Zasady obsługi mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 2 marca 1963 r.
w sprawie zasad obsługi mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności.

Na podstawie § 10 uchwały nr 47 Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 1963 r. w sprawie dalszego rozwoju oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 13, poz. 69) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Książeczki wystawiane są w oddziałach i ekspozyturach Powszechnej Kasy Oszczędności, oznaczonej w dalszych przepisach skrótem "PKO", dla osób fizycznych:
1)
o pełnej zdolności do czynności prawnych,
2)
małoletnich, na wniosek ich ustawowych przedstawicieli.
2.
Wpłaty na książeczki mogą być wnoszone zarówno w oddziałach i ekspozyturach PKO, jak i w ajencjach PKO oraz w placówkach pocztowych.
§  2.
1.
Po gromadzeniu wkładu przez okres co najmniej dwuletni na zwykłej książeczce mieszkaniowej PKO na wniosek oszczędzającego likwiduje książeczkę, przelewając wkład wraz z oprocentowaniem i premią gwarancyjną na rachunek oszczędzającego w Banku Inwestycyjnym.
2.
Jeżeli oszczędzający buduje indywidualnie bez pomocy kredytowej Państwa, wówczas po zakończeniu okresu oszczędzania wkład z oprocentowaniem może być podjęty w każdym czasie, natomiast przyznanie i wypłata premii gwarancyjnej następuje dopiero po przedstawieniu zaświadczenia prezydium rady narodowej o zaawansowaniu budowy co najmniej w 12%.
§  3.
1.
Po zgromadzeniu na książeczce specjalnie oznaczonej wkładu w okresie co najmniej dwuletnim i w wysokości określonej porozumieniem (umową), PKO na wniosek oszczędzającego likwiduje książeczkę, przelewając wkład z oprocentowaniem i premią gwarancyjną na odpowiedni rachunek spółdzielni budownictwa mieszkaniowego w Banku Inwestycyjnym bądź na rachunek zakładowego funduszu mieszkaniowego.
2.
Równocześnie z likwidacją książeczki PKO przelewa na rzecz spółdzielni dodatkowe oprocentowanie, o którym mowa w § 8 ust. 1 uchwały nr 47 Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 1963 r. w sprawie dalszego rozwoju oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 13, poz. 69) po przedstawieniu zaświadczenia Oddziału Centralnego Związku Spółdzielni Budownictwa Mieszkaniowego, stwierdzającego dopełnienie wymaganych uchwałą warunków.
§  4.
Przelanie przez PKO całości wkładu wraz z oprocentowaniem i premią gwarancyjną nie wyklucza możliwości odstąpienia od budowy i w związku z tym wycofania wkładu. W takim przypadku Bank Inwestycyjny na wniosek spółdzielni budownictwa mieszkaniowego, a przy budownictwie indywidualnym – z urzędu, bądź zakład pracy, potrąca premię przy wypłacie wkładu i zwraca ją PKO.
§  5.
Likwidacja książeczki może nastąpić w razie rezygnacji oszczędzającego z dalszego gromadzenia wkładu. Jeżeli jednak oszczędzający zawarł porozumienie, o którym mowa w § 3, podjęcie wkładu wymaga uprzedniego rozwiązania porozumienia (umowy).
§  6.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 12 kwietnia 1957 r. w sprawie trybu i warunków uczestnictwa w systemie celowego, premiowanego oszczędzania na budowę własnego mieszkania (Monitor Polski Nr 38, poz. 247),
2)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 5 kwietnia 1958 r. w sprawie mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 28, poz. 165 i Nr 73, poz. 424),
3)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 27 listopada 1958 r. w sprawie dalszego usprawnienia systemu oszczędzania na mieszkaniowych książeczkach oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności (Monitor Polski Nr 94, poz. 514).

Przepisy powyższe mają jednak zastosowanie do mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych, wystawionych przed wejściem w życie zarządzenia, o ile właściciele tych książeczek nie wyrażą zgody na zastosowanie do ich książeczek przepisów uchwały nr 47 Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 1963 r., wymienionej w § 3 ust. 2.

§  7.
Instrukcja Naczelnego Dyrektora Powszechnej Kasy Oszczędności określi szczegółowe zasady obsługi książeczek.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.21.112

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady obsługi mieszkaniowych książeczek oszczędnościowych Powszechnej Kasy Oszczędności.
Data aktu: 02/03/1963
Data ogłoszenia: 16/03/1963
Data wejścia w życie: 16/03/1963