Zmiana przynależności zawodników piłki nożnej do stowarzyszeń kultury fizycznej i innych jednostek organizacyjnych oraz zasady ich reprezentowania.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU DO SPRAW MŁODZIEŻY I KULTURY FIZYCZNEJ
z dnia 26 lipca 1988 r.
w sprawie zmiany przynależności zawodników piłki nożnej do stowarzyszeń kultury fizycznej i innych jednostek organizacyjnych oraz zasad ich reprezentowania.

Na podstawie art. 23 pkt 1, 2 i 4 ustawy z dnia 3 lipca 1984 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 34, poz. 181 i z 1988 r. Nr 19, poz. 132) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o klubie, rozumie się przez to stowarzyszenie kultury fizycznej lub inną jednostkę organizacyjną prowadzącą działalność sportową, mającą zespół uczestniczący w systemie rozgrywek państwowych w piłce nożnej.
§  2.
1.
Zawodnik piłki nożnej, zwany dalej "zawodnikiem", może reprezentować w zawodach piłki nożnej klub, którego jest członkiem.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy zawodników, którzy uzyskali zwolnienie okresowe.
§  3.
W zawodach piłki nożnej, objętych systemami rozgrywek ustalonych przez Polski Związek Piłki Nożnej, zwany dalej "Związkiem", mogą brać udział jedynie zawodnicy zgłoszeni, potwierdzeni i uprawnieni do gry.
§  4.
Zawodnicy mogą brać udział w zawodach nie objętych systemami rozgrywek, o których mowa w § 3, za zgodą klubu, a zawodnicy kadry narodowej seniorów oraz juniorów - również za zgodą związku.
§  5.
1.
Zwolnienie okresowe jest udzielane zawodnikom w razie:
1)
powołania zawodnika do zasadniczej służby wojskowej - na czas jej trwania,
2)
podjęcia przez zawodnika nauki w szkole wyższej w systemie stacjonarnym poza dotychczasowym miejscem zamieszkania,
3)
czasowego zezwolenia na grę w innym klubie w drodze zawartej umowy pomiędzy klubami, potwierdzonej przez Związek, za zgodą zawodnika.
2.
Przez okres studiów, o których mowa w ust 1 pkt 2, rozumie się okres określony regulaminem studiów.
3.
Zwolnienie okresowe z tytułu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, może być udzielone zawodnikowi jeden raz w karierze sportowej.
§  6.
Po zakończeniu zwolnienia okresowego zawodnik jest obowiązany powrócić do klubu, z którego uzyskał zwolnienie, i reprezentować ten klub.
§  7.
Zmiana przynależności klubowej zawodników zespołów III ligi i klas niższych zespołów I i II ligi może się odbywać w ciągu całego sezonu rozgrywkowego (jesień - wiosna) na zasadzie porozumienia zainteresowanych klubów i za zgodą zawodnika.
§  8.
1.
W razie braku zgody macierzystego klubu, zmiana przynależności klubowej zawodników przechodzących do zespołów znajdujących się w wyższej klasie rozgrywek może nastąpić w drodze przeniesienia na podstawie decyzji:
1)
okręgowego związku piłki nożnej, zwanego dalej "okręgowym związkiem" - gdy:
a)
zawodnik zespołu klasy niższej od III ligi ma przejść do zespołu wyższej klasy rozgrywek, do III ligi włącznie,
b)
siedziby klubów znajdują się na terenie jego działania,
2)
Związku - gdy:
a)
zawodnik zespołu III ligi lub klas niższych ma przejść do zespołu I lub II ligi,
b)
siedziby klubów znajdują się na terenie działania różnych okręgowych związków.
2.
Decyzja, o której mowa w ust. 1 pkt 2, może być podjęta po uzyskaniu opinii okręgowego związku oraz klubu, którego zawodnik jest członkiem, a także zgody zawodnika, którego decyzja dotyczy.
