Planowanie i uruchamianie środków na finansowanie inwestycji i kapitalnych remontów dla jednostek objętych lub rozliczających się z budżetami terenowymi.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 19 grudnia 1962 r.
w sprawie planowania i uruchamiania środków na finansowanie inwestycji i kapitalnych remontów dla jednostek objętych lub rozliczających się z budżetami terenowymi.

Na podstawie art. 51 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Prezydia właściwych rad narodowych ustalają pokrycie finansowe inwestycji dla podporządkowanych jednostek, a mianowicie:
1)
w zakresie inwestycji jednostek i zakładów budżetowych - wielkość kredytu budżetowego i wielkość pokrycia ze środków pozabudżetowych, w tym również dotacji z funduszów państwowych i społecznych,
2)
w zakresie budownictwa mieszkaniowego realizowanego z miejskich i powiatowych funduszów mieszkaniowych - wielkość dotacji budżetowych dla tych funduszów oraz wielkość środków pozabudżetowych,
3)
w zakresie inwestycji przedsiębiorstw realizowanych na podstawie decyzji prezydiów rad narodowych - wielkość kredytu budżetowego,
4)
w zakresie budownictwa mieszkaniowego realizowanego z zakładowych funduszów mieszkaniowych:
a)
wielkość dotacji z budżetu zgodnie z uchwałą nr 64 Rady Ministrów z dnia 15 marca 1958 r. w sprawie budownictwa zakładowych domów mieszkalnych i zarządzania nimi (Monitor Polski z 1958 r. Nr 26, poz. 155 oraz z 1960 r. Nr 39, poz. 194),
b)
wielkość dotacji z miejskich (powiatowych) funduszów mieszkaniowych na urządzenia towarzyszące zgodnie z uchwałą nr 363 Rady Ministrów z dnia 13 września 1961 r. w sprawie zasad opracowania szczegółowych planów miejskiego budownictwa mieszkaniowego oraz zasad planowania i finansowania tego budownictwa i urządzeń towarzyszących na okres lat 1961-1965 (Monitor Polski Nr 78, poz. 325).
2.
Ustalając wielkość kredytu budżetowego lub dotacji na sfinansowanie inwestycji prezydia rad narodowych uwzględnią zarówno pozostałości środków u inwestorów na początek roku, jak też możliwości akumulacji środków własnych inwestorów w ciągu roku.
§  2.
1.
Prezydia właściwych rad narodowych określają:
1)
wskaźniki podziału funduszu amortyzacyjnego na część pozostawioną do dyspozycji przedsiębiorstw i część podlegającą odprowadzeniu do budżetu właściwej rady narodowej, o ile specjalne przepisy nie zawierają postanowień co do odmiennego przeznaczenia amortyzacji,
2)
w przedsiębiorstwach nie uprawnionych do tworzenia funduszu rozwoju - procent zysku do odprowadzenia na fundusz inwestycyjno-remontowy,
3) 1
wielkość dotacji z budżetu na fundusz inwestycyjno-remontowy,
4)
inne wskaźniki finansowe wynikające z przepisów szczegółowych.
2. 2
O ile środki finansowe wynikające z ustaleń, o których mowa w ust. 1, łącznie z pozostałościami funduszów inwestycyjno-remontowych (inwestycyjnych) i bieżącą akumulacją pozostałych środków własnych i inwestorów nie zapewnią pokrycia potrzeb przedsiębiorstwa w zakresie inwestycji i kapitalnych remontów w wysokości określonej przez prezydia rad narodowych w ramach rozdziału zadań narodowego planu gospodarczego - można przewidzieć w planie sfinansowania inwestycji i kapitalnych remontów pokrycie niedoboru środków kredytem bankowym.
3. 3
Jeżeli środki finansowe przekraczają planowe potrzeby przedsiębiorstwa w zakresie inwestycji i kapitalnych remontów, prezydia rad narodowych zastosują środki przewidziane w § 42 ust. 2 uchwały nr 84 Rady Ministrów z dnia 27 marca 1964 r. w sprawie zasad finansowania inwestycji i kapitalnych remontów jednostek państwowych (Monitor Polski Nr 23, poz. 100).
§  3.
Jednostki i zakłady budżetowe opierając się na ustalonych dla nich nakładach inwestycyjnych i kredytach budżetowych lub dotacjach z funduszów będących do dyspozycji prezydiów rad narodowych dokonują aktualizacji planów sfinansowania inwestycji i kapitalnych remontów (planów dochodów i wydatków funduszów mieszkaniowych). Plany te, stanowiące załącznik do zatwierdzonych rocznych planów dochodów i wydatków jednostek i zakładów budżetowych, jednostki i zakłady budżetowe składają w jednym egzemplarzu w oddziale banku właściwego dla finansowania inwestycji.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwa opierając się na ustalonych dla nich nakładach inwestycyjnych i ustaleniach określonych w § 1 ust. 1 pkt 3 i 4 oraz § 2 opracowują plany sfinansowania inwestycji i kapitalnych remontów, a także plany dochodów i wydatków zakładowych funduszów mieszkaniowych i składają je we właściwych oddziałach banków finansujących inwestycje w terminach przewidzianych dla opracowania rocznych planów techniczno-ekonomicznych.
2.
Do planów sfinansowania inwestycji i kapitalnych remontów, o których mowa w ust. 1, przedsiębiorstwa dołączą podział amortyzacji sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
§  5.
Plany sfinansowania inwestycji i kapitalnych remontów, plany finansowe miejskich i powiatowych funduszów mieszkaniowych oraz plany dochodów i wydatków zakładowych funduszów mieszkaniowych, o których mowa w § 3 i § 4, należy sporządzać na formularzach obowiązujących przy opracowywaniu projektów planów.
§  6.
1.
Wydziały finansowe dokonują otwarcia kredytów budżetowych oraz przelewu środków z rachunków podstawowych do właściwych banków na finansowanie budownictwa inwestycyjnego (poza budownictwem mieszkaniowym) jednostek i zakładów budżetowych oraz inwestycji przedsiębiorstw, realizowanych na podstawie decyzji prezydiów rad narodowych. Tryb otwierania kredytów budżetowych i przekazywania środków pieniężnych bankom finansującym inwestycje oraz formę związanych z tym dokumentów regulują przepisy o rachunkowości budżetowej.
2.
Kredyty, o których mowa w ust. 1, otwiera się we właściwych bankach jednorazowo na cały rok w terminie zapewniającym finansowanie inwestycji z początkiem roku, z tym że do czasu uchwalenia budżetów zgodnie z ustawą budżetową kredyty powinny być otwarte zaliczkowo w wysokości nie przekraczającej 40% kredytów przewidzianych w budżetach rad narodowych uchwalanych przed ustawą budżetową. W granicach otwartych kredytów oraz w granicach zakumulowanych przez właściwe jednostki środków pozabudżetowych (własnych) banki będą dokonywać wypłat na inwestycje.
3.
Przy uruchamianiu i wykorzystywaniu kredytów budżetowych na inne inwestycje niż wymienione w ust. 1 ma zastosowanie tryb ustalony dla wykorzystywania kredytów budżetowych przewidzianych na finansowanie działalności bieżącej właściwych jednostek.
§  7.
Wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw), opierając się na zaktualizowanych planach sfinansowania inwestycji i kapitalnych remontów, o których mowa w § 5, sporządzą zbiorcze plany sfinansowania inwestycji i kapitalnych remontów oraz złożą je w Ministerstwie Finansów oraz w oddziałach wojewódzkich właściwych banków w terminie do końca I kwartału.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

