Ewidencja i realizacja postulatów i wniosków wyborców.

ZARZĄDZENIE Nr 29
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 25 marca 1969 r.
w sprawie ewidencji i realizacji postulatów i wniosków wyborców.

Zebrania i spotkania kandydatów na posłów i radnych z ludnością przebiegać będą w okresie bieżącej kampanii wyborczej w atmosferze szczególnego ożywienia społeczno-politycznego, wytworzonego realizacją uchwały V Zjazdu PZPR i związanego z przygotowaniami do obchodu XXV rocznicy powstania Polski Ludowej. Postulaty i wnioski zgłoszone w kampanii wyborczej i w okresie kadencji Sejmu i rad narodowych, zakwalifikowane przez komitety Frontu Jedności Narodu i przyjęte do wykonania, będą miały duże znaczenie dla dalszego umocnienia więzi organów władzy i administracji z ludnością miast i wsi. W celu zapewnienia realizacji postulatów i wniosków zgłaszanych w kampanii wyborczej i w okresie kadencji Sejmu i rad narodowych zarządza się, co następuje:
§  1.
Zobowiązuje się przewodniczących prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) do zapewnienia udzielania komitetom Frontu Jedności Narodu przez prezydia rad narodowych wszystkich stopni wszechstronnej pomocy w toku oceny słuszności i realności postulatów i wniosków zgłoszonych w czasie kampanii wyborczej i w okresie kadencji Sejmu i rad narodowych, w ich ewidencjonowaniu i przekazywaniu właściwym organom i instytucjom.
§  2.
1.
Przekazywane przez komitety Frontu Jedności Narodu postulaty i wnioski prezydia rad narodowych wszystkich stopni oraz urzędy, instytucje i zakłady nie podporządkowane radom narodowym obejmują własną ewidencją.
2.
Ewidencję, o której mowa w ust. 1, prowadzą w prezydiach rad narodowych stopnia wojewódzkiego i powiatowego wydziały organizacyjno-prawne, a w pozostałych prezydiach rad narodowych - biura gromadzkich (miejskich) rad narodowych (rad narodowych osiedli) lub organy (wydziały, referaty), ustalone przez prezydia miejskich rad narodowych (rad narodowych osiedli).
3.
Ewidencjonowane postulaty i wnioski należy zakwalifikować do postulatów i wniosków bądź o charakterze administracyjno-organizacyjnym, bądź o charakterze gospodarczym.
4.
Wzór ewidencji postulatów i wniosków ustala załącznik do zarządzenia.
§  3.
1.
Prezydia rad narodowych dokonają oceny możliwości i realizacji przekazanych im przez komitety Frontu Jedności Narodu postulatów i wniosków oraz ustalą terminy ich wykonania. Plany realizacji postulatów i wniosków przyjętych do wykonania prezydia przedstawiają radom narodowym do uchwalenia. Plany realizacji postulatów i wniosków zgłoszonych w czasie kampanii wyborczej przedstawione zostaną radom narodowym w ciągu IV kwartału 1969 r.
2.
Postulaty i wnioski o charakterze gospodarczym powinny być rozpatrywane i przyjmowane do realizacji z uwzględnieniem ich celowości, hierarchii aktualnych potrzeb i ważności z punktu widzenia rozwoju życia gospodarczego, społecznego i kulturalnego terenu, posiadanych środków finansowo-materiałowych, a także możliwości ich wykonania przez samych wyborców w ramach szerszego rozwoju czynów społecznych. Postulaty i wnioski o charakterze gospodarczym wymagające do ich wykonania nakładów inwestycyjnych mogą być przyjmowane do realizacji tylko w ramach posiadanych limitów inwestycyjnych i środków finansowych.
3.
Postulaty i wnioski o charakterze gospodarczym przyjęte do wykonania należy brać pod uwagę przy opracowywaniu rocznych i wieloletnich planów gospodarczych.
§  4.
Przy dokonywaniu oceny, o której mowa w § 3, prezydia rad narodowych ściśle współdziałają z komisjami rad narodowych oraz komitetami Frontu Jedności Narodu.
§  5.
Jeżeli do realizacji postulatu lub wniosku przekazanego przez komitet Frontu Jedności Narodu właściwe są organy wyższego stopnia lub organy i instytucje nie podporządkowane radom narodowym, postulat lub wniosek taki prezydium rady narodowej przekazuje według właściwości tym organom i instytucjom z podaniem swego stanowiska oraz ze wskazaniem wnioskodawców i komitetu Frontu Jedności Narodu, który przekazał postulat lub wniosek. O przekazaniu postulatu lub wniosku prezydium rady narodowej zawiadamia właściwy komitet Frontu Jedności Narodu.