§  9.
1.
Zawodnicy zespołów I i II ligi podpisują z klubem umowę o reprezentowanie klubu.
2.
Umowę zawiera się na okres nie krótszy niż 2 lata.
3.
W okresie, na który została zawarta umowa, zawodnikom nie przysługuje prawo zmiany przynależności klubowej.
4.
Jeżeli zawodnik lub klub w okresie 3 miesięcy przed datą wygaśnięcia umowy nie poinformuje drugiej strony o zamiarze rozwiązania umowy, ulega ona przedłużeniu na okres jednego roku, począwszy od dnia upływu terminu, na jaki została zawarta.
5.
Umowa może być rozwiązana przed ustalonym terminem za obopólnym porozumieniem stron.
§  10.
Zawodnik nie może reprezentować innego klubu przed uzyskaniem zwolnienia z klubu, którego jest członkiem, z zastrzeżeniem § 5.
§  11.
Zmiana przynależności klubowej zawodników piłki nożnej z wyjątkiem zawodników zespołów I i II ligi, może nastąpić na wniosek zawodnika.
§  12.
1.
Zawodnik zamierzający dokonać zmiany przynależności klubowej składa wniosek do zarządu klubu, którego jest członkiem, ze wskazaniem klubu, którego członkiem zamierza zostać.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, może być złożony po zakończeniu rozgrywek, w których klub uczestniczy, nie później jednak niż do 30 czerwca danego roku.
3.
Zarząd klubu, do którego zawodnik zamierza przejść, jest obowiązany potwierdzić na piśmie zamiar przyjęcia zawodnika na członka klubu.
4.
Zarząd klubu, do którego wpłynął wniosek zawodnika o zmianę przynależności klubowej, jest obowiązany rozpatrzyć wniosek i udzielić zawodnikowi odpowiedzi w terminie 30 dni od otrzymania potwierdzenia określonego w ust. 3.
5.
Brak odpowiedzi w terminie, o którym mowa w ust. 4, uważa się za wyrażenie zgody na zmianę przynależności klubowej.
6.
W razie, gdy na wniosek zawodnika o zmianę przynależności klubowej zarząd klubu udzieli odpowiedzi odmownej, a zawodnik nie wycofa wniosku, przestaje on być członkiem klubu po upływie 30 dni od dnia udzielenia odpowiedzi.
7.
Zmiana przynależności klubowej przez zawodnika, który nie ukończył 18 lat, jest dozwolona za pisemną zgodą rodziców lub opiekunów.
§  13.
Jeżeli zawodnik niepełnoletni wystąpi z wnioskiem o zmianę przynależności klubowej w związku ze zmianą miejsca stałego pobytu przez jego rodziców lub opiekunów, klub jest obowiązany wyrazić zgodę na zmianę przynależności klubowej.
§  14.
Zmiana przynależności klubowej przez zawodnika kadry narodowej seniorów i juniorów wymaga zgody Związku.
§  15.
1.
Zawodnika, który przestał być członkiem klubu w trybie określonym w § 12 ust. 6, obowiązuje roczna karencja od dnia otrzymania odpowiedzi odmawiającej udzielenia zgody na zmianę przynależności klubowej .
2.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach na wniosek klubu, którego zawodnik był członkiem, Związek może przedłużyć karencję do lat dwóch.
3.
Karencja polega na zawieszeniu prawa do reprezentowania przez zawodnika klubów w zawodach sportowych w piłce nożnej.
4.
W razie przedłużenia karencji do lat dwóch, zawieszeniu ulega również prawo do reprezentowania barw narodowych.
§  16.
1.
Zawodnik lub występujący w jego imieniu klub po upływie połowy rocznej karencji może wystąpić z wnioskiem o jej skrócenie.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, nie podlega rozpatrzeniu, jeżeli:
1)
klub, którego zawodnik był członkiem, spadł do niższej klasy rozgrywek,
2)
zawodnik w wieku:
a)
do 21 lat był członkiem klubu krócej niż 2 lata,
b)
do 22 lat był członkiem klubu krócej niż 3 lata,
c)
powyżej 23 lat był członkiem klubu krócej niż 4 lata.
