Kierowanie kandydatów na kierowców i kierowców pojazdów samochodowych na badania lekarskie.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 29 października 1965 r.
w sprawie kierowania kandydatów na kierowców i kierowców pojazdów samochodowych na badania lekarskie.

Na podstawie art. 20 ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o bezpieczeństwie i porządku ruchu na drogach publicznych (Dz. U. Nr 53, poz. 295) oraz § 222 rozporządzenia Ministrów Komunikacji i Spraw Wewnętrznych z dnia 1 października 1962 r. w sprawie ruchu na drogach publicznych (Dz. U. z 1962 r. Nr 61, poz. 295 i z 1965 r. Nr 19, poz. 128) zarządza się, co następuje:

Kierowanie na badania lekarskie.

§  1.
1.
Skierowania na badania lekarskie wydają:
1)
kandydatom na kierowców oraz kierowcom ubiegającym się o prawo jazdy wyższej kategorii, a odbywającym szkolenie - kierownicy szkół kierowców lub ośrodków albo kursów szkolenia kierowców,
2)
kandydatom na kierowców ubiegającym się o prawo jazdy bez odbycia szkolenia oraz kierowcom:
a)
ubiegającym się o prawo jazdy wyższej kategorii bez odbycia przeszkolenia,
b)
którym zwraca się prawo jazdy cofnięte na okres dłuższy niż rok,
c)
co do których istnieje obawa, że nie posiadają odpowiedniego stanu zdrowia

- z zastrzeżeniem przepisów pkt 4 i 5 - organy do spraw komunikacji prezydiów powiatowych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych właściwe ze względu na miejsce zamieszkania kandydata na kierowcę lub kierowcy,

3)
kierowcom, którzy uczestniczyli w wypadku drogowym z zabitymi lub ciężko rannymi - bezpośrednio po wypadku właściwy organ Milicji Obywatelskiej,
4)
kandydatom na kierowców i kierowcom:
a)
w czynnej służbie wojskowej lub zatrudnionym w jednostkach wojskowych - właściwe organy wojskowe,
b)
pełniącym służbę lub zatrudnionym w jednostkach podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych, z wyjątkiem Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii oraz przedsiębiorstw - właściwe organy tych jednostek,
5)
kandydatom na kierowców i kierowcom zatrudnionym w kolejowych zakładach pracy - właściwe kolejowe zakłady pracy.
2.
Skierowanie na badanie lekarskie kierowców określonych w ust. 1 pkt 2 lit. c) następuje na wniosek organu Milicji Obywatelskiej lub kierownictwa zakładu pracy zatrudniającego kierowcę.
§  2.
1.
Skierowania na badania okresowe kierowcom zawodowym wydają:
1)
zatrudnionym w uspołecznionych zakładach pracy - właściwe zakłady pracy,
2)
zatrudnionym:
a)
w przedsiębiorstwach nie uspołecznionych transportu publicznego - wojewódzkie związki zrzeszeń prywatnego handlu i usług, właściwe ze względu na miejsce pracy kierowcy,
b)
w innych nie uspołecznionych zakładach pracy - pracodawca.
2.
Kierowcom wymienionym w § 1 ust. 1 pkt 4 skierowania na badania okresowe wydają właściwe organy wojskowe lub właściwe organy jednostek podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  3.
Wzór skierowania na badania lekarskie ustalony jest w załączniku do zarządzenia.

Świadectwo lekarskie.

§  4.
1.
W wyniku badania lekarskiego właściwy zakład służby zdrowia wydaje świadectwo lekarskie.
2.
Świadectwa lekarskiego nie wydaje się w wyniku badania okresowego, z wyjątkiem wypadku określonego w § 6 ust. 1.
3.
W wypadkach określonych w § 1 ust. 1 pkt 2 lit. c) i pkt 3 - jeżeli badanie wykazało, że kierowca nie posiada odpowiedniego stanu zdrowia - zakład służby zdrowia przesyła organowi do spraw komunikacji prezydium właściwej rady narodowej świadectwo lekarskie najdalej w terminie 14 dni od dnia sprawdzenia stanu zdrowia kierowcy.
§  5.
1.
Świadectwo lekarskie, nie przedstawione organowi do spraw komunikacji prezydium właściwej rady narodowej w terminie 6 miesięcy od daty jego wystawienia, traci ważność.
2.
Świadectwo lekarskie wystawione kierowcy w wyniku badania okresowego w wypadku przewidzianym w § 6 ust. 1 ważne jest do następnego badania okresowego.

