Ustalenie i ogłoszenie statutu stowarzyszenia wyższej użyteczności "Towarzystwo Przyjaciół Dzieci".

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 22 października 1966 r.
w sprawie ustalenia i ogłoszenia statutu stowarzyszenia wyższej użyteczności "Towarzystwo Przyjaciół Dzieci".

Na podstawie § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 września 1966 r. w sprawie nadania statutu stowarzyszeniu wyższej użyteczności "Towarzystwo Przyjaciół Dzieci" (Dz. U. Nr 40, poz. 236) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się i ogłasza statut stowarzyszenia wyższej użyteczności "Towarzystwo Przyjaciół Dzieci", stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ DZIECI

Rozdział I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Stowarzyszenie nosi nazwę "Towarzystwo Przyjaciół Dzieci" i w dalszych paragrafach statutu będzie zwane w skrócie "Towarzystwem".
§  2.
1.
Terenem działalności Towarzystwa jest obszar Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
2.
Siedzibą władz naczelnych Towarzystwa jest m.st. Warszawa.
§  3. 1
Towarzystwo jest osobą prawną i ma prawo powoływania jednostek terenowych na zasadach ustalonych w dalszych postanowieniach statutu.
§  4. 2
Działalność towarzystwa opiera się na pracy społecznej ogółu członków.

Rozdział  II.

Cel i środki działania.

§  5.
Towarzystwo jest społeczną organizacją opiekuńczo-wychowawczą, pomagającą rodzinie i Państwu w wychowaniu młodego pokolenia na wsi i w mieście. Towarzystwo jest organizacją postępową, ściśle związaną z klasą pracującą, budującą w Polsce socjalizm. Celem Towarzystwa jest:
1)
mobilizowanie ogółu obywateli, a przede wszystkim rodziców, do społecznej pracy w wychowaniu i opiece nad dziećmi i młodzieżą,
2)
organizowanie działalności opiekuńczej i wychowawczej nad dziećmi i młodzieżą, a w szczególności nad dziećmi pozbawionymi należytej opieki,
3)
współdziałanie z rodziną, szkołą, przedszkolem, zakładami opieki i wychowania oraz z organizacjami społecznymi w stwarzaniu jak najlepszych warunków rozwoju i wychowania dzieci i młodzieży.
§  6.
Cele określone w § 5 realizowane będą przez:
1)
organizowanie i prowadzenie placówek opiekuńczych i wychowawczych,
2)
organizowanie i prowadzenie wszelkich akcji o charakterze opiekuńczo-wychowawczym,
3)
współdziałanie z organami władzy i administracji państwowej oraz z organizacjami społecznymi w organizowaniu i prowadzeniu placówek, akcji opiekuńczo-wychowawczych i masowych akcji zdrowotnych dotyczących dzieci,
4) 3
występowanie z inicjatywą w sprawach organizowania placówek ochrony macierzyństwa i zdrowia dziecka oraz współdziałanie z terenowymi organami administracji państwowej w zakresie nadzoru społecznego nad prawidłowym funkcjonowaniem tych placówek,
5)
prowadzenie akcji uświadamiającej wśród rodziców o właściwym wychowaniu dziecka,
6)
krzewienie oświaty sanitarnej na wsi i w mieście, a w szczególności w zakresie podniesienia stanu zdrowia dziecka,
7)
prowadzenie prac badawczych związanych z rozwojem dziecka, badanie potrzeb dziecka i wskazywanie możliwości zaspokojenia tych potrzeb,
8)
propagandę spraw dziecka wśród rodziców i społeczeństwa oraz prowadzenie akcji wydawniczej z zakresu opieki i wychowania dzieci,
9)
propagowanie wśród społeczeństwa, a zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, odpowiedniego stosunku do spraw dziecka kalekiego i upośledzonego,
10)
organizowanie i prowadzenie wszelkiej innej działalności o charakterze opiekuńczo-wychowawczym.

Rozdział  III.

Członkowie.

§  7.
Członkami Towarzystwa mogą być osoby fizyczne i prawne. Członków przyjmuje zarząd koła przyjaciół dzieci, terytorialnie właściwego dla ich miejsca zamieszkania, siedziby lub miejsca pracy, na podstawie pisemnej deklaracji.
§  8.
Od decyzji odmawiającej przyjęcia na członka kandydat może odwołać się w terminie dni trzydziestu do zarządu właściwego oddziału Towarzystwa, który rozstrzyga ostatecznie.
§  9.
Członkostwo ustaje przez:
1)
dobrowolne ustąpienie, po uregulowaniu zaległych składek i innych zobowiązań wobec Towarzystwa,
2)
skreślenie z listy członków z powodu nieusprawiedliwionego zalegania z opłatą składek przez sześć kolejnych miesięcy,
3)
wykluczenie z Towarzystwa, którego może dokonać zebranie członków koła:
a)
za niestosowanie się do uchwał i postanowień władz Towarzystwa,
b)
w razie popełnienia czynów hańbiących.
§  10.
Skreślonemu z listy lub wykluczonemu członkowi służy prawo odwołania się w terminie dni trzydziestu do zarządu oddziału Towarzystwa, który rozstrzyga ostatecznie.
§  10a. 4
Krajowy Walny Zjazd może nadać na wniosek Zarządu Głównego osobie fizycznej lub prawnej tytuł honorowego członka za szczególne zasługi dla Towarzystwa.

Rozdział  IV.

Prawa i obowiązki członków.

