Geologiczny nadzór nad prowadzeniem robót związanych z badaniami geologicznymi.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU GEOLOGII
z dnia 9 stycznia 1963 r.
w sprawie geologicznego nadzoru nad prowadzeniem robót związanych z badaniami geologicznymi.

Na podstawie art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o prawie geologicznym (Dz. U. Nr 52, poz. 303) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu mowa jest o robotach bez bliższego określenia, należy przez nie rozumieć roboty wykonywane w terenie w związku z prowadzeniem badań geologicznych, określone w art. 1 ust. 2 prawa geologicznego.
§  2.
1.
Zadaniem geologicznego nadzoru nad robotami jest przestrzeganie zgodności wykonywania robót z zatwierdzonym projektem badań geologicznych i przeprowadzanie w czasie wykonywania tych robót badań niezbędnych do rozwiązania określonego w projekcie zadania geologicznego zgodnie z wymaganiami współczesnej wiedzy i techniki.
2.
Zadaniem geologicznego nadzoru jest w szczególności:
1)
czuwanie, żeby roboty były prowadzone zgodnie z zatwierdzonym projektem badań geologicznych, przede wszystkim co do miejsca wykonywania poszczególnych wyrobisk, zachowania kolejności wykonywania wyrobisk i metodyki wykonywania robót ze względu na zamierzony cel tych robót,
2)
korygowanie zatwierdzonego projektu badań geologicznych w dostosowaniu do bieżących wyników robót w granicach upoważnienia zawartego w decyzji o zatwierdzeniu tego projektu oraz występowanie z wnioskami o zmianę projektu, jeżeli warunki geologiczne stwierdzone w czasie robót zmianę taką uzasadniają,
3)
czuwanie nad przestrzeganiem ustalonej technologii robót, tak aby roboty mogły dać wyniki zapewniające realizację zadania geologicznego,
4)
przeprowadzanie badań, pomiarów i obserwacji geologicznych przewidzianych do wykonania w trakcie realizacji robót, z wyjątkiem badań specjalnych (w szczególności geofizycznych),
5)
współpraca w badaniach specjalnych (w szczególności w badaniach geofizycznych),
6)
nadzorowanie przewiercania serii złożowej i warstw wodonośnych,
7)
ustalanie sposobu zafiltrowania, próbnego pompowania i zamykania przewierconych poziomów wodonośnych w dostosowaniu do stwierdzonych w czasie robót warunków geologicznych,
8)
nadzorowanie prawidłowości konstrukcji filtra, zakładania filtra w otworze, próbnego pompowania oraz innych czynności mających istotne znaczenie dla wyniku badań geologicznych i ochrony środowiska,
9)
nadzorowanie pobierania urobku z wyrobisk i czuwanie nad jego zabezpieczeniem zgodnie z obowiązującymi przepisami,
10)
pobieranie z urobku próbek przeznaczonych do określonych badań,
11)
sporządzanie profilu litologicznego przewiercanych warstw i notowanie wszelkich spostrzeżeń geologicznych w czasie prowadzenia robót,
12)
ustalanie procentu uzyskanego rdzenia wiertniczego oraz kategorii przewierconych skał,
13)
wykonywanie innych czynności, które w myśl przepisów wydanych na podstawie prawa geologicznego należą do zadań nadzoru geologicznego w przedsiębiorstwie.
§  3.
1.
Zadania geologicznego nadzoru wykonują osoba odpowiedzialna za sporządzenie dokumentacji geologicznej w wyniku wykonanych robót (osoba dokumentująca) i technicy dozoru geologicznego.
2.
Technik dozoru geologicznego wykonuje zadania określone w § 2 pod kierownictwem i w granicach upoważnienia udzielonego mu przez osobę dokumentującą.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwo geologiczne (art. 6 prawa geologicznego) obowiązane jest przed rozpoczęciem robót wyznaczyć dla zadania geologicznego osobę dokumentującą oraz w miarę potrzeby techników dozoru geologicznego dla każdego wyrobiska lub zgrupowania wyrobisk w takiej liczbie, aby zadania nadzoru mogły być bieżąco i zgodnie z przepisami wykonywane.
2.
W razie sporządzania dokumentacji geologicznej przez inne przedsiębiorstwo geologiczne niż to, które wykonuje roboty, osobę dokumentującą i techników dozoru geologicznego wyznacza przedsiębiorstwo sporządzające dokumentację.
3.
