Zasady, tryb i termin zniesienia zjednoczeń przedsiębiorstw państwowych.

UCHWAŁA Nr 242
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 listopada 1981 r.
w sprawie zasad, trybu i terminu zniesienia zjednoczeń przedsiębiorstw państwowych.

Na podstawie art. 67 ust. 4 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. Nr 24, poz. 122) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Zjednoczenia przedsiębiorstw państwowych i jednostki równorzędne, zwane dalej "zjednoczeniami", utworzone na podstawie dekretu z dnia 26 października 1950 r. o przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 18, poz. 111), stawia się w stan likwidacji z dniem 1 stycznia 1982 r., z wyjątkiem zjednoczeń wymienionych w załączniku do uchwały.
2.
Zjednoczenia wymienione w załączniku do uchwały stawia się w stan likwidacji w terminach określonych w tym załączniku.
§  2.
Z dniem 1 stycznia 1982 r. przedsiębiorstwa państwowe przestają świadczyć na pokrycie kosztów utrzymania dotychczasowych zjednoczeń, z wyjątkiem zjednoczeń wymienionych w załączniku do uchwały, na rzecz których obowiązek świadczeń na pokrycie kosztów utrzymania przedłuża się do dnia likwidacji.
§  3.
Dyrektorzy zjednoczeń dokonają inwentaryzacji majątku będącego w dyspozycji zjednoczeń według stanu na dzień likwidacji oraz zabezpieczenia udokumentowanego rozchodu tego majątku w okresie likwidacji.
§  4.
1.
Okres likwidacji zjednoczeń nie może trwać dłużej niż do dnia 30 czerwca 1982 r., z wyjątkiem zjednoczeń wymienionych w załączniku do uchwały, które powinny być zlikwidowane w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia postawienia w stan likwidacji. O terminie zakończenia likwidacji zjednoczenia, w ramach tych okresów, decyduje minister lub wojewoda nadzorujący dotychczas zjednoczenie.
2.
W okresie likwidacji do zadań zjednoczeń należy:
1)
przeprowadzenie zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami weryfikacji sprawozdań finansowych przedsiębiorstw zgrupowanych dotychczas w zjednoczeniach za 1981 r. i sporządzenie zbiorczego sprawozdania finansowego zjednoczeń za 1981 r., a także dokonanie ostatecznych rozliczeń z budżetem Państwa i przedsiębiorstwami z tytułu podatków, wpłat i dotacji oraz ściągnięcia należności i pokrycie zobowiązań finansowych; zjednoczenia wymienione w załączniku do uchwały dokonają tych czynności również za okres działalności w 1982 r.,
2)
dokończenie prac związanych z reformą cen zaopatrzeniowo-inwestycyjnych,
3)
zagospodarowanie będących w posiadaniu zjednoczeń składników majątkowych w drodze nieodpłatnego przekazania innym jednostkom państwowym budynków i innych obiektów budowlanych oraz sprzedaży pozostałego majątku (środków trwałych i przedmiotów nietrwałych),
4)
dokonanie przeglądu posiadanych dokumentów i akt biurowych, zakwalifikowanie ich do przekazania do zrzeszeń, archiwów państwowych lub do likwidacji zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami,
5)
sporządzenie zbiorczych sprawozdań statystycznych za rok 1981, regulowanych instrukcjami Głównego Urzędu Statystycznego, a ponadto dokończenie prac związanych z przeceną majątku trwałego stosownie do przepisów uchwały nr 213 Rady Ministrów z dnia 14 października 1981 r. w sprawie aktualizacji wartości majątku trwałego.
§  5.
1.
Do przeprowadzenia prac, o których mowa w § 4, ministrowie oraz wojewodowie nadzorujący dotychczas zjednoczenia powołają komisje likwidacyjne z udziałem przedstawicieli okręgowych zarządów dochodów państwa i kontroli finansowej.
2.
Do obowiązków komisji likwidacyjnej należy między innymi opracowanie planu likwidacji oraz sporządzenie, w terminie jednego miesiąca po zakończeniu okresu likwidacji, bilansu likwidacyjnego zjednoczenia. Właściwy minister lub wojewoda zatwierdza bilans oraz przejmuje pozostałe aktywa i pasywa.
§  6.
W razie nieściągnięcia w okresie likwidacji przypadających zjednoczeniom należności, obowiązek ich egzekucji przechodzi na Skarb Państwa.
§  7.
Okręgowe zarządy dochodów państwa i kontroli finansowej sprawdzą prawidłowość rozliczeń z budżetem dokonanych przez zjednoczenia.
§  8.
Ministrowie i wojewodowie nadzorujący dotychczas zjednoczenia ustalą tryb dalszego wykonywania zadań realizowanych przez zjednoczenia i podporządkowane im jednostki organizacyjne, nie będące przedsiębiorstwami, zwłaszcza w zakresie:
1)
programowania rozwoju poszczególnych branż przemysłowych, w tym inwestycji,
2)
koordynacji i nadzoru nad realizacją problemów węzłowych i programów rządowych rozwoju nauki i techniki,
3)
współpracy naukowo-technicznej z zagranicą, w tym z międzynarodowymi organizacjami,
4)
międzynarodowej współpracy techniczno-handlowej,
5)
zagadnień obronności kraju,
6)
tworzenia i gospodarowania rezerwami państwowymi,
7)
spraw wynalazczości pracowniczej,
8)
organizacji zaopatrzenia rynku, w tym udziału w rozdzielnictwie i reglamentacji towarów,
9)
realizacji zaplecza naukowego, w tym ośrodków badawczo-rozwojowych i szkół zawodowych, zaplecza informatycznego, ośrodków medycyny pracy i in.
§  9.
Ministrowie i wojewodowie, w miarę możliwości, zapewnią zatrudnienie zwalnianych pracowników likwidowanych zjednoczeń. Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych będzie sprawował koordynację działań w tym zakresie.
§  10.
Pracownikom zjednoczeń przysługują świadczenia wynikające z przepisów uchwały nr 169 Rady Ministrów z dnia 17 sierpnia 1981 r. w sprawie dodatkowych świadczeń dla pracowników uspołecznionych zakładów pracy zmieniających pracę (Monitor Polski Nr 21, poz. 195).
§  11.
Finansowanie bieżących wydatków w okresie likwidacji zjednoczeń następuje z pozostałości środków funduszów tworzonych dotychczas w zjednoczeniach oraz z wpływów uzyskanych w związku z przepisem § 4 ust. 2 pkt 3. Po pokryciu wydatków do wysokości zatwierdzonego preliminarza pozostałości środków funduszów podlegają rozliczeniu ze scentralizowanym rachunkiem w Narodowym Banku Polskim w trybie przewidzianym w przepisach załącznika nr 12 do uchwały nr 243 Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1981 r. w sprawie zasad działalności przedsiębiorstw państwowych w 1982 r. (Monitor Polski Nr 32, poz. 287). W razie braku pełnego pokrycia wydatków określonych w zatwierdzonym preliminarzu, zjednoczenie otrzyma uzupełnienie ze scentralizowanego rachunku w Narodowym Banku Polskim.
§  12.
Ministrowie i wojewodowie obejmą swoim nadzorem prace związane z likwidacją nadzorowanych dotychczas zjednoczeń.
§  13.
Przepisy uchwały dotyczące ministrów i wojewodów stosuje się odpowiednio również do kierowników urzędów centralnych i prezydentów miast stopnia wojewódzkiego.
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

