Ewidencja i realizacja postulatów i wniosków wyborców.

ZARZĄDZENIE Nr 29
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 25 marca 1969 r.
w sprawie ewidencji i realizacji postulatów i wniosków wyborców.

Zebrania i spotkania kandydatów na posłów i radnych z ludnością przebiegać będą w okresie bieżącej kampanii wyborczej w atmosferze szczególnego ożywienia społeczno-politycznego, wytworzonego realizacją uchwały V Zjazdu PZPR i związanego z przygotowaniami do obchodu XXV rocznicy powstania Polski Ludowej. Postulaty i wnioski zgłoszone w kampanii wyborczej i w okresie kadencji Sejmu i rad narodowych, zakwalifikowane przez komitety Frontu Jedności Narodu i przyjęte do wykonania, będą miały duże znaczenie dla dalszego umocnienia więzi organów władzy i administracji z ludnością miast i wsi. W celu zapewnienia realizacji postulatów i wniosków zgłaszanych w kampanii wyborczej i w okresie kadencji Sejmu i rad narodowych zarządza się, co następuje:
§  1.
Zobowiązuje się przewodniczących prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) do zapewnienia udzielania komitetom Frontu Jedności Narodu przez prezydia rad narodowych wszystkich stopni wszechstronnej pomocy w toku oceny słuszności i realności postulatów i wniosków zgłoszonych w czasie kampanii wyborczej i w okresie kadencji Sejmu i rad narodowych, w ich ewidencjonowaniu i przekazywaniu właściwym organom i instytucjom.
§  2.
1.
Przekazywane przez komitety Frontu Jedności Narodu postulaty i wnioski prezydia rad narodowych wszystkich stopni oraz urzędy, instytucje i zakłady nie podporządkowane radom narodowym obejmują własną ewidencją.
2.
Ewidencję, o której mowa w ust. 1, prowadzą w prezydiach rad narodowych stopnia wojewódzkiego i powiatowego wydziały organizacyjno-prawne, a w pozostałych prezydiach rad narodowych - biura gromadzkich (miejskich) rad narodowych (rad narodowych osiedli) lub organy (wydziały, referaty), ustalone przez prezydia miejskich rad narodowych (rad narodowych osiedli).
3.
Ewidencjonowane postulaty i wnioski należy zakwalifikować do postulatów i wniosków bądź o charakterze administracyjno-organizacyjnym, bądź o charakterze gospodarczym.
4.
Wzór ewidencji postulatów i wniosków ustala załącznik do zarządzenia.
§  3.
1.
Prezydia rad narodowych dokonają oceny możliwości i realizacji przekazanych im przez komitety Frontu Jedności Narodu postulatów i wniosków oraz ustalą terminy ich wykonania. Plany realizacji postulatów i wniosków przyjętych do wykonania prezydia przedstawiają radom narodowym do uchwalenia. Plany realizacji postulatów i wniosków zgłoszonych w czasie kampanii wyborczej przedstawione zostaną radom narodowym w ciągu IV kwartału 1969 r.
2.
Postulaty i wnioski o charakterze gospodarczym powinny być rozpatrywane i przyjmowane do realizacji z uwzględnieniem ich celowości, hierarchii aktualnych potrzeb i ważności z punktu widzenia rozwoju życia gospodarczego, społecznego i kulturalnego terenu, posiadanych środków finansowo-materiałowych, a także możliwości ich wykonania przez samych wyborców w ramach szerszego rozwoju czynów społecznych. Postulaty i wnioski o charakterze gospodarczym wymagające do ich wykonania nakładów inwestycyjnych mogą być przyjmowane do realizacji tylko w ramach posiadanych limitów inwestycyjnych i środków finansowych.
3.
Postulaty i wnioski o charakterze gospodarczym przyjęte do wykonania należy brać pod uwagę przy opracowywaniu rocznych i wieloletnich planów gospodarczych.
§  4.
Przy dokonywaniu oceny, o której mowa w § 3, prezydia rad narodowych ściśle współdziałają z komisjami rad narodowych oraz komitetami Frontu Jedności Narodu.
§  5.
Jeżeli do realizacji postulatu lub wniosku przekazanego przez komitet Frontu Jedności Narodu właściwe są organy wyższego stopnia lub organy i instytucje nie podporządkowane radom narodowym, postulat lub wniosek taki prezydium rady narodowej przekazuje według właściwości tym organom i instytucjom z podaniem swego stanowiska oraz ze wskazaniem wnioskodawców i komitetu Frontu Jedności Narodu, który przekazał postulat lub wniosek. O przekazaniu postulatu lub wniosku prezydium rady narodowej zawiadamia właściwy komitet Frontu Jedności Narodu.