§  11.
1.
Członek Towarzystwa ma prawo:
1)
uczestniczenia w zgromadzeniach i zebraniach Towarzystwa zgodnie z postanowieniami statutu,
2)
czynnego i biernego prawa wyborczego do władz Towarzystwa,
3)
korzystania ze świadczeń i urządzeń Towarzystwa.
2.
Członkowie będący osobami prawnymi są reprezentowani przez swych pełnomocnych przedstawicieli po jednym od każdej osoby prawnej.
§  12.
Członek Towarzystwa ma obowiązek:
1)
brać udział w realizacji zadań Towarzystwa, w szczególności swoją postawą dawać przykład właściwego stosunku do dziecka, zawsze i wszędzie walczyć z krzywdą dziecka, brać czynny udział w pracy wychowawczej i opiekuńczej nad dziećmi w swoim środowisku,
2)
stosować się do postanowień statutu, uchwał, regulaminów i innych zarządzeń władz Towarzystwa,
3)
opłacać regularnie składki członkowskie.

Rozdział  V.

Organizacja.

§  13. 5
Towarzystwo organizacyjnie składa się z kół przyjaciół dzieci, rejonów, oddziałów i okręgów.
§  14. 6
Podział organizacyjny na oddziały i okręgi odpowiada podziałowi administracyjnemu Państwa. Na wniosek zarządu okręgu Zarząd Główny może wyrazić zgodę na powołanie oddziałów wspólnych dla miasta stanowiącego powiat i powiatu, oddziałów w miastach nie stanowiących powiatów oraz w dzielnicach miast stanowiących powiaty.
§  15.
Uchwały władz Towarzystwa przewidziane w niniejszym statucie, zapadają zwykłą większością głosów, o ile statut nie stanowi inaczej. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego.
§  16.
Na walnych zebraniach i zjazdach Towarzystwa przewodnictwo spoczywa w rękach przewodniczącego, którego powołuje walne zebranie lub zjazd. W miarę potrzeby walne zebranie lub zjazd prócz przewodniczącego powołuje do prezydium i inne osoby.
§  17.
Z obrad walnych zebrań i zjazdów sporządza się protokoły, które podpisują przewodniczący danego zebrania oraz protokolant. Protokoły komisji rewizyjnej podpisują wszyscy członkowie komisji obecni na zebraniu.

Rozdział  VI.

Koło przyjaciół dzieci.

§  18. 7
Podstawowym ogniwem Towarzystwa jest koło przyjaciół dzieci. Koła organizuje się w poszczególnych wsiach, miastach i osiedlach mieszkaniowych lub przy poszczególnych zakładach pracy na wniosek przynajmniej 7 zainteresowanych osób.
§  19.
Każde zorganizowane koło podlega zatwierdzeniu przez zarząd oddziału. W razie niezatwierdzenia koła przez zarząd oddziału inicjatorom przysługuje odwołanie do zarządu okręgu, który w ciągu miesiąca od daty wniesienia odwołania wydaje ostateczną decyzję.
§  20.
1.
Zadaniem koła jest realizacja celów Towarzystwa, a w szczególności:
1)
współpraca z rodziną i szkołą w dziele właściwego wychowania młodego pokolenia,
2)
inicjowanie i pomaganie organom władzy i administracji państwowej w zakładaniu i prowadzeniu placówek zbiorowej opieki i wychowania dzieci, jak żłobki, dziecińce, przedszkola, kolonie i półkolonie letnie, ogródki, place zabaw, świetlice, kluby, biblioteki dziecięce itd., w razie potrzeby i możliwości organizowanie i prowadzenie takich placówek,
3)
udzielanie pomocy materialnej potrzebującym dzieciom,
4)
organizowanie i prowadzenie akcji higieniczno-lekarskiej, kulturalno-oświatowej i wycieczek dla dzieci,
5)
podejmowanie wszelkich akcji pomocy prawnej w wypadkach niewłaściwej opieki i krzywdy dziecka,
6)
prowadzenie akcji uświadamiającej wśród rodziców o właściwym wychowaniu dzieci przez organizowanie pogadanek, odczytów, filmów itp.,
7)
krzewienie oświaty sanitarnej, współdziałanie we wszelkich masowych akcjach zdrowotnych (np. szczepienia ochronne) oraz współdziałanie z miejscowymi państwowymi placówkami zdrowia i spółdzielniami zdrowia,
8)
gromadzenie funduszów społecznych na cele Towarzystwa,
9)
podejmowanie wszelkiej innej działalności, której wymagać będą miejscowe warunki i dobro dziecka.
2.
Szczegółowy zakres zadań koła, sposób oraz środki ich realizacji zostaną określone w osobnym regulaminie wydanym przez Zarząd Główny.
§  21.
1.
Zarząd koła składa się z trzech do pięciu osób, w tym: przewodniczącego, sekretarza i skarbnika, wybieranych na okres dwóch lat na walnym zebraniu członków.
2.
Komisja rewizyjna koła składa się z trzech osób: przewodniczącego i dwóch członków wybieranych na okres dwóch lat na walnym zebraniu członków.
3.
Do zakresu działania zarządu koła należy kierowanie całokształtem pracy członków koła w dziedzinie opieki i wychowania dzieci, przyjmowanie członków koła oraz zbieranie składek członkowskich.
§  22.
1.
Zarząd koła zwołuje raz w roku walne zebranie członków koła dla:
1)
wysłuchania i przyjęcia sprawozdania zarządu koła za okres ubiegły,
2)
ustalenia zakresu, sposobu i form realizacji zadań koła na dany rok kalendarzowy.
2. 8
Raz na 2 lata zarząd koła zwołuje walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze członków koła dla dokonania wyboru zarządu i komisji rewizyjnej oraz dokonania wyboru delegatów na walne zebranie oddziału i rejonu.
3.
Ponadto zarząd koła zwołuje nadzwyczajne walne zebranie koła w następujących wypadkach:
1)
z własnej inicjatywy,
2)
na żądanie komisji rewizyjnej koła,
3)
na polecenie wyższych władz Towarzystwa,
4)
na żądanie 1/3 członków koła.
§  23.
Zarząd koła ma prawo w razie potrzeby zwoływać robocze zebrania członków dla dokonania podziału pracy pomiędzy poszczególnych członków Towarzystwa, załatwiania innych spraw zleconych przez zarząd oddziału itp.

