Egzamin na rzecznika patentowego.

ZARZĄDZENIE
PREZESA URZĘDU PATENTOWEGO POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ
z dnia 7 listopada 1966 r.
w sprawie egzaminu na rzecznika patentowego.

Na podstawie art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 kwietnia 1966 r. o rzecznikach patentowych (Dz. U. Nr 14, poz. 86) zarządza się, co następuje:
§  1.
Do egzaminu na stanowisko rzecznika patentowego może być dopuszczona osoba, która odpowiada wymaganiom określonym w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 1966 r. o rzecznikach patentowych (Dz. U. Nr 14, poz. 86) lub uzyskała w drodze wyjątku, na zasadach określonych w § 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 lipca 1966 r. w sprawie zadań i organizacji pracy rzeczników patentowych, wpisu na listę rzeczników patentowych oraz zasad ich wynagradzania (Dz. U. Nr 32, poz. 194), zwolnienie od niektórych z tych wymagań.
§  2.
1.
Decyzję o dopuszczeniu do egzaminu wydaje Prezes Urzędu Patentowego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zwanego dalej Urzędem Patentowym, na wniosek ministerstwa (organu równorzędnego) lub prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) właściwego ze względu na zakład pracy, w którym kandydat jest lub będzie zatrudniony:
2.
Do wniosku o dopuszczenie kandydata do egzaminu dołącza się teczkę akt osobowych zawierającą:
1)
życiorys kandydata;
2)
kwestionariusz osobowy, poświadczony przez zakład pracy;
3)
odpis lub fotokopię 1 i 2 strony dowodu osobistego;
4)
zaświadczenie o niekaralności;
5)
dokument stwierdzający posiadanie wymaganego wykształcenia;
6)
dokument stwierdzający ukończenie szkolenia kandydatów na rzeczników patentowych, uznanego przez Urząd Patentowy;
7)
3 fotografie legitymacyjne.
§  3.
Egzamin na rzecznika patentowego składa się przed Komisją Egzaminacyjną w Urzędzie Patentowym.
§  4.
1.
Komisja Egzaminacyjna, o której mowa w § 3, składa się z Prezesa Urzędu Patentowego jako przewodniczącego, jego zastępcy i co najmniej czterech członków.
2.
Zastępcę przewodniczącego oraz członków Komisji Egzaminacyjnej wyznacza Prezes Urzędu Patentowego.
§  5.
Kandydat na rzecznika patentowego składa przed Komisją Egzaminacyjną o której mowa w § 4, egzamin pisemny i ustny. Egzamin ustny odbywa się najpóźniej w ciągu trzech dni po egzaminie pisemnym.
§  6.
1.
Egzamin pisemny składa się z dwóch części.
2.
Przedmiotem pierwszej części egzaminu pisemnego jest opracowanie typowego zgłoszenia patentowego lub opinii co do prawdziwości przedstawionego zgłoszenia patentowego albo zgłoszenia wzoru użytkowego pod względem treści i formy tego zgłoszenia.
3.
Przedmiotem drugiej części egzaminu pisemnego jest opracowanie tematów z zakresu ochrony prawnej w Polsce wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów zdobniczych i znaków towarowych.
4.
Tematy zadań egzaminacyjnych określa Komisja Egzaminacyjna i odpowiednio je zabezpiecza. Komisja ta w razie potrzeby przygotowuje również materiały, na których podstawie mają być wykonane zadania egzaminacyjne.
5.
Egzamin pisemny trwa najdłużej pięć godzin. W tym czasie osoba składająca egzamin powinna oddać opracowania bez względu na stan ich ukończenia.
6.
Egzamin pisemny odbywa się w godzinach służbowych pod nadzorem członków Komisji Egzaminacyjnej, wyznaczonych przez przewodniczącego tej Komisji.
7.
W czasie opracowywania zadań egzaminacyjnych Komisja Egzaminacyjna może zezwolić osobie składającej egzamin na korzystanie z tekstów przepisów prawnych.
8.
Komisja Egzaminacyjna ocenia wyniki egzaminu pisemnego i na podstawie dokonanej oceny podejmuje uchwałę o dopuszczeniu kandydata do egzaminu ustnego.
§  7.
1.
Przedmiotem egzaminu ustnego jest znajomość wszystkich zagadnień związanych z działalnością rzecznika patentowego.
2.
Przepisy § 6 ust. 4 i 7 mają tu odpowiednie zastosowanie.
§  8.
Uchwały Komisji Egzaminacyjnej zapadają zwykłą większością głosów. Przewodniczący Komisji głosuje ostatni. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  9. 1
Wyniki egzaminu pisemnego i ustnego oceniane są łącznie.
§  10.
1.
Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół.
2.
Protokół egzaminacyjny podpisują przewodniczący i wszyscy biorący udział w egzaminie członkowie Komisji Egzaminacyjnej.
§  11. 2
Osoba, która złożyła egzamin, otrzymuje świadectwo złożenia egzaminu. Wzór świadectwa ustala Prezes Urzędu Patentowego.
§  12.
W razie niedopuszczenia do egzaminu ustnego z powodu uzyskania złej oceny z egzaminu pisemnego lub niedostatecznej łącznej oceny egzaminu (§ 9), Komisja Egzaminacyjna może wyznaczyć termin powtórnego ostatecznego egzaminu. Termin ten nie może być krótszy niż trzy miesiące i dłuższy niż jeden rok.
§  13.
Urząd Patentowy informuje o wyniku egzaminu organ, który zgłosił kandydata do egzaminu.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 17 kwietnia 1970 r. (M.P.70.13.114) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 maja 1970 r.
2 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 17 kwietnia 1970 r. (M.P.70.13.114) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 maja 1970 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1966.73.343

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Egzamin na rzecznika patentowego.
Data aktu: 07/11/1966
Data ogłoszenia: 23/12/1966
Data wejścia w życie: 23/12/1966