Zasady realizacji inwestycji modernizacyjnych.

UCHWAŁA Nr 181
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 grudnia 1977 r.
w sprawie zasad realizacji inwestycji modernizacyjnych.

W celu zapewnienia warunków do szerokiego wdrażania procesów modernizacyjnych oraz zwiększania inwestycji modernizacyjnych Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Ministrowie, kierownicy urzędów centralnych i centralne związki spółdzielni oraz wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego wyodrębnią w planach rocznych nakłady inwestycyjne przeznaczone wyłącznie na inwestycje modernizacyjne.
§  2.
1.
Prezes Rady Ministrów określi kryteria i podział inwestycji modernizacyjnych w przemyśle.
2.
Właściwi z tytułu koordynacji międzyresortowej i branżowej ministrowie, kierownicy urzędów centralnych i centralne związki spółdzielni w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów:
1)
opracują kryteria zaliczania inwestycji do modernizacyjnych dla dziedzin poza przemysłem,
2)
mogą w razie potrzeby opracować kryteria zaliczania inwestycji do modernizacyjnych dla poszczególnych branż.
§  3.
1.
Inwestycje modernizacyjne powinny być realizowane głównie przez wykonawców robót budowlano-montażowych resortów inwestorskich (przedsiębiorstwa budowlano-montażowe lub jednostki systemu gospodarczego).
2.
Inwestycje odtworzeniowo-modernizacyjne ujęte w planie, które mają być wykonywane przez własny potencjał resortów inwestujących, zwalnia się od obowiązku uzyskiwania indywidualnej zgody na ich rozpoczynanie; inwestycje te powinny być rozpoczynane w pierwszej kolejności.
§  4.
1.
Ministrowie Górnictwa, Hutnictwa, Przemysłu Lekkiego oraz Rolnictwa zapewnią realizację planowanych resortowych inwestycji modernizacyjnych, z wyjątkiem:
1)
niektórych modernizacji generalnych określonych działów zakładów przemysłowych,
2)
specjalistycznych instalacji elektromontażowych oraz skomplikowanych specjalistycznych instalacji przemysłowych,
3)
montażu maszyn i urządzeń dokonywanego przez producenta.
2.
Ministrowie Komunikacji, Przemysłu Chemicznego, Przemysłu Maszyn Ciężkich i Rolniczych oraz Przemysłu Maszynowego zapewnią realizację planowanych resortowych inwestycji modernizacyjnych, z wyjątkiem:
1)
robót wymienionych w ust. 1,
2)
montażu konstrukcji stalowych dostarczonych przez inwestora.
3.
Minister Energetyki i Energii Atomowej zapewni realizację resortowych inwestycji modernizacyjnych obejmujących obiekty sieci i stacji elektroenergetycznych, małej modernizacji zakładów energetycznych oraz modernizacji średniej zakładów energetycznych, z wyjątkiem montażu maszyn i urządzeń wykonywanego przez producenta.
4.
Ministrowie Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej oraz Przemysłu Spożywczego i Skupu zapewnią realizację planowego zakresu resortowych inwestycji modernizacyjnych, z wyjątkiem:
1)
montażu maszyn i urządzeń dokonywanego przez producenta,
2)
specjalistycznych instalacji elektromontażowych i skomplikowanych specjalistycznych instalacji przemysłowych,
3)
obiektów hydrotechnicznych budownictwa morskiego.
5.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych zapewni potencjał wykonawczy na realizację inwestycji mających charakter generalnej modernizacji zakładów przemysłowych lub hydrotechnicznych obiektów morskich.
6.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz inni ministrowie nadzorujący przedsiębiorstwa budowlano-montażowe zapewnią wykonawstwo robót modernizacyjnych zlecanych przez organizacje inwestorskie właściwych resortów, mających charakter specjalistyczny oraz polegających na zasadniczej przebudowie określonego oddziału produkcyjnego lub obiektu inżynierskiego.
§  5.
Ministrowie nadzorujący producentów maszyn i urządzeń zapewnią wprowadzenie w szerszym zakresie obowiązku montażu przez te jednostki dostarczanych urządzeń, w szczególności kompletnych linii technologicznych i urządzeń specjalistycznych.
§  6.
1.
Upoważnia się Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych do wprowadzenia dodatkowego narzutu wyrównawczego w wysokości do 15% wartości robót modernizacyjnych, jeżeli w nakładach inwestycyjnych na modernizację zakładu udział robót budowlano-montażowych nie przekracza 20%. Pokrycie wprowadzanego narzutu wyrównawczego następuje z rezerwy na wydatki nie przewidziane w założeniach techniczno-ekonomicznych poszczególnych zadań inwestycyjnych i powinno się mieścić w ramach ogólnych nakładów inwestycyjnych i na roboty budowlano-montażowe poszczególnych resortów, urzędów centralnych, związków spółdzielni i województw.
2.
Wprowadzenie narzutu wyrównawczego w innych resortach może nastąpić w drodze decyzji właściwego ministra, przekazanej do wiadomości Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
§  7.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego wyodrębni w materiałach statystycznych wartość robót modernizacyjnych oraz związane z tym relacje ekonomiczne.
§  8.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1978 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1977.36.181

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady realizacji inwestycji modernizacyjnych.
Data aktu: 09/12/1977
Data ogłoszenia: 31/12/1977
Data wejścia w życie: 01/01/1978