Agrominimum.

UCHWAŁA Nr 347
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 października 1963 r.
w sprawie agrominimum.

W celu szybszego podniesienia kultury rolnej i wykorzystania rezerw produkcyjnych w indywidualnej gospodarce rolnej Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Zaleca się wprowadzanie we wszystkich indywidualnych gospodarstwach rolnych określonych zabiegów agrotechnicznych i zootechnicznych, zwanych dalej "agrominimum".
2.
Agrominimum może być określone dla całej gromady bądź też odrębnie dla poszczególnych wsi, przy czym w pierwszej kolejności należy obejmować nim te wsie, które wskutek niestosowania podstawowych zabiegów agrotechnicznych uzyskują niższe plony od przeciętnych.
§  2.
1.
Podstawowe zadania, które wchodzą w skład agrominimum, są następujące:
1)
uprawianie całego posiadanego lub użytkowanego areału ziemi, nadającego się do produkcji rolnej,
2)
dokonywanie wymiany ziarna siewnego zbóż i sadzeniaków ziemniaka w rotacji ustalonej gromadzkim planem nasiennym,
3)
wykonywanie podorywek po sprzęcie zbóż oraz orek przedzimowych,
4)
wapnowanie pól,
5)
stosowanie mechanicznego siewu zbóż,
6)
prawidłowe stosowanie nawozów mineralnych i staranne przechowywanie oraz wykorzystywanie obornika, a także produkcja kompostów,
7)
stosowanie racjonalnych zabiegów pielęgnacyjnych na łąkach i pastwiskach oraz dokonywanie zbioru traw we właściwych dla danego rejonu terminach,
8)
utrzymywanie zwierząt i pomieszczeń, w których są one przetrzymywane, w należytych warunkach higienicznych.
2.
Wykaz zadań wymienionych w ust. 1 może być zmieniany w zależności od warunków terenowych i poziomu kultury rolnej na wsi.
3.
Niezależnie od zadań wchodzących w skład agrominimum pozostają w mocy ustawowe obowiązki, które ciążą na indywidualnych gospodarstwach rolnych w zakresie zwalczania chwastów, chorób i szkodników roślin oraz w zakresie utrzymywania w należytym stanie urządzeń wodno-melioracyjnych.
§  3.
1.
Agrominimum dla całej gromady bądź też odrębne dla poszczególnych wsi uchwala gromadzka rada narodowa na wniosek komisji rolnictwa i zaopatrzenia ludności, uzgodniony z agronomem gromadzkim oraz zarządami kółek rolniczych.
2.
Zadania agrominimum powinny być podane do wiadomości przez przewodniczącego gromadzkiej rady narodowej lub sołtysa wszystkim rolnikom na zebraniu wiejskim lub na zebraniu kółka rolniczego w obecności agronoma gromadzkiego.
3.
Prezydium gromadzkiej rady narodowej powinno dążyć do spowodowania zobowiązania się rolników w gromadzie bądź wsi do wprowadzenia w swoich gospodarstwach agrominimum. Zobowiązanie powyższe może nastąpić w formie podpisania przez rolnika odpowiedniej listy pod wspólną deklaracją.
4.
Kontrolę przebiegu i wyniki realizacji agrominimum w każdym gospodarstwie przeprowadzają komisje rolnictwa i zaopatrzenia ludności oraz wyznaczone przez prezydium gromadzkiej rady narodowej zarządy kółek rolniczych lub społeczne 3-osobowe zespoły pod nadzorem agronoma gromadzkiego.
5.
Ocena zespołu dotycząca wywiązywania się poszczególnych rolników z zadań agrominimum powinna być przekazywana do biura gromadzkiej rady narodowej w celu ewentualnego wykorzystania w sprawach wymienionych w § 4.
§  4.
1.
Ministrowie Rolnictwa, Finansów oraz Przemysłu Spożywczego i Skupu wydadzą odpowiednie zarządzenia przewidujące, iż wsie, które w pełni wykonują zadania agrominimum, mają pierwszeństwo do:
1)
uwzględnienia ich przy zawieraniu umów kontraktacyjnych,
2)
otrzymywania kredytów na założenie potrzebnych w gromadzie punktów kopulacyjnych i gniazd reprodukcyjnych,
3)
otrzymania przydziałów materiałów budowlanych itp. środków produkcyjnych,
4)
otrzymywania pomocy maszynowej i środków transportowych ze strony państwowych ośrodków maszynowych i kółek rolniczych,
5)
otrzymywania kredytów na intensyfikację produkcji rolniczej.
2.
Gromady i wsie, które w wyniku wykonania zadań agrominimum w sposób wyraźny podniosą przeciętne wyniki produkcji rolniczej, zostaną w pierwszej kolejności włączone do planów inwestycyjnych w zakresie melioracji, elektryfikacji i zaopatrzenia w wodę.
§  5.
1.
Prezydia powiatowych rad narodowych udzielą prezydiom gromadzkich rad narodowych oraz agronomom gromadzkim wszelkiej pomocy przy wprowadzaniu i wykonywaniu agrominimum, a w szczególności w:
1)
typowaniu gromad i wsi, w których w pierwszej kolejności należy wprowadzić agrominimum,
2)
konkretyzowaniu zadań wchodzących w skład agrominimum,
3)
stosowaniu metod i środków akcji propagandowej w celu upowszechnienia i masowego wprowadzenia agrominimum,
4)
przeprowadzaniu kontroli wykonywania i dokonywania oceny wyników realizacji agrominimum,
5)
załatwianiu spraw wymienionych w § 4,
6)
zapewnieniu środków finansowych i materiałowych na cele związane z wykonaniem agrominimum.
2.
Prezydia wojewódzkich i powiatowych rad narodowych powinny spowodować dokonanie raz w roku na sesjach swych rad narodowych oceny realizacji zadań agrominimum w poszczególnych powiatach i gromadach oraz działalności w tym zakresie prezydiów gromadzkich rad narodowych, komisji rolnictwa i zaopatrzenia ludności gromadzkich rad narodowych, agronomów gromadzkich i kółek rolniczych.
3.
Prezydia powiatowych rad narodowych powinny przewidzieć wyróżnienie w postaci nagród w naturze (ziarno siewne, zwierzęta hodowlane, narzędzia rolnicze) oraz w postaci dyplomów i odznak dla kółek rolniczych i tych rolników, którzy po zastosowaniu agrominimum wyraźnie podnieśli poziom produkcyjny swych gospodarstw.
4.
Nazwiska nagrodzonych i ich wyniki produkcyjne oraz nazwiska tych wszystkich rolników, którzy wykonali agrominimum w całości, powinny być podawane do wiadomości całej gromady bądź wsi.
§  6.
1.
W celu rozwinięcia akcji upowszechniania agrominimum agronomowie gromadzcy powinni omawiać zagadnienia związane z agrominimum na zebraniach gromadzkich, posiedzeniach kółek rolniczych, spotkaniach wiejskich oraz w toku szkolenia zimowego rolników. Kółka rolnicze powinny dążyć do zapewnienia należytej frekwencji na zebraniach szkoleniowych.
2.
Szczegółowe zadania agronomów gromadzkich oraz zasady współdziałania w zakresie agrominimum z kółkami rolniczymi określi instrukcja Centralnego Związku Kółek Rolniczych, wydana w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa.
§  7.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.85.408

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Agrominimum.
Data aktu: 22/10/1963
Data ogłoszenia: 15/11/1963
Data wejścia w życie: 15/11/1963