Zakres i zasady pomocy Państwa przy budowie, odbudowie i rozbudowie urządzeń zaopatrywania rolnictwa i wsi w wodę.

UCHWAŁA Nr 53
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 marca 1966 r.
w sprawie zakresu i zasad pomocy Państwa przy budowie, odbudowie i rozbudowie urządzeń zaopatrywania rolnictwa i wsi w wodę.

Na podstawie art. 10 ust. 4 i art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 10 grudnia 1965 r. o zaopatrywaniu rolnictwa i wsi w wodę (Dz. U. Nr 51, poz. 314) Rada Ministrów uchwala, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
Przepisy uchwały dotyczące budowy urządzeń zaopatrywania rolnictwa i wsi w wodę stosuje się odpowiednio do odbudowy i rozbudowy takich urządzeń.

Rozdział  2.

Zakres i zasady pomocy Państwa przy budowie przez zrzeszenia urządzeń zbiorowego zaopatrywania w wodę.

§  2.
Zakres pomocy Państwa przy budowie urządzeń zbiorowego zaopatrywania rolnictwa i wsi w wodę podejmowanej przez kółka rolnicze, rolnicze spółdzielnie produkcyjne i inne odpowiednie zrzeszenia, zwane dalej "zrzeszeniami", obejmuje pomoc organizacyjno-techniczną, materiałową i finansową.
§  3.
1.
Pomocy organizacyjno-technicznej i materiałowej udzielają zrzeszeniom właściwe do spraw rolnych organy prezydiów powiatowych rad narodowych.
2.
Pomoc organizacyjno-techniczna obejmuje:
1)
zapewnienie wykonania niezbędnych badań, dokumentacji prawnej, dokumentacji hydrogeologicznej i dokumentacji projektowo-kosztorysowej,
2)
fachowy instruktaż w załatwianiu spraw związanych z działalnością inwestycyjną w zakresie realizowanej budowy urządzeń,
3)
ułatwienie w razie potrzeby:
a)
wspólnej budowy urządzeń zaopatrywania w wodę tak ludności, jak i jednostek gospodarki uspołecznionej,
b)
wykorzystania przy budowie urządzeń zbiorowego zaopatrywania w wodę urządzeń należących do jednostek gospodarki uspołecznionej, jeżeli jest możliwość uzyskania z tych urządzeń odpowiednich nadwyżek wody,
4)
ułatwienie ulokowania zleceń budowy we właściwym przedsiębiorstwie wykonawczym,
5)
zapewnienie nadzoru inwestorskiego.
3.
Pomoc materiałowa obejmuje ułatwianie pozyskania lub w uzasadnionych wypadkach produkcji niezbędnych materiałów budowlanych oraz ułatwianie nabycia lub wydzierżawiania sprzętu niezbędnego do prac budowlanych wykonywanych przez zrzeszenia systemem gospodarczym.
§  4.
1.
Pomoc finansowa Państwa udzielana jest zrzeszeniu przez pokrycie kosztów badań i niezbędnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz nadzoru inwestorskiego.
2.
Pomoc finansowa Państwa może być również udzielana w postaci dotacji na pokrycie kosztów budowy urządzeń podstawowych i półpodstawowych, po zgromadzeniu przez zrzeszenie środków własnych w wysokości co najmniej 30% kosztów budowy urządzeń podstawowych i 50% kosztów budowy urządzeń półpodstawowych.
3.
Udział właścicieli (posiadaczy, użytkowników) nieruchomości będących osobami fizycznymi w środkach własnych zrzeszenia zgromadzonych stosownie do ust. 2 nie może być mniejszy niż 15% kosztów budowy urządzeń podstawowych i 25% kosztów budowy urządzeń półpodstawowych.
4.
Dotacja nie może przekroczyć 70% wartości kosztorysowej budowy urządzeń podstawowych i 50% wartości kosztorysowej urządzeń półpodstawowych, nie wliczając w to kosztów badań i dokumentacji projektowo-kosztorysowej oraz nadzoru inwestorskiego.
5.
Zrzeszenie realizujące budowę urządzeń zbiorowego zaopatrywania w wodę może korzystać z pomocy finansowej Państwa pod warunkiem posiadania osobowości prawnej.
6.
Rolnicze spółdzielnie produkcyjne korzystają ze zwolnień od spłaty bankowych kredytów inwestycyjnych stosownie do uchwały nr 246 Rady Ministrów z dnia 28 września 1965 r. w sprawie finansowej pomocy Państwa na inwestycje budowlano-montażowe w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych (Monitor Polski Nr 55, poz. 285), także w razie poniesienia nakładów z tytułu udziału w kosztach budowy urządzeń zbiorowego zaopatrywania rolnictwa i wsi w wodę.
§  5.
Do środków własnych zrzeszenia, o których mowa w § 4 ust. 2, zalicza się między innymi:
1)
wpływy pieniężne lub świadczenia w naturze właścicieli (posiadaczy, użytkowników) nieruchomości, na których został nałożony obowiązek udziału w budowie urządzeń, stosownie do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 marca 1966 r. w sprawie udziału w kosztach budowy urządzeń zbiorowego zaopatrywania rolnictwa i wsi w wodę oraz opłat za wodę pobieraną z tych urządzeń (Dz. U. Nr 9, poz. 57),
2)
udziały pieniężne i świadczenia w naturze wnoszone przez zrzeszenia na cele budowy w myśl statutu lub uchwał walnych zebrań oraz dochody z imprez i przedsięwzięć gospodarczych,
3)
środki funduszu rozwoju rolnictwa, przekazano zrzeszeniu w trybie i na zasadach określonych w przepisach o gospodarowaniu tym funduszem,
4)
subwencje jednostek spółdzielczości zaopatrzenia i zbytu, spółdzielczości mleczarskiej, ogrodniczej i innej oraz innych jednostek gospodarki uspołecznionej,
5)
dobrowolne ofiary i świadczenia,
6)
kredyty bankowe.
§  6.
Pomoc finansowa Państwa w postaci dotacji może obejmować w szczególności:
1)
dotacje budżetowe rad narodowych,
2)
dotacje z nadwyżek budżetowych wojewódzkich rad narodowych oraz dotacje ze środków przeznaczonych na popieranie czynów społecznych,
3)
dotacje ze środków funduszu gromadzkiego, przeznaczonych na budowę urządzeń komunalnych i przeciwpożarowych, oraz ze środków uzyskanych z wpływów z mienia gromadzkiego,
4)
pomoc z funduszu prewencyjnego Państwowego Zakładu Ubezpieczeń.
§  7.
1.
O udzieleniu zrzeszeniu dotacji określonych w § 6 pkt 1 i 2 decyduje prezydium rady narodowej, ustalając zarazem warunki wykorzystania tej dotacji stosownie do przepisów o udzielaniu dotacji budżetowych organizacjom społecznym oraz kontroli wykorzystania tych dotacji. Dotacja może być udzielona po stwierdzeniu, że zrzeszenie ma zapewnioną dostawę materiałów na cele budowy urządzeń zaopatrywania w wodę.
2.
W razie niedotrzymania przez zrzeszenie postawionych mu warunków prezydium rady narodowej może cofnąć dotację oraz żądać zwrotu wypłaconych już kwot.
§  8.
1.
Pomoc finansowa Państwa w postaci kredytów bankowych może być udzielana zrzeszeniom podejmującym budowę urządzeń zbiorowego zaopatrywania w wodę na pokrycie kosztów tej budowy oraz innym zrzeszeniom, jednostkom gospodarki nie uspołecznionej i osobom fizycznym na pokrycie w pełnej wysokości udziałów pieniężnych, wnoszonych na cele budowy wymienionych urządzeń.
2.
Do wniosku zrzeszenia podejmującego budowę o udzielenie kredytu powinna być dołączona uchwała prezydium powiatowej rady narodowej o wyrażeniu zgody na budowę urządzeń.
3.
Do wniosku zrzeszenia, jednostki gospodarki nie uspołecznionej i osoby fizycznej o udzielenie kredytu powinno być dołączone zaświadczenie zrzeszenia podejmującego budowę o wysokości udziału pieniężnego wnioskodawcy, podlegającego wniesieniu na cele budowy urządzeń.
4.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa ustala w zakresie nie uregulowanym niniejszą uchwałą zasady udzielania kredytu bankowego na budowę urządzeń zbiorowego zaopatrywania w wodę.