PODZIAŁ AMORTYZACJI PRZEDSIĘBIORSTWA

na rok .........
w tysiącach złotych
Treść Kwota Kwartały
I II III IV
1. Planowane odpisy amortyzacyjne
2. Amortyzacja pozostawiona do dyspozycji

przedsiębiorstw %

3. Nadpłaty (-) niedopłaty (+) za rok ubiegły

amortyzacji pozostawionej do dyspozycji

przedsiębiorstwa*)

X X X
4. Razem amortyzacja do dyspozycji

przedsiębiorstwa (2 ± 3)

5. Amortyzacja do odprowadzenia na dochód budżetu %
6. Nadpłaty (-) niedopłaty (+) za rok ubiegły

amortyzacji przeznaczonej na dochód budżetu*)

X X X
7. Razem amortyzacja do budżetu (5 ± 6)

______

*) Według rozliczeń amortyzacji za rok ubiegły.

1 § 2 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 22 grudnia 1964 r. (M.P.64.89.426) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 31 grudnia 1964 r.
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 22 grudnia 1964 r. (M.P.64.89.426) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 31 grudnia 1964 r.
3 § 2 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 22 grudnia 1964 r. (M.P.64.89.426) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 31 grudnia 1964 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1963.1.1

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Planowanie i uruchamianie środków na finansowanie inwestycji i kapitalnych remontów dla jednostek objętych lub rozliczających się z budżetami terenowymi.
Data aktu: 19/12/1962
Data ogłoszenia: 03/01/1963
Data wejścia w życie: 03/01/1963