Usprawnienie organizacji pracy kierowników naczelnych, centralnych i terenowych organów administracji oraz kierowników jednostek gospodarczych i instytucji.

ZARZĄDZENIE Nr 49
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 16 sierpnia 1977 r.
w sprawie usprawnienia organizacji pracy kierowników naczelnych, centralnych i terenowych organów administracji oraz kierowników jednostek gospodarczych i instytucji.

W celu stworzenia ministrom, podsekretarzom stanu, wojewodom i wicewojewodom, rektorom szkół wyższych, dyrektorom zjednoczeń (jednostek równorzędnych), dyrektorom instytutów naukowo-badawczych, dyrektorom przedsiębiorstw i kierownikom innych zakładów pracy warunków do usprawnienia kierowania pracami podległych jednostek organizacyjnych i sprawowania skuteczniejszego nadzoru nad przebiegiem wykonania zadań zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
We wtorki, środy i soboty nie mogą być organizowane żadne narady, konferencje i inne zebrania, odrywające od pracy wewnątrz jednostek organizacyjnych ministrów, podsekretarzy stanu, wojewodów i wicewojewodów oraz rektorów szkół wyższych.
2.
W dni określone w ust. 1 ministrowie, podsekretarze stanu, wojewodowie i wicewojewodowie oraz rektorzy szkół wyższych powinni poświęcić się całkowicie pracy wewnątrz kierowanych jednostek organizacyjnych, pracy w terenie z jednostkami podległymi, podporządkowanymi i nadzorowanymi, dokonywać inspekcji i wykonywać funkcje nadzoru.
§  2.
Stałym dniem posiedzeń Rady Ministrów i Prezydium Rządu jest piątek. W związku z tym ministrowie i wojewodowie powinni w tym dniu przebywać w miejscu urzędowania, aby w razie potrzeby móc wziąć udział w obradach Rządu.
§  3.
1.
Narady, konferencje i inne zebrania z udziałem osób, o których mowa w § 1, mogą być organizowane w poniedziałki i czwartki.
2.
Zorganizowanie narady, konferencji lub innego zebrania o charakterze ogólnokrajowym - międzyresortowym lub regionalnym z udziałem ministrów, podsekretarzy stanu, wojewodów lub wicewojewodów wymaga uprzedniej zgody Prezesa Rady Ministrów.
3.
W razie uzasadnionej potrzeby zorganizowania narady, konferencji lub innego zebrania w dniu innym niż poniedziałek bądź czwartek, a więc z naruszeniem przepisów § 1 i § 3 ust. 1, zaproszenie ministra, podsekretarza stanu, wojewody lub wicewojewody oraz rektora szkoły wyższej może nastąpić tylko po uprzednim uzyskaniu zgody Prezesa Rady Ministrów.
§  4.
1.
We wtorki, środy, piątki i soboty nie mogą być organizowane żadne narady, konferencje i inne zebrania, odrywające od pracy wewnątrz jednostek organizacyjnych dyrektorów zjednoczeń (jednostek równorzędnych), instytutów naukowo-badawczych, przedsiębiorstw i kierowników innych zakładów pracy.
2.
W tych dniach dyrektorzy i kierownicy, o których mowa w ust. 1, powinni poświęcić się całkowicie pracy wewnątrz kierowanych jednostek organizacyjnych i pracy w terenie z jednostkami podległymi, dokonywać inspekcji i wykonywać funkcje nadzoru.
3.
Nie należy również delegować podległych pracowników do jednostek nadrzędnych w dniach wymienionych w ust. 1 ani też wzywać ich do tych jednostek.
§  5.
1.
Narady, konferencje i inne zebrania z udziałem osób, o których mowa w § 4, mogą być organizowane wyłącznie w poniedziałki i czwartki.
2.
W razie szczególnie uzasadnionej potrzeby minister może zorganizować w ramach resortu naradę, konferencję lub inne zebranie z udziałem dyrektorów zjednoczeń (jednostek równorzędnych), dyrektorów instytutów naukowo-badawczych, dyrektorów przedsiębiorstw i kierowników innych zakładów pracy w dniu innym niż poniedziałek i czwartek.
§  6.
1.
We wtorki, środy, piątki i soboty nie mogą być organizowane kursokonferencje.
2.
W szczególnie uzasadnionym wypadku może być zorganizowana w tych dniach kursokonferencja wyłącznie po uprzednim uzyskaniu osobistej zgody właściwego ministra lub wojewody. W odniesieniu do kursokonferencji o charakterze ogólnokrajowym i międzyresortowym wymagana jest uprzednia zgoda Prezesa Rady Ministrów.
§  7.
Zapraszanie lub wzywanie dyrektorów zjednoczeń (jednostek równorzędnych), dyrektorów instytutów naukowo-badawczych, dyrektorów przedsiębiorstw i kierowników innych zakładów pracy w innym celu niż na narady i konferencje, np. na szkolenie z oderwaniem od pracy, różnego rodzaju uroczystości itd., może nastąpić za uprzednią zgodą właściwego ministra.
§  8.
Przepisy § 4, 5 i 7 stosuje się odpowiednio do zastępców dyrektorów zjednoczeń (jednostek równorzędnych), zastępców dyrektorów instytutów naukowo-badawczych, zastępców dyrektorów przedsiębiorstw i zastępców kierowników innych zakładów pracy, z tym że w wypadkach określonych w § 7 wystarcza uprzednie uzyskanie zgody dyrektora właściwego zjednoczenia (jednostki równorzędnej).
§  9.
Wojewodowie ustalą dla terenu województwa analogiczne zasady usprawnienia pracy urzędów wojewódzkich, prezydentów (naczelników miast) i naczelników gmin (miast i gmin) oraz kierowników podległych jednostek gospodarczych, organizacji i instytucji.
§  10.
Realizacja postanowień niniejszego zarządzenia powinna znaleźć wyraz w odpowiednio sformułowanych i dostosowanych do ustalonych zasad planach pracy właściwych jednostek organizacyjnych.
§  11.
Ministrowie i wojewodowie zapewnią skuteczną kontrolę przestrzegania przepisów niniejszego zarządzenia przez podległe i nadzorowane jednostki.
§  12.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
ministrach, należy przez to rozumieć również kierowników urzędów centralnych,
2)
wojewodach, należy przez to rozumieć również prezydentów miast stopnia wojewódzkiego.
§  13.
Zaleca się zarządom centralnych organizacji spółdzielczych stosowanie przepisów niniejszego zarządzenia.
§  14.
Traci moc zarządzenie nr 9 Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lutego 1972 r. w sprawie usprawnienia organizacji pracy kierowników naczelnych, centralnych i terenowych organów administracji oraz kierowników jednostek gospodarczych i instytucji (Monitor Polski Nr 9, poz. 64).
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024