TERMINY

LIKWIDACJI NIEKTÓRYCH ZJEDNOCZEŃ

Lp. Nazwa zjednoczenia Termin
1 Zjednoczenie Nasiennictwa Rolniczego i Ogrodniczego 30 czerwca 1982 r.
2 Zjednoczenie Przemysłu Cukrowniczego 31 marca 1982 r.
3 Zjednoczenie Przemysłu Ziemniaczanego 30 czerwca 1982 r.
4 Centrala Przemysłu Mięsnego 30 czerwca 1982 r.
5 Centrala Produktów Naftowych "CPN" 30 czerwca 1982 r.
6 Centrala Zbytu Stali "Centrostal" 30 czerwca 1982 r.
7 Centrala Surowców Włókienniczych i Skórzanych 30 czerwca 1982 r.
8 Centrala Handlowo-Techniczna Sprzętu Pożarniczego i Ochronnego "Supon" 30 czerwca 1982 r.
9 Jaworznicko-Mikołowskie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego 31 marca 1982 r.
10 Dąbrowskie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego 31 marca 1982 r.
11 Katowickie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego 31 marca 1982 r.
12 Bytomskie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego 31 marca 1982 r.
13 Zabrzańskie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego 31 marca 1982 r.
14 Rybnickie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego 31 marca 1982 r.
15 Dolnośląskie Zjednoczenie Przemysłu Węglowego 31 marca 1982 r.
16 Zjednoczenie Przemysłu Węgla Brunatnego i Elektrowni 31 marca 1982 r.
17 Zjednoczenie Górnictwa Naftowego i Gazownictwa 31 marca 1982 r.
18 Zjednoczenie Budownictwa Górniczego 31 marca 1982 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1981.32.286

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady, tryb i termin zniesienia zjednoczeń przedsiębiorstw państwowych.
Data aktu: 30/11/1981
Data ogłoszenia: 30/12/1981
Data wejścia w życie: 30/12/1981