Ewidencja magazynów jednostek obrotu towarowego.

ZARZĄDZENIE Nr 69
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 10 października 1967 r.
w sprawie ewidencji magazynów jednostek obrotu towarowego.

W celu stworzenia warunków do prowadzenia przez Urząd Rezerw Państwowych działalności koordynacyjnej w zakresie zagospodarowywania sezonowo i okresowo wolnych powierzchni (pojemności) magazynowych zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Urząd Rezerw Państwowych na szczeblu centralnym, a jednostki podległe Urzędowi na szczeblu wojewódzkim prowadzą ewidencję obiektów magazynowych (magazynów zamkniętych, zbiorników i silosów) jednostek obrotu towarowego szczebla zbytu, hurtu i detalu wiodącego (przedsiębiorstw typu rynkowego oraz zaopatrzeniowego), magazynów skupu oraz magazynów zbytu wyrobów finalnych przedsiębiorstw produkcyjnych.
2.
Ewidencji podlegają obiekty magazynowe bez względu na to, czy znajdują się w trwałym zarządzie i użytkowaniu, czy też są użytkowane na podstawie umowy najmu lub dzierżawy.
§  2.
1.
Ewidencji, o której mowa w § 1, podlegają następujące obiekty magazynowe:
1)
magazyny zamknięte - o łącznej powierzchni użytkowej od 1.000 m2,
2)
zbiorniki - o łącznej pojemności użytkowej od 1.000 m3,
3)
silosy - o łącznej pojemności użytkowej od 1.000 m3.
2.
Za obiekt magazynowy należy uważać pomieszczenie, budynek, budowlę, urządzenie techniczne albo ich zespół zlokalizowany na jednej posesji, przeznaczony do składowania towarów, mający jednego użytkownika.
3.
Ewidencji - w myśl niniejszego zarządzenia - nie podlegają:
1)
magazyny półotwarte,
2)
magazyny otwarte,
3)
magazyny przedsiębiorstw przemysłowych - z wyjątkiem magazynów zbytu wyrobów finalnych,
4)
magazyny przysklepowe jednostek handlu detalicznego.
§  3.
1.
Wzór karty ewidencyjnej obiektu magazynowego oraz instrukcję w sprawie założenia i prowadzenia (aktualizowania) ewidencji ustali Prezes Urzędu Rezerw Państwowych.
2.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego, na wniosek Prezesa Urzędu Rezerw Państwowych, wprowadzi odpowiednie zmiany lub uzupełnienia w sprawozdawczości statystycznej dotyczącej sieci magazynów jednostek obrotu towarowego w celu dostosowania jej do potrzeb związanych z ewidencją magazynów, o których mowa w zarządzeniu.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwa zobowiązane są do przekazania swoim jednostkom nadrzędnym wypełnionych kar ewidencyjnych obiektów magazynowych.
2.
Jednostki nadrzędne po sprawdzeniu i skompletowaniu otrzymanych z przedsiębiorstw kart ewidencyjnych prześlą 2 egzemplarze tych kart do Urzędu Rezerw Państwowych.
3.
Terminy przekazania kart ewidencyjnych określi instrukcja, o której mowa w § 3 ust. 1.
§  5.
W celu utrzymania ewidencji w stanie aktualnym jednostki nadrzędne przedsiębiorstw zobowiązane są do przekazywania Urzędowi Rezerw Państwowych w terminie 25 dni po upływie każdego roku według stanu w dniu 31 grudnia:
1)
kart ewidencyjnych obiektów magazynowych (magazynów zamkniętych, zbiorników i silosów):
a)
oddanych do eksploatacji w ramach działalności inwestycyjnej,
b)
przejętych od innych przedsiębiorstw w trwały zarząd i użytkowanie,
c)
wynajętych od innych przedsiębiorstw na podstawie umowy najmu lub dzierżawy,
d)
przejętych od innych użytkowników na skutek wygaśnięcia umowy najmu lub dzierżawy,
2)
informacji dotyczących obiektów magazynowych objętych ewidencją, które zostały:
a)
zlikwidowane lub przekształcone na cele niemagazynowe,
b)
przekazane innemu przedsiębiorstwu w trwały zarząd i użytkowanie,
c)
wynajęte innemu przedsiębiorstwu na podstawie umowy najmu lub dzierżawy,
d)
oddane innemu przedsiębiorstwu na skutek wygaśnięcia umowy najmu lub dzierżawy.
§  6.
Urząd Rezerw, Państwowych uprawniony jest do kontroli materiałów pierwotnych, na podstawie których wypełnione zostały karty ewidencyjne obiektów magazynowych, oraz informacji, o których mowa w § 5 pkt 2.
§  7.
Zarządzenie nie dotyczy jednostek podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  8.
Zaleca się naczelnym organom spółdzielczym realizację zasad dotyczących założenia i aktualizowania ewidencji magazynów, o których mowa w zarządzeniu.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.56.273

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ewidencja magazynów jednostek obrotu towarowego.
Data aktu: 10/10/1967
Data ogłoszenia: 16/10/1967
Data wejścia w życie: 16/10/1967