Wzory tablic rejestracyjnych i tablic ze znakami próbnymi pojazdów samochodowych i trolejbusów oraz system oznaczania tych pojazdów.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 13 maja 1964 r.
w sprawie wzorów tablic rejestracyjnych i tablic ze znakami próbnymi pojazdów samochodowych i trolejbusów oraz systemu oznaczania tych pojazdów.

Na podstawie art. 17 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o bezpieczeństwie i porządku ruchu na drogach publicznych (Dz. U. Nr 53, poz. 295) oraz § 146 ust. 4 rozporządzenia Ministrów Komunikacji i Spraw Wewnętrznych z dnia 1 października 1962 r. w sprawie ruchu na drogach publicznych (Dz. U. Nr 61, poz. 295) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Znak rejestracyjny pojazdu samochodowego i trolejbusu składa się:
1)
z dwóch dużych liter,
2)
z czterocyfrowej liczby.
2.
Znak próbny pojazdu samochodowego i trolejbusu składa się:
1)
z jednej dużej litery,
2)
z grupy liter "PR",
3)
z trzycyfrowej liczby.
§  2.
Pierwsza litera w znaku rejestracyjnym i w znaku próbnym oznacza województwo lub miasto wyłączone z województwa (m.st. Warszawę, m. Łódź, m. Kraków, m. Poznań, m. Wrocław):
A województwo białostockie,
B " bydgoskie,
G " gdańskie,
S " katowickie,
C " kieleckie,
E " koszalińskie,
K " krakowskie i m. Kraków,
L " lubelskie,
F " łódzkie,
O " olsztyńskie,
H " opolskie,
P " poznańskie i m. Poznań,
R " rzeszowskie,
M " szczecińskie,
T " warszawskie,
X " wrocławskie i m. Wrocław,
Z " zielonogórskie,
W m.st. Warszawę,
I m. Łódź.
§  3.
1.
Drugie litery znaków rejestracyjnych, oznaczające serie tych znaków, wyznaczają w ilości uzasadnionej liczbą pojazdów organy do spraw komunikacji prezydiów właściwych wojewódzkich rad narodowych dla poszczególnych powiatów (miast stanowiących powiaty miejskie), a organy do spraw komunikacji Prezydiów Rad Narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi - dla dzielnic tych miast.
2.
Wyznacza się jako drugie litery znaków rejestracyjnych:
1)
dla m. Krakowa - litery P, R, S, W,
2)
dla m. Poznania - litery I, M, O, P,
3)
dla m. Wrocławia - litery S, T, W, X.
3.
Jako drugie litery znaków rejestracyjnych (ust. 1) nie mogą być wyznaczone litery D, J, Ł, N, U, Y, Ż oraz litera Z. Poza tym dla powiatów (miast stanowiących powiaty miejskie) województw krakowskiego, poznańskiego i wrocławskiego nie mogą być wyznaczane litery zastrzeżone w ust. 2 dla miast stanowiących siedziby tych województw.
4.
Literę Z, jako drugą w znaku rejestracyjnym, wyznaczą się dla oznaczania pojazdów samochodowych należących do cudzoziemców.
§  4.
1.
W znakach rejestracyjnych i próbnych używa się kolejno następujących liczb:
1)
w znakach rejestracyjnych - od 0001 do 9999,
2)
w znakach próbnych - od 001 do 999.
2.
Liczby używane w znakach rejestracyjnych i znakach próbnych wyznaczają w ilości uzasadnionej liczbą pojazdów organy do spraw komunikacji prezydiów właściwych wojewódzkich rad narodowych dla poszczególnych powiatów (miast stanowiących powiaty miejskie), a organy do spraw komunikacji Prezydiów Rad Narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi - dla dzielnic tych miast.
§  5.
1.
W ramach każdej serii (§ 3 ust. 1) tworzy się znaki rejestracyjne w dwóch układach. W znakach rejestracyjnych pierwszego układu litery umieszcza się przed liczbą. W znakach rejestracyjnych drugiego układu stosuje się te same litery, co w znakach pierwszego układu, lecz umieszcza się je za liczbą.
2.
Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio do znaków próbnych.
§  6.
1.
Tablice ze znakami rejestracyjnymi i tablice ze znakami próbnymi używane do oznaczania:
1)
pojazdów samochodowych (z wyjątkiem motocykli) oraz trolejbusów - powinny mieć kształt prostokąta o wymiarach 375 x 120 mm,
2)
motocykli (tablica tylna) - powinny mieć kształt prostokąta o wymiarach 170 x 150 mm.
2.
