Zasady i warunki udzielania kredytu bankowego na kapitalne remonty budynków mieszkalnych spółdzielni budownictwa mieszkaniowego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 29 maja 1965 r.
w sprawie zasad i warunków udzielania kredytu bankowego na kapitalne remonty budynków mieszkalnych spółdzielni budownictwa mieszkaniowego.

Na podstawie § 14 ust. 2 uchwały nr 122 Rady Ministrów z dnia 22 maja 1965 r. w sprawie zapewnienia warunków dalszego rozwoju spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski Nr 27, poz. 133), po zasięgnięciu opinii Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Z kredytu bankowego na kapitalne remonty budynków mieszkalnych korzystać mogą spółdzielnie mieszkaniowe (lokatorskie) i spółdzielnie budowlano-mieszkaniowe zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego, zwane w dalszym ciągu "spółdzielniami", w ramach przepisów niniejszego zarządzenia. Kredyty bankowe mogą być udzielane spółdzielniom na kapitalne remonty domów jednorodzinnych, małych domów mieszkalnych i domów wielomieszkaniowych.
2.
Nie udziela się kredytów na remonty kapitalne budynków mieszkalnych, wybudowanych przy pomocy Państwa, do czasu spłacenia zaciągniętych na ten cel pożyczek oraz budynków mieszkalnych spółdzielni uprawnionej do otrzymania środków na kapitalny remont z innych źródeł (np. odszkodowanie ubezpieczeniowe). W szczególnie uzasadnionych wypadkach spółdzielnie mogą jednak uzyskać kredyt bankowy na kapitalny remont budynków mieszkalnych również przed spłaceniem pożyczek bankowych zaciągniętych na ich budowę.
3.
Za remonty kapitalne uważa się takie naprawy, których wykonanie przywraca całemu budynkowi bądź jego części lub określonemu elementowi budynku pierwotną lub prawie pierwotną jego wartość techniczną i użytkową.
4.
W ramach kapitalnych remontów mogą być również w ekonomicznie uzasadnionych wypadkach wykonywane roboty polegające na modernizacji budynku, jak np. wyposażenie budynku lub lokali w budynku w łazienkę, instalacje wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, elektryczne itp. wraz z wykonaniem ewentualnego odcinka sieci od istniejącej sieci ulicznej do budynku i z podłączeniem do sieci, a ponadto przebudowa, obejmująca między innymi podział dużych mieszkań na mniejsze samodzielne lub dla poprawy funkcjonalnego układu mieszkań.
5.
Koszt remontu kapitalnego łącznie z modernizacją nie może przekraczać 70% wartości budynku w stanie nowym. Koszt remontu kapitalnego łącznie z modernizacją przeliczony na 1 m2 powierzchni użytkowej mieszkań nie może ponadto przekraczać 70% średniego bezpośredniego kosztu jednostkowego ustalonego dla budownictwa spółdzielczego w danym województwie (mieście wyłączonym z województwa).
§  2.
1.
O przyznaniu i wysokości kredytu na kapitalne remonty budynków mieszkalnych orzekają organy do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów powiatowych (miejskich w miastach stanowiących powiaty) rad narodowych, a w miastach wyłączonych z województw organy do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydiów dzielnicowych rad narodowych na wniosek zainteresowanej spółdzielni, zaopiniowany przez oddział Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego i oddział Banku Inwestycyjnego. Przyznanie kredytu przed spłaceniem pożyczek bankowych zaciągniętych na budowę budynków (§ 1 ust. 2) może nastąpić za zgodą organu do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) na wniosek właściwego oddziału Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego.
2.
Kredyt bankowy może być udzielany do wysokości przewidywanych kosztów robót remontowych, pomniejszonych o kwotę zakumulowanych na ten cel środków (odpisy amortyzacyjne itp.). Górna granica kredytu nie może przekraczać kosztów określonych w § 1 ust. 5, pomniejszonych o wysokość środków zakumulowanych na remonty kapitalne.
§  3.
Do wniosku o udzielenie kredytu bankowego na kapitalny remont należy dołączyć:
1)
zestawienie projektowanego zakresu robót remontowych wraz z orientacyjnym ich kosztem oraz wykazem potrzebnych materiałów,
2)
zaświadczenie osoby posiadającej uprawnienia budowlane stwierdzające, że budynek nadaje się do kapitalnego remontu,
3)
dowód własności domu,
4)
zaświadczenie bankowe o wysokości zakumulowanych na ten cel środków oraz uzasadnienie ich niewystarczającej wysokości.
§  4.
1.
Kredyty bankowe na remonty kapitalne powinny być wykorzystane w ciągu dwóch lat od daty uruchomienia kredytu przez bank.
2.
Bank może z ważnych przyczyn przedłużyć o 1 rok termin wykorzystania kredytów określonych w ust. 1.
§  5.
1.
Okres spłaty kredytu bankowego na kapitalny remont budynków mieszkalnych nie może przekraczać 10 lat.
2.
Spłata kredytu następuje w ratach półrocznych, przy czym pierwsza rata płatna jest po upływie 1 roku od zakończenia remontu, nie później jednak niż w 2 lata po przyznaniu kredytu na kapitalny remont.
§  6.
1.
Kredyty bankowe na kapitalne remonty oprocentowane są w wysokości 1% w stosunku rocznym.
2.
Oprocentowanie zaległych rat pożyczkowych wynosi dodatkowo 4% w stosunku rocznym.
§  7.
Kredytu na remonty kapitalne udziela Bank Inwestycyjny lub inny bank wskazany przez Ministra Finansów. Kredyty uruchamiane są zaliczkowo w miarę postępu robót remontowych.
§  8.
Szczegółowe przepisy o zabezpieczeniu kredytów, uruchamianiu i kontroli wykorzystania kredytów określa instrukcja Banku Inwestycyjnego.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1966 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1965.27.148

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i warunki udzielania kredytu bankowego na kapitalne remonty budynków mieszkalnych spółdzielni budownictwa mieszkaniowego.
Data aktu: 29/05/1965
Data ogłoszenia: 01/06/1965
Data wejścia w życie: 01/01/1966