Pobór w formie ryczałtu podatków: obrotowego, od operacji nietowarowych oraz dochodowego od niektórych spółdzielczych zakładów usługowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 29 listopada 1966 r.
w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków: obrotowego, od operacji nietowarowych oraz dochodowego od niektórych spółdzielczych zakładów usługowych.

Na podstawie art. 3 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60), art. 2 dekretu z dnia 21 września 1950 r. o opodatkowaniu przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 44, poz. 399) oraz § 20 uchwały nr 189 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1955 r. o podatku dochodowym od spółdzielczości (Monitor Polski z 1962 r. Nr 78, poz. 367, z 1964 r. Nr 8, poz. 37 i Nr 81, poz. 383 i z 1966 r. Nr 46, poz. 228) oraz § 34 uchwały nr 203 Rady Ministrów z dnia 30 lipca 1965 r. w sprawie rozwoju usług dla ludności w latach 1966-1970 (Monitor Polski Nr 47, poz. 259), zarządza się, co następuje:

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Za zakłady usługowe w rozumieniu przepisów niniejszego zarządzenia uważa się:
1)
zakłady usługowe, które świadczą usługi wymienione w załączniku nr 1,
2)
punkty przyjęć zamówień na usługi wymienione w pozycjach 18-24 załącznika nr 1,
3)
brygady, zespoły lub osoby fizyczne zatrudnione w spółdzielni i wykonujące usługi w miejscowościach o liczbie mieszkańców do 5.000 sposobem objazdowym (domokrążnym),
4)
szatnie w zakładach gastronomicznych,
5)
urządzenia rozrywkowe (np. karuzele) w spółdzielniach prowadzących usługi rozrywkowe.
2.
Przepisy zarządzenia stosuje się do zakładów usługowych spółdzielni i związków spółdzielni zrzeszonych:
1)
w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy,
2)
w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska",
3)
w "Społem" Związku Spółdzielni Spożywców P.R.L.
§  2.
1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa:
1)
o spółdzielni - należy przez to rozumieć wymienione w § 1 ust. 2 spółdzielnie i ich związki,
2)
o zakładach - należy przez to rozumieć zakłady usługowe, o których mowa w § 1 ust. 1,
3)
o organie finansowym - należy przez to rozumieć wydział finansowy prezydium powiatowej rady narodowej, rady narodowej miasta stanowiącego powiat lub dzielnicowej rady narodowej, właściwy miejscowo dla zakładu usługowego, o którym mowa w § 1.
2.
Jeżeli spółdzielnia obejmują swą działalnością teren województwa i posiada wydzielone oddziały, przepisy zarządzenia, odnoszące się do spółdzielni, stosuje się odpowiednio do terenowych oddziałów spółdzielni.

II.

Ustalenie ryczałtu.

