Udostępnianie danych liczbowych, informacji statystycznych i innych materiałów służbowych.

ZARZĄDZENIE Nr 12
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 23 stycznia 1963 r.
w sprawie udostępniania danych liczbowych, informacji statystycznych i innych materiałów służbowych.

§  1.
1.
Organy administracji państwowej i inne państwowe jednostki organizacyjne mogą udostępniać dane liczbowe, informacje statystyczne i inne materiały służbowe jawne:
1)
organom administracji państwowej i innym państwowym jednostkom organizacyjnym,
2)
jednostkom gospodarki uspołecznionej,
3)
organizacjom politycznym,
4)
organizacjom społecznym,
5)
pracownikom nauki i studentom,
6)
publicystom i dziennikarzom.
2.
Dane liczbowe, informacje statystyczne i inne materiały służbowe o charakterze poufnym mogą być udostępniane jednostkom i osobom wymienionym w ust. 1 w przypadkach należycie uzasadnionych względami służbowymi, społecznymi lub naukowymi.
3.
Dane liczbowe i informacje statystyczne, uzyskane w wyniku spisów powszechnych i innych badań statystycznych, mogą być udostępniane wyłącznie dla zestawień statystycznych (art. 17 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o organizacji statystyki państwowej - Dz. U. Nr 10, poz. 47).
§  2.
1.
Udostępnianie danych, o których mowa w § 1 ust. 1 i 2, następuje na pisemny wniosek:

- kierownika zainteresowanego organu administracji państwowej lub innej państwowej jednostki organizacyjnej albo jednostki gospodarki uspołecznionej,

- zarządu organizacji politycznej lub społecznej,

- dziekana wydziału szkoły wyższej bądź kierownika placówki naukowo-badawczej (instytutu),

- kierownika zainteresowanej redakcji.

2.
Wniosek powinien określać zakres żądanych danych oraz cel, w jakim dane te będą wykorzystane, jak również nazwisko, imię i stanowisko osoby upoważnionej do ich uzyskania.
§  3.
1.
Zezwolenia na udostępnianie danych liczbowych, informacji statystycznych i innych materiałów, będących w posiadaniu organu administracji państwowej lub innej państwowej jednostki organizacyjnej, udziela kierownik tego organu lub jednostki.
2.
Wniosek o udostępnienie materiałów, o których mowa w ust. 1, powinien być rozpatrzony w ciągu 14 dni od daty otrzymania. O decyzji należy zawiadomić wnioskodawcę,
3.
Zezwolenie na udostępnianie danych liczbowych, informacji statystycznych i innych materiałów służbowych powinno określać, jakie dane liczbowe, informacje statystyczne i materiały mogą być udostępnione oraz w jakim zakresie wolno je wykorzystywać, a ponadto - zawierać zastrzeżenie, że wykorzystanie ich w innych celach, niż wskazane we wniosku, stanowić będzie naruszenie przepisów dekretu z dnia 26 października 1949 r. o ochronie tajemnicy państwowej i służbowej (Dz. U. Nr 55, poz. 437) oraz że do osoby upoważnionej mają odpowiednie zastosowanie przepisy o zabezpieczeniu tajemnicy państwowej i służbowej.
§  4.
1.
Jawne i poufne dane liczbowe, informacje statystyczne i inne materiały służbowe mogą być udzielane w formie wyciągów lub odpisów bądź udostępniane na miejscu. Wyciągi i odpisy powinny być sporządzane w dwóch egzemplarzach, z których jeden pozostaje w aktach.
2.
Udzielania informacji poufnych drogą telefoniczną lub telegraficzną jest zabronione.
§  5.
1.
Udostępnianie danych liczbowych, informacji statystycznych i innych materiałów służbowych o charakterze tajnym jest zabronione poza przypadkami wymienionymi w ust. 2.
2. 1
Udostępnianie materiałów, o których mowa w ust. 1, może nastąpić wyjątkowo wyłącznie na wniosek kierownika zainteresowanego organu administracji państwowej lub organu naczelnego organizacji politycznej - za zgodą właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego).
3.
Wniosek powinien szczegółowo określać, o jakie dane chodzi, cel, w jakim dane te będą wykorzystane, wraz ze szczegółowym uzasadnieniem potrzeby tych danych, oraz nazwisko, imię i stanowisko osoby upoważnionej do uzyskania żądanych danych.
4.
Udostępnienie danych o charakterze tajnym następuje wyłącznie w formie wyciągów sporządzanych w dwóch egzemplarzach, z których jeden pozostaje w aktach, drugi -zaś przesyła się z zachowaniem przepisów o zabezpieczeniu tajemnicy państwowej i służbowej - osobie występującej z wnioskiem o udostępnienie tych danych.
5.
Przepisy § 3 ust. l i 2 stosuje się odpowiednio.
§  6. 2
(skreślony).
§  7. 3
1.
Zarządzenie nie dotyczy udostępniania dokumentów geodezyjnych i kartograficznych.
2.
Ustalony w zarządzeniu tryb postępowania nie dotyczy:
a)
przypadków, gdy obowiązek udostępniania danych liczbowych, informacji statystycznych i innych materiałów służbowych wynika z przepisów szczególnych, jak również
b)
udostępniania danych liczbowych, informacji statystycznych i innych materiałów służbowych dla potrzeb operatywnej działalności i normalnej współpracy organów administracji państwowej i innych państwowych jednostek organizacyjnych.
§  8.
Tracą moc:
1)
okólnik nr 116 Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 1953 r. w sprawie udzielania informacji statystycznych przez wydziały statystyki prezydiów wojewódzkich (m.st. Warszawy i m. Łodzi) rad narodowych,
2)
zarządzenie nr 372 Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 1956 r. w sprawie udostępniania danych liczbowych, informacji statystycznych i innych materiałów służbowych (Monitor Polski Nr 102, poz. 1182).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 8 pkt 1 zarządzenia nr 54 z dnia 4 marca 1963 r. (M.P.63.20.108) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 marca 1963 r.
2 § 6 skreślony przez § 8 pkt 2 zarządzenia nr 54 z dnia 4 marca 1963 r. (M.P.63.20.108) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 marca 1963 r.
3 § 7 zmieniony przez § 8 pkt 3 zarządzenia nr 54 z dnia 4 marca 1963 r. (M.P.63.20.108) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 14 marca 1963 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.9.42

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Udostępnianie danych liczbowych, informacji statystycznych i innych materiałów służbowych.
Data aktu: 23/01/1963
Data ogłoszenia: 01/02/1963
Data wejścia w życie: 01/02/1963