Planowanie i uruchamianie środków na finansowanie inwestycji i kapitalnych remontów dla jednostek objętych lub rozliczających się z budżetami terenowymi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 19 grudnia 1962 r.
w sprawie planowania i uruchamiania środków na finansowanie inwestycji i kapitalnych remontów dla jednostek objętych lub rozliczających się z budżetami terenowymi.

Na podstawie art. 51 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Prezydia właściwych rad narodowych ustalają pokrycie finansowe inwestycji dla podporządkowanych jednostek, a mianowicie:
1)
w zakresie inwestycji jednostek i zakładów budżetowych - wielkość kredytu budżetowego i wielkość pokrycia ze środków pozabudżetowych, w tym również dotacji z funduszów państwowych i społecznych,
2)
w zakresie budownictwa mieszkaniowego realizowanego z miejskich i powiatowych funduszów mieszkaniowych - wielkość dotacji budżetowych dla tych funduszów oraz wielkość środków pozabudżetowych,
3)
w zakresie inwestycji przedsiębiorstw realizowanych na podstawie decyzji prezydiów rad narodowych - wielkość kredytu budżetowego,
4)
w zakresie budownictwa mieszkaniowego realizowanego z zakładowych funduszów mieszkaniowych:
a)
wielkość dotacji z budżetu zgodnie z uchwałą nr 64 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. w sprawie budownictwa zakładowych domów mieszkalnych i zarządzania nimi (Monitor Polski z 1958 r. Nr 26, poz. 155 oraz z 1960 r. Nr 39, poz. 194),
b)
wielkość dotacji z miejskich (powiatowych) funduszów mieszkaniowych na urządzenia towarzyszące zgodnie z uchwałą nr 363 Rady Ministrów z dnia 13 września 1961 r. w sprawie zasad opracowania szczegółowych planów miejskiego budownictwa mieszkaniowego oraz zasad planowania i finansowania tego budownictwa i urządzeń towarzyszących na okres lat 1961-1965 (Monitor Polski Nr 78, poz. 325).
2.
Ustalając wielkość kredytu budżetowego lub dotacji na sfinansowanie inwestycji prezydia rad narodowych uwzględnią zarówno pozostałości środków u inwestorów na początek roku, jak też możliwości akumulacji środków własnych inwestorów w ciągu roku.
§  2.
1.
Prezydia właściwych rad narodowych określają:
1)
wskaźniki podziału funduszu amortyzacyjnego na część pozostawioną do dyspozycji przedsiębiorstw i część podlegającą odprowadzeniu do budżetu właściwej rady narodowej, o ile specjalne przepisy nie zawierają postanowień co do odmiennego przeznaczenia amortyzacji,
2)
w przedsiębiorstwach nie uprawnionych do tworzenia funduszu rozwoju - procent zysku do odprowadzenia na fundusz inwestycyjno-remontowy,
3) 1
wielkość dotacji z budżetu na fundusz inwestycyjno-remontowy,
4)
inne wskaźniki finansowe wynikające z przepisów szczegółowych.
2. 2
O ile środki finansowe wynikające z ustaleń, o których mowa w ust. 1, łącznie z pozostałościami funduszów inwestycyjno-remontowych (inwestycyjnych) i bieżącą akumulacją pozostałych środków własnych i inwestorów nie zapewnią pokrycia potrzeb przedsiębiorstwa w zakresie inwestycji i kapitalnych remontów w wysokości określonej przez prezydia rad narodowych w ramach rozdziału zadań narodowego planu gospodarczego - można przewidzieć w planie sfinansowania inwestycji i kapitalnych remontów pokrycie niedoboru środków kredytem bankowym.
3. 3
Jeżeli środki finansowe przekraczają planowe potrzeby przedsiębiorstwa w zakresie inwestycji i kapitalnych remontów, prezydia rad narodowych zastosują środki przewidziane w § 42 ust. 2 uchwały nr 84 Rady Ministrów z dnia 27 marca 1964 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych (Monitor Polski Nr 23, poz. 100).
§  3.
Jednostki i zakłady budżetowe opierając się na ustalonych dla nich nakładach inwestycyjnych i kredytach budżetowych lub dotacjach z funduszów będących do dyspozycji prezydiów rad narodowych dokonują aktualizacji planów sfinansowania inwestycji i kapitalnych remontów (planów dochodów i wydatków funduszów mieszkaniowych). Plany te, stanowiące załącznik do zatwierdzonych rocznych planów dochodów i wydatków jednostek i zakładów budżetowych, jednostki i zakłady budżetowe składają w jednym egzemplarzu w oddziale banku właściwego dla finansowania inwestycji.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwa opierając się na ustalonych dla nich nakładach inwestycyjnych i ustaleniach określonych w § 1 ust. 1 pkt 3 i 4 oraz § 2 opracowują plany sfinansowania inwestycji i kapitalnych remontów, a także plany dochodów i wydatków zakładowych funduszów mieszkaniowych i składają je we właściwych oddziałach banków finansujących inwestycje w terminach przewidzianych dla opracowania rocznych planów techniczno-ekonomicznych.
2.
Do planów sfinansowania inwestycji i kapitalnych remontów, o których mowa w ust. 1, przedsiębiorstwa dołączą podział amortyzacji sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
§  5.
Plany sfinansowania inwestycji i kapitalnych remontów, plany finansowe miejskich i powiatowych funduszów mieszkaniowych oraz plany dochodów i wydatków zakładowych funduszów mieszkaniowych, o których mowa w § 3 i § 4, należy sporządzać na formularzach obowiązujących przy opracowywaniu projektów planów.
§  6.
1.
Wydziały finansowe dokonują otwarcia kredytów budżetowych oraz przelewu środków z rachunków podstawowych do właściwych banków na finansowanie budownictwa inwestycyjnego (poza budownictwem mieszkaniowym) jednostek i zakładów budżetowych oraz inwestycji przedsiębiorstw, realizowanych na podstawie decyzji prezydiów rad narodowych. Tryb otwierania kredytów budżetowych i przekazywania środków pieniężnych bankom finansującym inwestycje oraz formę związanych z tym dokumentów regulują przepisy o rachunkowości budżetowej.
2.
Kredyty, o których mowa w ust. 1, otwiera się we właściwych bankach jednorazowo na cały rok w terminie zapewniającym finansowanie inwestycji z początkiem roku, z tym że do czasu uchwalenia budżetów zgodnie z ustawą budżetową kredyty powinny być otwarte zaliczkowo w wysokości nie przekraczającej 40% kredytów przewidzianych w budżetach rad narodowych uchwalanych przed ustawą budżetową. W granicach otwartych kredytów oraz w granicach zakumulowanych przez właściwe jednostki środków pozabudżetowych (własnych) banki będą dokonywać wypłat na inwestycje.
3.
Przy uruchamianiu i wykorzystywaniu kredytów budżetowych na inne inwestycje niż wymienione w ust. 1 ma zastosowanie tryb ustalony dla wykorzystywania kredytów budżetowych przewidzianych na finansowanie działalności bieżącej właściwych jednostek.
§  7.
Wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), opierając się na zaktualizowanych planach sfinansowania inwestycji i kapitalnych remontów, o których mowa w § 5, sporządzą zbiorcze plany sfinansowania inwestycji i kapitalnych remontów oraz złożą je w Ministerstwie Finansów oraz w oddziałach wojewódzkich właściwych banków w terminie do końca I kwartału.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