§  3.
1.
Spółdzielnie mogą uiszczać z tytułu świadczenia usług, wymienionych w załączniku nr 1 do zarządzenia, podatek w postaci ryczałtu kwotowego, obejmującego podatek obrotowy, podatek od operacji nietowarowych oraz podatek dochodowy. Spółdzielnie prowadzące szatnie mogą uiszczać podatek w postaci ryczałtu umownego, obejmującego podatek od operacji nietowarowych i podatek dochodowy.
2.
Ryczałt ustala organ finansowy na podstawie zgłoszenia spółdzielni.
3.
Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 2, powinno zawierać:
1)
nazwę i siedzibę spółdzielni,
2)
adres zakładu,
3)
rodzaj działalności zakładu,
4)
liczbę zatrudnionych osób,
5)
datę uruchomienia zakładu,
6)
wysokość planowanego obrotu wraz z uzasadnieniem,
7)
inne dane potrzebne do ustalenia wysokości ryczałtu.
4.
Zgłoszenie należy złożyć nie później niż na 30 dni przed uruchomieniem nowego zakładu lub przed zamierzonym korzystaniem z ryczałtowego opodatkowania przez zakład opodatkowany dotychczas według zasad ogólnych bądź przed ponownym uruchomieniem zakładu nieczynnego dłużej niż 6 miesięcy.
5.
Odpis zgłoszenia należy złożyć organowi finansowemu szczebla powiatowego właściwemu miejscowo według siedziby zarządu spółdzielni, jeżeli dla zakładu właściwy jest inny organ finansowy. Otrzymanie odpisów powinno być potwierdzone przez ten organ, a potwierdzenie przesłane przez spółdzielnię organowi finansowemu, właściwemu miejscowo dla zakładu usługowego.
6.
Decyzję w sprawie ustalenia wysokości ryczałtu organ finansowy wydaje przed upływem 30 dni od daty złożenia zgłoszenia. Odpis decyzji powinien być przesłany organowi finansowemu właściwemu miejscowo dla siedziby zarządu spółdzielni, jeśli dla zakładu właściwy jest inny organ finansowy.
§  4.
1.
Opodatkowanie w formie ryczałtu może być stosowane w zakładach, które spełniają następujące warunki:
1)
nie zatrudniają więcej niż 5 osób, a w szatniach nie więcej niż 2 osoby: w spółdzielniach zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy osoby te muszą być członkami spółdzielni lub kandydatami na członków,
2)
w roku podatkowym obrót nie przekracza 150.000 zł na jednego zatrudnionego,
3)
udział obrotów osiągniętych ze świadczenia usług na rzecz ludności w stosunku do ogólnej wartości obrotu zakładu usługowego wynosi co najmniej:
a)
65% w miejscowości liczącej poniżej 10.000 mieszkańców,
b)
75% w pozostałych miejscowościach,
4)
nabywają surowce i materiały potrzebne do świadczenia usług we własnej spółdzielni bądź na podstawie jej upoważnienia w innych źródłach tylko po cenach detalicznych, z wyjątkiem surowców i materiałów, które zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie cen, spółdzielnie mogą, dla celów usługowych, nabywać po innych cenach niż detaliczne.
2.
W uzasadnionych gospodarczo wypadkach, na wniosek spółdzielni, organ finansowy może:
1)
podwyższyć kwotę obrotu na jednego zatrudnionego (ust. 1 pkt 2), nie więcej jednak niż o 25%,
2)
obniżyć procent udziału obrotów osiągniętych ze świadczenia usług dla ludności w stosunku do ogólnej wartości obrotu zakładu usługowego (ust. 1 pkt 3) w granicach do 60%.
§  5.
1.
Wysokość rocznego ryczałtu ustala się zależnie od wielkości miejscowości i liczby zatrudnionych w kwotach podanych w załącznikach nr 2-25 do zarządzenia.
2.
Jeżeli w załącznikach, o których mowa w ust. 1, określa się górną i dolną granicę ryczałtu, jego wysokość ustala w powyższych granicach organ finansowy.
3.
Zakładom, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 3, ustala się ryczałt według stawek przewidzianych dla zakładów położonych w miejscowościach o liczbie mieszkańców do 5.000.
4.
Wysokość rocznego ryczałtu umownego od usług szatni ustala organ finansowy w porozumieniu ze spółdzielnią.
5.
Świadczenie polegające na przyjmowaniu zamówień na usługi wykonywane w zakładzie spółdzielni macierzystej, jak również świadczenie, polegające na przyjmowaniu zamówień na usługi wykonywane w innych przedsiębiorstwach uspołecznionych tej samej branży, nie wpływa na rodzaj i wysokość ryczałtu.
6.
Wytwarzanie przez zakłady wyrobów z własnego surowca podstawowego nie zmienia charakteru usługowego tych zakładów w przypadku, gdy świadczenia te i warunki ich realizacji odpowiadają wymaganiom § 1 ust. 1-3 oraz § 2 pkt 1 uchwały nr 203 Rady Ministrów z dnia 30 lipca 1965 r. w sprawie rozwoju usług dla ludności w latach 1966-1970 (Monitor Polski Nr 47, poz. 259).
§  6.
1.
Przy ustalaniu wysokości ryczałtu nie bierze się pod uwagę:
1)
uczniów zatrudnionych na podstawie pisemnej umowy o naukę, zawartej i zarejestrowanej zgodnie z obowiązującymi przepisami,
2)
dwóch wyszkolonych w zakładzie uczniów - przez okres pierwszych 24 miesięcy po złożeniu przez nich egzaminu czeladniczego,
3)
dwóch stażystów, absolwentów zasadniczych szkół zawodowych - przez okres pierwszych 24 miesięcy po ukończeniu przez nich szkoły zawodowej,
4)
współmałżonka - w zakładach jednoosobowych,
5)
osób wykonujących jedynie prace pomocnicze (np. sprzątanie).
2.
Spółdzielnia obowiązana jest przedstawić wykazy osób wymienionych w ust. 1 oraz zmiany powyższego wykazu organowi finansowemu w terminie 14 dni od dnia zatrudnienia tych osób, dołączając w wypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i 3 - dowód stwierdzający datę złożenia egzaminu lub odpis umowy o zatrudnieniu absolwenta-stażysty oraz odpis dokumentu stwierdzającego datę ukończenia szkoły zawodowej.
§  7.
1.
Organ finansowy obniży wysokość ryczałtu:
1)
do 50% - dla zakładów jednoosobowych zatrudniających osoby, które ukończyły do dnia 1 stycznia roku podatkowego 60 lat, bądź osoby, które utraciły zdolność zarobkowania w stopniu odpowiadającym co najmniej III grupie inwalidów,
2)
do 25% - dla zakładów dwuosobowych na każdego zatrudnionego, odpowiadającego jednemu z warunków wymienionych w pkt 1,
3)
do 10% - dla zakładów zatrudniających ponad dwie osoby na każdego zatrudnionego, odpowiadającego jednemu z warunków wymienionych w pkt 1,
4)
do 50% - dla zakładów usługowych uruchamianych na peryferiach miast, liczących ponad 25.000 mieszkańców bądź w nowych osiedlach mieszkaniowych,
5)
o 60% - dla zakładów usługowych prowadzonych przez powiatowe spółdzielnie pracy usług wielobranżowych oraz przez rejonowe spółdzielnie usługowo-wytwórcze.
2.
Uzyskanie ulgi z tytułu utraty zdolności zarobkowania z powodu inwalidztwa (ust. 1 pkt 1-3) następuje po przedłożeniu orzeczenia komisji do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.
3.
Organ finansowy na wniosek spółdzielni lub z urzędu może zmienić w ramach dolnej i górnej granicy określonej w tabeli wysokość ryczałtu w razie zmiany okoliczności, które uzasadniały ustaloną uprzednio wysokość ryczałtu. Zmieniona wysokość ryczałtu obowiązuje od półrocza następującego po półroczu, w którym wydano decyzję o zmianie wysokości ryczałtu.
§  8.
1.
W razie prowadzenia zakładu usługowego, obejmującego zespół osób wykonujących w jednym pomieszczeniu usługi podpadające pod różne pozycje tabeli stawek ryczałtu - organ finansowy ustala ryczałt na podstawie tabeli przewidującej najwyższe stawki przewidziane dla świadczonych przez zakład usług.
2.
Organ finansowy może ustalić odrębne ryczałty dla poszczególnych rodzajów usług wykonywanych w jednym pomieszczeniu (nawet w razie wykonywania poszczególnych rodzajów usług tylko przez jedną osobę), jeżeli szczególne okoliczności, a zwłaszcza miejscowe warunki lokalowe, uzasadniają konieczność wykonywania usług różnego rodzaju w jednym pomieszczeniu bądź na kilka zmian.
§  9.
1.
Zrezygnowanie z ryczałtowego opodatkowania zakładu, czasowe przerwanie działalności zakładu na okres trwający powyżej 15 dni oraz likwidację zakładu opodatkowanego na zasadach ryczałtu zgłasza spółdzielnia pisemnie organowi finansowemu.
2.
Zgłoszenie, o którym mowa w ust. 1, powinno być złożone nie później niż na 14 dni przed przejściem na opodatkowanie zakładu na zasadach ogólnych bądź przed czasowym unieruchomieniem lub likwidacją zakładu.
3.
Jeżeli czasowa przerwa w działalności zakładu następuje wskutek nieprzewidzianych okoliczności, zgłoszenia należy dokonać w ciągu 14 dni licząc od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie, które spowodowało konieczność czasowego unieruchomienia zakładu.
4.
W wypadkach, o których mowa w ust. 1 i 3, stosuje się odpowiednio przepis § 3 ust. 5.
§  10.
1.
Spółdzielnia obowiązana jest zawiadomić organ finansowy o wszystkich wypadkach powodujących zmianę wysokości ryczałtu lub utratę uprawnień do ryczałtowego opodatkowania.
2.
Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, powinno być złożone przez spółdzielnię w terminie 14 dni, licząc od dnia, w którym stwierdzono okoliczności uzasadniające zmianę wysokości ryczałtu lub utratę uprawnień do ryczałtowego opodatkowania.
3.
Zmiana wysokości ryczałtu następuje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające zmianę wysokości ryczałtu.
§  11.
1.
W razie niezachowania lub utraty warunków określonych w § 4 następuje wyłączenie zakładu spod ryczałtowego opodatkowania.
2.
Wydział finansowy prezydium wojewódzkiej (równorzędnej) rady narodowej może wyrazić zgodę na niestosowanie przepisu ust. 1, jeżeli utrata warunków do ryczałtowego opodatkowania nastąpiła wskutek przejściowych nie zawinionych przez spółdzielnię szczególnych okoliczności, występujących w okresie nie przekraczającym trzech miesięcy.
3.
Niezależnie od wypadków, o których mowa w ust. 1, zakład może być wyłączony spod ryczałtowego opodatkowania, jeżeli działalność spółdzielni lub zakładu nie odpowiada wytycznym związku spółdzielni lub przepisom obowiązującym w zakresie cen surowców i usług.
4.
Wyłączenie zakładu spod ryczałtowego opodatkowania i objęcie go ogólnymi zasadami opodatkowania obowiązującymi spółdzielnię następuje od miesiąca następującego po miesiącu, w którym przestały istnieć warunki uzasadniające opodatkowanie w formie ryczałtu.
§  12.
1.
Obrót i zysk zakładu wyłączonego spod ryczałtowego opodatkowania podlegają opodatkowaniu w ramach spółdzielni przy zastosowaniu przepisów dla niej właściwych.
2.
W wypadkach, o których mowa w ust. 1, ustalenie podstawy opodatkowania spółdzielni za okres od dnia, w którym nastąpiła utrata warunków do ryczałtowego opodatkowania, następuje przez zwiększenie:
1)
obrotów wynikających z ksiąg rachunkowych spółdzielni, a podlegających opodatkowaniu podatkiem obrotowym lub podatkiem od operacji nietowarowych - o ustalone w drodze oszacowania obroty zakładu wyłączonego spod ryczałtowego opodatkowania,
2)
zysku bilansowego spółdzielni - o ustaloną szacunkowo kwotę zysku zakładu wyłączonego spod ryczałtowego opodatkowania.
3.
W razie gdy księgi rachunkowe spółdzielni prowadzone są nieprawidłowo, mają zastosowanie przepisy § 4 ust. 2-4 uchwały nr 189 Rady Ministrów z dnia 5 marca 1955 r. o podatku dochodowym od spółdzielczości (Monitor Polski z 1962 r. Nr 78, poz. 367, z 1964 r. Nr 8, poz. 37 i Nr 81, poz. 383 oraz z 1966 r. Nr 46, poz. 228).
§  13.
1.
O zmianie wysokości ryczałtu bądź o wyłączeniu spod ryczałtowego opodatkowania zakładu orzeka organ finansowy. Odpis orzeczenia powinien być przesłany organowi finansowemu właściwemu miejscowo dla siedziby zarządu spółdzielni, jeżeli dla zakładu właściwy jest inny organ finansowy.
2.
Przepisy § 11, § 13 ust. 1 i § 14 stosuje się również w razie podania przez spółdzielnię w zgłoszeniu danych niezgodnych ze stanem rzeczywistym, powodujących nieuzasadnione przyznanie ryczałtu lub ustalenie go w niewłaściwej wysokości lub na niewłaściwy okres.
§  14.
Od decyzji w sprawie ustalenia lub zmiany wysokości ryczałtu oraz w sprawie wyłączenia zakładu spod ryczałtowego opodatkowania przysługuje spółdzielni prawo wniesienia odwołania w terminie dwutygodniowym, licząc od dnia następnego po dniu doręczenia decyzji.
§  15.
1.
W razie uzasadnionej czasowej przerwy w działalności zakładu spowodowanej szczególnymi okolicznościami, np. chorobą, wypoczynkiem, powołaniem na ćwiczenia wojskowe pracownika (pracowników), a trwającą nieprzerwanie co najmniej 15 dni - nie pobiera się ryczałtu za pełny okres trwania przerwy, licząc 1/30 miesięcznej raty ryczałtu za każdy dzień przerwy.
2.
W razie uzasadnionej nieobecności pracownika (pracowników), spowodowanej okolicznościami wymienionymi w ust. 1, trwającej co najmniej 15 dni, a nie powodującej przerwy w działalności zakładu - pobiera się za pełny okres nieobecności pracownika (pracowników) ryczałt w wysokości przewidzianej w tabelach dla liczby osób faktycznie pracujących w tym czasie.

