Zm.: uchwała w sprawie utworzenia funduszu aktywizacji małych miast.

UCHWAŁA Nr 159
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 maja 1968 r.
zmieniająca uchwałę w sprawie utworzenia funduszu aktywizacji małych miast.

§  1.
W uchwale nr 302 Rady Ministrów z dnia 6 września 1966 r. w sprawie utworzenia funduszu aktywizacji małych miast (Monitor Polski z 1966 r. Nr 56, poz. 271) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 ust. 1 skreśla się wyrazy "o charakterze miejskim" i po wyrazach "miast i osiedli" dodaje się wyrazy "w których większość mieszkańców utrzymuje się z pracy poza rolnictwem";
2)
w § 3:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Fundusz aktywizacji jest przeznaczony w zasadzie na cele aktywizacji gospodarczej małych miast i osiedli określonych w § 1 ust. 1, których liczba mieszkańców nie przekracza 10 tys., posiadających nadwyżki siły roboczej, a w szczególności kobiet, z tym że w pierwszym rzędzie powinny korzystać z niego jednostki gospodarcze w miastach i osiedlach o ludności poniżej 5 tys. mieszkańców.",

b)
dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. W razie realizowania programów aktywizacyjnych opartych na wykorzystaniu surowców odpadowych i wtórnych lub budowy zakładów przemysłowych, które będą prowadziły działalność głównie przy użyciu maszyn, przekazanych im nieodpłatnie lub sprzedanych przez jednostki objęte planem centralnym w trybie określonym przepisami o zagospodarowaniu przedmiotów zbędnych, można środki funduszu aktywizacji przeznaczyć również na aktywizację gospodarczą miast, których liczba mieszkańców nie przekracza 20 tysięcy, jeżeli miasta te są wytypowane przez prezydia wojewódzkich rad narodowych do aktywizacji gospodarczej.",

c)
dotychczasowe ust. 2, 3, 4 i 5 otrzymują kolejną numerację 3, 4, 5 i 6;
3)
w § 4:
a)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Decyzje w sprawie przyznania kredytów z funduszu aktywizacji dla jednostek podejmujących inwestycje na terenie małych miast i osiedli, o których mowa w § 1 ust. 1, będą podejmowane przez dyrektora wojewódzkiego oddziału Narodowego Banku Polskiego na podstawie wniosków inwestorów zaopiniowanych przez prezydia właściwych powiatowych i miejskich rad narodowych.";

b)
ust. 4 i 5 otrzymują brzmienie:

"4. Kredyt bankowy spłacany będzie w rocznych ratach przez okres do 10 lat, z tym że spłata pierwszej raty powinna nastąpić po upływie 2 lat od uruchomienia produkcji (usług). W uzasadnionych wypadkach dyrektorzy wojewódzkich oddziałów Narodowego Banku Polskiego mogą wyrazić zgodę na:

1) przesunięcie terminu spłaty pierwszej raty na okres do 4 lat po uruchomieniu produkcji (usług),

2) przedłużenie okresu spłaty kredytu do 15 lat.

5. Wpływy ze spłaty kredytów będą przeznaczone na aktywizację małych miast w województwie, na którego terenie nastąpiła spłata kredytu.";

4)
w § 5:
a)
dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. W razie realizacji inwestycji opartych na surowcach wtórnych i odpadowych dopuszcza się zwiększenie:

1) udziału wartości robót budowlano-montażowych w ogólnej wartości kosztorysowej inwestycji do 70%,

2) kosztu uruchomienia jednego miejsca pracy do 80 tysięcy złotych.",

b)
dotychczasowy ust. 2 oznacza się liczbą 3 i w pkt 1 tego ustępu dodaje się na końcu wyrazy "a w razie realizacji inwestycji opartych na surowcach odpadowych i wtórnych do 120 tysięcy złotych,",
c)
dotychczasowy ust. 3 oznacza się liczbą 4,
d)
dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

"5. W realizacji inwestycji przemysłowych objętych wojewódzkimi programami aktywizacji gospodarczej, uchwalonymi przez prezydia wojewódzkich rad narodowych, zezwala się na łączenie środków funduszu aktywizacji z innymi nakładami inwestycyjnymi, jeżeli realizacja inwestycji opiera się na wykorzystaniu maszyn przekazanych nieodpłatnie lub sprzedanych przez jednostki objęte planem centralnym w trybie określonym przepisami o zagospodarowaniu przedmiotów zbędnych. W tych wypadkach całkowita wartość kosztorysowa inwestycji, koszt jednego miejsca pracy i udział robót budowlano-montażowych w ogólnej wartości kosztorysowej inwestycji powinny być przyjęte na podstawie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, zatwierdzonej przez właściwe jednostki nadrzędne."

§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1968.24.155

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zm.: uchwała w sprawie utworzenia funduszu aktywizacji małych miast.
Data aktu: 28/05/1968
Data ogłoszenia: 08/06/1968
Data wejścia w życie: 08/06/1968