Zm.: uchwała w sprawie utworzenia funduszu aktywizacji małych miast.

UCHWAŁA Nr 159
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 maja 1968 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie utworzenia funduszu aktywizacji małych miast.

§  1.
W uchwale nr 302 Rady Ministrów z dnia 6 września 1966 r. w sprawie utworzenia funduszu aktywizacji małych miast (Monitor Polski z 1966 r. Nr 56, poz. 271) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 ust. 1 skreśla się wyrazy "o charakterze miejskim" i po wyrazach "miast i osiedli" dodaje się wyrazy "w których większość mieszkańców utrzymuje się z pracy poza rolnictwem";
2)
w § 3:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Fundusz aktywizacji jest przeznaczony w zasadzie na cele aktywizacji gospodarczej małych miast i osiedli określonych w § 1 ust. 1, których liczba mieszkańców nie przekracza 10 tys., posiadających nadwyżki siły roboczej, a w szczególności kobiet, z tym że w pierwszym rzędzie powinny korzystać z niego jednostki gospodarcze w miastach i osiedlach o ludności poniżej 5 tys. mieszkańców.",

b)
dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. W razie realizowania programów aktywizacyjnych opartych na wykorzystaniu surowców odpadowych i wtórnych lub budowy zakładów przemysłowych, które będą prowadziły działalność głównie przy użyciu maszyn, przekazanych im nieodpłatnie lub sprzedanych przez jednostki objęte planem centralnym w trybie określonym przepisami o zagospodarowaniu przedmiotów zbędnych, można środki funduszu aktywizacji przeznaczyć również na aktywizację gospodarczą miast, których liczba mieszkańców nie przekracza 20 tysięcy, jeżeli miasta te są wytypowane przez prezydia wojewódzkich rad narodowych do aktywizacji gospodarczej.",

c)
dotychczasowe ust. 2, 3, 4 i 5 otrzymują kolejną numerację 3, 4, 5 i 6;
3)
w § 4:
a)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Decyzje w sprawie przyznania kredytów z funduszu aktywizacji dla jednostek podejmujących inwestycje na terenie małych miast i osiedli, o których mowa w § 1 ust. 1, będą podejmowane przez dyrektora wojewódzkiego oddziału Narodowego Banku Polskiego na podstawie wniosków inwestorów zaopiniowanych przez prezydia właściwych powiatowych i miejskich rad narodowych.";

b)
ust. 4 i 5 otrzymują brzmienie:

"4. Kredyt bankowy spłacany będzie w rocznych ratach przez okres do 10 lat, z tym że spłata pierwszej raty powinna nastąpić po upływie 2 lat od uruchomienia produkcji (usług). W uzasadnionych wypadkach dyrektorzy wojewódzkich oddziałów Narodowego Banku Polskiego mogą wyrazić zgodę na:

1) przesunięcie terminu spłaty pierwszej raty na okres do 4 lat po uruchomieniu produkcji (usług),

2) przedłużenie okresu spłaty kredytu do 15 lat.

5. Wpływy ze spłaty kredytów będą przeznaczone na aktywizację małych miast w województwie, na którego terenie nastąpiła spłata kredytu.";

4)
w § 5:
a)
dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. W razie realizacji inwestycji opartych na surowcach wtórnych i odpadowych dopuszcza się zwiększenie:

1) udziału wartości robót budowlano-montażowych w ogólnej wartości kosztorysowej inwestycji do 70%,

2) kosztu uruchomienia jednego miejsca pracy do 80 tysięcy złotych.",

b)
dotychczasowy ust. 2 oznacza się liczbą 3 i w pkt 1 tego ustępu dodaje się na końcu wyrazy "a w razie realizacji inwestycji opartych na surowcach odpadowych i wtórnych do 120 tysięcy złotych,",
c)
dotychczasowy ust. 3 oznacza się liczbą 4,
d)
dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

"5. W realizacji inwestycji przemysłowych objętych wojewódzkimi programami aktywizacji gospodarczej, uchwalonymi przez prezydia wojewódzkich rad narodowych, zezwala się na łączenie środków funduszu aktywizacji z innymi nakładami inwestycyjnymi, jeżeli realizacja inwestycji opiera się na wykorzystaniu maszyn przekazanych nieodpłatnie lub sprzedanych przez jednostki objęte planem centralnym w trybie określonym przepisami o zagospodarowaniu przedmiotów zbędnych. W tych wypadkach całkowita wartość kosztorysowa inwestycji, koszt jednego miejsca pracy i udział robót budowlano-montażowych w ogólnej wartości kosztorysowej inwestycji powinny być przyjęte na podstawie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, zatwierdzonej przez właściwe jednostki nadrzędne."

§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024