III.

Płatność ryczałtu.

§  16.
1.
Płatnikiem ryczałtu jest spółdzielnia prowadząca zakład.
2.
Obowiązek płacenia ryczałtu powstaje począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym spółdzielnia złożyła organowi finansowemu zgłoszenie, o którym mowa w § 3 ust. 2.
3.
Obowiązek płacenia ryczałtu wygasa:
1)
począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym spółdzielnia zawiadomiła organ finansowy o:
a)
rezygnacji z prawa do korzystania z ryczałtu,
b)
likwidacji zakładu;
2)
począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła utrata uprawnień do prowadzenia zakładu na zasadach ryczałtu.
§  17.
1.
Ryczałt płatny jest z dołu w ratach miesięcznych na rachunek organu finansowego w terminie do dnia 10 każdego miesiąca w wysokości 1/12 obowiązującej stawki ryczałtu.
2.
Ryczałt przypadający od objazdowych zakładów świadczących usługi rozrywkowe płatny jest na rachunek organu finansowego właściwego dla spółdzielni.
3.
Spółdzielnia powinna przy wpłacaniu miesięcznej raty ryczałtu złożyć organowi finansowemu odpowiednią pisemną deklarację.

IV.

Ewidencja i sprawozdawczość.

§  18.
1.
Spółdzielnia obowiązana jest do prowadzenia w sposób określony przez związek spółdzielni, w porozumieniu z Ministerstwem Finansów, rejestru surowców i materiałów sprzedanych przez spółdzielnię poszczególnym zakładom usługowym, jak również surowców i materiałów nabytych przez kierowników poszczególnych zakładów usługowych poza spółdzielnią.
2.
Spółdzielnie wolne są od prowadzenia dla zakładów ewidencji dla celów podatkowych oraz od składania sprawozdań i deklaracji (zeznań) podatkowych w zakresie działalności tych zakładów, z wyjątkiem deklaracji, o której mowa w § 17 ust. 3.
§  19.
1.
Właściwy centralny związek w porozumieniu z Ministerstwem Finansów ustali rodzaj i sposób prowadzenia ewidencji i dokumentacji w zakładach w zakresie:
1)
zakupu przez zakłady surowców podstawowych, a w szczególności reglamentowanych,
2)
rozliczeń zarobków między pracownikami zakładów.
2.
Kierownik zakładu obowiązany jest na żądanie organu finansowego przedstawić do wglądu ewidencję i dokumenty, o których mowa w ust. 1, a ponadto wszelkie inne dokumenty, prowadzone zgodnie z wytycznymi związku.
§  20.
1.
Spółdzielnia prowadząca niezależnie od zakładów inną działalność gospodarczą opłaca od obrotów osiągniętych z tej działalności podatek obrotowy i podatek od operacji nietowarowych według ogólnie obowiązujących w tym względzie przepisów. W tym wypadku kwoty wpłaconego ryczałtu za zakłady powinna spółdzielnia wykazywać w miesięcznym i rocznym sprawozdaniu podatkowym w rubryce "Uwagi".
2.
Nadwyżki, osiągnięte przez spółdzielnię z tytułu działalności nie objętej działalnością zakładów, jak również z tytułu otrzymywanych od zakładów zryczałtowanych opłat, z wyłączeniem części opłat przeznaczonych na fundusz rezerwowy, podlegają opodatkowaniu według ogólnie obowiązujących przepisów o podatku dochodowym dla spółdzielczości.

V.

Przepisy końcowe.

§  21.
Tracą moc zarządzenia Ministra Finansów:
1)
z dnia 30 czerwca 1961 r. w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków: obrotowego, od operacji nietowarowych oraz dochodowego od niektórych zakładów usługowych spółdzielni zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielczości Pracy (Monitor Polski z 1961 r. Nr 57, poz. 251 i z 1964 r. Nr 29, poz. 129),
2)
z dnia 28 września 1962 r. w sprawie poboru w formie ryczałtu podatku obrotowego od operacji nietowarowych oraz dochodowego od niektórych zakładów usługowych spółdzielni zrzeszonych w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" (Monitor Polski z 1962 r. Nr 73, poz. 339 i z 1965 r. Nr 5, poz. 15),
3)
z dnia 24 maja 1965 r. w sprawie poboru w formie ryczałtu podatku obrotowego, od operacji nietowarowych oraz dochodowego od niektórych zakładów usługowych spółdzielni zrzeszonych w "Społem" Związku Spółdzielni Spożywców (Monitor Polski Nr 30, poz. 164).
§  22.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1967 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WYKAZ USŁUG ŚWIADCZONYCH PRZEZ SPÓŁDZIELCZE ZAKŁADY USŁUGOWE, KTÓRE MOGĄ KORZYSTAĆ Z RYCZAŁTOWEGO OPODATKOWANIA

1. Bednarstwo i kołodziejstwo

2. Elektromechanika

3. Fotografowanie

4. Fryzjerstwo i kosmetyka

5. Instalatorstwo

6. Kowalstwo

7. Krawiectwo i kuśnierstwo - naprawki

8. Radio i telemechanika

9. Rymarstwo

10. Stolarstwo meblowe

11. Szewstwo, szewstwo ortopedyczne

12. Ślusarstwo

13. Tapicerstwo

14. Zegarmistrzostwo i złotnictwo

15. Optyka

16. Usługi rozrywkowe

17. Usługi szatni

18. Blacharstwo, dekarstwo

19. Malarstwo

20. Murarstwo, tynkarstwo budowlane oraz wykonywanie nagrobków

21. Posadzkarstwo

22. Stolarstwo budowlane, ciesielstwo

23. Szklarstwo

24. Zduństwo

25. Usługi drobne

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

TABELA

STAWEK RYCZAŁTU PODATKOWEGO DLA SPÓŁDZIELCZYCH ZAKŁADÓW USŁUGOWYCH (W ZŁOTYCH)

Bednarstwo i kołodziejstwo.

Liczba zatrudnionych osób W miejscowościach na terenie gromad W osiedlu lub w mieście o liczbie mieszkańców
do 5.000 ponad 5.000 do 10.000 ponad 10.000 do 25.000 ponad 25.000 do 75.000 ponad 75.000 do 200.000 ponad 200.000
1 2 3 4 5 6 7 8
1 400 400 550 750 750 750 750
2 800 800 1.000-1.100 1.350-1.500 1.350-1.500 1.350-1.500 1.350-1.500
3 1.000-1.200 1.080-1.200 1.500-1.650 2.020-2.250 2.020-2.250 2.020-2.250 2.020-2.250
4 1.440-1.600 1.440-1.600 2.000-2.200 2.700-3.000 2.700-3.000 2.700-3.000 2.700-3.000
5 1.800-2.000 1.800-2.000 2.500-2.750 3.370-3.750 3.370-3.750 3.370-3.750 3.370-3.750

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

TABELA

STAWEK RYCZAŁTU PODATKOWEGO DLA SPÓŁDZIELCZYCH ZAKŁADÓW USŁUGOWYCH (W ZŁOTYCH)

Elektromechanika (grzejnicza, medyczna, samochodowa, silnikowa).

