Ewidencja niektórych osób zatrudnionych w handlu.

UCHWAŁA Nr 141
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 maja 1958 r.
w sprawie ewidencji niektórych osób zatrudnionych w handlu.

W celu wyeliminowania z handlu osób, które dopuściły się nadużyć, jak również zabezpieczenia przed przyjmowaniem takich osób do pracy w handlu, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Jednostki organizacyjne podległe i nadzorowane przez Ministra Handlu Wewnętrznego oraz jednostki handlu i przemysłu gastronomicznego podległe innym ministrom założą dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach, z którymi łączy się materialna odpowiedzialność za powierzone mienie, a także dla innych pracowników mających swobodny dostęp do mienia - karty kwalifikacyjne.

Karty kwalifikacyjne należy założyć również dla osób, z którymi zawarto umowę zlecenia, ajencyjną lub o akwizycję, jeżeli osobom tym powierzone zostało mienie.

2.
Dla pozostałych pracowników jednostek wymienionych w ust. 1 oraz dla pracowników zatrudnionych w organach administracji handlu prezydiów rad narodowych karty kwalifikacyjne należy zakładać w razie zwolnienia z pracy z przyczyn uzasadniających rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.
§  2.
1.
W Ministerstwie Handlu Wewnętrznego zostaje utworzony centralny rejestr osób zwolnionych z pracy za niedobory i nadużycia w handlu na podstawie art. 2 dekretu z dnia 18 stycznia 1956 r. o ograniczeniu dopuszczalności rozwiązywania umów o pracę bez wypowiedzenia oraz o zabezpieczeniu ciągłości pracy (Dz. U. z 1956 r. Nr 2, poz. 11 i Nr 41, poz. 187 oraz z 1959 r. Nr 27, poz. 170), zwany dalej centralnym rejestrem.
2.
Oprócz pracowników, o których mowa w ust. 1, centralnym rejestrem należy objąć osoby, z którymi bez wypowiedzenia rozwiązano z ich winy umowę zlecenia, ajencyjną lub o akwizycję na skutek powstałych niedoborów lub dokonanych nadużyć. W piśmie zawiadamiającym o rozwiązaniu umowy powinna być podana przyczyna rozwiązania umowy.
§  3.
Minister Handlu Wewnętrznego ustali wzór karty kwalifikacyjnej oraz szczegółowy sposób prowadzenia kart kwalifikacyjnych i centralnego rejestru. Karta kwalifikacyjna jest dokumentem jawnym i powinna być na każde żądanie pracownika udostępniona mu do wglądu. Karta kwalifikacyjna jest drukiem ścisłego zarachowania.
§  4.
W razie rozwiązania umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy ajencyjnej lub o akwizycję z osobami wymienionymi w § 1 w sposób określony w § 2, zakład pracy wysyła ich karty kwalifikacyjne do centralnego rejestru.
§  5.
1.
Jeżeli dokonane zwolnienie z pracy albo rozwiązanie umowy zlecenia, ajencyjnej lub o akwizycję, o których mowa w § 2, zostało uznane za bezpodstawne lub nieważne, zakład pracy obowiązany jest przesłać odpowiedni dokument do centralnego rejestru wraz z wnioskiem o skreślenie zainteresowanej osoby z rejestru.
2.
Dokumentami wymienionymi w ust. 1 są:
1)
wyrok sądowy lub orzeczenie komisji rozjemczej, przywracające do pracy lub zasądzające odszkodowanie z powodu bezpodstawnego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia albo ustalające nieważność zwolnień z pracy lub rozwiązania umowy o pracę,
2)
wyrok sądowy zasądzający odszkodowanie z powodu bezpodstawnego rozwiązania bez wypowiedzenia umów zlecenia, ajencyjnej lub o akwizycję albo ustalający nieważność rozwiązania takiej umowy,
3)
orzeczenie o uniewinnieniu lub umorzeniu postępowań karnego albo karno-administracyjnego z powodu nie stwierdzenia czynu przestępnego lub nie popełnienia przestępstwa albo z powodu braku znamion przestępstwa w czynie stanowiącym podstawę do rozwiązania umów bez wypowiedzenia,
4)
orzeczenie sądu uznające za bezpodstawne w całości roszczenie o pokrycie niedoboru lub należności z innych tytułów, z powodu których nastąpiło rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, z wyjątkiem orzeczeń oddalających powództwo lub umarzających postępowanie wobec zapłaty dochodzonej należności, albo
5)
pismo kierownika zakładu uchylające decyzję o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia z winy osoby, z którą rozwiązano umowę, lub ugoda zawarta przed sądem lub komisją rozjemczą, jeżeli przesłanką jej zawarcia było uznanie przez zakład rozwiązania umowy bez wypowiedzenia za bezpodstawne.
3.
Na podstawie dokumentów wymienionych w ust. 2 skreślenie może nastąpić także na wniosek zainteresowanego.
4.
Skreślając określoną osobę z rejestru centralny rejestr zwraca jednocześnie kartę kwalifikacyjną z odpowiednią adnotacją zakładowi, który ją nadesłał.
§  6.
Karta kwalifikacyjna ulega usunięciu z centralnego rejestru i zniszczeniu po upływie 6 lat od daty rozwiązania umowy wymienionej w § 2.
§  7.
1.
Centralnym organizacjom spółdzielczym zaleca się wprowadzenie kart kwalifikacyjnych dla pracowników zatrudnionych w jednostkach spółdzielczych oraz dla osób, z którymi zawarto umowy zlecenia, ajencyjne i o akwizycję.
2.
Minister Handlu Wewnętrznego może w porozumieniu z centralnymi organizacjami spółdzielczymi objąć centralnym rejestrem również pracowników zatrudnionych w jednostkach spółdzielczych oraz osoby, z którymi zawarto umowy zlecenia, ajencyjne i o akwizycję.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się zainteresowanym ministrom.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024