Dystrybucja i sprzedaż znaków wartościowych.

UCHWAŁA Nr 89
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 lipca 1983 r.
w sprawie dystrybucji i sprzedaży znaków wartościowych.

W celu uregulowania spraw związanych z dystrybucją i sprzedażą znaków wartościowych Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Znakami wartościowymi w rozumieniu uchwały są znaki opłaty skarbowej, sądowej, notarialnej i paszportowej oraz urzędowe blankiety wekslowe.
2.
Jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej, wzory znaków wartościowych określa Minister Finansów.
§  2.
1.
Znaki wartościowe są wykonywane przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych na zlecenie Ministerstwa Finansów (znaki opłaty skarbowej i urzędowe blankiety wekslowe), Ministerstwa Sprawiedliwości (znaki opłaty sądowej i notarialnej) i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (znaki opłaty paszportowej).
2.
Wykonane znaki wartościowe są przejmowane z Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych przez Narodowy Bank Polski.
§  3.
1.
Dystrybucję znaków wartościowych prowadzi Narodowy Bank Polski.
2.
Prezes Narodowego Banku Polskiego określi wewnętrzny tryb postępowania w zakresie dystrybucji i sprzedaży znaków wartościowych oraz zasady kasowania, wymiany, a także niszczenia znaków nie nadających się do sprzedaży.
3.
Narodowy Bank Polski z tytułu dystrybucji znaków wartościowych pobiera od instytucji zlecającej wykonanie znaków wartościowych prowizję w wysokości 1,5% wartości nominalnej rozprowadzonych znaków.
§  4.
1.
Sprzedaż znaków wartościowych prowadzą punkty detalicznej sprzedaży znaków wartościowych.
2.
Punktami detalicznej sprzedaży znaków wartościowych mogą być:
1)
urzędy i instytucje państwowe oraz banki - w zakresie sprzedaży znaków opłaty skarbowej, urzędowych blankietów wekslowych i znaków opłaty paszportowej, a w miarę potrzeby także znaków opłaty sądowej,
2)
placówki pocztowe - w zakresie sprzedaży znaków opłaty skarbowej, a w miarę potrzeby także urzędowych blankietów wekslowych lub znaków opłaty sądowej,
3)
jednostki organizacyjne Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej "Prasa-Książka-Ruch" - w zakresie sprzedaży znaków opłaty skarbowej,
4)
kasy sądowe - w zakresie sprzedaży znaków opłaty skarbowej i sądowej,
5)
państwowe biura notarialne - w zakresie sprzedaży znaków opłaty skarbowej, sądowej i notarialnej,
6)
biura podróży i inne instytucje prowadzące pozabankowe kasy walutowe - w zakresie sprzedaży znaków opłaty paszportowej, przy czym kasy walutowe upoważnione do sprzedaży książeczek walutowych prowadzą również sprzedaż znaków opłaty skarbowej.
3.
Plan rozmieszczenia punktów detalicznej sprzedaży znaków wartościowych ustala terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego w uzgodnieniu z właściwym oddziałem Narodowego Banku Polskiego i Izbą Skarbową.
4.
Rozmieszczenie punktów detalicznej sprzedaży znaków wartościowych i godziny prowadzenia sprzedaży powinny zapewnić łatwość nabywania znaków w miejscach i w czasie najbardziej dogodnych dla zobowiązanych do uregulowania należności znakami.
5.
Jeżeli sprzedaż znaków wartościowych nie może być prowadzona przez punkty detalicznej sprzedaży wymienione w ust. 2, terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego, w porozumieniu z właściwym oddziałem Narodowego Banku Polskiego, może zlecić prowadzenie detalicznej sprzedaży znaków wartościowych osobom fizycznym lub osobom prawnym.
§  5.
1.
Placówkom pocztowym, jednostkom organizacyjnym Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej "Prasa-Książka-Ruch", biurom podróży, innym instytucjom prowadzącym pozabankowe kasy walutowe oraz osobom wymienionym w § 4 ust. 5 przysługuje prowizja za sprzedaż znaków wartościowych.
2.
Prowizja za sprzedaż znaków opłaty skarbowej, urzędowych blankietów wekslowych, znaków opłaty sądowej i notarialnej wynosi 3% nominalnej wartości znaków, a za sprzedaż znaków opłaty paszportowej - 1,5%.
3.
Punkty detalicznej sprzedaży znaków wartościowych potrącają należną im prowizję z kwoty wpłacanej za nabywane znaki.
§  6.
1.
Prowizji nie potrąca się w razie pobierania znaków po raz pierwszy, w formie stałej zaliczki.
2.
Stałe zaliczki w znakach wartościowych są udzielane tylko przy pobieraniu znaków po raz pierwszy.
3.
Wysokość stałej zaliczki ustala właściwy oddział Narodowego Banku Polskiego.
§  7.
1.
Kwoty uzyskane ze sprzedaży znaków wartościowych, pomniejszone o prowizję należną sprzedawcy, oddziały Narodowego Banku Polskiego zarachowują:
1)
na rachunek dochodów budżetów terenowych urzędu skarbowego właściwego miejscowo ze względu na siedzibę oddziału Narodowego Banku Polskiego ze wskazaniem budżetu terenowego, na którego rzecz mają być zaliczane wpłaty, właściwego ze względu na położenie punktu detalicznej sprzedaży znaków opłaty skarbowej i urzędowych blankietów wekslowych,
2)
na rachunek dochodów budżetowych właściwego sądu - za znaki opłaty sądowej i notarialnej.
2.
Zasady zarachowywania wpływów ze sprzedaży znaków opłaty paszportowej określają odrębne przepisy.
§  8.
1.
Narodowy Bank Polski sporządza roczne zbiorcze sprawozdania dotyczące zapasów i obrotu znakami wartościowymi i przekazuje je instytucji zlecającej wykonanie znaków wartościowych w terminie do dnia 31 marca następnego roku.
2.
Narodowy Bank Polski opracowuje i przekazuje instytucji zlecającej wykonanie znaków wartościowych, w terminie do dnia 30 kwietnia każdego roku, projekt nakładów znaków wartościowych na rok następny.
3.
Instytucja zlecająca wykonanie znaków wartościowych składa Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych zlecenie wykonania nakładów znaków wartościowych na rok następny do dnia 15 października roku poprzedniego.
4.
Zlecenie wykonania dodatkowych nakładów znaków wartościowych może być złożone w uzasadnionych wypadkach w porozumieniu z Narodowym Bankiem Polskim.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1983.27.151

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Dystrybucja i sprzedaż znaków wartościowych.
Data aktu: 29/07/1983
Data ogłoszenia: 15/08/1983
Data wejścia w życie: 15/08/1983