Liczba zatrudnionych osób W miejscowościach na terenie gromad W osiedlu lub w mieście o liczbie mieszkańców
do 5.000 ponad 5.000 do 10.000 ponad 10.000 do 25.000 ponad 25.000 do 75.000 ponad 75.000 do 200.000 ponad 200.000
1 2 3 4 5 6 7 8
1 1.010-1.120 1.040-1.150 1.210-1.340 1.350-1.500 1.670-1.860 2.020-2.240 2.520-2.800
2 2.020-2.240 2.080-2.300 2.420-2.680 2.700-3.000 2.340-3.720 4.040-4.480 5.040-5.600
3 3.030-3.360 3.120-3.450 3.630-4.020 4.050-4.500 5.010-5.580 6.060-6.720 7.560-8.400
4 4.040-4.480 4.160-4.600 4.840-5.360 5.400-6.000 6.680-7.440 8.080-8.960 10.080-11.200
5 5.050-5.600 5.200-5.750 6.050-6.700 6.750-7.500 8.350-9.300 10.100-11.200 12.600-14.000

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

TABELA

STAWEK RYCZAŁTU PODATKOWEGO DLA SPÓŁDZIELCZYCH ZAKŁADÓW USŁUGOWYCH (W ZŁOTYCH)

Fotografowanie.

Kategoria Rodzaj usługi Liczba zatrudnionych osób W miejscowościach na terenie gromad W osiedlu lub w mieście o liczbie mieszkańców
do 5.000 ponad 5.000 do 10.000 ponad 10.000 do 25.000 ponad 25.000 do 75.000 ponad 75.000 do 200.000 ponad 200.000
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
I Fotografowanie 1 830 1.120 1.510 1.800-2.080 2.000-2.350 2.200-2.460 2.350-2.570
2 1.600-2.230 2.300-3.200 3.200-3.730 3.600-4.170 4.000-4.690 4.400-4.920 4.700-5.140
3 2.400-3.350 3.450-4.800 4.800-5.300 5.400-6.260 6.000-7.050 6.600-7.380 7.050-7.710
4 3.200-4.470 4.600-6.400 6.400-7.060 7.200-8.350 8.000-9.400 8.800-9.840 9.400-10.290
5 4.000-5.580 5.750-8.000 8.000-8.820 9.000-10.430 10.000-11.750 11.000-12.330 11.750-12.860
II Fotografowanie 1 830 1.120 1.510 1.700-2.010 1.950-2.230 2.150-2.350 2.200-2.460
2 1.500-2.160 2.200-3.130 3.000-3.580 3.400-4.030 3.900-4.470 4.300-4.700 4.400-4.920
3 2.250-3.240 3.300-4.690 4.500-5.000 5.100-6.040 5.850-6.700 6.450-7.050 6.600-7.380
4 3.000-4.320 4.400-6.260 6.000-6.600 6.800-8.060 7.800-8.940 8.600-9.400 8.800-9.840
5 3.750-5.400 5.500-7.820 7.500-8.300 8.500-10.070 9.750-11.170 10.750-11.750 11.000-12.300

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

TABELA

STAWEK RYCZAŁTU PODATKOWEGO DLA SPÓŁDZIELCZYCH ZAKŁADÓW USŁUGOWYCH (W ZŁOTYCH)

Fryzjerstwo i kosmetyka.

Kategoria Rodzaj usługi Liczba zatrudnionych osób W miejscowościach na terenie gromad W osiedlu lub w mieście o liczbie mieszkańców
do 5.000 ponad 5.000 do 10.000 ponad 10.000 do 25.000 ponad 25.000 do 75.000 ponad 75.000 do 200.000 ponad 200.000
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
I Fryzjerstwo męskie 1 230 440 790 1.010 1.600 1.800 2.010
2 470 1.420 2.100-2.610 2.550-3.060 3.000-3.500 3.300-3.730 3.500-3.950
3 700 2.130 3.150-3.910 3.820-4.590 4.500-5.250 4.950-5.590 5.250-5.920
4 940 2.550-2.840 4.200-5.200 5.100-6.120 6.000-7.000 6.600-7.460 7.000-7.900
5 1.170 3.190-3.550 5.250-6.520 6.370-7.650 7.500-8.750 8.250-9.320 8.750-9.870
I Fryzjerstwo damskie i kosmetyka 1 230 440 790 1.010 1.600 2.200 2.570
2 470 1.420 3.200-3.470 3.600-3.900 4.000-4.360 4.350-4.660 4.600-5.030
3 700 2.130 4.800-5.200 5.400-5.850 6.000-6.540 6.520-6.990 6.900-7.540
4 940 2.550-2.840 6.400-6.940 7.200-7.800 8.000-8.720 8.700-9.320 9.200-10.060
5 1.170 3.190-3.550 8.000-8.670 9.000-9.750 10.000-10.900 10.870-11.650 11.500-12.570
I Fryzjerstwo mieszane 1 230 440 790 1.010 1.600 2.100 2.300
2 470 1.420 2.600-3.000 3.100-3.500 3.500-3.900 3.800-4.200 4.000-4.500
3 700 2.130 3.900-4.500 4.650-5.250 5.250-5.850 5.700-6.300 6.000-6.750
4 940 2.550-2.840 5.200-6.000 6.200-7.000 7.000-7.800 7.600-8.400 8.000-9.000
5 1.170 3.190-3.550 6.500-7.500 7.750-8.750 8.750-9.750 9.500-10.500 10.000-11.250
II Fryzjerstwo męskie 1 230 440 790 1.010 1.600 1.710 1.810
2 470 1.420 1.800-2.290 2.150-2.390 2.600-3.150 3.000-3.360 3.200-3.560
3 700 2.130 2.700-3.430 3.220-3.580 3.900-4.720 4.500-5.040 4.800-5.340
4 940 2.550-2.840 3.600-4.580 4.300-4.780 5.200-6.300 6.000-6.720 6.400-7.120
5 1.170 3.190-3.550 4.500-5.720 4.370-5.970 6.500-7.870 7.500-8.400 8.000-8.900
II Fryzjerstwo damskie i kosmetyka 1 230 440 790 1.010 1.600 2.150 2.320
2 470 1.420 2.700-3.120 3.000-3.520 3.400-3.920 3.800-4.190 4.100-4.530
3 700 2.130 4.050-4.680 4.500-5.280 5.100-5.880 5.700-6.280 6.150-6.790
4 940 2.550-2.840 5.400-6.250 6.000-7.040 6.800-7.840 7.600-8.380 8.200-9.060
5 1.170 3.190-3.550 6.750-7.800 7.500-8.800 8.500-9.800 9.500-10.470 10.250-11.320
II Fryzjerstwo mieszane 1 230 440 790 1.010 1.600 1.950 2.100
2 470 1.420 2.250-2.750 2.600-3.100 3.000-3.550 3.400-3.800 3.650-4.050
3 700 2.130 3.370-4.120 3.900-4.650 4.500-5.320 5.100-5.700 5.470-6.070
4 940 2.550-2.840 4.500-5.500 5.200-6.200 6.000-7.100 6.800-7.600 7.300-8.100
5 1.170 3.190-3.550 5.630-6.870 6.500-7.750 7.500-8.870 8.500-9.500 9.120-10.120
III Fryzjerstwo męskie 1 230 440 790 1.010 1.520 1.610 1.710
2 470 1.420 1.610-1.790 1.790-1.890 2.160-2.200 2.800-3.170 3.000-3.360
3 700 2.130 2.410-2.680 2.680-2.830 3.240-3.300 4.200-4.750 4.500-5.040
4 940 2.550-2.840 3.230-3.580 3.580-3.780 4.320-5.500 5.600-6.340 6.000-6.720
5 1.170 3.190-3.550 4.020-4.470 4.470-4.720 5.400-6.500 7.000-7.920 7.500-8.400
III Fryzjerstwo damskie i kosmetyka 1 230 440 790 1.010 1.600 2.030 2.190
2 470 1.420 2.500-2.950 2.900-3.270 3.200-3.710 3.600-3.960 3.800-4.280
3 700 2.130 3.750-4.420 4.350-4.900 4.800-5.560 5.400-5.940 5.700-6.420
4 940 2.550-2.840 5.000-5.900 5.800-6.540 6.400-7.420 7.200-7.920 7.500-8.560
5 1.170 3.190-3.550 6.250-7.370 7.250-8.170 8.000-9.270 9.000-9.900 9.300-10.700
III Fryzjerstwo mieszane 1 230 440 790 1.010 1.600 1.820 1.950
2 470 1.420 2.100-2.580 2.500-2.900 2.800-3.350 3.200-3.550 3.400-3.800
3 700 2.130 3.150-3.870 3.750-4.350 4.200-5.020 4.800-5.320 5.100-5.700
4 940 2.550-2.840 4.200-5.170 5.000-5.800 5.600-6.700 6.400-7.100 6.800-7.600
5 1.170 3.190-3.550 5.250-6.460 6.250-7.250 7.000-8.370 8.000-8.870 8.500-9.500

ZAŁĄCZNIK  Nr 6

TABELA

STAWEK RYCZAŁTU PODATKOWEGO DLA SPÓŁDZIELCZYCH ZAKŁADÓW USŁUGOWYCH (W ZŁOTYCH)

Instalatorstwo (elektryczne, centralnego ogrzewania, chłodnicze, wodociągowo-kanalizacyjne, gazowe).