§  6.
Zobowiązuje się ministrów (kierowników urzędów centralnych) do udzielania podległym im jednostkom oraz radom narodowym i ich organom wszechstronnej pomocy w toku realizacji postulatów i wniosków wyborców oraz do szybkiego rozpatrywania przekazanych postulatów i wniosków.
§  7.
Przewodniczący prezydiów rad narodowych, kierownicy organów i instytucji, realizujących przekazane przez komitety Frontu Jedności Narodu postulaty i wnioski, spowodują informowanie zainteresowanych komitetów Frontu Jedności Narodu, a w razie otrzymania postulatu (wniosku) od prezydium rady narodowej - również tego prezydium o:
1)
zakwalifikowaniu postulatu (wniosku) do wykonania i planowanym terminie jego realizacji (§ 3 ust. 1),
2)
stopniu realizacji postulatu (wniosku) lub o jego wykonaniu w oparciu o coroczne oceny przebiegu realizacji postulatów i wniosków ludności.
§  8.
Zgłaszane w toku zebrań i spotkań z wyborcami skargi w sprawach indywidualnych, przekazane prezydiom rad narodowych przez komitety Frontu Jedności Narodu, powinny być załatwiane w trybie i terminach określonych w Kodeksie postępowania administracyjnego. Skargi w sprawach indywidualnych nie są obejmowane ewidencją postulatów i wniosków wyborców i powinny być traktowane jako sprawy bieżące.
§  9.
1.
Prezydia rad narodowych dokonywać będą corocznie oceny przebiegu realizacji postulatów i wniosków przyjętych do wykonania. Oceny te powinny być przedstawiane pod obrady sesji rad narodowych, na których rozpatrywane jest sprawozdanie z wykonania budżetu i planu terenowego za rok ubiegły.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) mogą, w miarę potrzeby, udzielać prezydiom rad narodowych niższych stopni wytycznych w sprawie dokonywania corocznych ocen, o których mowa w ust. 1.
3.
Organy prezydiów rad narodowych (§ 2 ust. 2) sporządzać będą roczne sprawozdania statystyczne z realizacji postulatów i wniosków wyborców i przekazywać je prezydiom rad narodowych wyższego stopnia. Wydziały organizacyjno-prawne prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) sporządzać będą zbiorcze sprawozdania i przekazywać je do Urzędu Rady Ministrów w terminie do dnia 30 kwietnia każdego roku wraz z oceną prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) (ust. 1) i wyszczególnieniem tych spośród ważniejszych postulatów i wniosków, które mają istotne znaczenie dla terenu lub które eliminują ujemne zjawiska w gospodarce i administracji.
4.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) będą składać Prezesowi Rady Ministrów w terminie ustalonym w ust. 3 sprawozdania z realizacji skierowanych do nich postulatów i wniosków.
5.
Wzór sprawozdania statystycznego (ust. 3) ustali Urząd Rady Ministrów w porozumieniu z Głównym Urzędem Statystycznym.
§  10.
Postulaty i wnioski zgłaszane na zebraniach i spotkaniach z wyborcami w okresie kadencji Sejmu i rad narodowych będą ewidencjonowane i załatwiane w trybie określonym w zarządzeniu.
§  11.
Zaleca się organizacjom spółdzielczym stosowanie zasad określonych zarządzeniem przy ewidencjonowaniu i załatwianiu postulatów i wniosków przekazywanych im do załatwiania przez komitety Frontu Jedności Narodu lub przez prezydia rad narodowych.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

EWIDENCJA POSTULATÓW I WNIOSKÓW

Lp. Data wpływu Komitet FJN (nazwa) Treść Sposób realizacji Termin realizacji Jednostka realizująca Data Charakter
Imię i nazwisko oraz adres wnioskodawcy(ców) postulatu i wniosku przekazania postulatu i wniosku innej jednostce udzielenia odpowiedzi postulatu i wniosku*) Uwagi
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
*) Wszystkie postulaty i wnioski dzielą się na dwie grupy: administracyjno-organizacyjne i gospodarcze.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1969.12.99

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ewidencja i realizacja postulatów i wniosków wyborców.
Data aktu: 25/03/1969
Data ogłoszenia: 28/03/1969
Data wejścia w życie: 28/03/1969