Ustalenie okręgu ochrony górniczej źródeł wód leczniczych (mineralnych) Uzdrowiska Kołobrzeg w województwie koszalińskim.

ZARZĄDZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 14 lutego 1963 r.
w sprawie ustalenia okręgu ochrony górniczej źródeł wód leczniczych (wód mineralnych) Uzdrowiska Kołobrzeg w województwie koszalińskim.

Na podstawie art. 14, 15 i 16 ustawy z dnia 23 marca 1922 r. o uzdrowiskach (Dz. U. z 1922 r. Nr 31, poz. 254, z 1928 r. Nr 36, poz. 331 i z 1934 r. Nr 110, poz. 976) zarządza się, co następuje:
§  1.
Dla Uzdrowiska "Kołobrzeg" tworzy się okręg ochrony górniczej w następujących granicach: granicę północną stanowi brzeg morski na odcinku pomiędzy przesmykiem łączącym jezioro Resko Przymorskie z morzem (pkt L) a położonym w kierunku wschodnim znakiem wysokościowym o rzędnej 3,6 m nad poziomem morza (pkt A); od znaku wysokościowego granica biegnie wzdłuż azymutu 170° w kierunku południowym na długości 1.500 m do skrzyżowania szosy wiodącej z Kołobrzegu do Będzina (pkt B), stąd przebiega w kierunku południowo-wschodnim po azymucie 161° na długości 1.500 m (pkt C), następnie po azymucie 206° w kierunku południowo-zachodnim na długości 850 m (pkt D), następnie zaś według azymutu 253° w kierunku zachodnim na długości 750 m (pkt E), stąd w kierunku południowo-zachodnim po azymucie 212° granica przebiega na długości 3.270 m do rozwidlenia się szosy do Rozcięcina i Błotnicy (pkt F), dalej granica biegnie po azymucie 259° na długości 2.950 m dochodząc do drogi łączącej miejscowość Przećmino z miejscowością Korzystną (pkt G), następnie po azymucie 260° na długości 3.000 m dochodzi do rzeki Błotnicy (pkt H), stąd po azymucie 276° na długości 1.350 m dochodzi do znaku wysokościowego położonego 19,5 m nad poziomem morza (pkt I), stąd granica przebiega po azymucie 310° na długości 1.550 m do rzeki Łużenki (pkt J), a następnie rzeką Łużenką dochodzi do jej ujścia w jeziorze Resko Przymorskie (pkt K), dalej wschodnim brzegiem jeziora i przesmykiem do ujścia jego do morza (pkt L).
§  2.
W obrębie określonego w § 1 okręgu ochrony górniczej zezwala się na:
1)
prowadzenie wszelkich robót górniczych, wiertniczych, głębienia studzien, wykonywania prac geologicznych, badania przydatności gruntów dla potrzeb budownictwa i zagospodarowania przestrzennego, wznoszenia i przebudowy wszelkich budów, obiektów i urządzeń zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o prawie geologicznym (Dz. U. Nr 52, poz. 303) oraz art. 29 ust. 1 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. – Prawo górnicze (Dz. U. z 1961 r. Nr 23, poz. 113) po uzyskaniu zgody właściwego okręgowego urzędu górniczego poprzedzonej opinią Uzdrowiska "Kołobrzeg", przedsiębiorstwa państwowego w Kołobrzegu,
2)
prowadzenie robót melioracyjnych, ziemnych i wodnokanalizacyjnych po uprzednim uzyskaniu opinii i zgody Uzdrowiska "Kołobrzeg", przedsiębiorstwa państwowego w Kołobrzegu.
§  3.
W razie napotkania wypływu wód mineralnych (leczniczych) przy prowadzeniu robót wymienionych w § 2 jednostka wykonująca i zlecająca te roboty powinna natychmiast zawiadomić o tym Uzdrowisko "Kołobrzeg", przedsiębiorstwo państwowe w Kołobrzegu, i właściwy okręgowy urząd górniczy, a wypływ ten do czasu otrzymania decyzji odpowiednio zabezpieczyć.
§  4.
W określonym w § 1 okręgu ochrony górniczej wydziela się ścisły okręg ochrony górniczej o następujących granicach: od punktu położonego nad brzegiem morza na wysokości wschodniej granicy toru wyścigowego (pkt I) wzdłuż azymutu 179° na długości 1.200 m granica dochodzi do pkt II, stąd wzdłuż azymutu 303° w kierunku północno-zachodnim na długości 1.020 m biegnie do styku z ulicą Cyrankiewicza (pkt III), następnie wzdłuż azymutu 213° na długości 400 m biegnie osią ulicy Cyrankiewicza (pkt IV) i dalej wzdłuż azymutu 232° na długości 450 m osią ulicy Cyrankiewicza dochodzi do pktu V przy rzece Parseta (Prośnica), stąd wzdłuż rzeki na długości 530 m dochodzi do ul. Młyńskiej (pkt VI), a następnie osią ul. Młyńskiej i Wolności na długości 500 m (pkt VII), stąd zaś osią ulicy Mazowieckiej do ul. Nocznickiego na długości 230 m (pkt VIII), następnie 470 m ulicą Nocznickiego (pkt IX), dalej wzdłuż azymutu 335° (w kierunku północno-zachodnim) na długości 780 m dochodzi do zbiegu ulicy Wylotowej i Pawła Findera (pkt X), stąd zaś wzdłuż azymutu 336° na długości 770 m biegnie do punktu przecięcia się azymutu z brzegiem morza (pkt XI), stąd granica przebiega wzdłuż brzegu morza w kierunku wschodnim do pkt. I. Punkty wymienione w niniejszym paragrafie oraz w § 1 wyznaczono według mapy topograficznej w skali 1:50.000, która stanowi załącznik do aktu sprawy "Obszar ochrony górniczej Uzdrowiska «Kołobrzeg»."
§  5.
W wyznaczonym w § 4 ścisłym okręgu ochrony górniczej:
1)
zabrania się prowadzenia eksploatacji glin, żwirów i torfów,
2)
zabrania się eksploatacji wód na skalę przemysłową,
3)
zezwala się na prowadzenie robót melioracyjnych, regulacyjnych i inżynieryjno-wodnych wyłącznie po uzyskaniu zgody okręgowego urzędu górniczego, poprzedzonej opinią i zgodą Uzdrowiska "Kołobrzeg", przedsiębiorstwa państwowego w Kołobrzegu.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.15.91

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ustalenie okręgu ochrony górniczej źródeł wód leczniczych (mineralnych) Uzdrowiska Kołobrzeg w województwie koszalińskim.
Data aktu: 14/02/1963
Data ogłoszenia: 26/02/1963
Data wejścia w życie: 26/02/1963