Rozdział  3.

Zakres i zasady pomocy Państwa przy budowie studzien oraz innych urządzeń indywidualnego zaopatrywania w wodę.

§  9.
Pomocy organizacyjno-technicznej i materiałowej przy budowie studzien oraz innych urządzeń indywidualnego zaopatrywania w wodę w gospodarstwach rolnych oraz w zabudowaniach i na działkach przyzagrodowych członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych udzielają właściwe do spraw rolnych organy prezydiów rad narodowych.
§  10.
Pomoc organizacyjno-techniczna przy budowie urządzeń indywidualnego zaopatrywania w wodę obejmuje:
1)
dostarczanie za opłatą typowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej lub ułatwianie uzyskania innej niezbędnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej,
2)
fachowy instruktaż w zakresie budowy studzien lub innych urządzeń indywidualnego zaopatrywania w wodę,
3)
ułatwianie uzyskania usług budowlanych.
§  11.
Pomoc materiałowa przy budowie urządzeń indywidualnego zaopatrywania w wodę obejmuje zapewnienie zaopatrzenia w materiały budowlane oraz artykuły przemysłowe potrzebne do budowy urządzeń zaopatrywania w wodę, występujące w obrocie rynkowym i rozprowadzane przez jednostki handlowe spółdzielczości zaopatrzenia i zbytu Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" lub inne jednostki handlowe.
§  12.
1.
Pomoc finansowa może być udzielana w formie kredytów bankowych na budowę urządzeń indywidualnego zaopatrywania w wodę.
2.
Jeżeli na wsi podjęta została zespołowa budowa indywidualnych urządzeń zaopatrywania w wodę lub jeżeli budowa takich urządzeń wykonana została w wyniku przeprowadzonej przez właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej planowej akcji indywidualnego zaopatrywania w wodę gospodarstw rolnych na określonych terenach, część kredytów bankowych zaciągniętych na budowę urządzeń indywidualnych w granicach do 20% podlega umorzeniu na wniosek wymienionego organu prezydium powiatowej rady narodowej. Należność banku odpowiadającą umorzonej części kredytu pokrywa się w tym wypadku ze środków jednostkowego budżetu rady narodowej.
3.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa określi zasady udzielania kredytu na budowę urządzeń indywidualnego zaopatrywania w wodę oraz okresy spłat i ulgi w spłatach tych kredytów.
§  13.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom Rolnictwa i Finansów oraz prezydiom rad narodowych.
§  14.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 16 marca 1966 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1966.10.67

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zakres i zasady pomocy Państwa przy budowie, odbudowie i rozbudowie urządzeń zaopatrywania rolnictwa i wsi w wodę.
Data aktu: 01/03/1966
Data ogłoszenia: 16/03/1966
Data wejścia w życie: 16/03/1966