Ramowe zasady, tryb i organizacja bilansowania i rozdziału robót budowlano-montażowych.

ZARZĄDZENIE NR 30
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 19 maja 1967 r.
w sprawie ramowych zasad, trybu i organizacji bilansowania i rozdziału robót budowlano-montażowych.

W celu usprawnienia bilansowania i rozdziału robót budowlano-montażowych jako podstawy do opracowania planów inwestycyjnych i planów budownictwa zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa począwszy od planu na rok 1968 zasady, tryb i organizację bilansowania robót budowlano-montażowych oraz rozdział tych robót.
§  2.
1.
Bilanse robót budowlano-montażowych, zwane dalej w skrócie bilansami robót, obejmują:
1)
całość potrzeb w zakresie robót budowlano-montażowych, tj. roboty budowlano-montażowe objęte planem inwestycyjnym oraz roboty objęte planami kapitalnych, średnich i bieżących remontów, planami eksploatacyjnymi, planami budownictwa tymczasowego oraz innymi planami,
2)
całość zdolności wykonawczych budownictwa, tj. zarówno przedsiębiorstw budowlano-montażowych, jak i jednostek oraz komórek wykonawczych w systemie gospodarczym.
2.
Rozdziału robót budowlano-montażowych dokonuje się:
1)
w systemie zleceniowym między wszystkie przedsiębiorstwa budowlano-montażowe,
2)
w systemie gospodarczym między samodzielne oddziały wykonawstwa inwestycyjnego, wojewódzkie zarządy dróg publicznych oraz zakłady usług remontowo-budowlanych Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
§  3.
1.
Bilanse oraz plan rozdziału robót budowlano-montażowych należy sporządzać dla całego kraju oraz dla poszczególnych województw.
2.
Bilans oraz plan rozdziału robót budowlano-montażowych należy sporządzać z podziałem na resorty nadzorujące inwestorów i wykonawców z uwzględnieniem ważniejszych rodzajów budownictwa.
§  4.
Bilanse robót oraz plany rozdziału robót budowlano-montażowych powinny być opracowane w takim trybie i terminach, aby stanowiły podstawę do opracowania projektu planu inwestycyjnego i budownictwa.
§  5.
1.
Podstawą do opracowania wojewódzkich bilansów robót są:
1)
umowy wieloletnie zawarte między inwestorami a wykonawcami oraz porozumienia wieloletnie zawarte między Ministerstwem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych a resortami przemysłowymi w zakresie robót kontynuowanych,
2)
zgłoszenia inwestorów co do potrzeb w zakresie robót nowo rozpoczynanych,
3)
zgłoszenia jednostek nadrzędnych przedsiębiorstw budowlano-montażowych co do ich zdolności wykonawczych,
4)
orientacyjne dane organów bilansujących (§ 8 ust. 2) co do rozmiarów wykonawstwa robót systemem gospodarczym.
2.
Podstawą do opracowania krajowego bilansu robót są wojewódzkie bilanse robót.
§  6.
1.
Na podstawie wojewódzkiego bilansu robót organy bilansujące (§ 8 ust. 2) opracowują plan rozdziału robót budowlano-montażowych. Plan ten ewidencjonuje roboty budowlano-montażowe kontynuowane oraz określa wykonawców robót nowo rozpoczynanych i ich wielkość.
2.
Plan, o którym mowa w ust. 1, jest podstawą do opracowania projektów planów techniczno-ekonomicznych właściwych przedsiębiorstw.
§  7.
1.
Wykonawstwo nowo rozpoczynanych robót budowlano-montażowych należy przede wszystkim zapewnić dla:
1)
inwestycji centralnych,
2)
inwestycji produkcyjnych zjednoczeń,
3)
budownictwa rolniczego,
4)
budownictwa mieszkaniowego oraz towarzyszącego w zakresie handlu i usług,
5)
budownictwa szkolnego i szpitalnego.
2.
Roboty w zakresie inwestycji centralnych, inwestycji produkcyjnych zjednoczeń, budownictwa mieszkaniowego oraz budownictwa szkolnego i szpitalnego należy ulokować przede wszystkim w przedsiębiorstwach podległych Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych zgodnie z ich profilem produkcyjnym.
3.
Przedsiębiorstwa podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w zasadzie zwolnione są od wykonywania drobnych i nieskomplikowanych robót inwestycyjnych oraz robót realizowanych w trybie odrębnych przepisów (inwestycje zaliczane do tzw. grupy "B"). Roboty tego typu mogą być jednak realizowane przez przedsiębiorstwa budowlano-montażowe resortu budownictwa na podstawie decyzji organów bilansujących (§ 8 ust. 2), jeżeli:
