Nadanie odznaki honorowej "Zasłużony Pracownik Rady Narodowej" oraz ustalenie jej wzoru i sposobu noszenia.

UCHWAŁA Nr 28
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 stycznia 1969 r.
w sprawie nadania odznaki honorowej "Zasłużony Pracownik Rady Narodowej" oraz ustalenia jej wzoru i sposobu noszenia.

Na podstawie art. 46 ust. 4 ustawy z dnia 15 lipca 1968 r. o pracownikach rad narodowych (Dz. U. Nr 25, poz. 164) Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Odznaka honorowa "Zasłużony Pracownik Rady Narodowej", zwana dalej odznaką, jest zaszczytnym wyróżnieniem nadawanym najbardziej zasłużonym pracownikom rad narodowych, którzy wyróżnili się szczególnie wybitnymi osiągnięciami w pracy zawodowej przy realizacji zadań rad narodowych.
2.
Przy nadawaniu odznaki bierze się pod uwagę postawę społeczną pracownika przy wykonywaniu obowiązków.
§  2.
Odznaka może być nadana również osobom, które przestały być pracownikami rad narodowych w związku z pobieraniem emerytury lub renty, a także innym osobom, które położyły wybitne zasługi dla rozwoju rad narodowych i ich organów.
§  3.
1.
Odznaka wykonana jest z metalu koloru złotego, w kształcie owalu o szerokości i wysokości 26 mm. Na stronie licowej, w otoku szerokości 3,5 mm z napisem "ZASŁUŻONY PRACOWNIK RADY NARODOWEJ" i stylizowanym wieńcem laurowym przewiązanym wstęgą u dołu, znajduje się wypukła emaliowana tarcza z rysunkiem konturowym mapy Polski, w górnej części koloru białego, w dolnej czerwonego, na ciemnozielonym tle. Pośrodku mapy znajduje się złocony napis "PRL" wykonany ozdobną kursywą. Na odwrotnej stronie odznaki wytłoczona jest liczba 1969. Odznaka zawieszona jest na metalowej baretce koloru złotego w kształcie pięciokąta o wymiarach 23 mm, 2 X 13 mm, i 2 X 4 mm, połączonej z odznaką trzyczęściowym ogniwem. Na stronie licowej górną prostokątną część baretki zajmuje stylizowany pas liści laurowych. Do odwrotnej strony baretki przymocowana jest agrafka. Wysokość baretki z ogniwami wynosi 14 mm.
2.
Wzór odznaki określa załącznik do uchwały.
§  4.
1.
Wniosek o nadanie odznaki zgłasza wspólnie prezydium wojewódzkiej rady narodowej i zarząd okręgowy właściwego związku zawodowego. Zgłoszenie wniosku następuje z inicjatywy prezydium rady narodowej właściwej dla pracownika.
2.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać szczegółowe uzasadnienie, zawierające charakterystykę pracy zawodowej i postawy społecznej pracownika (§ 1).
§  5.
1.
Odznakę nadaje Prezes Rady Ministrów.
2.
Wraz z odznaką wyróżniony otrzymuje legitymację, stwierdzającą nadanie odznaki.
3.
Wręczenia odznaki i legitymacji dokonuje Prezes Rady Ministrów lub w imieniu Prezesa Rady Ministrów Szef Urzędu Rady Ministrów albo przewodniczący prezydium rady narodowej.
§  6.
Odznakę nosi się na prawej stronie piersi.
§  7.
1.
Utrata odznaki następuje w razie skazania wyróżnionego na karę pozbawienia praw publicznych.
2.
Prezes Rady Ministrów może pozbawić odznaki w razie stwierdzenia, że jej nadanie nastąpiło wskutek wprowadzenia w błąd lub że osoba wyróżniona stała się niegodna posiadania odznaki.
§  8.
Przepisy uchwały dotyczące prezydiów wojewódzkich rad narodowych stosuje się również do prezydiów rad narodowych miast wyłączonych z województw.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ODZNAKI HONOROWEJ "ZASŁUŻONY PRACOWNIK RADY NARODOWEJ"

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.3.25

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Nadanie odznaki honorowej "Zasłużony Pracownik Rady Narodowej" oraz ustalenie jej wzoru i sposobu noszenia.
Data aktu: 20/01/1969
Data ogłoszenia: 01/02/1969
Data wejścia w życie: 01/02/1969