Liczba zatrudnionych osób W miejscowościach na terenie gromad W osiedlu lub w mieście o liczbie mieszkańców
do 5.000 ponad 5.000 do 10.000 ponad 10.000 do 25.000 ponad 25.000 do 75.000 ponad 75.000 do 200.000 ponad 200.000
1 2 3 4 5 6 7 8
1 1.230 1.230 1.640 1.920-2.130 2.210-2.430 2.370-2.630 2.470-2.740
2 2.210-2.460 2.210-2.460 2.950-3.280 3.840-4.260 4.420-4.920 4.740-5.260 4.940-5.480
3 3.310-3.690 3.310-3.690 4.420-4.920 5.760-6.390 6.630-7.380 7.110-7.890 7.410-8.210
4 4.420-4.920 4.420-4.920 5.900-6.560 7.680-8.520 8.840-9.840 9.480-10.520 9.880-10.950
5 5.520-6.150 5.520-6.150 7.370-8.200 9.600-10.650 11.050-12.300 11.850-13.150 12.350-13.700

ZAŁĄCZNIK  Nr 7

TABELA

STAWEK RYCZAŁTU PODATKOWEGO DLA SPÓŁDZIELCZYCH ZAKŁADÓW USŁUGOWYCH (W ZŁOTYCH)

Kowalstwo (artystyczne, pojazdowe, naprawa maszyn i urządzeń rolniczych, podkuwanie koni).

Liczba zatrudnionych osób W miejscowościach na terenie gromad W osiedlu lub w mieście o liczbie mieszkańców
do 5.000 ponad 5.000 do 10.000 ponad 10.000 do 25.000 ponad 25.000 do 75.000 ponad 75.000 do 200.000 ponad 200.000
1 2 3 4 5 6 7 8
1 600 750 800 810-900 810-900 810-900 850-950
2 1.200 1.500 1.440-1.600 1.620-1.800 1.620-1.800 1.620-1.800 1.700-1.900
3 1.620-1.800 2.020-2.250 2.160-2.400 2.430-2.700 2.430-2.700 2.430-2.700 2.550-2.850
4 2.160-2.400 2.700-3.000 2.880-3.200 3.240-3.600 3.240-3.600 3.240-3.600 3.400-3.800
5 2.700-3.000 3.370-3.750 3.600-4.000 4.050-4.500 4.050-4.500 4.050-4.500 4.250-4.750

ZAŁĄCZNIK  Nr 8

TABELA

STAWEK RYCZAŁTU PODATKOWEGO DLA SPÓŁDZIELCZYCH ZAKŁADÓW USŁUGOWYCH (W ZŁOTYCH)

Krawiectwo i kuśnierstwo - naprawki.

Kategoria Rodzaj usługi Liczba zatrudnionych osób W miejscowościach na terenie gromad W osiedlu lub w mieście o liczbie mieszkańców
do 5.000 ponad 5.000 do 10.000 ponad 10.000 do 25.000 ponad 25.000 do 75.000 ponad 75.000 do 200.000 ponad 200.000
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
I Krawiectwo męskie i damskie oraz kuśnierstwo - naprawki 1 400 450 600 700 900 1.000 1.200
2 800 900 1.200-1.320 1.400-1.540 1.800-1.980 2.000-2.200 2.400-2.640
3 1.200 1.350 1.800-1.980 2.100-2.310 2.700-2.970 3.000-3.300 3.600-3.960
4 1.600 1.800 2.400-2.640 2.800-3.080 3.600-3.960 4.000-4.400 4.800-5.280
5 2.000 2.250 3.000-3.300 3.500-3.850 4.500-4.950 5.000-5.500 6.000-6.600
I Krawiectwo damskie lekkie i bieliźniarstwo 1 350 400 500 600 700 900 1.100
2 700 800 1.000-1.100 1.200-1.320 1.400-1.540 1.800-1.880 2.000-2.200
3 1.050 1.200 1.500-1.650 1.800-1.980 2.100-2.310 2.700-2.830 3.000-3.300
4 1.400 1.600 2.000-2.200 2.400-2.640 2.800-3.080 3.600-3.760 4.000-4.400
5 1.750 2.000 2.500-2.750 3.000-3.300 3.500-3.850 4.500-4.700 5.000-5.500
II Krawiectwo męskie i damskie ciężkie oraz kuśnierstwo - naprawki 1 350 400 500 600 800 900 1.100
2 700 800 1.000-1.100 1.200-1.320 1.600-1.760 1.800-1.980 2.200-2.420
3 1.050 1.200 1.500-1.650 1.800-1.980 2.400-2.640 2.700-2.970 3.300-3.630
4 1.400 1.600 2.000-2.200 2.400-2.640 3.200-3.520 3.600-3.960 4.400-4.840
5 1.750 2.000 2.500-2.750 3.000-3.300 4.000-4.400 4.500-4.950 5.500-6.050
II Krawiectwo damskie lekkie i bieliźniarstwo 1 350 350 450 550 600 850 950
2 700 700 900-990 1.110-1.220 1.200-1.320 1.700-1.870 1.900-2.000
3 1.050 1.050 1.350-1.480 1.660-1.830 1.800-1.980 2.550-2.800 2.850-3.000
4 1.400 1.400 1.800-1.980 2.220-2.440 2.400-2.640 3.400-3.740 3.800-4.000
5 1.750 1.750 2.250-2.470 2.770-3.050 3.000-3.300 4.250-4.670 4.750-5.000
III Krawiectwo męskie i damskie ciężkie oraz kuśnierstwo - naprawki 1 350 350 400 550 750 850 1.050
2 700 700 800-880 1.100-1.210 1.500-1.650 1.600-1.760 2.100-2.310
3 1.050 1.050 1.200-1.320 1.650-1.810 2.250-2.470 2.400-2.640 2.150-3.460
4 1.400 1.400 1.650-1.760 2.200-2.420 3.000-3.300 3.200-3.520 4.200-4.620
5 1.750 1.750 2.000-2.200 2.750-3.020 3.750-4.120 4.000-4.400 5.250-5.770
III Krawiectwo damskie lekkie i bieliźniarstwo 1 320 320 400 500 550 800 850
2 640 640 800-880 1.000-1.100 1.100-1.210 1.600-1.760 1.700-1.870
3 960 960 1.200-1.320 1.500-1.650 1.650-1.810 2.400-2.640 2.550-2.800
4 1.280 1.280 1.600-1.760 2.000-2.200 2.200-2.420 3.200-3.520 3.400-3.740
5 1.600 1.600 2.000-2.200 2.500-2.750 2.750-3.020 4.000-4.400 4.250-4.670

ZAŁĄCZNIK  Nr 9

TABELA

STAWEK RYCZAŁTU PODATKOWEGO DLA SPÓŁDZIELCZYCH ZAKŁADÓW USŁUGOWYCH (W ZŁOTYCH)

Radio i telemechanika.

Liczba zatrudnionych osób W miejscowościach na terenie gromad W osiedlu lub w mieście o liczbie mieszkańców
do 5.000 ponad 5.000 do 10.000 ponad 10.000 do 25.000 ponad 25.000 do 75.000 ponad 75.000 do 200.000 ponad 200.000
1 2 3 4 5 6 7 8
1 520 610 680 760-840 900-1.000 1.040-1.150 1.170-1.300
2 940-1.100 1.100-1.220 1.230-1.360 1.510-1.680 1.800-2.000 2.070-2.300 2.340-2.600
3 1.410-1.650 1.650-1.830 1.840-2.040 2.260-2.520 2.700-3.000 3.100-3.450 3.510-3.900
4 1.880-2.200 2.200-2.440 2.460-2.720 3.020-3.360 3.600-4.000 4.140-4.600 4.680-5.200
5 2.350-2.750 2.750-3.050 3.070-3.400 3.770-4.200 4.500-5.000 5.170-5.750 5.850-6.500

ZAŁĄCZNIK  Nr 10

TABELA

STAWEK RYCZAŁTU PODATKOWEGO DLA SPÓŁDZIELCZYCH ZAKŁADÓW USŁUGOWYCH (W ZŁOTYCH)

Rymarstwo (kaletnictwo, rymarstwo sportowe, siodlarstwo, siodlarstwo pojazdowe, wyrób i naprawa uprzęży, odświeżanie wyrobów skórzanych).