Rozdział  VIa 9

Rejony Towarzystwa.

§  23a.
1.
Rejon Towarzystwa obejmuje swym zasięgiem obszar gminy (miasta i gminy), miasta nie stanowiącego powiatu lub osiedle mieszkaniowe w mieście.
2.
O utworzeniu rejonu decyduje właściwy zarząd oddziału.
§  23b.
Zadaniem rejonu jest:
1)
inspirowanie i koordynowanie działalności kół na terenie swego działania,
2)
mobilizowanie i skupianie czynnika społecznego dla sprawy wychowania i opieki nad dziećmi,
3)
współdziałanie z miejscowymi szkołami, placówkami opiekuńczo-wychowawczymi oraz instytucjami i organizacjami społecznymi.
§  23c.
1.
W walnym zebraniu rejonu uczestniczą z głosem decydującym delegaci kół, których liczbę ustala Zarząd Główny.
2.
Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze rejonu odbywa się raz na dwa lata dla dokonania wyboru zarządu i komisji rewizyjnej oraz delegata na walne zebranie oddziału.
§  23d.
Walne zebranie rejonu wybiera zarząd, który na terenie obejmującym gminę nosi nazwę zarządu gminnego, w mieście nazwę zarządu miejskiego, a w osiedlu mieszkaniowym - zarządu osiedlowego. Przepis ten stosuje się odpowiednio do komisji rewizyjnych.
§  23e.
Zarząd gminny, miejski i osiedlowy zwołuje nadzwyczajne walne zebranie rejonu w następujących wypadkach:
1)
z własnej inicjatywy,
2)
na żądanie gminnej, miejskiej i osiedlowej komisji rewizyjnej,
3)
na polecenie wyższych władz Towarzystwa,
4)
na żądanie 1/3 zarządów kół.
§  23f.
1.
Zarząd gminny, miejski i osiedlowy składa się z siedmiu do trzynastu osób i wybiera spośród siebie prezesa, wiceprezesa, sekretarza i skarbnika, którzy tworzą prezydium zarządu.
2.
Zarząd gminny, miejski i osiedlowy zbiera się w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na dwa miesiące.
§  23g.
Do zakresu działania zarządu gminnego, miejskiego i osiedlowego należy:
1)
organizowanie nowych kół na terenie rejonu,
2)
prowadzenie bezpośredniej działalności opiekuńczo-wychowawczej, a w szczególności organizowanie współpracy kół w podejmowaniu wspólnych zadań,
3)
reprezentowanie Towarzystwa wobec władz i urzędów działających na terenie rejonu,
4)
współdziałanie ze szkołami, przedszkolami i innymi placówkami oświatowo-wychowawczymi, komitetami rodzicielskimi, placówkami służby zdrowia w zakresie opieki wychowawczej i zdrowotnej nad dziećmi oraz pracy pedagogicznej z rodzicami,
5)
współdziałanie z samorządem mieszkańców i zakładami pracy, spółdzielczością, organizacjami społecznymi, młodzieżowymi, gospodarczymi w mieście i na wsi w organizowaniu opieki wychowawczej nad dziećmi w poszczególnych środowiskach, jak również współudział w budowie urządzeń służących dzieciom i młodzieży w miejscu zamieszkania,
6)
gromadzenie środków finansowych i materialnych na własną działalność opiekuńczo-wychowawczą, jak również udzielanie pomocy kołom w zdobywaniu środków.
§  23h.
Gminna, miejska i osiedlowa komisja rewizyjna Towarzystwa składa się z trzech do pięciu osób i wybiera spośród siebie przewodniczącego i sekretarza.
§  23i.
Do zadań gminnej, miejskiej i osiedlowej komisji rewizyjnej Towarzystwa należy:
1)
współdziałanie z komisjami rewizyjnymi kół,
2)
badanie działalności zarządu gminnego, miejskiego, osiedlowego, zwłaszcza działalności finansowo-gospodarczej.

Rozdział  VII.

Oddziały Towarzystwa.

§  24. 10
Oddział Towarzystwa obejmuje swym zasięgiem obszar powiatu, miasta stanowiącego powiat lub dzielnicy w mieście wyłączonym z województwa.
§  25.
Zadaniem oddziału jest:
1)
mobilizacja i skupienie czynnika społecznego dla sprawy wychowania i opieki nad dziećmi oraz racjonalna organizacja inicjatywy społecznej w tej dziedzinie,
2)
prowadzenie placówek i akcji o charakterze opiekuńczo-wychowawczym na swym terenie,
3)
zbieranie środków materialnych na cele wychowania i opieki nad dziećmi.

Walne zebranie oddziału.