Karty badania.

§  6.
1.
Wyniki badań okresowych właściwy zakład służby zdrowia wpisuje do karty badania, a jeżeli badanie wykazało, że kierowca nie posiada odpowiedniego stanu zdrowia, wystawia również świadectwo lekarskie i przesyła je organowi do spraw komunikacji prezydium właściwej rady narodowej najdalej w terminie 14 dni od dnia sprawdzenia stanu zdrowia kierowcy.
2.
Kartę badania (ust. 1) wystawia w dwóch egzemplarzach zakład służby zdrowia, przeprowadzający badania okresowe kierowcy. Zakład służby zdrowia przechowuje jeden egzemplarz karty badania u siebie, a drugi egzemplarz przekazuje jednostce, która wydała skierowanie na badanie okresowe (§ 2).
§  7.
1.
Zakład pracy i inne jednostki określone w § 2 obowiązane są przechowywać karty badania w aktach kierowcy.
2.
Zakłady pracy i inne jednostki określone w § 2 obowiązane są dostarczyć do wglądu kartę badania na każde żądanie organu do spraw komunikacji prezydium właściwej rady narodowej.
§  8.
1.
W razie przejścia kierowcy zawodowego do pracy w innym zakładzie pracy dotychczasowy zakład pracy obowiązany jest przekazać nowemu zakładowi pracy oryginał karty badania kierowcy. W tym celu nowy zakład pracy powinien zawiadomić poprzedni zakład pracy o zatrudnieniu kierowcy.
2.
W razie przeniesienia siedziby nie uspołecznionego przedsiębiorstwa transportowego na inny teren, organizacja określona w § 2 ust. 1 pkt 2 lit. a) obowiązana jest przekazać organizacji właściwej ze względu na nowe miejsce siedziby tego przedsiębiorstwa, na jej żądanie, oryginał karty badania kierowcy.
3.
W razie zmiany miejsca pracy przez kierowcę zatrudnionego w nie uspołecznionym przedsiębiorstwie transportowym, organizacja określona w § 2 ust. 1 pkt 2 lit. a) obowiązana jest przekazać oryginał karty badania kierowcy organizacji właściwej ze względu na nowe miejsce pracy kierowcy lub zakładowi pracy, który go zatrudnił, na żądanie tej organizacji lub zakładu pracy.

Przepisy końcowe.

§  9.
Traci moc zarządzenie Ministra Komunikacji z dnia 8 kwietnia 1959 r. w sprawie badania lekarskiego kandydatów na kierowców i kierowców pojazdów mechanicznych (Monitor Polski Nr 37, poz. 171).
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

...............................

(nazwa i adres organu

kierującego na badanie, zakładu

pracy, organizacji)

Nr ..... .........., dnia ....19 ... r.

Do

..............................

..............................

(nazwa i adres zakładu

służby zdrowia)

...................................................... kieruje

(nazwa i adres organu kierującego na badanie*),

zakładu pracy*), organizacji*)

Ob. ..........................................................

(imię i nazwisko)

urodzonego dnia .............................. w ...............

zamieszkałego w ..............................................

ul. ................................. powiat .................

do zbadania stanu zdrowia.

Ob. ..........................................................

(imię i nazwisko)

podlega badaniu stanu zdrowia ze względu na to, że **) .......

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..........................

(podpis z podaniem imienia,

nazwiska i stanowiska

służbowego)

______

Uwaga:

*) Niepotrzebne skreślić.

**) Podać krótkie uzasadnienie potrzeby badania lekarskiego.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024