Zamiast tylnej tablicy rejestracyjnej o wymiarach 375 x 120 mm (ust. 1 pkt 1) może być używana tablica o wymiarach 290 x 220 mm, jeżeli jest to wskazane ze względu na budowę pojazdu.
3.
Na tablicach służących do oznaczania motocykli (ust. 1 pkt 2) oraz na tablicach wymienionych w ust. 2 litery w znaku rejestracyjnym (próbnym) umieszcza się nad liczbą zamiast przed liczbą (układ pierwszy) i pod liczbą zamiast za liczbą (układ drugi).
4.
Szczegółowe wymiary i kolor tablic rejestracyjnych i tablic ze znakami próbnymi oraz zamieszczonych na nich liter i liczb określone są w załączniku nr 1 do zarządzenia. Wymiary liter i cyfr znaku rejestracyjnego malowanego na przodzie motocykla powinny być takie same jak na tylnej tablicy.
§  7.
1.
Oprócz tablic rejestracyjnych każdy samochód samowyładowczy powinien być zaopatrzony w znak rejestracyjny tej samej treści, co znak na tablicach rejestracyjnych, namalowany na tyle nadwozia białą farbą.
2.
Inne samochody ciężarowe (nie posiadające urządzeń samowyładowczych) mogą mieć również znak rejestracyjny namalowany na tyle nadwozia białą farbą (ust. 1).
3.
Litery i liczba znaku rejestracyjnego (ust. 1 i 2) powinny być wykonane pismem drukowanym i posiadać wymiary określone w załączniku nr 2 do zarządzenia. Malowania znaków dokonuje właściciel samochodu samowyładowczego lub innego samochodu ciężarowego we własnym zakresie.
§  8.
1.
Numer ewidencyjny, wyznaczany przy rejestracji przyczepy lub naczepy, składa się:
1)
z dużej litery oznaczającej województwo lub miasto wyłączone z województwa (§ 2),
2)
z pięciocyfrowej liczby.
2.
Liczby używane w numerach ewidencyjnych przyczep i naczep w granicach od 00001 do 99999 wyznaczają w ilości uzasadnionej liczbą przyczep i naczep organy do spraw komunikacji prezydiów właściwych wojewódzkich rad narodowych dla poszczególnych powiatów (miast stanowiących powiaty miejskie), a organy do spraw komunikacji Prezydiów Rad Narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi - dla dzielnic tych miast.
3.
Wyznacza się następujące liczby numerów ewidencyjnych przyczep i naczep:
1)
dla miasta Krakowa, miasta Poznania i miasta Wrocławia - od 00001 do 15000 oddzielnie dla każdego z tych miast,
2)
dla województw krakowskiego, poznańskiego i wrocławskiego - od 15001 do 99999 oddzielnie dla każdego z tych województw.
§  9.
1.
Numer ewidencyjny przyczepy lub naczepy powinien być namalowany białą farbą w polu prostokątnym o wymiarach 375 x 120 mm na prawym boku nadwozia w odległości około jednego metra od przedniej płaszczyzny obrysu przyczepy. Na przyczepie dłużycowej numer ewidencyjny powinien być namalowany na oddzielnej tablicy umieszczonej na prawym boku nadwozia w miejscu przewidzianym dla numeru ewidencyjnego.
2.
Malowania numeru ewidencyjnego dokonuje właściciel przyczepy lub naczepy we własnym zakresie. Właściciel przyczepy dłużycowej wykonuje również we własnym zakresie tablicę z numerem ewidencyjnym.
§  10.
Przepisów zarządzenia nie stosuje się do pojazdów Sił Zbrojnych. Wzory tablic rejestracyjnych tych pojazdów określają odrębne przepisy.
§  11.
1.
Traci moc zarządzenie Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego z dnia 19 czerwca 1956 r. w sprawie wymiarów i wyglądu tablic rejestracyjnych oraz tablic ze znakami próbnymi dla pojazdów mechanicznych (Monitor Polski z 1956 r. Nr 70, poz. 858 i z 1958 r. Nr 56, poz. 325).
2.
Dotychczasowe tablice rejestracyjne i tablice ze znakami próbnymi wydane według wzorów ustalonych zarządzeniem wymienionym w ust. 1 zachowują swą ważność.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1964 r.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1964.40.189

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wzory tablic rejestracyjnych i tablic ze znakami próbnymi pojazdów samochodowych i trolejbusów oraz system oznaczania tych pojazdów.
Data aktu: 13/05/1964
Data ogłoszenia: 18/06/1964
Data wejścia w życie: 01/07/1964