Fundusz premiowy za wykonanie zadań dodatkowych w zakresie usług bytowych dla ludności.

UCHWAŁA Nr 103
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 maja 1973 r.
w sprawie funduszu premiowego za wykonanie zadań dodatkowych w zakresie usług bytowych dla ludności.

W celu zwiększenia materialnego zainteresowania pracowników jednostek gospodarki uspołecznionej wykonujących usługi bytowe dla ludności podejmowaniem i realizacją dodatkowych zadań ponad zadania wynikające z planu na lata 1971-1975 Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy uchwały stosuje się w przedsiębiorstwach i innych państwowych jednostkach organizacyjnych działających według zasad rozrachunku gospodarczego, zakładach i jednostkach budżetowych, spółdzielniach oraz organizacjach społecznych, zwanych dalej "jednostkami gospodarki uspołecznionej".
2.
Uchwała nie dotyczy:
1)
zakładów usługowych, których działalność rozliczana jest według zasad zryczałtowanego rozrachunku,
2)
przedsiębiorstw handlowych i gastronomicznych podległych i nadzorowanych przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług, w których z dniem 1 stycznia 1973 r. zostały wprowadzone kompleksowe zasady ekonomiczno-finansowe zgodnie z uchwałą nr 329 Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1972 r. w sprawie wprowadzania kompleksowych zasad ekonomiczno-finansowych w niektórych jednostkach i organizacjach gospodarczych.
3.
Usługi bytowe dla ludności w rozumieniu uchwały obejmują:
1)
usługi wykonywane przez jednostki podległe, nadzorowane i koordynowane przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług,
2)
usługi przemysłowe, w szczególności związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, usługi gazyfikacji bezprzewodowej oraz usługi z zakresu: budownictwa, handlu, turystyki i wypoczynku, pralnictwa i chemicznego czyszczenia odzieży i tkanin, a także usługi o charakterze osobistym wykonywane przez jednostki podległe i nadzorowane przez innych ministrów (kierowników urzędów centralnych).
§  2.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą tworzyć fundusz premiowy za wykonanie dodatkowych zadań w zakresie usług bytowych dla ludności ponad zadania wynikające z planu 5-letniego na lata 1971-1975.
2.
Podstawą obliczania funduszu premiowego jest wartość wykonanych zadań dodatkowych w zakresie usług bytowych dla ludności, rozliczonych według zasad określonych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
3.
Warunkiem uruchomienia funduszu premiowego jest rentowna działalność jednostki gospodarki uspołecznionej, a w odniesieniu do jednostek planowo deficytowych niepogorszenie planowanego wyniku finansowego w okresie, za który fundusz został utworzony.
§  3.
1.
Fundusz premiowy tworzy się w okresach kwartalnych poza planem osobowego funduszu płac pracowników działalności usługowej jednostki gospodarki uspołecznionej i niezależnie od innych funduszów premiowych.
2. 1
Wysokość funduszu może wynosić do 5% wartości wykonanych zadań dodatkowych, liczonych w cenach zbytu.
3. 2
Zasady różnicowania procentowej wysokości funduszu premiowego, do granicy określonej w ust. 2. ustalą ministrowie (Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki) sprawujący koordynację międzyresortową w zakresie usług, w porozumieniu z zarządami właściwych związków spółdzielni oraz zarządami głównymi właściwych związków zawodowych, w zależności od nakładu robocizny, stopnia trudności i złożoności pracy z uwzględnieniem preferencji dla niektórych rodzajów (grup) usług.
§  4.
1.
Premie z funduszu premiowego utworzonego w danej jednostce gospodarki uspołecznionej za zadania dodatkowe przysługują pracownikom bezpośrednio wykonującym usługi bytowe dla ludności. Premie mogą otrzymywać także pracownicy tej jednostki, których praca przyczyniła się do realizacji zadań dodatkowych, z wyjątkiem dyrektora i jego zastępców oraz głównego księgowego.
2.
Kwota premii wypłaconych pracownikom, których praca przyczyniła się do realizacji zadań dodatkowych, nie może przekroczyć 15% wypłaconego wszystkim pracownikom (ust. 1) funduszu premiowego za zadania dodatkowe w kwartale.
3.
Wysokość premii indywidualnych powinna być zróżnicowana i ustalona proporcjonalnie do osiągniętych wyników i rzeczywistego wkładu pracy pracownika.
§  5.
1.
Dyrektorzy zjednoczeń (jednostek równorzędnych), w porozumieniu z odpowiednimi instancjami właściwych związków zawodowych, ustalą szczegółowe zasady oraz tryb dokonywania wypłat z funduszu premiowego za zadania dodatkowe, kierując się ustaleniami dokonanymi w trybie § 3 ust. 3.
2.
Kierownicy jednostek gospodarki uspołecznionej zapewnią jawność wypłat premii oraz kontrolę prawidłowości tworzenia i wydatkowania funduszu premiowego.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że fundusz premiowy tworzy się za okres od dnia 1 stycznia 1973 r.
1 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 32 z dnia 1 lutego 1974 r. (M.P.74.6.39) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 lutego 1974 r.
2 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 32 z dnia 1 lutego 1974 r. (M.P.74.6.39) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 13 lutego 1974 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1973.23.137

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Fundusz premiowy za wykonanie zadań dodatkowych w zakresie usług bytowych dla ludności.
Data aktu: 04/05/1973
Data ogłoszenia: 26/05/1973
Data wejścia w życie: 26/05/1973