Zasady tworzenia w roku 1959 funduszu na nagrody i świadczenia oraz na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa.

UCHWAŁA NR 440
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 listopada 1959 r.
w sprawie zasad tworzenia w roku 1959 funduszu na nagrody i świadczenia oraz na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa.

§  1.
Uchwała dotyczy:
1)
państwowych ośrodków maszynowych oraz
2)
pozostałych przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa, podporządkowanych wojewódzkim zjednoczeniom przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa, zwanych dalej "przedsiębiorstwami".
§  2.
1.
Przedsiębiorstwa wymienione w § 1 przeznaczają na fundusz na nagrody i świadczenia oraz na budownictwo mieszkaniowe w roku 1959 kwoty odpowiadające 2% planowanego na rok 1959 osobowego funduszu płac.
2.
Wydatki na cele, o których mowa w ust. 1, zalicza się do kosztów przedsiębiorstwa.
§  3.
Poza kwotami, o których mowa w § 2, na fundusz nagród i świadczeń oraz na budownictwo mieszkaniowe przeznacza się dodatkowo:
1)
w państwowych ośrodkach maszynowych:
a)
50% kwoty osiągniętej rzeczywistej poprawy wyników w roku 1959 w porównaniu z rokiem 1958 z usług warsztatowych,
b)
50% kwoty osiągniętej rzeczywistej poprawy wyników w roku 1959 w porównaniu z rokiem 1958 z usług traktorowo-maszynowych,
c)
50% zysku wygospodarowanego w roku 1959 z produkcji ubocznej,
2)
w pozostałych przedsiębiorstwach - 50% ponadplanowego zysku osiągniętego w 1959 r.
§  4.
Zezwolenia na tworzenie funduszu na nagrody i świadczenia oraz na budownictwo mieszkaniowe w myśl §§ 2 i 3 udziela jednostka nadrzędna nad przedsiębiorstwem po stwierdzeniu na podstawie sprawozdań z wykonania planu i kwartalnych sprawozdań finansowych, że przedsiębiorstwo osiąga w swej działalności gospodarczej dodatnie wyniki ekonomiczne, a przede wszystkim:
1)
wykonało plan wartości usług,
2)
nie pogorszyło planowanych zadań w zakresie akumulacji.
§  5.
1.
Odpisów na fundusz na nagrody i świadczenia oraz na budownictwo mieszkaniowe dokonuje się:
1)
raz na kwartał - na podstawie wyników kwartalnych - w wysokości 2% planowanego na dany okres osobowego funduszu płac,
2)
odpisów dodatkowych, o których mowa w § 3, raz na rok - na podstawie wyników, rocznych.
2.
W razie nieuzyskania przez przedsiębiorstwo podstaw do tworzenia funduszu w oparciu o wyniki roczne, kwoty wypłacone z tytułu kwartalnych odpisów zostaną potrącone z najbliższych odpisów na fundusz na rok 1960.
3.
Łączna kwota wypłat na nagrody i świadczenia oraz na zaspokojenie innych potrzeb pracowników (poza wydatkami na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników oraz inne inwestycje socjalne służące potrzebom załogi) - nie może przekraczać 8,5% osobowego funduszu płac wykonanego przez przedsiębiorstwo w roku 1959.
§  6.
1.
Przy obliczaniu funduszu, o którym mowa w § 3, dokonuje się odpowiednich korekt o sumy wynikające z wprowadzonych w stosunku do planu na rok 1959 zmian w zakresie taryf, usług i cen sprzedanych wyrobów, jak również zmian w zakresie marż, stawek płac, składek na ubezpieczenia państwowe i społeczne, stawek podatkowych, stopy procentowej oraz zasad i norm amortyzacji.
2.
Ponadto dokonuje się odpowiednich korekt, jeżeli osiągnięte wyniki są rezultatem naruszenia wiążących przedsiębiorstwo zadań ustalonych przez jednostkę nadrzędną lub w umowie z odbiorcą, pogarszania jakości usług lub produkcji w stosunku do obowiązujących norm lub standardów, niewykonania remontów budynków, maszyn i urządzeń, nieuzasadnionego obniżenia nakładów na bezpieczeństwo i higienę pracy, nieamortyzowania środków trwałych, bądź rezultatem innej działalności, której celem jest osiąganie wyników przez działanie podejmowane ze szkodą dla interesu społecznego.
§  7.
W razie niespełnienia przez przedsiębiorstwo niektórych warunków przewidzianych w § 4 prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej może zezwolić na utworzenie funduszu na nagrody w przedsiębiorstwie w wysokości nie przekraczającej 0,8% planowanego osobowego funduszu płac danego przedsiębiorstwa. Wydatki te zalicza się do kosztów przedsiębiorstwa.
§  8.
Minister Rolnictwa wyda w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Rolnych szczegółowe przepisy regulujące tryb wykonania niniejszej uchwały.
§  9.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Rolnictwa oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1959 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.96.510

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady tworzenia w roku 1959 funduszu na nagrody i świadczenia oraz na budownictwo mieszkaniowe dla pracowników przedsiębiorstw mechanizacji rolnictwa.
Data aktu: 10/11/1959
Data ogłoszenia: 30/11/1959
Data wejścia w życie: 30/11/1959, 01/01/1959