Ustalenie ceny 1 m[2] powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego dla przeliczeń wkładów oszczędnościowych za rok 1965.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 28 lutego 1966 r.
w sprawie ustalenia ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego dla przeliczeń wkładów oszczędnościowych za rok 1965.

Na podstawie § 5 ust. 1 uchwały nr 125 Rady Ministrów z dnia 22 maja 1965 r. w sprawie dalszego rozwoju oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 27, poz. 136) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dla celów przeliczenia wartości wkładów lokowanych w 1965 r. na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności na ilość m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ustala się cenę sprzedaży 1 m2 tej powierzchni w wysokości 2.500 zł.
2.
Zasady i podstawy kalkulacji ceny wymienionej w ust. 1 są podane w załączniku do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

ZASADY I PODSTAWY KALKULACJI CENY 1 m2 POWIERZCHNI UŻYTKOWEJ BUDYNKU MIESZKALNEGO

1.

Podstawa kalkulacji.

Cena sprzedaży 1 m2 powierzchni użytkowej przeciętnego mieszkania ustalona została na podstawie kosztorysu budowy typowego budynku mieszkalnego o symbolu KB 4 - 1.2.2.(98), sporządzonego zgodnie z zasadami obowiązującymi w stosunku do robót wykonywanych na rzecz jednostek państwowych, który stanowił podstawę do ustalenia ceny katalogowej w pozycji 11a Katalogu cen obiektów typowych część I "Budownictwo ogólne" tom 7, zatwierdzonego zarządzeniem nr 143 Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 7 lipca 1964 r. (Dziennik Budownictwa Nr 15, poz. 45).

2.

Opis budynku.

Budynek jest pięciokondygnacyjny, o wszystkich kondygnacjach mieszkalnych, z instalacjami wodociągowo-kanalizacyjnymi, centralnym ogrzewaniem zdalaczynnym, zasilanym z kotłowni osiedlowej, instalacją gazową i elektryczną. Kubatura budynku wynosi 10.830 m3; łączna powierzchnia użytkowa 60 mieszkań typu M3 i M4 wynosi 2.381 m2.

3.

Opis konstrukcji i wyposażenia budynku.

1)
System realizacji: uprzemysłowiony,
2)
Rodzaj i układ konstrukcji: wielkoblokowa, układ poprzeczny,
3)
Fundamenty: z betonu żwirowego,
4)
Ściany:

podziemia - monolityczne z betonu żwirowego,

nadziemia - z elementów prefabrykowanych wielkoblokowych i z bloków z betonu lekkiego,

5)
Stropy:

podziemia - prefabrykowane DZ-3,

nadziemia - z elementów prefabrykowanych wielkoblokowych,

6)
Schody: prefabrykowane wielkoblokowe,
7)
Dach: płaski z prefabrykowanych płyt panwiowych,
8)
Ścianki: z cegły i płyt betonu lekkiego,
9)
Stolarka: typowe okna, drzwi i szafki podokienne,
10)
Tynki: cementowo-wapienne,
11)
Podłogi: z deszczułek bukowych, cementowe, lastrikowe i stabilizowane cementem,
12)
Malowanie: wapienne i olejne,
13)
Elewacja: tynki zwykłe,
14)
Ogrzewanie: centralne zdalaczynne,
15)
Podpiwniczenie: całkowite,
16)
Instalacje: wodociągowo-kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, ciepłej wody, gazowe i elektryczne.

4.

Założenia kosztorysowe.

Kosztorys sporządzony został na podstawie stawek i zasad, obowiązujących do dnia 31 grudnia 1965 r. przy kosztorysowaniu robót budowlano-montażowych z zastosowaniem obowiązujących w tym okresie opustów:

- przy dowozie materiałów ze stacji kolejowej samochodem, na odległość wynoszącą do 10 km, oraz przy dowozie materiałów, których cena ustalona została loco stacja załadowania, koleją na odległość do 100 km,

- przy III kategorii gruntu z wywiezieniem nadmiaru ziemi na odległość do 5 km,

- z doliczeniem dodatku 2% z tytułu wykonywania robót w okresie jesienno-zimowym oraz dodatku 1% z tytułu ryzyka przy stosowaniu ryczałtu.

5.

Obliczenie wynikowe.

Lp. Rodzaj robót Wartość kosztorysowa "netto" w zł
1 Roboty budowlane 3.610.000.-
2 Roboty instalacyjne:
a) wodociągowo-kanalizacyjne 337.920.-
b) centralnego ogrzewania 224.756.-
c) gazowe 143.796.-
d) elektryczne 206.356.-
Razem: 4.522.828.-
Powyższą wartość kosztorysową zwiększa się o 2% z tytułu robót i nakładów nie objętych pozycjami kosztorysowymi oraz o 29% na koszty towarzyszące, obejmujące:

- koszty projektu i kosztorysu, wykupu i przygotowania terenu oraz nadzoru technicznego - 5%,

- koszty urządzeń osiedlowych komunalnych - 16%,

- koszty urządzeń osiedlowych handlowych, gastronomicznych i przychodni lekarskich - 8%,

________________

Razem 29%.

Ostateczna wartość kosztorysowa budynku wynosi:

4.522.828 x 1.02 x 1.29 = 5.951.138.- zł.

Cena 1 m2 powierzchni użytkowej przeciętnego budynku mieszkalnego powstaje przez podzielenie wartości kosztorysowej budynku wraz z kosztami towarzyszącymi przez ogólną powierzchnię użytkową tego budynku, a mianowicie:

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1966.9.64

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie ceny 1 m[2] powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego dla przeliczeń wkładów oszczędnościowych za rok 1965.
Data aktu: 28/02/1966
Data ogłoszenia: 14/03/1966
Data wejścia w życie: 14/03/1966