PODZIAŁ AMORTYZACJI PRZEDSIĘBIORSTWA

na rok .........
w tysiącach złotych
Treść Kwota Kwartały
I II III IV
1. Planowane odpisy amortyzacyjne
2. Amortyzacja pozostawiona do dyspozycji

przedsiębiorstw %

3. Nadpłaty (-) niedopłaty (+) za rok ubiegły

amortyzacji pozostawionej do dyspozycji

przedsiębiorstwa*)

X X X
4. Razem amortyzacja do dyspozycji

przedsiębiorstwa (2 ± 3)

5. Amortyzacja do odprowadzenia na dochód budżetu %
6. Nadpłaty (-) niedopłaty (+) za rok ubiegły

amortyzacji przeznaczonej na dochód budżetu*)

X X X
7. Razem amortyzacja do budżetu (5 ± 6)

______

*) Według rozliczeń amortyzacji za rok ubiegły.

1 § 2 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 22 grudnia 1964 r. (M.P.64.89.426) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 31 grudnia 1964 r.
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 22 grudnia 1964 r. (M.P.64.89.426) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 31 grudnia 1964 r.
3 § 2 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 22 grudnia 1964 r. (M.P.64.89.426) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 31 grudnia 1964 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.1.1

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Planowanie i uruchamianie środków na finansowanie inwestycji i kapitalnych remontów dla jednostek objętych lub rozliczających się z budżetami terenowymi.
Data aktu: 19/12/1962
Data ogłoszenia: 03/01/1963
Data wejścia w życie: 03/01/1963