Utworzenie centralnego funduszu oszczędnościowego paliw, energii, surowców i materiałów.

UCHWAŁA Nr 137
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 października 1983 r.
w sprawie utworzenia centralnego funduszu oszczędnościowego paliw, energii, surowców i materiałów.

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się centralny fundusz oszczędnościowy paliw, energii, surowców i materiałów, zwany dalej "funduszem".
2.
Dysponentem funduszu jest Minister Gospodarki Materiałowej.
§  2.
1.
Dochodami funduszu są:
1)
wpłaty dokonywane przez jednostki gospodarki uspołecznionej z tytułu sprzedaży wyrobów (usług) objętych zakazem:
a)
produkcji,
b)
stosowania przy ich produkcji technologii wytwarzania nadmiernie energochłonnych i materiałochłonnych,
c)
stosowania niektórych materiałów do produkcji określonych wyrobów (usług),
2)
wpłaty dokonywane przez jednostki gospodarki uspołecznionej z tytułu przekroczenia limitów zużycia energii elektrycznej i paliw gazowych - w wysokości ustalonych opłat dodatkowych oraz kary nakładane za nieprzestrzeganie przepisów o gospodarce paliwowo-energetycznej,
3)
wpłaty jednostek gospodarki uspołecznionej z tytułu przekroczenia państwowych normatywów zużycia paliw, energii, surowców i materiałów, dokonywane na podstawie odrębnych przepisów,
4)
dotacje z centralnego funduszu postępu techniczno-ekonomicznego,
5)
wpłaty z budżetu Państwa określane corocznie w ustawie budżetowej,
6)
dobrowolne wpłaty jednostek gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej.
2.
W centralnych planach rocznych będą wyodrębniane niezbędne środki dewizowe do dyspozycji Ministra Gospodarki Materiałowej w celu zapewnienia realizacji przedsięwzięć finansowanych z funduszu.
§  3.
1.
Zasady i tryb dokonywania wpłat, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1-3, określa Minister Gospodarki Materiałowej w porozumieniu z Ministrem Finansów.
2.
Minister Gospodarki Materiałowej przedstawia wnioski Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrom Finansów oraz Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki o wydzielenie odpowiednich środków, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 4 i 5 oraz w ust. 2.
§  4.
1.
Środki funduszu są przeznaczone na udzielanie pomocy finansowej jednostkom gospodarki uspołecznionej w formie nie oprocentowanych pożyczek i dotacji na:
1)
podejmowanie przedsięwzięć modernizacyjnych skierowanych na uzyskanie efektów oszczędnościowych w zakresie paliw, energii, surowców lub materiałów w skali gospodarki narodowej, nie wywołujących pozytywnych skutków ekonomicznych uzasadniających ich podjęcie ze środków jednostki gospodarczej,
2)
podejmowanie przedsięwzięć modernizacyjnych skierowanych na uzyskanie efektów oszczędnościowych w zakresie paliw, energii, surowców lub materiałów w skali gospodarki narodowej, a przekraczających możliwości finansowe jednostki gospodarczej, nawet z uwzględnieniem przysługujących jej ulg w podatkach,
3)
podejmowanie inwestycji wymuszających postęp i efektywność wykorzystania paliw, energii, surowców lub materiałów w skali gospodarki narodowej,
4)
podejmowanie inwestycji w zakresie produkcji substytucyjnej deficytowych paliw i materiałów, przynoszących efekty w skali gospodarki narodowej, przy jednoczesnym braku pozytywnych efektów ekonomicznych u podejmującego, lub przekraczających jego możliwości finansowe,
5)
wdrażanie zakończonych prac badawczych, jeżeli wdrożenie jest pożądane w skali gospodarki narodowej, a nie daje doraźnych efektów ekonomicznych jednostce,
6)
podejmowanie innych przedsięwzięć dotyczących działalności w zakresie oszczędzania paliw, energii, surowców i materiałów.
2.
Zasady i tryb przyznawania nie oprocentowanych pożyczek i dotacji z funduszu - w zakresie przedsięwzięć inwestycyjnych - określa Minister Gospodarki Materiałowej w uzgodnieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów.
§  5.
W razie nieosiągnięcia zakładanych efektów przyznana dotacja podlega zwrotowi w trybie ustalonym przez Ministra Gospodarki Materiałowej.
§  6.
1.
Środki funduszu są gromadzone na wyodrębnionym rachunku Urzędu Gospodarki Materiałowej.
2.
Środki funduszu nie wykorzystane w danym roku przechodzą na rok następny.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1983.36.202

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Utworzenie centralnego funduszu oszczędnościowego paliw, energii, surowców i materiałów.
Data aktu: 17/10/1983
Data ogłoszenia: 18/11/1983
Data wejścia w życie: 18/11/1983