§  6.
Zobowiązuje się ministrów (kierowników urzędów centralnych) do udzielania podległym im jednostkom oraz radom narodowym i ich organom wszechstronnej pomocy w toku realizacji postulatów i wniosków wyborców oraz do szybkiego rozpatrywania przekazanych postulatów i wniosków.
§  7.
Przewodniczący prezydiów rad narodowych, kierownicy organów i instytucji, realizujących przekazane przez komitety Frontu Jedności Narodu postulaty i wnioski, spowodują informowanie zainteresowanych komitetów Frontu Jedności Narodu, a w razie otrzymania postulatu (wniosku) od prezydium rady narodowej - również tego prezydium o:
1)
zakwalifikowaniu postulatu (wniosku) do wykonania i planowanym terminie jego realizacji (§ 3 ust. 1),
2)
stopniu realizacji postulatu (wniosku) lub o jego wykonaniu w oparciu o coroczne oceny przebiegu realizacji postulatów i wniosków ludności.
§  8.
Zgłaszane w toku zebrań i spotkań z wyborcami skargi w sprawach indywidualnych, przekazane prezydiom rad narodowych przez komitety Frontu Jedności Narodu, powinny być załatwiane w trybie i terminach określonych w Kodeksie postępowania administracyjnego. Skargi w sprawach indywidualnych nie są obejmowane ewidencją postulatów i wniosków wyborców i powinny być traktowane jako sprawy bieżące.
§  9.
1.
Prezydia rad narodowych dokonywać będą corocznie oceny przebiegu realizacji postulatów i wniosków przyjętych do wykonania. Oceny te powinny być przedstawiane pod obrady sesji rad narodowych, na których rozpatrywane jest sprawozdanie z wykonania budżetu i planu terenowego za rok ubiegły.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) mogą, w miarę potrzeby, udzielać prezydiom rad narodowych niższych stopni wytycznych w sprawie dokonywania corocznych ocen, o których mowa w ust. 1.
3.
Organy prezydiów rad narodowych (§ 2 ust. 2) sporządzać będą roczne sprawozdania statystyczne z realizacji postulatów i wniosków wyborców i przekazywać je prezydiom rad narodowych wyższego stopnia. Wydziały organizacyjno-prawne prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) sporządzać będą zbiorcze sprawozdania i przekazywać je do Urzędu Rady Ministrów w terminie do dnia 30 kwietnia każdego roku wraz z oceną prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) (ust. 1) i wyszczególnieniem tych spośród ważniejszych postulatów i wniosków, które mają istotne znaczenie dla terenu lub które eliminują ujemne zjawiska w gospodarce i administracji.
4.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) będą składać Prezesowi Rady Ministrów w terminie ustalonym w ust. 3 sprawozdania z realizacji skierowanych do nich postulatów i wniosków.
5.
Wzór sprawozdania statystycznego (ust. 3) ustali Urząd Rady Ministrów w porozumieniu z Głównym Urzędem Statystycznym.
§  10.
Postulaty i wnioski zgłaszane na zebraniach i spotkaniach z wyborcami w okresie kadencji Sejmu i rad narodowych będą ewidencjonowane i załatwiane w trybie określonym w zarządzeniu.
§  11.
Zaleca się organizacjom spółdzielczym stosowanie zasad określonych zarządzeniem przy ewidencjonowaniu i załatwianiu postulatów i wniosków przekazywanych im do załatwiania przez komitety Frontu Jedności Narodu lub przez prezydia rad narodowych.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

EWIDENCJA POSTULATÓW I WNIOSKÓW

Lp. Data wpływu Komitet FJN (nazwa) Treść Sposób realizacji Termin realizacji Jednostka realizująca Data Charakter
Imię i nazwisko oraz adres wnioskodawcy(ców) postulatu i wniosku przekazania postulatu i wniosku innej jednostce udzielenia odpowiedzi postulatu i wniosku*) Uwagi
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
*) Wszystkie postulaty i wnioski dzielą się na dwie grupy: administracyjno-organizacyjne i gospodarcze.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024