Liczba zatrudnionych osób W miejscowościach na terenie gromad W osiedlu lub w mieście o liczbie mieszkańców
do 5.000 ponad 5.000 do 10.000 ponad 10.000 do 25.000 ponad 25.000 do 75.000 ponad 75.000 do 200.000 ponad 200.000
1 2 3 4 5 6 7 8
1 520 520 610 660 630-700 660-730 710-790
2 950-1.050 950-1.050 1.100-1.230 1.200-1.330 1.260-1.400 1.320-1.470 1.420-1.580
3 1.420-1.570 1.420-1.570 1.650-1.840 1.800-1.990 1.890-2.100 1.980-2.200 2.130-2.370
4 1.900-2.100 1.900-2.100 2.200-2.460 2.400-2.660 2.520-2.800 2.640-2.940 2.840-3.160
5 2.370-2.620 2.370-2.620 2.750-3.070 3.000-3.320 3.150-3.500 3.330-3.670 3.550-3.950

ZAŁĄCZNIK  Nr 11

TABELA

STAWEK RYCZAŁTU PODATKOWEGO DLA SPÓŁDZIELCZYCH ZAKŁADÓW USŁUGOWYCH (W ZŁOTYCH)

Szewstwo oraz szewstwo ortopedyczne.

Kategoria Rodzaj usługi Liczba zatrudnionych osób W miejscowościach na terenie gromad W osiedlu lub w mieście o liczbie mieszkańców
do 5.000 ponad 5.000 do 10.000 ponad 10.000 do 25.000 ponad 25.000 do 75.000 ponad 75.000 do 200.000 ponad 200.000
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Naprawa i wyrób obuwia (miarówka) 1 460 650 920 1.050 1.220 1.300 1.420
2 780 1.520 1.500-1.840 1.800-2.090 2.100-2.410 2.400-2.590 2.600-2.840
3 1.170 2.060-2.290 2.250-2.760 2.700-3.130 3.150-3.610 3.600-3.880 3.900-4.260
4 1.560 2.740-3.050 3.000-3.680 3.600-4.180 4.200-4.820 4.800-5.180 5.200-5.680
5 1.950 3.430-3.810 3.750-4.600 4.500-5.220 5.250-6.020 6.000-6.470 6.500-7.100
I Wyrób obuwia (miarówka) 1 2.250-4.260 2.700-5.060 3.000-5.570 3.600-6.630 4.200-7.690 4.500-8.150 4.900-8.590
2 5.550-5.860 6.300-12.260 7.050-13.670 8.400-16.230 9.000-17.290 9.900-18.850 10.200-19.190
3 8.400-16.350 9.550-18.500 10.650-20.600 12.700-24.450 13.600-26.000 14.950-28.500 15.400-28.850
4 11.200-21.800 12.700-24.600 14.200-27.400 16.900-32.550 18.100-34.650 19.900-38.000 20.500-38.450
5 13.950-27.250 15.850-30.750 17.700-34.250 21.100-40.700 22.600-43.300 24.850-47.450 25.600-48.050
II Wyrób obuwia (miarówka) 1 1.350-2.460 1.800-3.260 2.400-4.370 2.700-4.930 3.150-5.590 3.600-6.360 3.900-6.590
2 3.300-5.760 3.750-7.160 4.800-9.170 5.400-10.230 6.450-12.190 6.900-12.950 7.500-13.790
3 5.050-8.700 5.700-10.850 7.300-13.850 8.200-15.450 9.750-18.350 10.450-19.500 11.350-20.750
4 6.700-11.600 7.600-14.400 9.700-18.400 10.900-20.550 13.000-24.450 13.900-26.000 15.100-27.650
5 8.350-14.500 9.450-18.000 12.100-23.000 13.600-25.700 16.200-30.550 17.350-32.450 18.850-34.550

ZAŁĄCZNIK  Nr 12

TABELA

STAWEK RYCZAŁTU PODATKOWEGO DLA SPÓŁDZIELCZYCH ZAKŁADÓW USŁUGOWYCH (W ZŁOTYCH)

Stolarstwo (meblowe, sportowe, rzeźbiarstwo i wyrób trumien).

Liczba zatrudnionych osób W miejscowościach na terenie gromad W osiedlu lub w mieście o liczbie mieszkańców
do 5.000 ponad 5.000 do 10.000 ponad 10.000 do 25.000 ponad 25.000 do 75.000 ponad 75.000 do 200.000 ponad 200.000
1 2 3 4 5 6 7 8
1 1.500 1.980 2.160 2.610-2.900 3.150-3.500 3.420-3.800 3.600-4.000
2 3.700-4.100 3.900-4.300 4.500-5.000 5.200-5.800 6.300-7.000 6.840-7.600 7.200-8.000
3 5.550-6.150 5.850-6.450 6.750-7.500 7.800-8.700 9.450-10.500 10.260-11.400 10.800-12.000
4 7.400-8.200 7.800-8.600 9.000-10.000 10.400-11.600 12.600-14.000 13.680-15.200 14.400-16.000
5 9.250-10.250 9.750-10.750 11.250-12.500 13.000-14.500 15.750-17.500 17.100-19.000 18.000-20.000

ZAŁĄCZNIK  Nr 13

TABELA

STAWEK RYCZAŁTU PODATKOWEGO DLA SPÓŁDZIELCZYCH ZAKŁADÓW USŁUGOWYCH (W ZŁOTYCH)

Ślusarstwo (naprawa maszyn, naprawa samochodów, rowerów i motocykli, nożownictwo, pilnikarstwo, ślusarstwo ogólne, tokarstwo w metalu, ślusarstwo budowlane, naprawa wag i naprawa narzędzi).

Liczba zatrudnionych osób W miejscowościach na terenie gromad W osiedlu lub w mieście o liczbie mieszkańców
do 5.000 ponad 5.000 do 10.000 ponad 10.000 do 25.000 ponad 25.000 do 75.000 ponad 75.000 do 200.000 ponad 200.000
1 2 3 4 5 6 7 8
1 2.100 2.200 2.350 2.340-2.600 2.570-2.850 2.750-3.050 2.970-3.300
2 3.780-4.200 4.000-4.440 4.230-4.700 4.680-5.200 5.140-5.700 5.500-6.100 5.940-6.600
3 5.670-6.300 6.000-6.660 6.340-7.050 7.020-7.800 7.710-8.550 8.250-9.150 8.910-9.900
4 7.560-8.400 8.000-8.880 8.460-9.400 9.360-10.400 10.280-11.500 11.000-12.200 11.880-13.200
5 9.450-10.500 10.000-11.100 10.570-11.750 11.700-13.000 12.850-14.250 13.750-15.250 14.850-16.500

Uwaga: W razie wykonywania przez zakład również napraw w zakresie blacharstwa karoseryjnego samochodów organ finansowy może zwiększyć wysokość stawek ryczałtu podatkowego określonych w załączniku nr 13 do 20%.

ZAŁĄCZNIK  Nr 14

TABELA

STAWEK RYCZAŁTU PODATKOWEGO DLA SPÓŁDZIELCZYCH ZAKŁADÓW USŁUGOWYCH (W ZŁOTYCH)

Tapicerstwo (dekoracyjne i meblowe).

Liczba zatrudnionych osób W miejscowościach na terenie gromad W osiedlu lub w mieście o liczbie mieszkańców
do 5.000 ponad 5.000 do 10.000 ponad 10.000 do 25.000 ponad 25.000 do 75.000 ponad 75.000 do 200.000 ponad 200.000
1 2 3 4 5 6 7 8
1 1.900 1.980 2.360 2.550-2.830 2.970-3.300 3.190-3.540 3.400-3.780
2 3.420-3.800 3.560-3.960 4.250-4.720 5.090-5.660 5.840-6.600 6.380-7.080 6.800-7.560
3 5.130-5.700 5.340-5.960 6.370-7.080 7.630-8.490 8.910-9.900 9.570-10.620 10.200-11.340
4 6.840-7.600 7.120-7.920 8.500-9.440 10.180-11.800 11.880-13.200 12.760-14.160 13.600-15.120
5 8.550-9.500 8.900-9.900 10.620-11.800 12.720-14.150 14.850-16.500 15.960-17.700 17.000-18.900

ZAŁĄCZNIK  Nr 15

TABELA

STAWEK RYCZAŁTU PODATKOWEGO DLA SPÓŁDZIELCZYCH ZAKŁADÓW USŁUGOWYCH (W ZŁOTYCH)

Zegarmistrzostwo i złotnictwo.