§  26. 11
W walnym zebraniu oddziału uczestniczą z głosem decydującym delegaci wybrani przez poszczególne koła na walnych zebraniach kół w stosunku ustalonym przez Zarząd Główny oraz po jednym delegacie z rejonu.
§  27.
Zwyczajne walne zebranie oddziału odbywa się raz na dwa lata.
§  28. 12
Zwyczajne walne zebranie oddziału zwołuje zarząd oddziału, zawiadamiając o tym delegatów co najmniej na czternaście dni przed oznaczonym terminem zebrania. Do prawomocności uchwał walnego zebrania oddziału wymagana jest obecność co najmniej 1/2 uprawnionych delegatów. W razie braku przewidzianej liczby delegatów walne zebranie oddziału odbywa się w drugim terminie z góry ustalonym przez zarząd oddziału przy zwołaniu walnego zebrania. Uchwały powzięte przez walne zebranie oddziału w drugim terminie są prawomocne bez względu na liczbę obecnych delegatów.
§  29.
O terminie zwyczajnego walnego zebrania oddziału powinien być co najmniej na czternaście dni przedtem powiadomiony właściwy terytorialnie zarząd okręgu Towarzystwa.
§  30.
Do zakresu działania zwyczajnego walnego zebrania oddziału należy:
1)
wysłuchanie i przyjęcie sprawozdania zarządu i komisji rewizyjnej oddziału z działalności za okres ubiegły,
2)
uchwalenie projektu planu pracy na okres następny,
3) 13
wybory od jedenastu do dwudziestu jeden członków zarządu oddziału i trzech zastępców, pięciu członków komisji rewizyjnej oddziału i dwóch ich zastępców oraz wybory delegatów na walne zebranie okręgu według zasad ustalonych każdorazowo przez Zarząd Główny,
4)
decydowanie o sprawach przedstawionych przez zarząd i komisję rewizyjną oddziału.
§  31.
Odpis protokołu zwyczajnego walnego zebrania oddziału wraz ze sprawozdaniami i projektem planu pracy powinien być przesłany zarządowi właściwego okręgu Towarzystwa do wiadomości. Plan pracy jest zatwierdzany przez zarząd właściwego okręgu; w razie odmowy zatwierdzenia planu pracy oddziałowi przysługuje prawo odwołania się do Zarządu Głównego Towarzystwa.
§  32.
1.
Prócz zwyczajnych walnych zebrań oddziału zarząd oddziału zwołuje nadzwyczajne zebranie oddziału w następujących wypadkach:
1)
z własnej inicjatywy,
2)
na żądanie komisji rewizyjnej oddziału,
3)
na polecenie wyższych władz Towarzystwa,
4) 14
na żądanie 1/3 zarządów gminnych, miejskich i osiedlowych lub zarządów kół.
2.
Przepisy §§ 28, 29 i 31 mają odpowiednie zastosowanie do nadzwyczajnych walnych zebrań oddziału.

Zarząd oddziału.

§  33.
Zarząd oddziału wybiera spośród siebie prezesa, dwóch wiceprezesów, sekretarza i skarbnika, którzy tworzą prezydium zarządu oddziału.
§  34.
Do zakresu działania zarządu oddziału należy:
1)
reprezentowanie oddziału Towarzystwa na swym terenie,
2)
ustalanie projektu planu pracy, a po zatwierdzeniu przez właściwy zarząd okręgu - jego realizacja,
3)
ustalanie rocznego budżetu, a po zatwierdzeniu przez właściwy zarząd okręgu - gospodarowanie w ramach tego budżetu,
4)
organizowanie i bezpośredni nadzór nad pracą Towarzystwa na swym terenie, sprawowanie kontroli, wizytowanie i udzielanie wskazań i poleceń podległym placówkom w zakresie uprawnień Towarzystwa,
5)
prowadzenie działalności określonej niniejszym statutem, w szczególności placówek opiekuńczo-wychowawczych na swym terenie,
6)
opracowanie sprawozdania ze swej działalności na zwyczajne walne zebranie oddziału,
7)
wykonywanie czynności zleconych przez władze przełożone Towarzystwa.
§  35.
Zebrania zarządu oddziału powinny odbywać się co najmniej raz na 2 miesiące i są zwoływane przez prezesa lub wiceprezesa zarządu.
§  36.
Do ważności zebrań zarządu oddziału wymagana jest obecność co najmniej połowy jego członków, w tym prezesa lub wiceprezesa.
§  37.
Akty prawne i wszelkie zobowiązania w ramach uprawnień zarządu oddziału wymagają podpisu dwóch członków zarządu, w tym prezesa lub wiceprezesa. Czeki podpisuje dwóch członków zarządu lub jeden członek zarządu i osoba upoważniona do tej czynności przez zarząd.

Komisja rewizyjna oddziału.

§  38.
Komisja rewizyjna oddziału wybiera spośród siebie przewodniczącego i sekretarza.
§  39.
Do zakresu działania komisji rewizyjnej oddziału należy:
1)
systematyczne badanie całokształtu działalności zarządu oddziału, a zwłaszcza działalności finansowo-gospodarczej,
2)
opracowanie sprawozdania ze swej działalności na zwyczajne walne zebranie oddziału i zgłoszenie na tym zebraniu wniosku w przedmiocie absolutorium dla zarządu oddziału.
§  40.
Zebrania komisji rewizyjnej odbywają się w miarę potrzeby, jednak co najmniej 2 razy w ciągu roku, i są zwoływane przez przewodniczącego lub w jego zastępstwie przez sekretarza.
§  41.
Do ważności zebrań komisji rewizyjnej wymagana jest obecność co najmniej trzech jej członków.

Rozdział  VIII.

Okręgi Towarzystwa.

§  42. 15
Okręg Towarzystwa obejmuje swym zasięgiem obszar województwa bądź obszar województwa i miasta wyłączonego z województwa. Dla m.st. Warszawy i m. Łodzi tworzy się odrębne okręgi.

Walne zebranie okręgu.