1)
realizowane są na tym samym placu budowy, co inwestycje podstawowe,
2)
dotyczą inwestycji przedsiębiorstw w resortach nie posiadających własnych przedsiębiorstw budowlano-montażowych albo nie mogą być wykonane systemem gospodarczym.
4.
Roboty z zakresu budownictwa rolniczego powinny być wykonywane przez przedsiębiorstwa podległe i nadzorowane przez Ministra Rolnictwa, z wyjątkiem robót wykonywanych na terenach, na których - zgodnie z corocznie ustalonymi zadaniami - roboty z zakresu budownictwa rolniczego wykonywać będą również przedsiębiorstwa podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych. Przedsiębiorstwa resortu rolnictwa obowiązane są na terenach wiejskich wykonywać w coraz szerszym zakresie zadania budownictwa związane bezpośrednio z obsługą rolnictwa oraz zadania w dziedzinie budownictwa mieszkaniowego, szkolnego i służby zdrowia na wsi.
§  8.
1.
Dla opracowania bilansu robót i planu rozdziału robót budowlano-montażowych w skali kraju powołuje się w Komisji Planowania przy Radzie Ministrów Centralną Komisję Bilansowania i Rozdziału Robót.
2.
Dla opracowania wojewódzkich bilansów robót i planów rozdziału robót budowlano-montażowych powołuje się przy wojewódzkich komisjach planowania gospodarczego wojewódzkie komisje bilansowania i rozdziału robót, łącznie dla województw i miast wyłączonych z województw, z wyjątkiem miasta st. Warszawy i miasta Łodzi, dla których powołuje się miejskie komisje bilansowania i rozdziału robót przy miejskich komisjach planowania gospodarczego.
3.
Przewodniczącymi wojewódzkich komisji bilansowania i rozdziału robót powinni być przewodniczący lub zastępcy przewodniczących wojewódzkich komisji planowania gospodarczego lub osoby wyznaczone przez przewodniczących w wojewódzkich rad narodowych. Zastępcami przewodniczących komisji powinni być dyrektorzy zjednoczeń wiodących budownictwa. W komisjach działających równocześnie dla województw i miast wyłączonych z województw powinno być dwóch zastępców, przewodniczących: przewodniczący miejskiej komisji planowania gospodarczego miasta wyłączonego z województwa oraz dyrektor zjednoczenia wiodącego budownictwa.
4.
Przewodniczący Komisji Planowania przy Radzie Ministrów określi szczegółowo zakres, organizację i tryb działania Centralnej Komisji Bilansowania i Rozdziału Robót oraz wytyczne co do organizacji i trybu działania wojewódzkich komisji bilansowania i rozdziału robót budowlano-montażowych.
§  9.
Zobowiązuje się Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów oraz przewodniczących prezydiów wojewódzkich rad narodowych, aby w okresie szczególnego natężenia prac związanych z bilansowaniem robót budowlano-montażowych zapewnili terminowość ich wykonania przez czasowe oddelegowanie do prac w komisjach pracowników z innych komórek.
§  10.
1.
Tracą moc dotychczasowe przepisy w zakresie organizacji, trybu oraz bilansowania i rozdziału robót budowlano-montażowych, a w szczególności:
1)
zarządzenie nr 64 Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 5 grudnia 1960 r. w sprawie komisji rozdziału robót budowlano-montażowych oraz
2)
przepisy §§ 15 i 16 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 30 kwietnia 1964 r. w sprawie wstępnych prac związanych z opracowaniem projektów planu inwestycyjnego i planu budownictwa na lata 1965 i 1966 (Monitor Polski Nr 30, poz. 133).
2.
Do czasu zorganizowania Centralnej Komisji Rozdziału Robót i wojewódzkich komisji rozdziału robót i wydania szczegółowych przepisów, o których mowa w § 8 ust. 4, obowiązek wykonywania prac związanych z przygotowaniem bilansów i rozdziałem robót ciąży na Ministerstwie Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych i zjednoczeniach wiodących budownictwa.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1967.29.137

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ramowe zasady, tryb i organizacja bilansowania i rozdziału robót budowlano-montażowych.
Data aktu: 19/05/1967
Data ogłoszenia: 29/05/1967
Data wejścia w życie: 29/05/1967