Liczba zatrudnionych osób W miejscowościach na terenie gromad W osiedlu lub w mieście o liczbie mieszkańców
do 5.000 ponad 5.000 do 10.000 ponad 10.000 do 25.000 ponad 25.000 do 75.000 ponad 75.000 do 200.000 ponad 200.000
1 2 3 4 5 6 7 8
1 1.260 1.290 1.730 2.300-2.550 2.790-3.100 2.970-3.300 3.190-3.550
2 1.890-2.100 2.130-2.370 3.780-4.200 4.590-5.100 5.580-6.200 5.940-6.600 6.390-7.100
3 2.830-3.150 3.190-3.560 5.670-6.300 6.900-7.650 8.370-9.300 8.910-9.900 9.600-10.650
4 3.780-4.200 4.260-4.850 7.560-8.400 9.200-10.200 11.160-12.400 11.880-13.200 12.800-14.200
5 4.720-5.250 5.320-5.930 9.450-10.500 11.500-12.750 13.950-15.500 14.850-16.500 16.000-17.750

ZAŁĄCZNIK  Nr 16

TABELA

STAWEK RYCZAŁTU PODATKOWEGO DLA SPÓŁDZIELCZYCH ZAKŁADÓW USŁUGOWYCH (W ZŁOTYCH)

Optyka.

Liczba zatrudnionych osób W miejscowościach na terenie gromad W osiedlu lub w mieście o liczbie mieszkańców
do 5.000 ponad 5.000 do 10.000 ponad 10.000 do 25.000 ponad 25.000 do 75.000 ponad 75.000 do 200.000 ponad 200.000
1 2 3 4 5 6 7 8
1 - - 800-1.000 1.000-1.200 1.200-1.400 1.800-2.000 2.100-2.400
2 - - - 1.800-2.000 2.300-2.800 3.500-4.000 4.100-4.800
3 - - - - 3.500-4.200 5.200-6.000 6.300-7.100
4 - - - - - - 8.200-9.500
5 - - - - - - 10.000-12.000

ZAŁĄCZNIK  Nr 17

TABELA

STAWEK RYCZAŁTU PODATKOWEGO DLA SPÓŁDZIELCZYCH ZESPOŁÓW ROZRYWKOWYCH NA POSZCZEGÓLNE URZĄDZENIA (W ZŁOTYCH)

Usługi rozrywkowe.

Lp. Urządzenie rozrywkowe Stawka ryczałtu
1 2 3
1 Karuzela gwiazda 30 miejsc 2.200-3.000
2 Karuzela gwiazda mała 20 miejsc 1.300-1.700
3 Karuzela łańcuchowa 30 miejsc 1.600-2.200
4 Karuzela łańcuchowa dziecięca 30 miejsc 1.100-1.500
5 Karuzela łańcuchowa 20 miejsc 1.000-1.200
6 Karuzela rakieta 16 miejsc 900-1.200
7 Karuzela samochodowa 40 miejsc 1.500-1.800
8 Karuzela samochodowa 32 miejsca 1.100-1.500
9 Karuzela fala 40 miejsc 2.000-2.500
10 Samochodziki wolno chodzące 400-600
11 Ściana emocji o 2 wejściach 13.000-15.000
o 1 wejściu 8.000-10.000
12 Automaty elektroniczne
świetlne miasta i państwa 320-450
świetlne trafienia do celu 250-350
13 Automaty mechaniczne
bejezzo 250-350
pchnięcie kulą 250-350
łowienie rybek 250-350
ruletka dziecięca na słodycze 250-350
14 Rzuty
piłeczkami do celu 250-350
krążkami 650-800
hopla 650-800
15 Siłomierze 250-400
16 Huśtawka do 6 łódek 250-350
17 Huśtawki do 10 łódek 320-450
18 Gabinet luster 250-350
19 Bombka - samoloty 320-450
20 Pawilon wstążek - tasiemek 800-1.200
21 Stoisko z tasiemkami mieszane, umieszczone w pawilonie łącznie z innymi imprezami 320-450
22 Pokaz zwierząt 2.400-2.800
Pokaz tresury lwów 1.800-2.400
Gabinet iluzji 2.400-3.000
Program iluzji w szkołach 3.400-4.000
23 Strzelnice stałe 2.500-3.000
24 Strzelnice objazdowe 1.400-1.800
25 Strzelnice objazdowe indywidualne 1.800-2.200

ZAŁĄCZNIK  Nr 18

TABELA

STAWEK RYCZAŁTU PODATKOWEGO DLA SPÓŁDZIELCZYCH ZAKŁADÓW USŁUGOWYCH (W ZŁOTYCH)

Blacharstwo - dekarstwo budowlane.

Liczba zatrudnionych osób W miejscowościach na terenie gromad W osiedlu lub w mieście o liczbie mieszkańców
do 5.000 ponad 5.000 do 10.000 ponad 10.000 do 25.000 ponad 25.000 do 75.000 ponad 75.000 do 200.000 ponad 200.000
1 2 3 4 5 6 7 8
1 700-880 800-930 920-1.020 1.000-1.100 1.150-1.270 1.150-1.270 1.150-1.270
2 1.400-1.760 1.600-1.860 1.850-2.050 2.000-2.200 2.300-2.540 2.300-2.540 2.300-2.540
3 2.100-2.640 2.400-2.790 2.770-3.070 3.000-3.300 3.450-3.810 3.450-3.810 3.450-3.810
4 2.800-3.520 3.200-3.720 3.700-4.100 4.000-4.400 4.600-5.080 4.600-5.080 4.600-5.080
5 3.500-4.400 4.000-4.650 4.620-5.120 5.000-5.500 5.750-6.350 5.750-6.350 5.750-6.350

ZAŁĄCZNIK  Nr 19

TABELA

STAWEK RYCZAŁTU PODATKOWEGO DLA SPÓŁDZIELCZYCH ZAKŁADÓW USŁUGOWYCH (W ZŁOTYCH)

Malarstwo budowlane.

Liczba zatrudnionych osób W miejscowościach na terenie gromad W osiedlu lub w mieście o liczbie mieszkańców
do 5.000 ponad 5.000 do 10.000 ponad 10.000 do 25.000 ponad 25.000 do 75.000 ponad 75.000 do 200.000 ponad 200.000
1 2 3 4 5 6 7 8
1 700-850 850-930 1.000-1.100 1.050-1.220 1.150-1.440 1.180-1.440 1.200-1.440
2 1.400-1.710 1.670-1.850 2.000-2.200 2.100-2.400 2.300-2.880 2.360-2.880 2.400-2.880
3 2.100-2.560 2.500-2.780 3.000-3.300 3.150-3.660 3.450-4.320 3.540-4.320 3.600-4.320
4 2.800-3.420 3.340-3.710 4.000-4.400 4.200-4.880 4.600-5.760 4.720- 5.760 4.800-5.760
5 3.500-4.270 4.170-4.630 5.000-5.500 5.250-6.100 5.750-7.200 5.900-7.200 6.000-7.200

ZAŁĄCZNIK  Nr 20

TABELA

STAWEK RYCZAŁTU PODATKOWEGO DLA SPÓŁDZIELCZYCH ZAKŁADÓW USŁUGOWYCH (W ZŁOTYCH)

Murarstwo - tynkarstwo budowlane oraz wykonywanie nagrobków.