§  43.
W walnych zebraniach okręgu uczestniczą:
1)
z głosem decydującym - delegaci wybrani przez zwyczajne walne zebrania oddziałów zgodnie z § 30 pkt 3,
2)
z głosem doradczym - członkowie zarządu okręgu i komisji rewizyjnej okręgu.
§  44.
Zwyczajne walne zebranie okręgu odbywa się raz na trzy lata. Zarząd okręgu każdorazowo uzgadnia z Zarządem Głównym Towarzystwa terminy, w których powinny się odbywać walne zebrania okręgu.
§  45.
1. 16
Zwyczajne walne zebranie okręgu zwołuje zarząd okręgu, zawiadamiając o tym poszczególne oddziały i delegatów co najmniej na trzydzieści dni przed oznaczonym terminem zebrania.
2.
Do prawomocności uchwał walnego zebrania okręgu wymagana jest obecność co najmniej 1/2 uprawnionych delegatów.
3. 17
(skreślony).
4. 18
(skreślony).
§  46.
Do zakresu działania zwyczajnego walnego zebrania okręgu należy:
1)
wysłuchanie i przyjęcie sprawozdania zarządu i komisji rewizyjnej okręgu z działalności za okres ubiegły,
2)
uchwalenie ogólnego planu pracy na okres następny,
3) 19
wybór od dwudziestu jeden do trzydziestu pięciu członków zarządu okręgu, pięciu członków komisji rewizyjnej okręgu i trzech ich zastępców oraz delegatów na Krajowy Walny Zjazd Towarzystwa według zasad ustalonych każdorazowo przez Zarząd Główny,
4)
decydowanie w sprawach przedstawionych przez Zarząd okręgu, komisję rewizyjną okręgu lub zarządy poszczególnych oddziałów.
§  47.
Odpis protokołu zwyczajnego walnego zebrania okręgu wraz ze sprawozdaniem powinien być przesłany Zarządowi Głównemu Towarzystwa.
§  48.
Prócz zwyczajnych walnych zebrań okręgu zarząd okręgu zwołuje nadzwyczajne walne zebrania:
1)
z własnej inicjatywy,
2)
na żądanie komisji rewizyjnej,
3)
na polecenie Zarządu Głównego Towarzystwa,
4)
na żądanie 1/3 zarządów oddziałów.
§  49.
Przepisy §§ 45 i 47 mają odpowiednie zastosowanie do nadzwyczajnych walnych zebrań okręgu.

Zarząd okręgu.

§  50. 20
Zarząd okręgu wybiera spośród siebie prezesa, dwóch lub trzech wiceprezesów, sekretarza, skarbnika, dwóch członków, którzy tworzą prezydium zarządu okręgu.
§  50a. 21
1.
W razie ustąpienia lub odwołania członka zarządu okręgu zarząd ten może dokooptować do swego grona nowego członka.
2.
Liczba dokooptowanych członków zarządu okręgu nie może przekraczać 1/3 liczby członków tego zarządu.
3.
Dokooptowanie lub odwołanie członka następuje większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy liczby członków zarządu okręgu.
§  51.
Do zakresu działania zarządu okręgu należy:
1)
reprezentowanie okręgu Towarzystwa,
2)
ustalenie rocznego szczegółowego planu działalności według wytycznych Zarządu Głównego i realizacja tego planu,
3)
opracowanie projektu budżetu okręgu i przesłanie tego projektu Zarządowi Głównemu w terminie wskazanym przez Zarząd Główny,
4)
organizowanie i bezpośredni nadzór nad pracą w podległych ogniwach organizacyjnych Towarzystwa na terenie okręgu, sprawowanie kontroli, wizytowanie i udzielanie wiążących wskazań i poleceń podległym władzom Towarzystwa,
5)
gospodarowanie w ramach budżetu ustalonego i zatwierdzonego przez Zarząd Główny,
6)
opracowanie sprawozdania ze swej działalności na zwyczajne walne zebranie okręgu,
7)
przyjmowanie do pracy i zwalnianie z pracy pracowników zarządu oddziału i okręgu w granicach udzielonych mu upoważnień przez Zarząd Główny Towarzystwa,
8)
wykonywanie wszelkich czynności zleconych na podstawie przepisów niniejszego statutu lub postanowień Zarządu Głównego.
§  52. 22
Zebrania zarządu okręgu powinny odbywać się przynajmniej 2 razy w roku i są zwoływane przez prezesa lub wiceprezesa.
§  53.
Do ważności zebrań zarządu okręgu wymagana jest obecność co najmniej połowy jego członków, w tym prezesa lub wiceprezesa.
§  54.
1.
Akty prawne i wszelkie zobowiązania w ramach uprawnień zarządu okręgu wymagają podpisu dwóch członków zarządu, w tym prezesa lub wiceprezesa.
2.
Czeki podpisuje dwóch członków zarządu lub jeden członek zarządu i osoba upoważniona do tej czynności przez zarząd.

Komisja rewizyjna okręgu.

§  55.
Komisja rewizyjna okręgu wybiera spośród siebie przewodniczącego i sekretarza.
§  56.
Do zakresu działania komisji rewizyjnej należy:
1)
systematyczne badanie całokształtu działalności zarządu okręgu, a zwłaszcza działalności finansowo-gospodarczej,
2)
opracowanie sprawozdania ze swej działalności na zwyczajne walne zebranie okręgu i zgłoszenie na tym zebraniu wniosku w przedmiocie absolutorium dla zarządu okręgu.
§  57.
Zebrania komisji rewizyjnej odbywają się w miarę potrzeby, jednak co najmniej 2 razy w ciągu roku, i są zwoływane przez przewodniczącego lub w jego zastępstwie przez sekretarza.
§  58.
Do ważności zebrań komisji rewizyjnej wymagana jest obecność co najmniej 3 jej członków.

