Zasady inwentaryzacji produkcji budowlano-montażowej w toku.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 19 grudnia 1961 r.
w sprawie zasad inwentaryzacji produkcji budowlano-montażowej w toku.

Na podstawie § 1 ust. 1 pkt 8 i 9 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy niniejszego zarządzenia dotyczą:
1)
państwowych i spółdzielczych przedsiębiorstw budowlano-montażowych oraz samodzielnych oddziałów wykonawstwa inwestycyjnego;
2)
przedsiębiorstw budowlano-montażowych mających formę spółek prawa handlowego, w których Państwo, przedsiębiorstwa państwowe lub spółdzielnie posiadają udziały wynoszące ponad 50% kapitału zakładowego, oraz wykonujących roboty budowlano-montażowe przedsiębiorstw i zakładów prowadzonych przez organizacje społeczne;
3)
innych niż budowlano-montażowe przedsiębiorstw państwowych, spółdzielczych lub mających formę spółek prawa handlowego, w których Państwo, przedsiębiorstwa państwowe lub spółdzielcze posiadają udziały wynoszące ponad 50% kapitału zakładowego, które wykonują roboty budowlano-montażowe na potrzeby własne lub na rzecz obcych jednostek.
§  2.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu użyto określenia:
1)
"przedsiębiorstwo" – należy przez to rozumieć jednostki wymienione w § 1;
2)
"dyrektor przedsiębiorstwa" – oznacza ono w odniesieniu do jednostek organizacyjnych spółdzielczości zarządy organizacji spółdzielczych, a w odniesieniu do organizacji społecznych, które prowadzą działalność gospodarczą – zarząd główny organizacji społecznej;
3)
"minister" – oznacza ono także kierownika urzędu centralnego oraz zarząd główny centralnej organizacji spółdzielczej;
4)
"roboty w toku" – należy przez to rozumieć roboty budowlano-montażowe w toku;
5)
"zarządzenie Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 1959 r." – oznacza ono zarządzenie Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 1959 r. w sprawie podstawowych zasad prowadzenia księgowości, inwentaryzacji, sporządzania sprawozdań finansowych oraz przechowywania dowodów księgowych przez jednostki gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1959 r. Nr 102, poz. 546 oraz z 1961 r. Nr 26, poz. 128 i Nr 72, poz. 304).
§  3.
Przedsiębiorstwa obowiązane są ustalać w drodze inwentaryzacji stan robót w toku co najmniej cztery razy do roku według stanu na ostatni dzień każdego kwartału.
§  4.
1.
Do robót w toku, o których mowa w § 3, zalicza się zlecone przez zamawiającego w obowiązującym trybie:
1)
rozpoczęte elementy robót;
2)
zakończone, lecz nie odebrane elementy robót;
3)
odebrane przez zamawiającego, lecz przekraczające 90% wartości kosztorysowej obiektu elementy robót lub roboty, o ile nie nastąpił jeszcze odbiór końcowy całości robót w obiekcie.
2.
Do robót w toku nie zalicza się 10% wartości wykonanych robót, potrącanej od faktur częściowych, wystawianych systemem narastającym na koniec każdego miesiąca. Równowartość tych robót traktuje się jako dochód ze sprzedaży robót, a jednocześnie jako należność od zamawiającego.
3.
W przypadku elementu zakończonego, którego wartość po doliczeniu do niej wartości wszystkich uprzednio zakończonych i odebranych elementów obiektu przekracza 90% wartości kosztorysowej obiektu, za robotę w toku uważa się część elementu przekraczającą 90% wartości kosztorysowej obiektu.
§  5.
Inwentaryzację robót w toku przeprowadza komisja inwentaryzacyjna, której zakres działania regulują §§ 30–32 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 1959 r.
§  6.
1.
Stan ilościowy robót w toku ustala się w drodze spisu z natury, tj. spisu zawierającego ilości wykonanych robót w technicznych jednostkach obmiaru.
2.
Spis z natury robót w toku należy przeprowadzić w obecności kierownika budowy (robót) lub osoby przez niego upoważnionej oraz przedstawiciela zamawiającego (np. inspektora nadzoru).
3.
W razie gdy roboty w toku dotyczą robót wykonywanych w charakterze podwykonawcy, przy spisie z natury robót w toku powinien także uczestniczyć – obok przedstawicieli podwykonawcy i zamawiającego – przedstawiciel generalnego wykonawcy.
4.
O terminie dokonania spisu z natury robót w toku przedstawiciel zamawiającego (oraz ewentualnie generalnego wykonawcy) powinien być powiadomiony pisemnie lub telefonicznie nie później niż na 5 dni przed tym terminem. Na dowód zawiadomienia zamawiającego (oraz ewentualnie generalnego wykonawcy) należy dokonać stosownego wpisu do dziennika budowy o terminie inwentaryzacji robót w toku co najmniej na pięć dni przed tym terminem.
5.
Jeżeli przedstawiciel zamawiającego (oraz ewentualnie generalnego wykonawcy) nie zgłosi się w wyznaczonym dniu w celu uczestniczenia w spisie robót w toku, spis przeprowadza się bez jego udziału, dokonując odpowiedniej wzmianki w arkuszu spisowym, o czym przedsiębiorstwo powinno powiadomić pisemnie zamawiającego (generalnego wykonawcę).
6.
Przepisy ust. 1–5 dotyczą także robót w toku wykonywanych na potrzeby własne, z tym że zamiast przedstawiciela zamawiającego przy ustalaniu robót w toku uczestniczy przedstawiciel właściwej komórki przedsiębiorstwa, która zleciła wykonanie tych robót i została upoważniona przez dyrektora przedsiębiorstwa do ich odbioru.
§  7.
1.
Po stwierdzeniu stanu ilościowego robót w toku komisja inwentaryzacyjna ustala ich wartość według cen kosztorysowych:
1)
brutto, tj. przed potrąceniem dodatkowych opustów,
2)
netto, tj. po potrąceniu dodatkowych opustów.
2.
Odrębnie ustala się także kwotę dodatków (np. z tytułu robót wykonywanych w okresie zimowym, zatrudnienia ponadnormatywnej liczby pracowników zamiejscowych) przysługujących wykonawcy, o ile dodatki te nie są objęte wartością kosztorysową robót, a dotyczą robót w toku.
3.
Przy wycenie robót w toku według cen kosztorysowych uwzględnia się także ewentualne zmiany cen materiałów, usług i innych składników kosztów, nie uwzględnione w wartości kosztorysowej robót.
§  8.
Wyniki ustalenia stanu ilościowego robót w toku, o którym mowa w § 6, oraz ich wyceny, o której mowa w § 7, komisja inwentaryzacyjna powinna ująć w protokole inwentaryzacji robót w toku według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia. Jeden egzemplarz protokołu powinien być dostarczony przedstawicielowi zamawiającego nie później niż w ciągu 8 dni od ostatniego dnia każdego kwartału.
§  9.
1.
Główny księgowy zarządza sporządzenie zestawienia robót w toku i ustalenie kosztu ich wykonania według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.
2.
Zestawienie, o którym mowa w ust. 1, podpisują: dyrektor, główny księgowy, kierownik działu planowania oraz przewodniczący komisji inwentaryzacyjnej przedsiębiorstwa.
3.
Roboty w toku wycenia się według kosztu planowanego przez skorygowanie wartości kosztorysowej robót w toku o obowiązujące opusty, wynagrodzenie generalnego wykonawcy (w przypadku robót wykonywanych w charakterze podwykonawców) oraz marżę rentowności wynikającą z ustalonego w planie rocznym średniego wskaźnika rentowności produkcji budowlano-montażowej wykonywanej siłami własnymi.
4.
Zamiast planowanego średniego wskaźnika rentowności, o którym mowa w ust. 3, można przyjąć dla ustalenia kosztu robót w toku – za zezwoleniem właściwego ministra – rzeczywisty wskaźnik rentowności sprzedaży robót budowlano-montażowych, pod warunkiem że nie jest on niższy od średniego wskaźnika rentowności robót, wynikającego z planu rocznego. Koszt własny robót w toku (Rk) wylicza się wówczas według następujących wzorów:

gdzie:

Kj = suma kosztów produkcji przypadająca na złotówkę wartości robót wykonanych siłami własnymi;

Rp = koszty własne robót w toku na początek roku;

K = rzeczywiste koszty produkcji wykonanej siłami własnymi za okres od początku roku do ostatniego dnia kwartału, na którego koniec dokonano inwentaryzacji;

S = wartość sprzedaży robót wykonanych siłami własnymi za okres od początku roku do ostatniego dnia kwartału, na którego koniec dokonano inwentaryzacji, według cen kosztorysowych netto, tj. po potrąceniu opustów, a w przypadku robót wykonywanych w charakterze podwykonawców – także po potrąceniu wynagrodzenia generalnego wykonawcy;

Rks = wartość robót w toku na koniec kwartału według cen kosztorysowych netto, tj. po potrąceniu opustów, a w przypadku robót wykonywanych w charakterze podwykonawców – także po potrąceniu wynagrodzenia generalnego wykonawcy.

§  10.
W sprawach nie unormowanych niniejszym zarządzeniem stosuje się przepisy zarządzenia Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 1959 r.
§  11.
Traci moc przepis § 35 ust. 5 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 4 grudnia 1959 r.
§  12.
Właściwi ministrowie mogą w przypadkach uzasadnionych strukturą organizacyjną podległych lub nadzorowanych przedsiębiorstw, obowiązującymi dla nich zasadami planowania i sprawozdawczości lub innymi potrzebami branżowymi ustalić w drodze zarządzeń odmienne zasady w przedmiocie uregulowanym niniejszym zarządzeniem, po uzgodnieniu ich z Ministrem Finansów.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

PROTOKÓŁ Nr …

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

ZESTAWIENIE ROBÓT BUDOWLANO-MONTAŻOWYCH W TOKU

na dzień …….. 196 … r.

grafika

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.3.9

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady inwentaryzacji produkcji budowlano-montażowej w toku.
Data aktu: 19/12/1961
Data ogłoszenia: 11/01/1962
Data wejścia w życie: 11/01/1962