Organizacja skupu owoców, warzyw i ziemniaków wczesnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO I SKUPU
z dnia 8 lipca 1974 r.
w sprawie organizacji skupu owoców, warzyw i ziemniaków wczesnych.

Na podstawie art. 3 ust. 1 i 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301, z 1956 r. Nr 54, poz. 244 i z 1971 r. Nr 12, poz. 115), § 10 ust. 2 uchwały nr 84 Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 1973 r. w sprawie intensyfikacji produkcji ogrodniczej oraz usprawnienia obrotu produktami ogrodniczymi (Monitor Polski Nr 21, poz. 122) oraz § 1 ust. 1 zarządzenia nr 28 Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 lutego 1968 r. w sprawie przekazania Ministrowi Przemysłu Spożywczego i Skupu uprawnień do wydawania przepisów o skupie i obrocie hurtowym owocami, warzywami i ziemniakami wczesnymi (Monitor Polski Nr 10, poz. 60) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zarządzenie dotyczy dokonywanego przez jednostki gospodarki uspołecznionej skupu owoców i warzyw produkcji krajowej w stanie nie przetworzonym, kwaszonek warzywnych, orzechów włoskich i laskowych, suszu owocowego i warzywnego oraz ziemniaków wczesnych - zwanych dalej "produktami ogrodniczymi".
2.
Zarządzenie nie dotyczy skupu płodów leśnych.
§  2.
1.
Do skupu produktów ogrodniczych uprawnione są następujące jednostki gospodarki uspołecznionej:
1)
spółdzielnie ogrodnicze zrzeszone w Centrali Spółdzielni Ogrodniczych oraz spółdzielnie i ich związki zrzeszone w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska",
2)
przedsiębiorstwa państwowe zgrupowane w zjednoczeniach Przemysłu Chłodniczego oraz Przemysłu Owocowo-Warzywnego,
3)
rolnicze spółdzielnie produkcyjne prowadzące działalność w zakresie przetwórstwa owoców i warzyw,
4)
inne jednostki gospodarki uspołecznionej, którym w odrębnym trybie przyznano uprawnienia do organizowania produkcji ogrodniczej.
2.
Do skupu produktów ogrodniczych uprawnione są również jednostki gospodarki uspołecznionej, prowadzące działalność w zakresie handlu detalicznego przemysłu gastronomicznego, żywienia przyzakładowego oraz przetwórstwa owoców i warzyw w razie:
1)
odmowy sprzedaży produktów ogrodniczych albo niewykonania lub nienależytego wykonania przez spółdzielnie zawartych z nimi przez te jednostki umów,
2)
nieobjęcia produktów ogrodniczych skupem przez spółdzielnie.
§  3.
1.
Spółdzielnie wymienione w § 2 ust. 1 pkt 1 mogą dokonywać skupu produktów ogrodniczych w rejonie ich statutowej działalności.
2.
Przedsiębiorstwa, spółdzielnie i jednostki, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, 3 i 4, mogą dokonywać skupu produktów ogrodniczych w wyznaczonych im rejonach produkcji ogrodniczej (bazy surowcowe).
3.
Pozostałe jednostki (§ 2 ust. 2) mogą dokonywać skupu produktów ogrodniczych wyłącznie na uzupełnienie własnego zaopatrzenia w miejscowościach będących ich siedzibą, w rejonach ich statutowej działalności oraz na targowiskach na obszarze województwa i miasta wyłączonego z województwa. Ograniczenia te nie mają zastosowania do skupu produktów ogrodniczych dokonywanego bezpośrednio od państwowych gospodarstw rolnych.
4.
Dokonywanie skupu produktów ogrodniczych poza terenami, o których mowa w ust. 1 i 2, wymaga zezwolenia naczelnika powiatu właściwego dla miejsca skupu; wnioski o uruchomienie punktu skupu należy składać w terminie do dnia 15 marca każdego roku.
§  4.
1.
Jednostki skupujące produkty ogrodnicze w ramach kontraktacji obowiązane są do skupu produktów dostarczonych ponad ilości określone w umowie kontraktacji, jeżeli pochodzą one z zakontraktowanej plantacji.
2.
Skup produktów ogrodniczych nie pochodzących z zakontraktowanej plantacji albo o jakości niższej od obowiązujących norm będzie dokonywany w miarę istniejących możliwości zagospodarowania.
3.
Jednostki skupujące (§ 2 ust. 1) obowiązane są:
1)
zapewnić kontrolę jakościową skupowanych produktów ogrodniczych; pracownicy tych jednostek dokonujący bezpośrednio skupu od producentów powinni mieć kwalifikacje towaroznawców,
2)
informować producentów o wymaganiach jakościowych obowiązujących w skupie produktów ogrodniczych,
3)
podawać do wiadomości producentów ceny skupu poszczególnych gatunków i wyrobów produktów ogrodniczych przez uwidacznianie tych cen na tablicach w punktach skupu.
§  5.
1.
Skup produktów ogrodniczych może być dokonywany bezpośrednio od producentów:
1)
w organizacyjnie wyodrębnionych punktach skupu lub w zakładach przetwórczych,
2)
we własnych punktach sprzedaży detalicznej lub na targowiskach,
3)
na stacjach kolejowych lub w gospodarstwach producentów.
2.
Osoby, które dokonują skupu na targowiskach, powinny być zaopatrzone w odpowiednie upoważnienia jednostki skupującej.
§  6.
Jednostki skupujące produkty ogrodnicze (§ 2 ust. 1) na terenach ich statutowej działalności lub w wyznaczonych rejonach produkcyjnych zgłaszają właściwemu miejscowo urzędowi powiatowemu punkty skupu przed ich otwarciem. Zgłoszenie powinno zawierać:
1)
oznaczenie jednostki skupującej,
2)
adres i rejon punktu skupu,
3)
przedmiot skupu,
4)
okres działania punktu skupu.
§  7.
Każda jednostka skupująca obowiązana jest prowadzić dokumentację skupu, zawierającą co najmniej następujące dane:
1)
imię i nazwisko oraz adres producenta,
2)
nazwę, wybór, ilość, cenę jednostkową i wartość skupionych produktów ogrodniczych.
§  8.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o naczelniku powiatu lub urzędzie powiatowym, rozumie się przez to prezydentów i naczelników miast stanowiących powiaty, naczelników dzielnic w miastach wyłączonych z województw oraz podległe im urzędy.
§  9.
Traci moc zarządzenie Ministra Przemysłu Spożywczego i Skupu z dnia 1 marca 1968 r. w sprawie organizacji skupu owoców, warzyw i ziemniaków wczesnych (Monitor Polski Nr 10, poz. 65).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1974 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1974.26.158

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Organizacja skupu owoców, warzyw i ziemniaków wczesnych.
Data aktu: 08/07/1974
Data ogłoszenia: 19/07/1974
Data wejścia w życie: 01/08/1974