Rozdział  IX.

Naczelne organy Towarzystwa.

§  59.
Naczelne organy Towarzystwa stanowią:
1)
Krajowy Walny Zjazd Towarzystwa,
2)
Zarząd Główny Towarzystwa,
3)
Prezydium Zarządu Głównego Towarzystwa,
4)
Główna Komisja Rewizyjna Towarzystwa.

Krajowy Walny Zjazd Towarzystwa.

§  60.
W Krajowym Walnym Zjeździe Towarzystwa uczestniczą:
1)
z głosem decydującym - delegaci wybrani przez zwyczajne walne zebrania okręgów zgodnie z § 46 pkt 3,
2)
z głosem doradczym - członkowie i zastępcy członków Zarządu Głównego oraz członkowie i zastępcy członków Głównej Komisji Rewizyjnej.
§  61.
Zwyczajny Krajowy Walny Zjazd Towarzystwa odbywa się co najmniej raz na 3 lata.
§  62.
1. 23
Zwyczajny Krajowy Walny Zjazd Towarzystwa zwołuje Prezydium Zarządu Głównego, zawiadamiając o tym poszczególne okręgi i delegatów na Krajowy Zjazd co najmniej na trzydzieści dni przed oznaczonym terminem zebrania.
2. 24
Do prawomocności uchwał Krajowego Walnego Zjazdu Towarzystwa wymagana jest obecność co najmniej 1/2 uprawnionych delegatów.
3. 25
(skreślony).
§  63.
Do zakresu działania zwyczajnego Krajowego Walnego Zjazdu Towarzystwa należy:
1)
wysłuchanie i przyjęcie sprawozdania Zarządu Głównego, Prezydium Zarządu Głównego i Głównej Komisji Rewizyjnej z działalności Towarzystwa za okres ubiegły,
2)
ustalenie i sprecyzowanie podstaw ideologicznych Towarzystwa oraz uchwalenie wytycznych działalności i ogólnego planu pracy na okres następny,
3) 26
wybór od pięćdziesięciu pięciu do sześćdziesięciu członków Zarządu Głównego oraz dziewięciu członków i trzech zastępców Głównej Komisji Rewizyjnej,
4)
decydowanie w sprawach przedstawionych przez Zarząd Główny, Prezydium Zarządu Głównego i Główną Komisję Rewizyjną.
§  64.
1.
Prócz zwyczajnych Krajowych Walnych Zjazdów Towarzystwa Zarząd Główny z własnej inicjatywy lub na żądanie Głównej Komisji Rewizyjnej zleci Prezydium Zarządu zwołanie nadzwyczajnego Krajowego Walnego Zjazdu Towarzystwa.
2.
Przepisy § 62 mają odpowiednie zastosowanie.

Zarząd Główny Towarzystwa.

§  65. 27
Zarząd Główny wybiera spośród siebie Prezydium w składzie trzynastu do siedemnastu osób, w tym prezesa, trzech do pięciu wiceprezesów, sekretarza generalnego i skarbnika.
§  65a. 28
1.
W razie ustąpienia lub odwołania członka Zarządu Głównego zarząd ten może dokooptować do swego grona nowego członka.
2.
Liczba dokooptowanych członków Zarządu Głównego nie może przekraczać 1/3 liczby członków tego zarządu.
3.
Dokooptowanie lub odwołanie członka następuje większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy liczby członków Zarządu Głównego.
§  66.
Zarząd Główny Towarzystwa może powołać jako organ doradczy i opiniodawczy Radę Społeczną Towarzystwa spośród wybitnych fachowców z dziedziny opieki, zdrowia i wychowania młodego pokolenia. Do zakresu działania Rady Społecznej należy służenie radą i pomocą Zarządowi Głównemu w ustalaniu kierunku i zakresu działalności Towarzystwa.
§  67.
Do zakresu działania Zarządu Głównego należy:
1)
wybór Prezydium Zarządu w składzie wskazanym w § 65; wyboru tego Zarząd Główny dokona na swym pierwszym zebraniu,
2)
sprawowanie ogólnej pieczy nad działalnością Towarzystwa, wytyczanie zasadniczego kierunku pracy i udzielanie wskazań Prezydium Zarządu,
3)
uchwalanie budżetu i ogólnego planu działalności na każdy rok kalendarzowy,
4)
decyzje w sprawie zwołania nadzwyczajnego Krajowego Walnego Zjazdu Towarzystwa,
5)
uchwalenie projektów dotyczących zmiany statutu,
6)
ustalenie wysokości obowiązujących składek członkowskich,
7) 29
(skreślony),
8)
powoływanie dla specjalnych celów komisji o charakterze badawczym oraz komitetów i sekcji do realizacji specjalnych zadań,
9)
zawieszanie w czynnościach i rozwiązywanie w razie potrzeby zarządów niższych organów Towarzystwa,
10)
decydowanie we wszystkich sprawach przedstawianych Zarządowi Głównemu przez Prezydium Zarządu,
11)
decyzje w sprawie postawienia na porządku obrad Krajowego Walnego Zjazdu Towarzystwa wniosku o likwidację Towarzystwa.
§  68.
Zebrania Zarządu Głównego odbywają się co najmniej dwa razy w ciągu roku, a zwoływane są przez prezesa lub jednego z wiceprezesów oraz sekretarza.
§  69.
Imienne zawiadomienia o zebraniu Zarządu Głównego powinny być rozesłane do wszystkich członków Zarządu co najmniej na 14 dni przed oznaczonym terminem zebrania.
§  70.
Do ważności zebrań Zarządu Głównego wymagana jest obecność co najmniej połowy jego członków.

