Udostępnianie danych liczbowych, informacji statystycznych i innych materiałów służbowych.

ZARZĄDZENIE Nr 12
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 23 stycznia 1963 r.
w sprawie udostępniania danych liczbowych, informacji statystycznych i innych materiałów służbowych.

§  1.
1.
Organy administracji państwowej i inne państwowe jednostki organizacyjne mogą udostępniać dane liczbowe, informacje statystyczne i inne materiały służbowe jawne:
1)
organom administracji państwowej i innym państwowym jednostkom organizacyjnym,
2)
jednostkom gospodarki uspołecznionej,
3)
organizacjom politycznym,
4)
organizacjom społecznym,
5)
pracownikom nauki i studentom,
6)
publicystom i dziennikarzom.
2.
Dane liczbowe, informacje statystyczne i inne materiały służbowe o charakterze poufnym mogą być udostępniane jednostkom i osobom wymienionym w ust. 1 w przypadkach należycie uzasadnionych względami służbowymi, społecznymi lub naukowymi.
3.
Dane liczbowe i informacje statystyczne, uzyskane w wyniku spisów powszechnych i innych badań statystycznych, mogą być udostępniane wyłącznie dla zestawień statystycznych (art. 17 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o organizacji statystyki państwowej - Dz. U. Nr 10, poz. 47).
§  2.
1.
Udostępnianie danych, o których mowa w § 1 ust. 1 i 2, następuje na pisemny wniosek:

- kierownika zainteresowanego organu administracji państwowej lub innej państwowej jednostki organizacyjnej albo jednostki gospodarki uspołecznionej,

- zarządu organizacji politycznej lub społecznej,

- dziekana wydziału szkoły wyższej bądź kierownika placówki naukowo-badawczej (instytutu),

- kierownika zainteresowanej redakcji.

2.
Wniosek powinien określać zakres żądanych danych oraz cel, w jakim dane te będą wykorzystane, jak również nazwisko, imię i stanowisko osoby upoważnionej do ich uzyskania.
§  3.
1.
Zezwolenia na udostępnianie danych liczbowych, informacji statystycznych i innych materiałów, będących w posiadaniu organu administracji państwowej lub innej państwowej jednostki organizacyjnej, udziela kierownik tego organu lub jednostki.
2.
Wniosek o udostępnienie materiałów, o których mowa w ust. 1, powinien być rozpatrzony w ciągu 14 dni od daty otrzymania. O decyzji należy zawiadomić wnioskodawcę,
3.
Zezwolenie na udostępnianie danych liczbowych, informacji statystycznych i innych materiałów służbowych powinno określać, jakie dane liczbowe, informacje statystyczne i materiały mogą być udostępnione oraz w jakim zakresie wolno je wykorzystywać, a ponadto - zawierać zastrzeżenie, że wykorzystanie ich w innych celach, niż wskazane we wniosku, stanowić będzie naruszenie przepisów dekretu z dnia 26 października 1949 r. o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej (Dz. U. Nr 55, poz. 437) oraz że do osoby upoważnionej mają odpowiednie zastosowanie przepisy o zabezpieczeniu tajemnicy państwowej i służbowej.
§  4.
1.
Jawne i poufne dane liczbowe, informacje statystyczne i inne materiały służbowe mogą być udzielane w formie wyciągów lub odpisów bądź udostępniane na miejscu. Wyciągi i odpisy powinny być sporządzane w dwóch egzemplarzach, z których jeden pozostaje w aktach.
2.
Udzielania informacji poufnych drogą telefoniczną lub telegraficzną jest zabronione.
§  5.
1.
Udostępnianie danych liczbowych, informacji statystycznych i innych materiałów służbowych o charakterze tajnym jest zabronione poza przypadkami wymienionymi w ust. 2.
2. 1
Udostępnianie materiałów, o których mowa w ust. 1, może nastąpić wyjątkowo wyłącznie na wniosek kierownika zainteresowanego organu administracji państwowej lub organu naczelnego organizacji politycznej - za zgodą właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego).
3.
Wniosek powinien szczegółowo określać, o jakie dane chodzi, cel, w jakim dane te będą wykorzystane, wraz ze szczegółowym uzasadnieniem potrzeby tych danych, oraz nazwisko, imię i stanowisko osoby upoważnionej do uzyskania żądanych danych.
4.
Udostępnienie danych o charakterze tajnym następuje wyłącznie w formie wyciągów sporządzanych w dwóch egzemplarzach, z których jeden pozostaje w aktach, drugi -zaś przesyła się z zachowaniem przepisów o zabezpieczeniu tajemnicy państwowej i służbowej - osobie występującej z wnioskiem o udostępnienie tych danych.
5.
Przepisy § 3 ust. l i 2 stosuje się odpowiednio.
§  6. 2
(skreślony).
§  7. 3
1.
Zarządzenie nie dotyczy udostępniania dokumentów geodezyjnych i kartograficznych.
2.
Ustalony w zarządzeniu tryb postępowania nie dotyczy:
a)
przypadków, gdy obowiązek udostępniania danych liczbowych, informacji statystycznych i innych materiałów służbowych wynika z przepisów szczególnych, jak również
b)
udostępniania danych liczbowych, informacji statystycznych i innych materiałów służbowych dla potrzeb operatywnej działalności i normalnej współpracy organów administracji państwowej i innych państwowych jednostek organizacyjnych.
§  8.
Tracą moc:
1)
okólnik nr 116 Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 1953 r. w sprawie udzielania informacji statystycznych przez wydziały statystyki prezydiów wojewódzkich (m.st. Warszawy i m. Łodzi) rad narodowych,
2)
zarządzenie nr 372 Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 1956 r. w sprawie udostępniania danych liczbowych, informacji statystycznych i innych materiałów służbowych (Monitor Polski Nr 102, poz. 1182).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 8 pkt 1 zarządzenia nr 54 z dnia 4 marca 1963 r. (M.P.63.20.108) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 marca 1963 r.
2 § 6 skreślony przez § 8 pkt 2 zarządzenia nr 54 z dnia 4 marca 1963 r. (M.P.63.20.108) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 marca 1963 r.
3 § 7 zmieniony przez § 8 pkt 3 zarządzenia nr 54 z dnia 4 marca 1963 r. (M.P.63.20.108) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 marca 1963 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.9.42

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Udostępnianie danych liczbowych, informacji statystycznych i innych materiałów służbowych.
Data aktu: 23/01/1963
Data ogłoszenia: 01/02/1963
Data wejścia w życie: 01/02/1963