Liczba zatrudnionych osób W miejscowościach na terenie gromad W osiedlu lub w mieście o liczbie mieszkańców
do 5.000 ponad 5.000 do 10.000 ponad 10.000 do 25.000 ponad 25.000 do 75.000 ponad 75.000 do 200.000 ponad 200.000
1 2 3 4 5 6 7 8
1 700-850 800-970 970-1.070 1.050-1.170 1.170-1.300 1.170-1.300 1.170-1.300
2 1.400-1.710 1.600-1.950 1.930-2.150 2.110-2.340 2.340-2.600 2.340-2.600 2.340-2.600
3 2.100-2.560 2.400-2.930 2.900-3.220 3.160-3.520 3.510-3.900 3.510-3.900 3.510-3.900
4 2.800-3.420 3.200-3.900 3.870-4.300 4.220-4.690 4.680-5.200 4.680-5.200 4.680-5.200
5 3.500-4.270 4.000-4.880 4.830-5.370 5.270-5.860 5.850-6.500 5.850-6.500 5.850-6.500

ZAŁĄCZNIK  Nr 21

TABELA

STAWEK RYCZAŁTU PODATKOWEGO DLA SPÓŁDZIELCZYCH ZAKŁADÓW USŁUGOWYCH (W ZŁOTYCH)

Posadzkarstwo.

Liczba zatrudnionych osób W miejscowościach na terenie gromad W osiedlu lub w mieście o liczbie mieszkańców
do 5.000 ponad 5.000 do 10.000 ponad 10.000 do 25.000 ponad 25.000 do 75.000 ponad 75.000 do 200.000 ponad 200.000
1 2 3 4 5 6 7 8
1 600-850 700-930 900-1.100 1.050-1.220 1.150-1.440 1.180-1.440 1.200-1.440
2 1.200-1.710 1.400-1.850 1.800-2.200 2.100-2.440 2.300-2.880 2.360-2.880 2.400-2.880
3 1.800-2.560 2.100-2.780 2.760-3.300 3.150-3.660 3.450-4.320 3.540-4.320 3.600-4.320
4 2.400-3.420 2.800-3.710 3.600-4.400 4.200-4.880 4.600-5.760 4.720-5.760 4.800-5.760
5 3.000-4.270 3.500-4.630 4.500-5.500 5.250-6.100 5.750-7.200 5.900-7.200 6.000-7.200

ZAŁĄCZNIK  Nr 22

TABELA

STAWEK RYCZAŁTU PODATKOWEGO DLA SPÓŁDZIELCZYCH ZAKŁADÓW USŁUGOWYCH (W ZŁOTYCH)

Stolarstwo - ciesielstwo budowlane.

Liczba zatrudnionych osób W miejscowościach na terenie gromad W osiedlu lub w mieście o liczbie mieszkańców
do 5.000 ponad 5.000 do 10.000 ponad 10.000 do 25.000 ponad 25.000 do 75.000 ponad 75.000 do 200.000 ponad 200.000
1 2 3 4 5 6 7 8
1 700-850 800-980 920-1.020 1.050-1.170 1.160-1.300 1.160-1.300 1.160-1.300
2 1.400-1.710 1.600-1.950 1.850-2.050 2.110-2.340 2.330-2.600 2.330-2.600 2.330-2.600
3 2.100-2.560 2.400-2.930 2.770-3.070 3.160-3.510 3.490-3.900 3.490-3.900 3.490-3.900
4 2.800-3.420 3.200-3.900 3.690-4.100 4.220-4.690 4.660-5.200 4.660-5.200 4.660-5.200
5 3.500-4.270 4.000-4.880 4.610-5.120 5.270-5.860 5.820-6.500 5.820-6.500 5.820-6.500

ZAŁĄCZNIK  Nr 23

TABELA

STAWEK RYCZAŁTU PODATKOWEGO DLA SPÓŁDZIELCZYCH ZAKŁADÓW USŁUGOWYCH (W ZŁOTYCH)

Szklarstwo budowlane.

Liczba zatrudnionych osób W miejscowościach na terenie gromad W osiedlu lub w mieście o liczbie mieszkańców
do 5.000 ponad 5.000 do 10.000 ponad 10.000 do 25.000 ponad 25.000 do 75.000 ponad 75.000 do 200.000 ponad 200.000
1 2 3 4 5 6 7 8
1 700-850 830-930 1.000-1.100 1.050-1.220 1.150-1.440 1.180-1.440 1.200-1.440
2 1.400-1.710 1.670-1.850 2.000-2.200 2.100-2.440 2.300-2.880 2.360-2.880 2.400-2.880
3 2.100-2.560 2.500-2.780 3.000-3.300 3.150-3.660 3.450-4.320 3.540-4.320 3.600-4.320
4 2.800-3.420 3.340-3.710 4.000-4.400 4.200-4.830 4.600-5.760 4.720-5.760 4.800-5.760
5 3.500-4.270 4.170-4.630 5.000-5.500 5.250-6.100 5.770-7.200 5.900-7.200 5.900-7.200

ZAŁĄCZNIK  Nr 24

TABELA

STAWEK RYCZAŁTU PODATKOWEGO DLA SPÓŁDZIELCZYCH ZAKŁADÓW USŁUGOWYCH (W ZŁOTYCH)

Zduństwo

Liczba zatrudnionych osób W miejscowościach na terenie gromad W osiedlu lub w mieście o liczbie mieszkańców
do 5.000 ponad 5.000 do 10.000 ponad 10.000 do 25.000 ponad 25.000 do 75.000 ponad 75.000 do 200.000 ponad 200.000
1 2 3 4 5 6 7 8
1 700 800-850 900-980 1.000-1.100 1.150-1.270 1.150-1.270 1.150-1.270
2 1.400 1.600-1.710 1.800-1.960 2.000-2.200 2.300-2.540 2.300-2.540 2.300-2.540
3 2.100 2.400-2.560 2.700-2.940 3.000-3.300 3.450-3.810 3.450-3.810 3.450-3.810
4 2.800 3.200-3.420 3.600-3.920 4.000-4.400 4.600-5.080 4.600-5.080 4.600-5.080
5 3.500 4.000-4.270 4.500-4.900 5.000-5.500 5.750-6.350 5.750-6.350 5.750-6.350

ZAŁĄCZNIK  Nr 25

TABELA

STAWEK RYCZAŁTU PODATKOWEGO DLA SPÓŁDZIELCZYCH ZAKŁADÓW USŁUGOWYCH (W ZŁOTYCH)

Usługi drobne (parasolnictwo, naprawa zabawek i lalek, naprawa wiecznych piór, naprawy i napełnianie długopisów, cerowanie artystyczne, podnoszenie oczek, plisowanie i dekatyzacja tkanin, obciąganie guzików, usługi pomocy domowej, hafciarstwo, pranie bielizny, maglowanie, prasowanie, czyszczenie pierza, pisanie podań, czyszczenie obuwia, naprawa, przechowywanie i wypożyczanie sprzętu turystycznego i gospodarstwa domowego, naprawa odzieży i wyrobów z tworzyw sztucznych, wulkanizatorstwo).

Liczba zatrudnionych osób W miejscowościach na terenie gromad W osiedlu lub w mieście o liczbie mieszkańców
do 5.000 ponad 5.000 do 10.000 ponad 10.000 do 25.000 ponad 25.000 do 75.000 ponad 75.000 do 200.000 ponad 200.000
1 2 3 4 5 6 7 8
1 360-400 360-400 400-450 500-550 590-650 900-1.000 1.000-1.100
2 720-800 720-800 800-900 1.000-1.100 1.180-1.300 1.200-2.000 2.000-2.200
3 1.080-1.200 1.080-1.200 1.200-1.350 1.500-1.650 1.770-1.950 2.700-3.000 3.000-3.300
4 1.440-1.600 1.440-1.600 1.600-1.800 2.000-2.200 2.360-2.600 3.600-4.000 4.000-4.400
5 1.800-2.000 1.800-2.000 2.000-2.250 2.500-2.750 2.950-3.250 4.500-5.000 5.000-5.500

Uwaga: Przy wykonywaniu przez zakład usługowy napraw odzieży i wyrobów z tworzyw sztucznych organ finansowy może zwiększyć wysokość stawek ryczałtu podatkowego określonych w załączniku nr 25 do 25%.

Przy wykonywaniu przez zakład usług w zakresie wulkanizatorstwa organ finansowy może zwiększyć wysokość stawek ryczałtu określonych w załączniku nr 25 do 30%.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1966.70.329

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Pobór w formie ryczałtu podatków: obrotowego, od operacji nietowarowych oraz dochodowego od niektórych spółdzielczych zakładów usługowych.
Data aktu: 29/11/1966
Data ogłoszenia: 19/12/1966
Data wejścia w życie: 01/01/1967