Prezydium Zarządu Głównego.

§  71.
Skład Prezydium Zarządu Głównego ustalony jest w § 65.
§  72.
Do zakresu działania Prezydium Zarządu Głównego należy:
1)
reprezentowanie Towarzystwa na zewnątrz,
2)
ustalanie szczegółowego planu pracy Towarzystwa i jego realizacja,
3)
gospodarowanie w ramach ustalonego budżetu,
3a) 30
przyjmowanie darowizn oraz decydowanie w sprawach nabywania, zbywania i obciążania majątku nieruchomego Towarzystwa; decyzje w tych sprawach Prezydium przedstawia Zarządowi Głównemu na najbliższym jego zebraniu,
4)
wykonywanie nadzoru nad podległymi władzami Towarzystwa na wszystkich szczeblach organizacyjnych, wizytowanie ich i udzielanie wskazań i poleceń,
5)
opracowywanie sprawozdania ze swej działalności na Krajowy Walny Zjazd Towarzystwa,
6)
opracowanie projektu budżetu Towarzystwa,
7)
przyjmowanie do pracy i zwalnianie z pracy pracowników Zarządu Głównego oraz ustalanie zasad przyjmowania i zwalniania pracowników w podległych organach Towarzystwa,
8)
wydawanie regulaminów i instrukcji,
9)
rozstrzyganie spraw przedstawionych przez podległe organy Towarzystwa,
10)
decydowanie we wszystkich sprawach przekraczających kompetencje niższych organów Towarzystwa.
§  73.
1.
W razie zawieszenia w czynnościach lub rozwiązania zarządu niższych organów Prezydium Zarządu Głównego ustanowi pełnomocnika do wykonywania funkcji należących do kompetencji zawieszonego lub rozwiązanego zarządu.
2.
W terminie nie przekraczającym 6 miesięcy pełnomocnik powinien zwołać walne zebranie właściwego organu dla dokonania wyborów przewidzianych w statucie.
§  74. 31
Zebrania Prezydium Zarządu Głównego powinny odbywać się co najmniej raz w miesiącu i są zwoływane przez prezesa, jednego z wiceprezesów lub sekretarza.
§  75. 32
Do ważności zebrań Prezydium Zarządu Głównego wymagana jest obecność co najmniej siedmiu jego członków, w tym prezesa lub jednego z wiceprezesów albo sekretarza generalnego.
§  76.
1.
Akty prawne i wszelkie zobowiązania w ramach uprawnień Prezydium Zarządu Głównego wymagają do swej ważności podpisów dwóch członków Prezydium, w tym prezesa, jednego z wiceprezesów, sekretarza lub skarbnika.
2.
Czeki podpisuje dwóch członków Prezydium lub jeden członek Prezydium i osoba upoważniona do tej czynności przez Prezydium.
§  77.
Prezydium może udzielić pełnomocnictwa do zawierania aktów prawnych, zaciągania zobowiązań w imieniu Towarzystwa i zastępowania Towarzystwa przed władzami sądowymi i administracyjnymi osobom lub osobie spoza swego grona.

Główna Komisja Rewizyjna.

§  78.
Główna Komisja Rewizyjna wybiera spośród siebie przewodniczącego, zastępcę przewodniczącego i sekretarza.
§  79.
Do zakresu działania Głównej Komisji Rewizyjnej należy:
1)
systematyczne badanie i stała kontrola całokształtu działalności Prezydium Zarządu Głównego i podległych organów Towarzystwa, a zwłaszcza działalności finansowo-gospodarczej,
2)
opracowanie sprawozdania ze swej działalności na Zwyczajny Walny Zjazd Towarzystwa i zgłoszenie wniosku w przedmiocie absolutorium dla Zarządu Głównego.
§  80.
Główna Komisja Rewizyjna przedstawia swe uwagi, wnioski i polecenia Zarządowi Głównemu i jego Prezydium do wykonania.
§  81.
Zebrania Głównej Komisji Rewizyjnej odbywają się co najmniej raz na kwartał i są zwoływane przez przewodniczącego lub zastępcę przewodniczącego.
§  82.
Do ważności zebrań Głównej Komisji Rewizyjnej wymagana jest obecność co najmniej 5 członków, w tym przewodniczącego lub zastępcy przewodniczącego.

Rozdział  X.

Majątek.

§  83.
Majątek Towarzystwa stanowią nieruchomości, ruchomości oraz prawa.
§  84.
1.
Na fundusze Towarzystwa składają się:
1)
składki członkowskie,
2)
ofiary, darowizny itp.,
3)
dochody z nieruchomości i zakładów prowadzonych przez Towarzystwo,
4)
dochody z imprez urządzanych przez Towarzystwo,
5)
dotacje.
2.
Wszystkie dochody Towarzystwa będą obracane w całości i wyłącznie na cele wychowawcze i opiekuńcze dla dzieci i młodzieży.
§  85.
Prezydium Zarządu Głównego Towarzystwa w ramach swoich uprawnień w drodze regulaminów i instrukcji określi, jakie placówki i na jakich zasadach mogą być zakładane i prowadzone przez oddziały i okręgi, oraz unormuje gospodarkę finansową i podział funduszów między jednostki organizacyjne Towarzystwa.

Rozdział  XI.

Likwidacja.