Za zgodą obu przedsiębiorstw wymienionych w ust. 2 technicy dozoru geologicznego mogą być wyznaczeni przez przedsiębiorstwo wykonujące roboty z zastrzeżeniem przepisu § 3 ust. 2.
4.
Przedsiębiorstwo geologiczne sporządzające dokumentację może w uzasadnionym przypadku zażądać zmiany osoby na stanowisku technika dozoru geologicznego wyznaczonego w trybie określonym w ust. 3 lub wyznaczyć własnego technika. Żądanie to jest wiążące dla przedsiębiorstwa wykonującego roboty.
§  5.
1.
Przedsiębiorstwo geologiczne, które wyznaczyło osobę dokumentującą i techników dozoru geologicznego, obowiązane jest zgłosić te osoby okręgowemu urzędowi górniczemu w razie prowadzenia robót podlegających kontroli i nadzorowi tego urzędu (art. 2 ust. 1 prawa geologicznego) lub organowi do spraw geologii prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) w razie prowadzenia robót podlegających kontroli i nadzorowi tego organu (art. 2 ust. 2 prawa geologicznego) z podaniem zakresu czynności tych osób.
2.
W razie zaprzestania wykonywania obowiązków przez osoby wymienione w ust. 1 należy niezwłocznie ustanowić inne osoby zgłaszając zmianę organowi sprawującemu kontrolę i nadzór (ust. 1) nad robotami.
§  6.
1.
Osoba dokumentująca i technicy dozoru geologicznego obowiązani są wykonywać zadania nadzoru sumiennie, zgodnie z prawem i wiedzą oraz utrwalać w odpowiedni sposób spostrzeżenia i wyniki geologiczne uzyskiwane w toku nadzoru.
2.
Technik dozoru geologicznego obowiązany jest powiadamiać osobę dokumentującą o wszelkich spostrzeżeniach i zdarzeniach, mających istotne znaczenie dla realizacji projektu badań geologicznych i sporządzenia dokumentacji geologicznej.
§  7.
W razie niemożności wykonywania zadań nadzoru osoba dokumentująca i technik dozoru geologicznego obowiązani są powiadomić o tym niezwłocznie przedsiębiorstwo geologiczne z podaniem przyczyn.
§  8.
1.
Osoba dokumentująca i technik dozoru geologicznego mogą w granicach wynikających z ich zadań wydawać kierownictwu robót polecenia niezbędne do zapewnienia prawidłowej realizacji zadania geologicznego, a w szczególności polecenia umożliwiające przeprowadzanie odpowiednich badań w wyrobisku i ich udokumentowanie oraz polecenia zaprzestania robót z chwilą osiągnięcia zamierzonego celu geologicznego.
2.
Jeżeli wykonanie polecenia osoby dokumentującej lub technika dozoru geologicznego spowodowałoby zmianę zatwierdzonego planu ruchu, roboty można prowadzić dalej po zatwierdzeniu przez okręgowy urząd górniczy zmiany lub uzupełnienia tego planu, chyba że wskutek nieprzewidzianych okoliczności wynika potrzeba natychmiastowego odstąpienia od zatwierdzonego planu ruchu (art. 79 i 80 prawa górniczego).
§  9.
1.
W razie wykonywania robót w sposób oczywiście sprzeczny z przepisami i zasadami wiedzy geologicznej, projektem badań geologicznych albo poleceniami geologicznego nadzoru osoba dokumentująca, a w razie jej nieobecności technik dozoru geologicznego może polecić wstrzymanie dalszego wykonywania robót, zawiadamiając natychmiast o tej decyzji przedsiębiorstwo geologiczne prowadzące roboty.
2.
O wstrzymaniu robót przedsiębiorstwo geologiczne obowiązane jest zawiadomić w ciągu trzech dni okręgowy urząd górniczy w razie prowadzenia robót podlegających kontroli i nadzorowi tego urzędu (art. 2 ust. 1 prawa geologicznego) lub organ do spraw geologii prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) w razie prowadzenia robót podlegających kontroli i nadzorowi tego organu (art. 2 ust. 2 prawa geologicznego).
§  10.
Osoba dokumentująca i technik dozoru geologicznego obowiązani są wpisać wydane polecenia do dziennika robót.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.5.25

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Geologiczny nadzór nad prowadzeniem robót związanych z badaniami geologicznymi.
Data aktu: 09/01/1963
Data ogłoszenia: 23/01/1963
Data wejścia w życie: 23/01/1963