Ewidencja magazynów jednostek obrotu towarowego.

ZARZĄDZENIE Nr 69
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 10 października 1967 r.
w sprawie ewidencji magazynów jednostek obrotu towarowego.

W celu stworzenia warunków do prowadzenia przez Urząd Rezerw Państwowych działalności koordynacyjnej w zakresie zagospodarowywania sezonowo i okresowo wolnych powierzchni (pojemności) magazynowych zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Urząd Rezerw Państwowych na szczeblu centralnym, a jednostki podległe Urzędowi na szczeblu wojewódzkim prowadzą ewidencję obiektów magazynowych (magazynów zamkniętych, zbiorników i silosów) jednostek obrotu towarowego szczebla zbytu, hurtu i detalu wiodącego (przedsiębiorstw typu rynkowego oraz zaopatrzeniowego), magazynów skupu oraz magazynów zbytu wyrobów finalnych przedsiębiorstw produkcyjnych.
2.
Ewidencji podlegają obiekty magazynowe bez względu na to, czy znajdują się w trwałym zarządzie i użytkowaniu, czy też są użytkowane na podstawie umowy najmu lub dzierżawy.
§  2.
1.
Ewidencji, o której mowa w § 1, podlegają następujące obiekty magazynowe:
1)
magazyny zamknięte - o łącznej powierzchni użytkowej od 1.000 m2,
2)
zbiorniki - o łącznej pojemności użytkowej od 1.000 m3,
3)
silosy - o łącznej pojemności użytkowej od 1.000 m3.
2.
Za obiekt magazynowy należy uważać pomieszczenie, budynek, budowlę, urządzenie techniczne albo ich zespół zlokalizowany na jednej posesji, przeznaczony do składowania towarów, mający jednego użytkownika.
3.
Ewidencji - w myśl niniejszego zarządzenia - nie podlegają:
1)
magazyny półotwarte,
2)
magazyny otwarte,
3)
magazyny przedsiębiorstw przemysłowych - z wyjątkiem magazynów zbytu wyrobów finalnych,
4)
magazyny przysklepowe jednostek handlu detalicznego.
§  3.
1.
Wzór karty ewidencyjnej obiektu magazynowego oraz instrukcję w sprawie założenia i prowadzenia (aktualizowania) ewidencji ustali Prezes Urzędu Rezerw Państwowych.
2.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego, na wniosek Prezesa Urzędu Rezerw Państwowych, wprowadzi odpowiednie zmiany lub uzupełnienia w sprawozdawczości statystycznej dotyczącej sieci magazynów jednostek obrotu towarowego w celu dostosowania jej do potrzeb związanych z ewidencją magazynów, o których mowa w zarządzeniu.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwa zobowiązane są do przekazania swoim jednostkom nadrzędnym wypełnionych kar ewidencyjnych obiektów magazynowych.
2.
Jednostki nadrzędne po sprawdzeniu i skompletowaniu otrzymanych z przedsiębiorstw kart ewidencyjnych prześlą 2 egzemplarze tych kart do Urzędu Rezerw Państwowych.
3.
Terminy przekazania kart ewidencyjnych określi instrukcja, o której mowa w § 3 ust. 1.
§  5.
W celu utrzymania ewidencji w stanie aktualnym jednostki nadrzędne przedsiębiorstw zobowiązane są do przekazywania Urzędowi Rezerw Państwowych w terminie 25 dni po upływie każdego roku według stanu w dniu 31 grudnia:
1)
kart ewidencyjnych obiektów magazynowych (magazynów zamkniętych, zbiorników i silosów):
a)
oddanych do eksploatacji w ramach działalności inwestycyjnej,
b)
przejętych od innych przedsiębiorstw w trwały zarząd i użytkowanie,
c)
wynajętych od innych przedsiębiorstw na podstawie umowy najmu lub dzierżawy,
d)
przejętych od innych użytkowników na skutek wygaśnięcia umowy najmu lub dzierżawy,
2)
informacji dotyczących obiektów magazynowych objętych ewidencją, które zostały:
a)
zlikwidowane lub przekształcone na cele niemagazynowe,
b)
przekazane innemu przedsiębiorstwu w trwały zarząd i użytkowanie,
c)
wynajęte innemu przedsiębiorstwu na podstawie umowy najmu lub dzierżawy,
d)
oddane innemu przedsiębiorstwu na skutek wygaśnięcia umowy najmu lub dzierżawy.
§  6.
Urząd Rezerw, Państwowych uprawniony jest do kontroli materiałów pierwotnych, na podstawie których wypełnione zostały karty ewidencyjne obiektów magazynowych, oraz informacji, o których mowa w § 5 pkt 2.
§  7.
Zarządzenie nie dotyczy jednostek podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  8.
Zaleca się naczelnym organom spółdzielczym realizację zasad dotyczących założenia i aktualizowania ewidencji magazynów, o których mowa w zarządzeniu.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024