3.
Decyzję w sprawie skrócenia karencji podejmuje:
1)
Związek - gdy zmiana przynależności klubowej zawodnika dotyczy zespołów I, II i II ligi oraz klubów położonych na terenie różnych okręgów,
2)
okręgowy związek - gdy zmiana przynależności klubowej zawodnika dotyczy pozostałych klubów położonych na jego terenie działania .
§  17.
1.
Zawodnik może reprezentować klub począwszy od nowego sezonu rozgrywek.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy zawodników, którzy:
1)
uzyskali zwolnienie z klubu ze względu na likwidację klubu lub sekcji piłki nożnej,
2)
zostali przeniesieni w trybie określonym w § 7 lub § 8 do klubu w wyższej klasie rozgrywek,
3)
uzyskali zwolnienie okresowe.
§  18.
1.
Zawodnicy zespołów I i II ligi mogą zmienić przynależność klubową w drodze transferu.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy zawodników, którzy uzyskali zwolnienie okresowe.
3.
Transferu można dokonywać po zakończeniu cyklu rozgrywek.
4.
Transferu można dokonywać po umieszczeniu zawodnika na liście transferowej prowadzonej przez Związek.
5.
Na liście transferowej, o której mowa w ust. 4, umieszcza się zawodników, jeżeli umowy o reprezentowanie klubów wygasają bądź zostają rozwiązane.
6.
Kluby w terminie miesiąca przed zakończeniem cyklu rozgrywek są zobowiązane przedstawić Związkowi listę zawodników zgłoszonych do transferu z uwzględnieniem zawodników, o których mowa w ust. 5.
7.
Związek przesyła listę transferową do klubów I i II ligi nie później niż na 15 dni przed ukończeniem cyklu rozgrywek.
§  19.
1.
Zmiana przynależności klubowej zawodnika w drodze transferu następuje na podstawie umowy zawartej między zainteresowanymi klubami.
2.
Umowa, o której mowa w ust. 1, nie może być zawarta bez zgody zawodnika.
§  20.
1.
Klub, z którego zawodnik odchodzi w wyniku przynależności klubowej, może zażądać od klubu, do którego zawodnik przechodzi, ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika.
2.
Wysokość ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika ustalają zainteresowane kluby, jeżeli zmiana barw nastąpiła w trybie określonym w § 7.
3.
Jeżeli zawodnik zmienił przynależność klubową w trybie określonym w § 8, wysokość ekwiwalentu ustala okręgowy związek lub Związek.
4.
Klub przyjmujący zawodnika do zespołu I lub II ligi jest obowiązany wpłacić do Związku na fundusz rozwoju piłkarstwa młodzieżowego 5% kwoty transferowej.
5.
Ekwiwalenty, o których mowa w ust. 1, mogą być wypłacane z dochodów własnych klubu.
§  21.
W okresie odbywania kary dyskwalifikacji zawodnik nie może zmienić przynależności klubowej.
§  22.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu z dnia 1 października 1985 r. w sprawie zasad i trybu zmiany przynależności zawodników piłki nożnej do stowarzyszeń kultury fizycznej i innych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność sportową oraz zasad reprezentowania tych stowarzyszeń i jednostek organizacyjnych (Monitor Polski Nr 34, poz. 229).
§  23.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1988 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1988.25.224

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zmiana przynależności zawodników piłki nożnej do stowarzyszeń kultury fizycznej i innych jednostek organizacyjnych oraz zasady ich reprezentowania.
Data aktu: 26/07/1988
Data ogłoszenia: 14/09/1988
Data wejścia w życie: 14/09/1988, 01/07/1988