Usprawnienie obsługi rozliczeń pieniężnych ludności.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 7 września 1966 r.
w sprawie usprawnienia obsługi rozliczeń pieniężnych ludności. *

Na podstawie § 4 statutu Powszechnej Kasy Oszczędności, stanowiącego załącznik nr 12 do uchwały Rady Ministrów z dnia 3 stycznia 1961 r. w sprawie zatwierdzenia statutu Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 9, poz. 52), § 13 ust. 2 uchwały nr 56 Rady Ministrów z dnia 1 marca 1966 r. w sprawie odsetek od kredytów udzielanych przez banki oraz od środków pieniężnych na rachunkach bankowych (Monitor Polski Nr 14, poz. 84) oraz § 1, 3 i 5 zarządzenia Nr 57 Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 września 1966 r. w sprawie usprawnienia obsługi rozliczeń pieniężnych ludności (Monitor Polski Nr 49, poz. 240) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się odsetki w wysokości 2% od środków pieniężnych gromadzonych na rachunkach bieżących w Powszechnej Kasie Oszczędności (PKO) przez osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej. Właściciele tych rachunków nie ponoszą opłat prowizyjnych od operacji z wyjątkiem prowizji od przekazów czekowych; nie ponoszą oni również opłat za formularze i druki.
§  2.
1.
Wprowadza się we wszystkich oddziałach, ekspozyturach i ajencjach PKO przyjmowanie - w formie gotówkowej lub bezgotówkowej - wpłat ludności na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej za usługi i świadczenia o charakterze powszechnym (światło, gaz, najem lokali, telefon, wczasy, ubezpieczenia, świadczenia Obsługi Ratalnej Sprzedaży itp.) oraz z tytułu zobowiązań podatkowych.
2.
Wprowadza się we wszystkich placówkach pocztowych przyjmowanie w formie bezgotówkowej wpłat ludności, o których mowa w ust. 1.
3.
Właściciele książeczek oszczędnościowych PKO mogą regulować wszelkie zobowiązania, a właściciele oprocentowanych rachunków bieżących w PKO własne zobowiązania, z tytułów, o których mowa w ust. 1, w formie bezgotówkowej: odpisem z książeczki oszczędnościowej lub czekiem rozrachunkowym z rachunku bieżącego.
4.
Właściciele obiegowych książeczek oszczędnościowych PKO mogą regulować wszelkie zobowiązania z tytułów, o których mowa w ust. 1, do ustalonej granicy dziennych wypłat z książeczki.
5.
Właściciele umiejscowionych książeczek oszczędnościowych PKO i właściciele oprocentowanych rachunków bieżących w PKO mogą regulować wszelkie zobowiązania z tytułów, o których mowa w ust. 1, również w drodze korespondencyjnej, kierując do oddziału PKO prowadzącego rachunek bankowy polecenie wraz z formularzami wpłat należności.
6.
Właściciele rachunków bieżących w PKO (oprocentowanych i nie oprocentowanych) mogą regulować wszelkie zobowiązania z tytułów, o których mowa w ust. 1, w formie poleceń przelewów.
7.
Regulowanie przez właścicieli książeczek oszczędnościowych PKO i właścicieli rachunków bieżących w PKO zobowiązań z innych tytułów, niż wymienione w ust. 1, odbywa się na dotychczasowych zasadach.
§  3. 1
(skreślony).
§  4.
1.
Ajencje PKO i placówki pocztowe wykonują zlecenia właścicieli oprocentowanych rachunków bieżących w PKO w zakresie rozliczeń, o których mowa w § 2 ust. 1, przyjmując czeki bez sprawdzenia salda rachunku bieżącego.
2.
Powszechna Kasa Oszczędności rozliczać się będzie z placówkami pocztowymi za przyjęte przez nie czeki z oprocentowanych rachunków bieżących w PKO, jeśli placówki te dokonały przy odbiorze czeku czynności określonych w umowie zawartej między PKO a Państwowym Przedsiębiorstwem "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".
3.
Tryb rozliczeń oraz wysokość opłat w stosunkach między Powszechną Kasą Oszczędności a Państwowym Przedsiębiorstwem "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" i innymi zainteresowanymi jednostkami gospodarki uspołecznionej z tytułu wykonywanych czynności określą umowy zawarte między PKO a tymi jednostkami.
§  5. 2
(skreślony).
§  6.
Zobowiązuje się Powszechną Kasę Oszczędności do:
1)
przeszkolenia kadr w zakresie usprawnienia obsługi rozliczeń pieniężnych ludności,
2)
szerokiej popularyzacji tych rozliczeń wśród ludności przez prasę, radio, telewizję, film, ulotki itp.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1967 r.
* Z dniem 1 stycznia 1970 r. nin. zarządzenie utraciło częściowo podstawę prawną na skutek zmiany § 13 ust. 2 uchwały nr 56 Rady Ministrów z dnia 1 marca 1966 r. w sprawie odsetek od kredytów udzielanych przez banki oraz od środków pieniężnych na rachunkach bankowych (M.P.66.14.84) przez § 17 uchwały Rady Ministrów nr 125 z dnia 15 lipca 1969 r. w sprawie odsetek od kredytów udzielanych przez banki oraz od środków pieniężnych na rachunkach bankowych (M.P.69.32.238).
1 § 3 skreślony przez § 1 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1974 r. (M.P.74.4.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 stycznia 1974 r.
2 § 5 skreślony przez § 1 zarządzenia z dnia 3 stycznia 1974 r. (M.P.74.4.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 stycznia 1974 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1966.49.243

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Usprawnienie obsługi rozliczeń pieniężnych ludności.
Data aktu: 07/09/1966
Data ogłoszenia: 20/09/1966
Data wejścia w życie: 01/01/1967