§  86.
1.
Wniosek o likwidację Towarzystwa powziąć może Krajowy Walny Zjazd Towarzystwa, jeżeli sprawa ta została postawiona na porządku jego obrad przez Zarząd Główny.
2.
Wniosek wymaga uchwały powziętej większością 2/3 głosów obecnych na Krajowym Walnym Zjeździe.
3.
Likwidatorami są członkowie Prezydium Zarządu Głównego, jeżeli Krajowy Walny Zjazd nie powoła innych likwidatorów.
§  87.
Pozostały po likwidacji majątek stowarzyszenia przekazany będzie na cele opieki nad dzieckiem.
1 Załącznik § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 23 sierpnia 1974 r. (M.P.74.30.181) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 1974 r.
2 Załącznik § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 23 sierpnia 1974 r. (M.P.74.30.181) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 1974 r.
3 Załącznik § 6 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 23 sierpnia 1974 r. (M.P.74.30.181) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 1974 r.
4 Załącznik § 10a dodany przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 23 sierpnia 1974 r. (M.P.74.30.181) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 1974 r.
5 Załącznik § 13 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 23 sierpnia 1974 r. (M.P.74.30.181) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 1974 r.
6 Załącznik § 14 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia z dnia 23 sierpnia 1974 r. (M.P.74.30.181) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 1974 r.
7 Załącznik § 18 zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia z dnia 23 sierpnia 1974 r. (M.P.74.30.181) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 1974 r.
8 Załącznik § 22 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 23 sierpnia 1974 r. (M.P.74.30.181) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 1974 r.
9 Załącznik rozdział VIa dodany przez § 1 pkt 9 zarządzenia z dnia 23 sierpnia 1974 r. (M.P.74.30.181) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 1974 r.
10 Załącznik § 24 zmieniony przez § 1 pkt 10 zarządzenia z dnia 23 sierpnia 1974 r. (M.P.74.30.181) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 1974 r.
11 Załącznik § 26 zmieniony przez § 1 pkt 11 zarządzenia z dnia 23 sierpnia 1974 r. (M.P.74.30.181) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 1974 r.
12 Załącznik § 28 zmieniony przez § 1 pkt 12 zarządzenia z dnia 23 sierpnia 1974 r. (M.P.74.30.181) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 1974 r.
13 Załącznik § 30 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 13 zarządzenia z dnia 23 sierpnia 1974 r. (M.P.74.30.181) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 1974 r.
14 Załącznik § 32 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 14 zarządzenia z dnia 23 sierpnia 1974 r. (M.P.74.30.181) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 1974 r.
15 Załącznik § 42 zmieniony przez § 1 pkt 15 zarządzenia z dnia 23 sierpnia 1974 r. (M.P.74.30.181) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 1974 r.
16 Załącznik § 45 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 16 lit. a) zarządzenia z dnia 23 sierpnia 1974 r. (M.P.74.30.181) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 1974 r.
17 Załącznik § 45 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 16 lit. b) zarządzenia z dnia 23 sierpnia 1974 r. (M.P.74.30.181) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 1974 r.
18 Załącznik § 45 ust. 4 skreślony przez § 1 pkt 16 lit. b) zarządzenia z dnia 23 sierpnia 1974 r. (M.P.74.30.181) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 1974 r.
19 Załącznik § 46 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 17 zarządzenia z dnia 23 sierpnia 1974 r. (M.P.74.30.181) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 1974 r.
20 Załącznik § 50 zmieniony przez § 1 pkt 18 zarządzenia z dnia 23 sierpnia 1974 r. (M.P.74.30.181) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 1974 r.
21 Załącznik § 50a dodany przez § 1 pkt 19 zarządzenia z dnia 23 sierpnia 1974 r. (M.P.74.30.181) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 1974 r.
22 Załącznik § 52 zmieniony przez § 1 pkt 20 zarządzenia z dnia 23 sierpnia 1974 r. (M.P.74.30.181) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 1974 r.
23 Załącznik § 62 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 21 lit. a) zarządzenia z dnia 23 sierpnia 1974 r. (M.P.74.30.181) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 1974 r.
24 Załącznik § 62 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 21 lit. b) zarządzenia z dnia 23 sierpnia 1974 r. (M.P.74.30.181) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 1974 r.
25 Załącznik § 62 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 21 lit. c) zarządzenia z dnia 23 sierpnia 1974 r. (M.P.74.30.181) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 1974 r.
26 Załącznik § 63 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 22 zarządzenia z dnia 23 sierpnia 1974 r. (M.P.74.30.181) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 1974 r.
27 Załącznik § 65 zmieniony przez § 1 pkt 23 zarządzenia z dnia 23 sierpnia 1974 r. (M.P.74.30.181) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 1974 r.
28 Załącznik § 65a dodany przez § 1 pkt 24 zarządzenia z dnia 23 sierpnia 1974 r. (M.P.74.30.181) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 1974 r.
29 Załącznik § 67 pkt 7 skreślony przez § 1 pkt 25 zarządzenia z dnia 23 sierpnia 1974 r. (M.P.74.30.181) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 1974 r.
30 Załącznik § 72 pkt 3a dodany przez § 1 pkt 26 zarządzenia z dnia 23 sierpnia 1974 r. (M.P.74.30.181) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 1974 r.
31 Załącznik § 74 zmieniony przez § 1 pkt 27 zarządzenia z dnia 23 sierpnia 1974 r. (M.P.74.30.181) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 1974 r.
32 Załącznik § 75 zmieniony przez § 1 pkt 28 zarządzenia z dnia 23 sierpnia 1974 r. (M.P.74.30.181) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 1974 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1966.62.297

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie i ogłoszenie statutu stowarzyszenia wyższej użyteczności "Towarzystwo Przyjaciół Dzieci".
Data aktu: 22/10/1966
Data ogłoszenia: 09/11/1966
Data wejścia w życie: 09/11/1966