Zasady gospodarowania bezosobowym funduszem płac w jednostkach państwowych i społecznych nie będących przedsiębiorstwami.

ZARZĄDZENIE Nr 3
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 9 stycznia 1968 r.
w sprawie zasad gospodarowania bezosobowym funduszem płac w jednostkach państwowych i społecznych nie będących przedsiębiorstwami.

Na podstawie § 8 uchwały nr 235 Rady Ministrów z dnia 26 września 1967 r. w sprawie zasad gospodarowania bezosobowym funduszem płac w przedsiębiorstwach państwowych (Monitor Polski Nr 57, poz. 277) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Bezosobowy fundusz płac w jednostkach państwowych i społecznych nie będących przedsiębiorstwami przeznaczony jest na pokrycie należności osób fizycznych z tytułu umów o dzieło lub umów zlecenia, zwanych dalej "umowami", których przedmiotem jest zobowiązanie się do wykonania osobistych prac, dla których ze względu na ich doraźny lub przejściowy charakter bądź niewielkie rozmiary nie jest przewidziane zatrudnienie w planie zatrudnienia. Bezosobowy fundusz płac przeznaczony jest w szczególności na wynagrodzenia:
1)
za prace twórcze i autorskie, za prelekcje, odczyty itp., z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z funduszu honorariów,
2)
za ekspertyzy, konsultacje, porady i tłumaczenia,
3)
za prace związane z opracowaniem, oceną i realizacją projektów racjonalizatorskich oraz za popularyzację wynalazczości i postępu technicznego,
4)
za nadzór inwestycyjny,
5)
za udział w posiedzeniach komisji oraz dla członków jury w konkursach,
6)
za wykłady w zakresie szkolenia wewnątrzzakładowego, prowadzone przez wykładowców nie będących pracownikami danej jednostki oraz wynagrodzenia wykładowców nie będących stałymi pracownikami w ośrodkach kursowych,
7)
dla osób zatrudnionych przy czynnościach obsługowych w prezydiach gromadzkich rad narodowych, z wyjątkiem osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę,
8)
za usługi załadunkowe i wyładunkowe oraz za transport,
9)
za pranie i naprawę odzieży ochronnej i roboczej, jak również ekwiwalent za te prace, wypłacany w gotówce lub w naturze,
10)
za drobne roboty i usługi oraz drobne remonty pomieszczeń i naprawę sprzętu,
11)
za skup, zbiórkę i odsprzedaż opakowań i surowców wtórnych.
§  2.
Z bezosobowego funduszu płac nie wypłaca się wynagrodzeń:
1)
na rzecz osób wykonujących przemysł domowy lub ludowy,
2)
od których pobierany jest podatek dochodowy, obrotowy lub gruntowy oraz za prace wymienione w art. 9 ust. 1 pkt 19 dekretu z dnia 30 czerwca 1951 r. o podatku gruntowym (Dz. U. z 1966 r. Nr 2, poz. 12).
§  3.
1.
Umowy mogą być zawierane:
1)
z pracownikami własnymi, jeżeli zadanie będące przedmiotem umowy nie wchodzi w zakres obowiązków pracowników danej jednostki i nie będzie wykonywane w normalnych godzinach pracy,
2)
z innymi osobami fizycznymi.
2.
Zawarcie umowy z pracownikiem jednostki nadrzędnej może nastąpić jedynie po uzyskaniu pisemnego zezwolenia kierownika jednostki nadrzędnej; zezwolenie to powinno określać kwotę, w której granicach umowa może być zawarta.
3.
Pracownicy jednostki, która zawarła umowę, nie mogą przyjmować do wykonania od osoby, której zlecono wykonanie umowy, całości lub część prac objętych umową.
4.
Uprawnienia w zakresie zawierania umów należą do kierownika danej jednostki i jego statutowych zastępców. Kierownik jednostki może przekazać te uprawnienia innym pracownikom jednostki w stosunku do umów, których wartość nie przekracza 2.000 zł.
§  4.
1. 2
Przy ustalaniu wynagrodzenia za prace objęte umową, na które są określone stawki wynagrodzenia, stawka przyjęta do obliczeń może być podwyższona w granicach do 150% obowiązującej stawki.
2. 3
Jeżeli umowa dotyczy prac, na które nie ma ustalonej obowiązującej stawki, wynagrodzenie nie może przekroczyć kwoty uzyskanej z przemnożenia liczby godzin niezbędnej do wykonania umowy przez podwyższoną w granicach do 150% stawkę godzinową wynagrodzenia pracownika o kwalifikacjach odpowiednich do wykonania umowy.
3.
Podwyższanie stawek, o którym mowa w ust. 1 i 2, może mieć miejsce wówczas, gdy nie spowoduje to podwyższenia kosztów realizacji umowy w stosunku do kosztów, jakie byłyby poniesione w razie powierzenia pracy będącej przedmiotem umowy odpowiedniemu przedsiębiorstwu.
4.
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się przy ustalaniu wynagrodzeń za prace projektowe, za prace twórcze i autorskie, za udział w posiedzeniach komisji oraz za inne prace, na które stawki określone zostały przy założeniu, że prace te nie będą wykonywane w trybie umowy o pracę. Wynagrodzenia te powinny być zgodne z obowiązującymi stawkami.
5.
Wypłata wynagrodzenia następuje po pisemnym stwierdzeniu, że praca została wykonana zgodnie z umową. Stwierdzenie stanowiące podstawę wypłaty nie może zawierać żadnych zastrzeżeń.
§  5.
Przy gospodarowaniu bezosobowym funduszem płac w jednostkach gospodarczych organizacji społecznych powoływanych w trybie uchwały nr 446 Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1958 r. w sprawie działalności gospodarczej organizacji społecznych stosuje się odpowiednio zasady ustalone w uchwale nr 235 Rady Ministrów z dnia 26 września 1967 r. w sprawie zasad gospodarowania bezosobowym funduszem płac w przedsiębiorstwach państwowych.
§  6.
Traci moc zarządzenie nr 10 Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lutego 1962 r. w sprawie zasad gospodarowania bezosobowym funduszem płac w jednostkach państwowych i społecznych nie będących przedsiębiorstwami (Monitor Polski z 1962 r. Nr 11, poz. 36 i z 1963 r. Nr 9, poz. 41).
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 55 z dnia 25 maja 1971 r. (M.P.71.31.200) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1971 r.
2 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 44 z dnia 2 lipca 1976 r. (M.P.76.30.132) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 lipca 1976 r.
3 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 44 z dnia 2 lipca 1976 r. (M.P.76.30.132) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 lipca 1976 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1968.2.8

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady gospodarowania bezosobowym funduszem płac w jednostkach państwowych i społecznych nie będących przedsiębiorstwami.
Data aktu: 09/01/1968
Data ogłoszenia: 19/01/1968
Data wejścia w życie: 19/01/1968