.
Zarząd klubu, do którego wpłynął wniosek zawodnika o zmianę przynależności klubowej, jest obowiązany rozpatrzyć wniosek i udzielić zawodnikowi odpowiedzi w terminie 30 dni od otrzymania potwierdzenia określonego w ust. 3.
5.
Brak odpowiedzi w terminie, o którym mowa w ust. 4, uważa się za wyrażenie zgody na zmianę przynależności klubowej.
6.
W razie, gdy na wniosek zawodnika o zmianę przynależności klubowej zarząd klubu udzieli odpowiedzi odmownej, a zawodnik nie wycofa wniosku, przestaje on być członkiem klubu po upływie 30 dni od dnia udzielenia odpowiedzi.
7.
Zmiana przynależności klubowej przez zawodnika, który nie ukończył 18 lat, jest dozwolona za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów.
§  13.
Jeżeli zawodnik niepełnoletni wystąpi z wnioskiem o zmianę przynależności klubowej w związku ze zmianą miejsca stałego pobytu przez jego rodziców lub opiekunów, klub jest obowiązany wyrazić zgodę na zmianę przynależności klubowej.
§  14.
Zmiana przynależności klubowej przez zawodnika kadry narodowej seniorów i juniorów wymaga zgody Związku.
§  15.
1.
Zawodnika, który przestał być członkiem klubu w trybie określonym w § 12 ust. 6, obowiązuje roczna karencja od dnia otrzymania odpowiedzi odmawiającej udzielenia zgody na zmianę przynależności klubowej .
2.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach na wniosek klubu, którego zawodnik był członkiem, Związek może przedłużyć karencję do lat dwóch.
3.
Karencja polega na zawieszeniu prawa do reprezentowania przez zawodnika klubów w zawodach sportowych w piłce nożnej.
4.
W razie przedłużenia karencji do lat dwóch, zawieszeniu ulega również prawo do reprezentowania barw narodowych.
§  16.
1.
Zawodnik lub występujący w jego imieniu klub po upływie połowy rocznej karencji może wystąpić z wnioskiem o jej skrócenie.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, nie podlega rozpatrzeniu, jeżeli:
1)
klub, którego zawodnik był członkiem, spadł do niższej klasy rozgrywek,
2)
zawodnik w wieku:
a)
do 21 lat był członkiem klubu krócej niż 2 lata,
b)
do 22 lat był członkiem klubu krócej niż 3 lata,
c)
powyżej 23 lat był członkiem klubu krócej niż 4 lata.
3.
Decyzję w sprawie skrócenia karencji podejmuje:
1)
Związek - gdy zmiana przynależności klubowej zawodnika dotyczy zespołów I, II i II ligi oraz klubów położonych na terenie różnych okręgów,
2)
okręgowy związek - gdy zmiana przynależności klubowej zawodnika dotyczy pozostałych klubów położonych na jego terenie działania .
§  17.
1.
Zawodnik może reprezentować klub począwszy od nowego sezonu rozgrywek.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy zawodników, którzy:
1)
uzyskali zwolnienie z klubu ze względu na likwidację klubu lub sekcji piłki nożnej,
2)
zostali przeniesieni w trybie określonym w § 7 lub § 8 do klubu w wyższej klasie rozgrywek,
3)
uzyskali zwolnienie okresowe.
§  18.
1.
Zawodnicy zespołów I i II ligi mogą zmienić przynależność klubową w drodze transferu.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy zawodników, którzy uzyskali zwolnienie okresowe.
3.
Transferu można dokonywać po zakończeniu cyklu rozgrywek.
4.
Transferu można dokonywać po umieszczeniu zawodnika na liście transferowej prowadzonej przez Związek.
5.
Na liście transferowej, o której mowa w ust. 4, umieszcza się zawodników, jeżeli umowy o reprezentowanie klubów wygasają bądź zostają rozwiązane.
6.
Kluby w terminie miesiąca przed zakończeniem cyklu rozgrywek są zobowiązane przedstawić Związkowi listę zawodników zgłoszonych do transferu z uwzględnieniem zawodników, o których mowa w ust. 5.
7.
Związek przesyła listę transferową do klubów I i II ligi nie później niż na 15 dni przed ukończeniem cyklu rozgrywek.
§  19.
1.
Zmiana przynależności klubowej zawodnika w drodze transferu następuje na podstawie umowy zawartej między zainteresowanymi klubami.
2.
Umowa, o której mowa w ust. 1, nie może być zawarta bez zgody zawodnika.
§  20.
1.
Klub, z którego zawodnik odchodzi w wyniku przynależności klubowej, może zażądać od klubu, do którego zawodnik przechodzi, ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika.
2.
Wysokość ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika ustalają zainteresowane kluby, jeżeli zmiana barw nastąpiła w trybie określonym w § 7.
3.
Jeżeli zawodnik zmienił przynależność klubową w trybie określonym w § 8, wysokość ekwiwalentu ustala okręgowy związek lub Związek.
4.
Klub przyjmujący zawodnika do zespołu I lub II ligi jest obowiązany wpłacić do Związku na fundusz rozwoju piłkarstwa młodzieżowego 5% kwoty transferowej.
5.
Ekwiwalenty, o których mowa w ust. 1, mogą być wypłacane z dochodów własnych klubu.
§  21.
W okresie odbywania kary dyskwalifikacji zawodnik nie może zmienić przynależności klubowej.
§  22.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu z dnia 1 października 1985 r. w sprawie zasad i trybu zmiany przynależności zawodników piłki nożnej do stowarzyszeń kultury fizycznej i innych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność sportową oraz zasad reprezentowania tych stowarzyszeń i jednostek organizacyjnych (Monitor Polski Nr 34, poz. 229).
§  23.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1988 r.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024