Utworzenie Funduszu Literatury.

UCHWAŁA Nr 149
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 października 1983 r.
w sprawie utworzenia Funduszu Literatury.

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Tworzy się Fundusz Literatury, zwany dalej "Funduszem".
§  2.
1.
Dochodami Funduszu są:
1)
wpłaty w wysokości od 3% do 8% ceny detalicznej książek zawierających:
a)
utwory literatury pięknej, których autorzy są obywatelami polskimi, jeżeli autorskie prawa majątkowe do tych utworów nie podlegają ochronie prawnej,
b)
utwory literatury pięknej, których autorzy nie są obywatelami polskimi, jeżeli autorskie prawa majątkowe do oryginału tych utworów nie podlegają ochronie prawnej w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,

dokonywane przez przedsiębiorstwa wydawnicze,

2)
dotacje z centralnego funduszu rozwoju kultury w wysokości ustalanej przez Ministra Kultury i Sztuki,
3)
dotacje z innych funduszy,
4)
dobrowolne wpłaty, zapisy i darowizny organizacji społecznych, osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych oraz osób fizycznych.
2.
Minister Kultury i Sztuki ustala wysokość procentową wpłat, o których mowa w ust. 1 pkt 1, na każdy rok kalendarzowy.
3.
Przepisu ust. 1 pkt 1 nie stosuje się, jeżeli książka została wydana na zlecenie centrali handlu zagranicznego z przeznaczeniem na eksport.
§  3.
1.
Wysokość wpłaty określonej w § 2 ust. 1 pkt 1 ustala się procentowo od ceny detalicznej książki.
2.
Jeżeli książka zawiera również utwory, do których autorskie prawa majątkowe podlegają ochronie prawnej w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, wpłatę ustala się proporcjonalnie do objętości utworów określonych w § 2 ust. 1 pkt 1. Do objętości książek, od której ustala się wpłatę, zalicza się również objętość wstępów, przypisów i ilustracji.
§  4.
Przedsiębiorstwa wydawnicze dokonują wpłat na Fundusz w terminie 30 dni od daty przekazania do sprzedaży całego nakładu książki, której wydanie powoduje obowiązek wpłaty.
§  5.
Środki Funduszu przeznacza się na:
1)
stypendia dla pisarzy i tłumaczy literackich,
2)
wynagrodzenia autorów, którzy są obywatelami polskimi, za rozpowszechnianie ich utworów - uprzednio wydanych w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - w państwach rozwijających się, jeżeli autor wyrazi zgodę na rozpowszechnianie tych utworów bez wypłaty wynagrodzenia przez wydawcę państwa rozwijającego się,
3)
dofinansowanie szczególnie ważnych przedsięwzięć wydawniczych,
4)
upowszechnianie polskiej literatury za granicą,
5)
finansowanie konkursów literackich oraz imprez czytelniczych,
6)
nagrody i wyróżnienia,
7)
udzielanie w wyjątkowych wypadkach pisarzom i ich rodzinom pomocy socjalnej oraz zapomóg w wypadkach losowych,
8)
finansowanie remontów, konserwacji i wyposażenia domów pracy twórczej,
9)
organizację sympozjów i konferencji literackich, działalność informacyjną i studyjną w dziedzinie literatury.
§  6.
1.
Funduszem dysponuje Minister Kultury i Sztuki.
2.
Minister Kultury i Sztuki może wyznaczyć dysponentów niższego stopnia do dysponowania częściami Funduszu.
§  7.
Szczegółowe zasady i tryb dokonywania wypłat z Funduszu określi Minister Kultury i Sztuki.
§  8.
W sprawach nie unormowanych niniejszą uchwałą stosuje się przepisy o funduszach celowych, wydane na podstawie Prawa budżetowego.
§  9.
Nie wykorzystane środki funduszu autorskiego utworzonego na podstawie uchwały nr 78 Rady Ministrów z dnia 29 maja 1979 r. w sprawie funduszu autorskiego (Monitor Polski z 1979 r. Nr 15, poz. 85, z 1980 r. Nr 13, poz. 55 i z 1982 r. Nr 3, poz. 7) stają się środkami Funduszu.
§  10.
Traci moc uchwała nr 78 Rady Ministrów z dnia 29 maja 1979 r. w sprawie funduszu autorskiego (Monitor Polski z 1979 r. Nr 15, poz. 85, z 1980 r. Nr 13, poz. 55 i z 1982 r. Nr 3, poz. 7).
§  11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1983.36.204

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Utworzenie Funduszu Literatury.
Data aktu: 29/10/1983
Data ogłoszenia: 18/11/1983
Data wejścia w życie: 18/11/1983